img

معرفی حافظه اس اس دی Samsung 960 Evo 256GB

/
/
/

کمپانی سامسونگ با به نمایش گذاشتن رم بسیار پرسرعت ۹۶۰ Pro SSD خود، ما را تحت تاثیر قرار داد به طوری که این سریعترین درایوی بود که ما تا کنون آزمایش کرده بودیم. این ماه نوبت به برادر کوچک تر این حافظه یعنی حافظه ۹۶۰ Evo رسیده است.

اگرچه حافظه ۹۶۰ Evo سرعت بالای برادر بزرگتر خود یعنی نسخه Pro را نداشته باشد، ولی اصلاً نمی توان ادعا کرد که این حافظه سرعت کمی دارد. در واقع این حافظه بیشتر از بسیاری از حافظه های فلش موجود در بازار سرعت دارد و حتی سریعتر از حافظه ای به نام ۹۵۰ Pro که سال پیش به بازار وارد شد و عملکرد خوبی هم داشت، می باشد.
همانند حافظه ۹۶۰ Pro، حافظه مورد بررسی ما یعنی ۹۶۰ Evo هم از رابط فیزیکی M.2 استفاده می کند، که این رابط از استاندارد NVMe ساخته می شود. استاندارد NVMe با سرعت رد و بدل کردن ۴۰۰۰MB/s تقریباً بیش از چهار برابر استاندارد قدیمی SATA3 سرعت دارد. البته برای استفاده کردن از حافظه ۹۶۰ Evo باید دارای مادربوردی باشید که شیار M.2 در آن موجود باشد. اگر مادربورد شما یک سال یا دو سال سن داشته باشد، به احتمال زیاد دارای یک یا نهایتاً دو شیار از این نوع خواهید بود.
علاوه بر برتری داشتن M.2 نسبت به SATA از نظر سرعت، این رابط دارای دو مزیت دیگر نیز می باشد: اول، شیار مربوط به آن کوچک و ریز است، پس حافظه ۹۶۰ Evo شما دارای ابعادی برابر با ۸۰*۲۲*۲٫۳۸mm است. دوم، رابط M.2 در خودش دارای جریان برق است و به شما اجازه می دهد تا پارازیت ها را از بین ببرید.

سرعت انفجارها در درایو
تفاوت های بین دو حافظه ۹۶۰ Pro و ۹۶۰ Evo همگی مربوط به فناوری است که در این دو درایو به کار برده شده است. درحالی که متوسط سرعت خواندن و نوشتن در حافظه ۹۶۰ Pro به ترتیب برابر با ۳۵۰۰MB/s و ۲۱۰۰MB/s می باشد یعنی می تواند از این مقادیر بسیار بیشتر هم باشد، ولی سرعت حافظه ۹۶۰ Evo در بیشترین حالت خود برابر با این مقادیر است. این امر به لطف وجود فناوری هوشمند Samsung Intelligent TurboWrite است که از یک حافظه کش SLC (سلول تک سطحی) استفاده می کند تا سرعت های مربوط به خواندن را افزایش دهد. با استفاده از فناوری SLC، مقداری از داده ها بر روی قسمتی از سلول حافظه فلش نگه داری می شود، که باعث کاهش میزان بار و افزایش ظرفیت می شود و این امر به نفع افزایش سرعت خواهد بود.
زمانی که این حافظه کش پر شود، این درایو سرعتش را به اندازه حافظه TLC (سلول سه سطحی) خود کاهش می دهد. با استفاده از TLC سه قسمت از داده ها بر روی سلول حافظه فلش ذخیره می شود، که باعث بالا رفتن چگالی حافظه ذخیره سازی خواهد شد ولی سرعت را کاهش می دهد.
تفاوت میان سرعت نوشتن بستگی به درایوی که از آن استفاده می کنید خواهد داشت. در مدل ۲۵۶GB، شما دارای قابلیت TurboWrite با سرعت ۱۵۰۰MB/s به علاوه عملکرد TLC تا میزان ۳۰۰MB/s خواهید بود؛ یک درایو ۵۰۰GB دارای TurboWrite با سرعت ۱۸۰۰MB/s و سرعت TLC برابر با ۶۰۰MB/s خواهید بود؛ و بهترین میزان ظرفیت در بین این حافظه ها ۱TB است که دارای TurboWrite با سرعت ۱۹۰۰MB/s و سرعت TLC برابر با ۱۲۰۰MB می باشد. همانطور که به راحتی می توان دید، تفاوت های بسیار چشمگیری بین عملکرد در بین درایو ها می باشد و درایوهای از ۲۵۶GB گرفته تا ۱TB تفاوت های قابل ملاحظه ای باهم دارند. همه انتخاب های شما در بین این درایو در نهایت به بیشترین میزان سرعت خواندن برابر با ۳۲۰۰MB/s می رسد.

آزمایش کردن نقش
حال می خواهیم آمارها را رها کنیم؛ عملکرد اصلی و عملی این درایو ها به چه صورت بوده است؟ برای پی بردن به پاسخ این سوال، ما نسخه ۲۵۰GB از این درایو را مورد بررسی قرار دادیم و مثل همیشه، مجدداً شگفت زده شدیم و عملکرد آن نیز ما را تحت تاثیر خود قرار داد.
با تست های دنباله ای CrystalDiskMark کار را شروع کردیم، در این تست ما سرعت های خواندن را در این درایو برابر با ۳۳۹۶MB/s مشاهده کردیم که بسیار نزدیک به سرعت خواندن ۳۴۹۶MB/s در نسخه ۹۶۰ Pro می باشد. ولی سرعت نوشتن این درایو کمی از نسخه جدیدتر خود جا مانده است، در این تست سرعت نوشتن درایو مورد بررسی ما برابر با ۱۷۸۲MB/s بود و در مقایسه با سرعت نوشتن ۲۰۸۵MB/s در نسخه ۹۶۰ Pro خیلی کمتر است.
با استفاده از تست های خواندن و نوشتن تصادفی، با استفاده از فایل هایی با کیفیت ۴K، فناوری TurboWrite سامسونگ به خوبی و به وضوح خود را نشان می دهد، به طوری که درایو ۹۶۰ Evo توانست در این تست ها سرعت های ۷۱۱٫۵MB/s و ۶۰۲٫۲MB/s به ترتیب برای خواندن و نوشتن را به دست آورد، به طوری که در عمل این سرعت ها برابر با نتایج مربوط به تست ۹۶۰ Pro بودند.
ما همچنین تست های real-world خود را بر روی این درایو انجام دادیم، و فایل هایی را از یک دیسک RAM برای ۹۶۰ Evo خواندیم و همچنین از همین طریق فایل هایی را بر روی آن رایت (کپی) کردیم. در تست مربوط به فایل های بسیار حجیم ما، که به این درایو اجازه می دهد تا به بیشترین میزان سرعت خود برسد، ما سرعت های ۱۷۱۴٫۶۷MB/s و ۱۶۶۵٫۳۱MB/s را به ترتیب برای خواندن و نوشتن مشاهده کردیم. وقتی از فایل های سنگین تری استفاده کردیم این سرعت ها کمی افت داشتند و به میزان ۱۵۸۸٫۶MB/s و ۱۲۱۱MB/s به ترتیب برای خواندن و نوشتن رسیدند. تست فایل های سبک و کم حجم ما که نیازمند هزاران عملیات است، بیشتر از همیشه باعث کاهش سرعت این درایو شد، و این سرعت ها به ترتیب برای خواندن و نوشتن به مقدارهای ۶۳۳MB/s و ۶۸۱MB/s رسیدند. اگر نتیجه این تست ها باعث می شود که نسخه درایو ۹۶۰ Evo نسبت به نسخه ۹۶۰ Pro به میزان ۱۱ درصد کندتر باشد، ولی این نتایج نسبت به نتایج مربوط به سال پیش برای ۹۵۰ Pro که توسط بنچ مارک های فایل کم حجم ما انجام شدند، بهتر و راضی کننده تر بود. حتی آن زمان هم مدل ۹۵۰ Pro برتری خیلی زیادی نداشت.

پول حرف اول را برای خرید می زند
درحالی که درایو ۹۶۰ Pro یک درایو کامل برای افرادی است که به دنبال عملکرد بسیار بالا هستند، با این حال درایو ۹۶۰ Evo نیز برای افرادی بسیار مناسب است که برای استفاده های خود متناسب با کیف پول خود خرید می کنند. این امر تقریباً در همه سطوح صادق است، زیرا نسخه ۹۶۰ Evo یک درایو ۲۵۰GB است و قیمت آن برابر با ۱۲۹ گوند است، درحالی که از نظر قیمت اصلا نمی توان آن را با ۹۶۰ Pro مقایسه کرد. اگر شما مدل های بالاتری را بخواهید باید گفت که یک درایو ۵۱۲GB از درایو ۹۶۰ Evo هزینه ای برابر با ۲۳۰ پوند دارد ولی درایوی با همین میزان ظرفیت از نسخه ۹۶۰ Pro هزینه ای برابر با ۳۱۲ پوند برای شما خواهد داشت. بیشترین ظرفیت موجود از درایو جدید ۹۶۰ Evo  همان ۱TB است که هزینه ای برابر با ۴۴۰ پوند دارد در مقابل همین ظرفیت را اگر بخواهید از نسخه ۹۶۰ Pro تهیه کنید باید هزینه ای برابر با ۵۷۶ پوند پرداخت کنید. البته نسخه ۹۶۰ Pro دارای یک ظرفیت ۲TB نیز میباشد ولی قیمت آن برابر با ۱۱۷۸ پوند است.
با توجه به قیمت و عملکرد درایو ۹۶۰ Evo، باید گفت که اکثر مردم ترجیح خواهند داد که یک درایو از نوع M.2 را خریداری کنند. با این حال اگر شما بر روی سیستم خود یک شیار M.2 ندارید، پس بهترین انتخاب برای شما همان استفاده از رابط قدیمی تر سامسونگ به نام SATA3 و درایو Samsung 850 Evo می باشد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text