img

qualcomm snapdragon 835

/
/
/

درنوامبر۲۰۱۶ شرکت کوآلکام بیان داشت که نسل بعدی پرچمدار پردازشگرها برخلاف تصوراسنپ دراگون ۸۳۵ نام دارد و از فنآوری پردازش۱۰ نانومتری وبا مشارکت شرکت سامسونگ تولیدخواهدشد.

این دوکمپانی باهمکاری حدود یک دهه خود قبلا اسنپ دراگون ۸۲۰ و۸۲۱ رانیز عرضه کرده بودند.آن زمان جزییات کمی در این موضوع در دسترس بود ولی  در گردهمایی CES  ۲۰۱۷  کمپانی کوالکام اطلاعات جدیدی را در این زمینه ارایه کرده است که ما آنها را دراین مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد.انتظار میرود این تولید مشترک در نیمه اول سال ۲۰۱۷ در دستگاه مورد استفاده قرارگیرد.اسنپ دراگون ۸۳۵ بسیار مهیج و جذاب به نظر میرسد چرا که این پردازشگر در گوشی هوشمند آتی سامسونگ یعنی Galaxy s8و دیگر پرچمداران گوشیهای برندهای دیگر مانندHTC 11 ,LG G6 . One plus 4  به کار خواهد رفت.این اولین پردازشگر کمپانی کوآلکام است که با قابلیت پردازش ۱۰ نانومتری عرضه میشودکه میتواند پیشرفتهای مختلفی در رابطه کارآیی و سودمندی به همراه خود داشته باشد که به نوبه خود عمر باتری بهینه و بیشتر را برای دستگاه ها به همراه خواهد داشت. کرسین گفته است انتظار میرود استفاده از فنآوری پردازش ۱۰ نانومتری به پردازشگر اسنپ دراگون ۸۳۵ اجازه دهد که کارآیی و انرژی مصرفی و عملکرد بهتر و بهینه تری برای استفاده از قابلیت های جدید وگسترده تر را در دستگاه های نسل جدید موبایل در اختیار همگان قرار دهد. پردازش ۱۰ نانومتری سامسونگ در مقایسه با فرآیند پردازش ۱۴ نانومتری آن ۳۰ درصد از لحاظ کارآیی و ۲۷ درصد از لحاظ عملکرد اجرایی بهبود کیفیت پیداکرده است و در زمینه مصرف انرژی ۴۰ درصد کاهش مصرف خواهد داشت.

شاخصه های اصلی و خصوصیات
پردازشگر۱۰ نانومتری کوالکام تاکنون بسیار کوچک است و حدود۳ میلیون ترانزیستور را در خود جای داده است این اندازه کوچکتر از اندازه میانگین سطح ناخن انسان و۱۰۰۰ مرتبه نازکتر از ضخامت مو میباشد.نتیجه این موضوع در گوشیهای کوچک فضای بیشتری برای باتریهای بزرگتر وکارآیی بهتر ودر نتیجه عمر باتری بیشتر خواهد بود.ویژگیهای برجسته اسنپ دراگون۸۳۵ که اغلب مردم میخواهند بدانند این است که این چیپست دارای یک پردازشگر مرکزی kryo 280   هشت هسته ای میباشد که سرعت کلاک آن به ۲٫۴۵ گیگاهرتز میرسد. معماری big.little این چیپست بدین معناست که ۴ تا از هسته های آن سرعت پردازش کمتر از ۱٫۸ گیگا هرتز دارند به عبارت دیگر دسته ای از هسته های آن برای عملکرد اجرایی و دسته دیگر مربوط به کارایی و سودمندی آن است. شاخصه مهم کارآیی این پردازشگر نشان میدهد که قدرت رندرینگ و پردازش گرافیکی آن ۲۵ درصد افزایش داشته و درمقایسه با اسنپ دراگون۸۰۱ مصرف انرژی آن به  نصف رسیده است.همچنین عملکرد اجرایی آن در مقایسه با  اسنپ دراگون ۸۲۰  ۲۰ درصد بهبود کیفی داشته است.کریستیانو آمون معاون رییس اجرایی  کمپانی کوالکام  گفته است که این پرچمدار جدید پردازشگرها برای پیش نیازهای مورد احتیاج برای تکنولوژی واقعیت مجازی و فناوری اتصالات فراگیر در موبایلها طراحی شده است و در انواع مختلفی از گوشیهای نازک و سبک به کار گرفته خواهد شد همچنین گفته است اسنپ دراگون ۸۳۵ سطوح   بی سابقه ای از تکنولوژی های گرداوری شده نظیر عمر باتری فوق العاده, قابلیت مالتی مدیای پیشرفته و قابلیت عکاسی استثنایی با سرعتهای بالا و همچنین تجربیات immersive(حالت غوطه وری در ئنیای واقعیت مجازی) را پشتیبانی میکند.دراین مقاله پنج رکن اساسی که کمپانی کوالکام دربار این چیپست بیان کرده را با تعمق بیشتری مورد بررسی قرارخواهیم داد.

عمر باتری
این قابلیت مهمترین خصوصیتی است که مردم درخواست تحقق آن را در گجت ها و دستگاه های خوددارند,کمپانی کوالکام میگوید اسنپ دراگون ۸۳۵ بهترین پردازشگر اسنپ دراگون است که تابه حال آرزو داشته داشته اید.این چیپست همراه قابلیات خود ۵۰ درصد از کارآمدتر از از اسنپ دراگون ۸۰۱ است.قابلیت پردازشی ۱۰ نانومتری راهی نسبتا هوشمندانه برای فرستادن taskها به  قسمت حقیقی تراشه مانند CPU,GPU,DSP است که از مدیریت یکپارچه سازی سیستمی استفاده میکند.دراینجا شما میتوانید وظایف مختلفی که عمر باتری این محصول کوالکام خاطر نشان میسازد را بینید از قبیل: قابلیت بیش از یک روز مکالمه ,بیشتر از دوساعت بازیهای تکنولوژی VR(واقعیت مجازی), بیشتر از ۳ ساعت کپچر مداوم فیلمهای باکیفیت۴K, بیشتر از ۵ روز پخش موزیک, بیشتر از ۷ ساعت پخش ویدیوهای ۴K ,بیشتر از ۱۱ ساعت پلی بک ویدیوهای ۴K.مسیله دیگر قابل ذکر در زمینه عمر باتری این پردازشگر قابلیت شارژ سریع آن است که در مقایسه با نسخه قدیمی تر آن ۲۰ درصد افزایش داشته است.

تکنولوژی immersion
این قابلیت در رابطه با سرگرمیها و بازیهای عالم واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ی مربوط به شرکت کوآلکام است. آنچه ما اساسا درباره اش صحبت میکنیم GPU ی تقویت شده ایست که ۲۵ درصد از سرعت رندرینگ و پردازش تصاویر در ورژن قبل بیشتر است و شاخصه های افزوده شده آن در این ناحیه مانند HDR10 ده بیتی و۴K UHD  و صفحه نمایش  jitter free  آن است.مخصوصا در زمینه VR(واقعیت مجازی) کمپانی کوالکام این اطمینان را داده است که اسنپ دراگون ۸۳۵ میتواند معیار motion to photon latency(حرکت به دیرکرد فوتون) را در حدود ۱۵ میلی ثانیه محقق کند که این مقدار فوق العاده است.این چیپست همچنین دارای قابلیت day dream ready است به همراه یک پردازنده گرافیکی adreno540   که از قابلیت openGL  ES3.2   و full openCL 2.2  و Vulkan  و  DX12  نیز پشتیبانی میکند.

قابلیت CAPTURE
مسایل مربوط به عکاسی و کپچر ویدیوها جزو لیست آرزوهای کاربران تلفنهای هوشمند است و اسنپ درا گون۸۳۵ قول داده است  که در این زمینه پیشرفتها و گسترش  بیشتری را عرضه کند. کوالکام گفته است اسنپ دراگون روی مشخصه های جدیدی از قبیل Smooth zoom  با انرژی کمتر IS( ثبوت تصاویر) کار کرده است.در این مورد ISP( پردازشگر سیگنالهای تصویر) برای قابلیت های wind angle( زاویه باد) وtelephoto  تقسیم شده است و شما همچنین میتوانید توقع داشته باشید که قابلیت EIS3.0( ثبات الکترونیکی تصویر) ۲۱۶۰   پیکسل  و قابلیت شتاب سنجی جهات چرخش حول سه محور طول و عرض و ارتفاع را همراه خود داشته باشد. در هسته تجربه کپچر این چیپست دوربین Spectra 180 ISP  کمپانی کوآلکام از یک جفت دوربین ۱۴-bit  ISP  که میتوانند به کیفیت ۳۲ مگاپیکسل هم برسند به صورت تکی تشکیل شده است و یا به صورت یک جفت دوربین ۱۶ مگاپیکسل است که برای تجربه فوق العاده تصویربرداری و فیلم برداری تدارک دیده شده اند. فناوری auto focous (فوکوس خودکار) یا AF  نیز به این معناست که در هر پیکسل دارای دو فوتو دیود است که در این صورت نسبت به قبل ۵ درصد افزایش کیفیت و نتیجه بهتری خواهد داشت.در واقع  اسنپ دراگون هر ۱٫۴ میکرومتر پیکسل را به دو فوتو دیود تقسیم میکند. قابلیت فوکوس خودکار چندگانه نیز از کنتراست ۲ فوتودیود  یا لیزر AR تشکیل میشود. قابلیت true to life video در این چیپست شامل کیفیت HDR 4K به همراه قابلیت EIS وhdr 10  پلی بک و نیز قابلیت ادراک تدریجی ( به معنای بهبود کیفیت با آنالیز صحنه و bitrate کمتر و اندازه فایلها به مقدار ۳۰ درصد) میباشد.

اتصالات
کوالکام خاطرنشان کرده است فناوری LTE  کلید اصلی بازگشایی برنامه هایی از قبیل VR( واقعیت مجازی) و Cloud  و  entertainment(سرگرمی و تفریح) خواهدبود. این پردازشکر اولین پردازشگری است که دارای سرعت ۱۶ گیگابایت برای اینترنت و همچنین  دارای تکنولوژی ۱۱ad-multi –gigabit  وای فای است که با میانگین سرعت ۱۱۴ مگابایت برثانیه برروی Category.16 LTE  میباشد. کاربران با استفاده ازین تکنولوژی میتوانند برنامه های instant app( برنامه های آنی) را در کمتر از ۱٫۴ ثانیه در اختیار داشته باشند.این قابلیت حمل اطلاعات با سرعت سه برابر وهم چنین قابلیت MIMO4.4 میتواند ترافیک اینترنتی را دوبرابر افزایش دهد.

امنیت
در حال حاضر معیارهای امنیتی بسیاری وجوددارد که پلتفرم امنیتی کمپانی کوالکام برای آنها راه حل هایی  در نظردارد از قبیل اسکنرfinger print, سیستم های مبتنی بر چشم (شبکیه یا عنبیه) واستفاده از دوربین چهره( اینفرد یا دوربین). کوالکام میگوید این موضوع میتواند شامل تصدیق کاربری مبتنی بر نرم افزار,تصدیق هویت دستگاه ها(تایید اعتبار توسط ID ,نسخه نرم افزار,مکان ,زمان, برنامه ها و os integrity  یا همان یکپارچگی سیستم عامل) و امنیت دستگاه ها در مواقع استفاده مواردی مانند پرداخت با موبایل ,دسترسی مخاطره آمیز و اطلاعات شخصی کاربران. کمپانی کوالکام همچنین افزوده است که قابلیت voice print (تشخیص هویت از راه صدا) نیز میتواند برای همیشه به عنوان روشی برای تایید اعتبار و مسایل امنیتی به کار برده شود(البته نه به عنوان اولین بلکه  مناسب برای دومین راه حل).

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text