img

محافظت از روتر Asus در مقابل هَکِر ها

/
/
/

تغییر تنظیمات پیش فرض روتر Asus برای محافظت از داده ها
در فوریه ی سال ۲۰۱۴ میلادی و هنگامی که هکر ها متوجه شدند که می توانند کنترل روتر های Asus را به دست بگیرند، در حدود ۱۳۰۰۰ هزار عدد از این دستگاه ها مورد حمله قرار گرفتند. اگر چه اشکالات شناسایی شدند اما هنوز هم ممکن است که این روتر ها مورد حمله قرار بگیرند. در این بخش به شما می گوییم که چگونه می توانید روتر Asus خودتان را در مقابل حمله ی هکر ها ایمن کنید.

مشکل اصلی
مانند بسیاری از تولید کنندگان روتر ها (و نه همه ی آن ها)، Asus نیز از گواهی نامه های پیش فرض استاندارد استفاده می کند تا خریداران روتر ها بتوانند به سادگی از آن ها استفاده کنند. مشکل اصلی این است که بسیاری از کاربران بدون آگاهی از خطری که آن ها را تهدید می کند، نام کاربری (username) و کلمه ی عبور (password) روتر که هر دوی آن ها به صورت پیش فرض کلمه ی admin است را تغییر نمی دهند. سرویس های AiCloud و AiDisk شرکت Asus به شما اجازه می دهد که در کنار دسترسی از راه دور به روتر، امکان دسترسی به فایل های روی هارد درایو را نیز از طریق پورت USB روتر داشته باشید. مشکل این است که دسترسی به روتر و فایل های هارد درایو برای هکر ها هم چندان دشوار نبود و به همین علت Asus برای برطرف کردن این مشکل، یک به روز رسانی برای سفت افزار (firmware) انجام داد. برای جلوگیری از دسترسی هکر ها به روتر، بهتر است ابتدا نام کاربری و کلمه ی عبور را تغییر داده و سفت افزار را به روز کنید.

تغییر نام کاربری و کلمه ی عبور
پس از این که کامپیوتر شخصی را با استفاده از کابل اِتِرنت یا اتصال بی سیم به روتر متصل کردید، یک مرورگر اینترنت را باز نموده، ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید. این نشانی، همان نشانی IP استاندارد برای روتر های Asus است. اگر برای دسترسی به روتر با مشکل مواجه شدید، به tinyurl.com/gws4eb4 مراجعه کنید.
پنجره ای باز شده و از شما درخواست می شود که کلمه ی عبور و نام کاربریتان را وارد کنید. اگر تغییری در تنظیمات پیش فرض نداده باشید، باید برای هر دو، کلمه ی admin را وارد کنید.
هنگامی که اتصال برای نخستین بار برقرار شود، یک ویزارد (wizard) با نام Quick Internet Setup نمایش داده می شود که در آن از شما خواسته می شود یک کلمه ی عبور جدید را وارد کرده و برای مشخص کردن یک کلمه ی عبور Wi-Fi، جزئیات ISP خودتان را وارد کنید. اگر تا کنون کلمه ی عبورتان را تغییر نداده اید و همچنان از کلمه ی Admin به جای کلمه ی عبور استفاده می کنید، بهتر است در همین مرحله آن را عوض کنید.
وقتی به صفحه ی اصلی روتر (که در تصویر دیده می شود) وارد شدید، به پایین صفحه مراجعه کرده و از فهرست سمت چپ بر روی Administration کلیک کنید. در این قسمت می توانید Router Login Name را عوض کرده و کلمه ی عبور مورد نظرتان را وارد و تایید کنید.

به روز رسانی فریمور
در بالای صفحه می توانید عبارت Firmware version را در کنار یک عدد چندین رقمی که در سمت راست آن قرار دارد ببینید. با کلیک کردن بر روی این عدد، به صفحه ی firmware Upgrade وارد می شوید.
گزارش هایی به گوش ما رسیده که نشان می دهند دکمه ی Check که در کنار firmware Version قرار دارد به درستی کار نمی کند و برای همین توصیه می کنیم به وب سایت Asus (به نشانی asus.com/uk/support) مراجعه کرده عرضه شدن نسخه ی جدید تر سِفت افزار را بررسی کنید.
ابتدا شماره ی مدل روتر (مانند DSL-AC68U) را وارد کرده، بر روی نتیجه ی نمایش داده شده کلیک نموده و زبانه ی Driver & Tools را انتخاب کنید. در این پنجره بر روی لینک Firmware کلیک کرده و نسخه ی ویندوز کامپیوترتان را انتخاب کنید تا در صورت وجود نسخه ی سِفت افزار بالاتر از نسخه ای که در Firmware Version شما قرار دارد، سفت افزار روتر را به روز کنید. برای نمونه، اگر نسخه ی سفت افزار روتر شما ۳٫۰٫۰٫۴٫۳۷۶_۲۰۷۲ باشد، می توانید آن را به نسخه ی جدید تر ۳٫۰٫۰٫۴٫۳۷۸_۹۲۱۲ ارتقاء دهید.
بعد از دانلود کردن فایل، باید بر روی آن در Windows Explorer (یا File Explorer در ویندوز های ۸ و ۱۰) کلیک راست کرده و پس از انتخاب Extract all…، پوشه ی مورد نظرتان برای ذخیره کردن فایل، که با پسوند .trx خواهد بود را انتخاب کنید. اکنون به صفحه Firmware Upgrade برگشته، بر روی دکمه ی Choose file کرده و پس از انتخاب فایل ذخیره شده، بر روی Upload کلیک کنید.
بعد از آپلود کردن فایل، نوار پیشرفت به روز رسانی ظاهر می شود. فرآیند به روز رسانی در حدود سه دقیقه طول می کشد. در این مرحله، پیامی را مشاهده می کنید که در آن از شما خواسته شده تا روتر را به صورت سخت افزاری، راه اندازی مجدد (reboot) کنید تا به روز رسانی تکمیل شود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text