img

واقعیت مجزای در تولد یک سالگی…

/
/
/

بعد از سال ها شایعه، و قول های بی سر و ته، و کمپین هایی که در Kickstarter راه افتاد، نهایتاً واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶ تبدیل به یک واقعیت شد، و ورود دستگاه های واقعیت مجازی تحول عظیمی را در صنعت PC به وجود آورد و شکوه و زیبایی بیشتری را به دنیای فناوری هدیه کرد.

علی رغم این که این فناوری تنها چند ماهی است که در دسترس کاربران قرار گرفته است، ولی الهام بخش تولید نسل های جدیدی از کامپیوترها بوده، و به خوبی توانسته است راه خود را به سیستم عامل ویندوز باز کند، و همچنین به خوبی قیمت کارت های گرافیک را کاهش داده است.
با این که تنها مدتی محدود است که این هدست ها به معنای واقعی کلمه در دسترس کاربران قرار گرفته اند اما عملکرد خارق العاده ای را از خود نشان داده اند و البته هنوز هم جای بسیاری از اصلاحات و ارتقاها در به کارگیری این فناوری نوین وجود دارد. حال می خواهیم نگاهی به نحوه شکوفا شدن این فناوری جدید در سال ۲۰۱۶ کنیم.

تولد واقعیت مجازی برای کاربران
از همان ابتدای سال ۲۰۱۶، کاملاً مشخص بود که PC هایی که دارای قابلیت واقعیت مجازی هستند از راه رسیده اند و آماده تولید عمده هستند. شما می توانید شواهد اثبات کننده این ادعا را در سراسر مجله های CES 2016 در ماه ژانویه مشاهده کنید، جایی که کمپانی EVGA یک کارت گرافیک تخصصی را مختص هدست های واقعیت مجازی طراحی کرد، کمپانی Nvidia یک برنامه راهنما را برای واقعیت مجازی تولید کرد، و به نظر می رسد که هر شرکتی که دستی در فناوری دارد و شهرتی را در دنیای تجارت داشته است، بخشی از این پروژه عظیم را انجام داده است و محصولی را در این زمینه در اختیار کاربران قرار داده است.
دنیای PC آماده بود. اما واقعیت مجازی خودش آماده نبود، حداقل این که محصول Oculus Rift برای کاربران در بهار همان سال آماده ورود به بازار نبود.
در واقع نظریه بزرگی پشت این موضوع قرار دارد. در حالی که ما در نقد و بررسی های خودمان محصول Oculus Rift را تحسین کرده ایم –زمانی که یک واقعیت مجازی جادویی را در دست گرفته بودیم- ولی ورود آن به بازار موفقیتی نداشت و اصلاً محصول کاملی نبود. سر و صدای این فناوری با ورودی هدست های دیگر به بازار مانند Rift با قیمت ۵۰۰ پوند که بسیار گران تر از هدست های ۲۰۰ پوندی و ۴۰۰ پوندی کمپانی Oculus بود، کامل شد. زمانی که این هدست وارد بازار شد، دارای نقص های سخت افزاری و تاخیر قابل توجهی برای ورود به بازار بود، که اصلاً به نفع این کمپانی تمام نشد.
اما بزرگترین مشکل مربوط به هدست Rift این بود که حتی بعد از این همه انتظار و تاخیر، قیمت آن (۵۰۰ پوند) مبلغ زیادی برای تقبل کردن بود. هدست Rift در ابتدا برای تجربه یک واقعیت مجازی به صورت نشسته طراحی شده بود، و یک کنترلگر در دست شما قرار می گرفت. زمانی که این محصول در ۲۸ مارس ۲۰۱۶ منتشر شد، مشتاقان واقعیت مجازی و این صنعت از قبل از محصول واقعیت مجازی HTC Vive استفاده کرده بودند، که البته بسیار تجربه جالبی را برای کاربران به دنبال داشت زیرا دارای یک ایستگاه مسیریابی بود و می توانستید در آن یک دیوار مجازی را تعریف کنید و در اتاق خود حرکت کنید و اجسام را لمس کنید. بعد از این Rift تولید شد این کمپانی متوجه شد که دیگر این تجربه از واقعیت مجازی نمی تواند مشتریان را ارضا کند.
و محصول HTC-Vive هیچ زمانی را تلف نکرد و می دانست که چگونه از مزیت هایی که دارد استفاده بهینه کند. این هدست در روز پنج ماه آوریل تقریباً یک هفته بعد از ورود Oculus Rift، وارد بازار شد، و به سرعت جای خود را در دل مشتریان باز کرد، همچنین به عنوان واقعیت مجازی منتخب در مجله PC Advisor انتخاب شد.
با وجود این موفقیت های نسبی ما توصیه می کنیم که اگر قصد خرید واقعیت مجازی را دارید این دو محصول را در اولویت قرار ندهید، و برای این حرف دلیل خوبی داریم. در حالی که واقعیت مجازی چیزی نیست که رشدش پایان یابد، این هدست های نسل اولی محصولاتی بودند که دارای برخی نقص های واضح در خود بودند.

قیمت ها و کامپیوترها
هدست های واقعیت مجازی گران قیمت هستند، که این زیاد بودن قیمت باعث شده است که انتظار یک سخت افزار فوق العاده قدرتمند را از آن ها داشته باشید، اما قیمت ۵۰۰ پوند برای خرید یک Oculus Rift یا قیمت ۸۰۰ پوند برای خرید یک HTC Vive این محصولات را در فهرست «یک درصدی» قرار می دهد. محصولات جدید از کمپانی Oculus به نام کنترل گرهای لمسی Touch با قیمت ۱۰۰ پوند باعث شد که قیمت هدست این کمپانی هم همسطح قیمت HTC Vive شود، یا حتی در حالتی که قصد نصب حسگرها را داشته باشید یا اتاق بزرگتری داشته باشید، بالاتر هم برود. تجربه های واقعیت مجازی تمایل به گران قیمت بودن دارند و نسبتاً در مقایسه با بازی های کامپیوتری قدیمی، دارای عمر کمتری می باشند. این یک سرگرمی با قیمت گران است. این قیمت بالا با نیاز این هدست ها به متصل کردن به یک PC کاملاً قدرتمند تشدید هم شد-که یک PC قدرتمند خود در حدود ۱۰۰۰ پوند تا ۱۵۰۰ پوند هزینه دارد. خوشبختانه با این که محصولات Vive و Rift در همان قیمت سنگین خود باقی مانده اند، ولی قیمت کامپیوترهایی که برای استفاده با این هدست ها نیاز است کاهش یافته اند.
این کاهش قیمت با ورود کارت گرافیک AMD Radeon RX 480 به بازار شروع شد، که می توانست با هزینه ۲۰۰ پوندی یک گرافیک معقول را برای اجرای بازی های واقعیت مجازی ارائه دهد. قبل از وارد شدن این کارت گرافیک به بازار، کارت هایی که قابلیت اجرای واقعیت مجازی را داشتند تقریباً دو برابر این کارت گرافیک قیمت داشتند. (کارت های Nvidia به نام GeForce GTX 1060 حدودا ۲۲۵ پوند هزینه داشتند). ورود این دو هدست جدید باعث شد که قیمت کارت های گرافیک کمی کاهش پیدا کنند. ترفند های نرم افزاری برای اجرای بازی های آن ها افزایش یافتند. در کنفراس Oculus Connect در ماه اکتبر، این کمپانی از یک قابلیت جدید به نام Asynchronous Spacewarp پرده برداشت که از ترفندهای فنی استفاده می کرد تا موانع موجود بر سر راه این هدست را بردارد-این ترفند بر روی تمامی مادربوردهای AMD AM4 یا پردازنده های Intel Core i3-6100 و یک کارت گرافیک GeForce GTX 960 کارا بود. در ماه مارس، یک PC که برای استفاده با Rift تولید شده بود با قیمت ۸۰۰ پوند وارد بازار شد، بعد از برگزاری کنفرانس Oculus Connect، این PC های هماهنگ با Rift با قیمت ۴۰۰ پوند به فروش رسیدند.

مشکلات سیمی بودن
دو هسدت HTC Vive و Oculus Rift هردو دارای کیفیت بالایی از نظر بازی کردن بودند، و البته هر دو نیاز به این داشتند که آن ها را با استفاده از سیم هایی به PC خود وصل کنید تا کار کنند. این کمی ناخوشایند بود زیرا شما در هنگام بازی کردن و حمل این سیم ها از این سر اتاق به طرف های دیگر، در حالی که در یک دنیای مجازی قرار داشتید، کمی آزار دهنده بود، و اگر سعی می کردید بیش از حدی سر خود را بچرخانید این سیم ها مانع از این اتفاق می شدند. این به اصطلاح سردرد حاصل از این هدست های سیمی باعث شد تا PC های مخصوص بازی جدید تولید شوند که آن ها را می توانید بر روی پشت خود نصب کنید. شما هنوز هم سیم را بر روی خود احساس می کنید، اما این سیم ها با شما حرکت می کنند و دیگر به دست و پای شما نمی پیچند. کمپانی های Zotac، MSI، Alienware و HP همگی از PC های کوله پشتی خود با طراحی های متنوع رونمایی کرده اند، ولی هنوز هیچ یک از آن ها وارد بازار نشده اند.
با این که این نوع PC های کوله پشتی بسیار جذاب هستند، ولی نوعی راه حل موقتی به حساب می آیند-راه حل دائمی و قوی تر برای این مشکل زمانی بود که فناوری های صفحه نمایش بی سیم یا گرافیک های قدرتمند تری وارد بازار شدند. و شما هنوز هم در آینده می توانید منتظر فناوری های جدیدتر بی سیم باشید، زیرا کمپانی Oculus در حال تست کردن یک محصول اولیه بی سیم از Rift است و کمپانی HTC در حال ساختن یک افزونه ۲۰۰ پوندی است که هدست Vive را تبدیل به یک هدست بی سیم می کند.

در ورای PC ها
در حالی که ممکن است هدست های واقعیت مجازی قدرتمندی که برپایه کامپیوتر کار می کنند شاید سیمی باشند، ولی با توجه به ورود گوشی های هوشمند خارق العاده به بازار که دارای گرافیک قدرتمندی هستند، به نظر می رسد قسمتی از این مشکل حل شده است. هدست Gear VR محصول کمپانی بزرگ Samsung با گوشی های Galaxy کار می کند، در حالی که Cardboard یک محصول ارزان قیمت از کمپانی Google این هدست ها را به تولید عمده رسانده است. در اواخر سال ۲۰۱۶ کمپانی گوگل با تولید یک هدست به نام Daydream VR، که یک پروژه برپایه سیستم عامل اندروید است که به جای این که تنها از گوشی های سامسونگ استفاده کند تمامی گوشی های موبایل را به این اکوسیستم وارد می کند، توانست Gear VR را به حاشیه براند.
Daydream بر اساس یک سه ستون اصلی بنا شده است: گوشی های قدرتمند، هدست های Daydream VR، و قابلیت های جدید موجود در نسخه Android Nougat که مربوط به واقعیت مجازی هستند. در حالی که هدست ساخت گوگل به نام Daydream View و گوشی Pixel شروع کننده این برنامه بودند، ولی به این جا ختم نخواهد شد. کمپانی های بزرگی مانند HTC، LG، Xiaomi، Huawei، ZTE، Asus، Alcatel، Lenovo، و Samsung ترغیب به ساختن دستگاه های موبایلی برای سازگار شدن با Daydream شده اند.
هدست جدید مایکروسافت به نام HoloLens یک ترکیب از PC و واقعیت مجازی موبایل است، در حالی که یک موجود متفاوت از بقیه هم می باشد. این هدست یک محصول قابل حمل، و کاملاً بی سیم است که نیاز به متصل شدن به PC ندارد، اما از واقعیت افزوده استفاده می کند، نه واقعیت مجازی. واقعیت مجازی شما را در یک محیط و دنیای کاملاً مجازی قرار می دهد، ولی واقعیت افزوده، همانطور که از نام آن هم پیداست، اشیا و شخصیت های مجازی را در دنیای واقعی شما قرار می دهد، مثلاً یک موجود فضایی از قهوه روی میز شما می نوشد یا یک ویدئوی اسکایپ بر روی دیوار اتاق شما قرار می گیرد.

آینده
هدست گران قیمت HoloLens تنها تلاش کمپانی مایکروسافت در زمینه واقعیت مجازی نمی باشد. آپدیت جدید ویندوز ۱۰ به نام Windows 10 Creators قابلیت های واقعیت افزوده را در خود خواهد داشت و هرچه قوی تر این قابلیت ها در سیستم عامل شما پیاده خواهد کرد، و البته همزمان با این آپدیت بسیاری از هدست های واقعیت مجازی هماهنگ با ویندوز ۱۰ به بازار وارد می شوند-این نوع هدست ها با قیمت ۳۰۰ پوند شروع می شوند و با کمال تعجب بر روی کامپیوترهای معمولی هم اجرا می شوند. در عین حال، اینتل و مایکروسافت پروژه مشترکی به نام Project Evo را شروع کرده اند و هدف از این همکاری تغییر دادن نحوه «فکر کردن، دیدن، و شنیدن» در کامپیوترها می باشد، و البته هدف مشخص آن ها بر روی واقعیت مجازی متمرکز شده است.
اگر سال ۲۰۱۶ انقلابی در تولد واقعیت مجازی بوده باشد، پس در سال ۲۰۱۷ منتظر شنیدن خبرهای جالبی از واقعیت مجازی باشید. منتظر دیدن کنترلگرهای Vive و Oculus Touch باشید که پروژه آن ها از قبل شروع شده است، همچنین در سال آینده کنسول قدرتمند مایکروسافت به نام Xbox Scorpio را خوهید دید که می تواند با نسخه Windows 10 Creators هماهنگ شود و هدست Oculus Rift یا هدست های واقعیت مجازی ویندوز ۱۰ را بر روی خود اجرا کند تا بتواند با محصول خارق العاده از کمپانی سونی یعنی PlayStation VR رقابت کند.
در سال آینده با زیادتر شدن تجربه توسعه دهندگان در این زمینه، کیفیت محصولات واقعیت مجازی نیز بیشتر خواهد شد، البته آن ها باید بتوانند به خوبی انتظارات پیچیده مشتریان را مدنظر قرار دهند و ببینند که مردم چه خواسته ای را از این فناوری دارند. هزینه PC های مناسب برای واقعیت مجازی روز به روز کاهش می یابند. انتظار ورود فناوری جالب واقعیت افزونه به فناوری خودرو را نیز داشته باشید. حتی ممکن است دو هدست Rift و Vive ارزان تر شوند. در واقع، با کمی جستجو خواهید دید که ۲۰۱۷ همان سالی است که PC Advisor به شما توصیه می کند یک هدست واقعیت مجازی را برای خود خریداری کنید.
البته ممکن است این خرید مانند هدست های قبلی برای شما ناموفق باشد. هدست Sega VR را به یاد دارید؟ این گونه هدست ها شاید در نگاه اول جالب باشند ولی یک محصول دائمی برای شما نیستند، ولی با توجه به این بسیاری از کمپانی های بزرگ میلیاردها دلار از سرمایه خود را بر روی واقعیت مجازی سرمایه گذاری کرده اند، نظر دادن قطعی در مورد آینده این فناوری سخت است، باید صبر کرد و دید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text