img

بررسی باگ Skylake در کامپیوتر

/
/
/

اگر فکر می کنید کامپیوتر شما به این باگ آلوده شده، می توانید آن را بررسی کنید.
شرکت اینتِل به تازگی وجود یک باگ در CPU های Skylake را تایید کرده که باعث قفل شدن آن ها در شرایط پیچیده ی بارِ کاری (workload) می شود اما اعلام کرده راه حل این مشکل به زودی در اختیار کاربران قرار داده خواهد شد. این مشکل ابتدا فقط در CPU های دسکتاپ Corei7-6700K با Hyper-Threated فعال شده گزارش شده بود اما اینتل اعلام کرده که پردازشگر های دیگری نیز دارای این مشکل هستند.
در مطلبی در انجمن آنلاین اینتل، یکی از مدیران انجمن اینتل نوشته بود: «اینتل به تازگی متوجه مشکلی شده که می تواند بر عملکرد ششمین نسل محصولات Core اثر منفی داشته باشد. این اشکال تنها در برخی از شرایط پیچیده ی بارِ کاری (workload)، مانند اجرای اپلیکیشن Prime95، مشاهده شده است. در این شرایط، پردازشگر متوقف شده یا در عملکرد سیستم اشکال ایجاد می کند. اینتل راه حل این مشکل را پیدا کرده و نتیجه ی بررسی های انجام شده با شریک های تجاری خارجی، نشان دهنده ی عملکرد بدون اشکال پردازشگر ها پس از استفاده از راه حل مورد نظر در BIOS است».
به نظر می رسد در مورد این باگ برای هفته ها در انجمن اینترنتی hardwareluxx.de بحث داغی در جریان بوده و سپس برای هفته ها در مورد آن در Mersenne.org، که نرم افزار Prime95 را برای نشان دادن وجود این باگ طراحی کرده، صحبت های زیادی مطرح شده است. نرم افزار Prime95 برای پیدا کردن اعداد اول (اعدادی که به غیر از یک و خودشان بر هیچ عدد دیگری تقسیم نمی شوند) به کار برده می شود و یکی از بهترین ابزار برای بررسی و آزمون عملکرد پردازشگر ها در شرایط پیچیده ی بارِ کاری (workload) است.
در کنار مطلبی که در انجمن رسمی اینتل منتشر شد و نشان از اعلام رسمی در مورد وجود باگ در پردازشگر های نسل ششم آن بود، این شرکت در مجله ی وابسته اش با نام PCWorld (دنیای کامپیوتر) نیز تضمین کرد که بسیاری از کاربران با این باگ روبرو نخواهند شد. در این مجله یکی از کارکنان رسمی اینتل اعلام کرده است که «این اشکال تنها در برخی از شرایط پیچیده ی بارِ کاری (workload)، مانند اجرای اپلیکیشن Prime95، مشاهده شده است. در این شرایط، پردازشگر متوقف شده یا در عملکرد سیستم اشکال ایجاد می کند. اینتل راه حل این مشکل را پیدا کرده و نتیجه ی بررسی های انجام شده با شریک های تجاری خارجی، نشان دهنده ی عملکرد بدون اشکال پردازشگر ها پس از استفاده از راه حل مورد نظر در BIOS است».
شاید به نظر برسد که اینتل در حال کوچک نشان داده اشکالی است که در محصولاتش وجود دارد اما باید بپذیریم که این باگ به ندرت در استفاده ی عادی مشاهده می شود. بسیاری از کاربران هرگز با این مشکل روبرو نشده و تنها اندکی از کاربران حرفه ای که برنامه ها و نرم افزار های خاص و سنگینی را اجرا می کنند با این باگ مواجه خواهند شد.
در آزمون (تست) انجام شده برای نوشتن این مقاله، بررسی وجود باگ بر روی یک لپ تاپ مجهز به پردازشگر Skylake چهار هسته ای Core i7-6820HK انجام شد و در چند ساعت ابتدایی انجام آزمون (تست)، هیچ اشکالی در عملکرد CPU ایجاد نشد. البته باید این نکته را بیان کنیم که بیشتر کاربرانی که در مورد مشاهده ی این باگ گزارش داده بودند، با نسخه ی دستکاپ این پردازشگر یعنی تراشه ی Core i7-6700K کار کرده بودند.
این اشکال در مقایسه با باگ هایی که تا کنون در عملکرد CPU ها مشاهده شده بی اهمیت بوده و بدون تردید ارزش همان چند خطی که اینتل درباره ی باگ نه چندان معروف پردازشگر هایش، یعنی ۱۹۹۴ FDIV، توضیح داده بود را نیز نداشته و نخواهد داشت. نکته ی مهم برای کاربران کامپیوتر های شخصی (PC ها) این است که اینتل نمی تواند مشکل یک باگ را در راهنما های TSX جدید خود برطرف کرده و به نظر می رسد که باگ Skylake با یک ریز برنامه (microcode) اصلاح خواهد شد.

بررسی وجود باگ Skylake
برای انجام بررسی وجود باگ Skylake ابتدا نسخه ی ۲۸٫۷ نرم افزار Prime95 را از Mersenne95 (به نشانی tinyurl.com/zzl2p5k) دانلود کرده و فایل های فشرده (zip) شده را در یک فولدر باز کنید. برای استفاده از نسخه ی ۲۸٫۷ باید یک فایل متنی با استفاده از Notepad ایجاد کنید. برای این کار در فولدر Prime95 کلیک راست کرده و در فهرست New گزینه ی Text Document را انتخاب کنید. نام این فایل متنی را local.txt گذاشته و ذخیره کنید. سپس فایل را با استفاده از Notepad باز کرده، عبارت CpuSupportsFAM3=0 را در آن تایپ کرده و در همان فولدر ذخیره کنید.
دلیل انجام این کار این است که نسخه های جدید تر Prime95 از AVX2 استفاده می کنند اما این باگ تنها در زمان استفاده از AVX مشاهده می شود. برای نصب برنامه بر روی فایل Prime95.exe دوبار کلیک کرده و در پنجره ای که نمایش داده می شود، بر روی Just Stress testing کلیک کنید. پنجره ای برای Run a Torture Test (اجرای یک Torture Test) باز می شود. در این پنجره گزینه ی Custom را انتخاب کرده و اندازه ی Min FFT (در مقیاس کیلو) را به ۷۶۸ تغییر دهید. گزینه ی Run FFs in-place را انتخاب کرده و زمان اجرا را بر روی ۱۲۰ minutes or longer (دو ساعت یا بیشتر) قرار دهید. با کلیک کردن بر روی OK مراحل اجرای Torture Test شروع می شود.
اکنون تنها باید صبر کنید و ببینید آیا عملکرد پردازشگر متوقف می شود یا به کارش ادامه می دهد. بیشتر مشکلات در پردازشگر های جدید و به روز دسکتاپ Core i7-6700K مشاهده شده اند اما اینتل اعلام کرده که ممکن است این باگ در پردازشگر های دیگر نیز مشاهده شود.
قبل از اجرای Prime95 باید توجه داشته باشید که این نرم افزار بارِ کاری زیادی را به پردازشگر تحمیل می کند و پردازشگر هایی که فرآیند های افزایش سرعت (overclocking) در آن ها انجام شده یا تنظیمات خنک کنندگی (cooling) آن ها تغییر داده شده است، ممکن است با اجرای این نرم افزار آسیب ببینند. بنا بر این بهتر است این نرم افزار را بر روی پردازشگر هایی که دارای تنظیمات کارخانه هستند انجام دهید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text