img

نکاتی برای آسان‌تر کار کردن با ویندوز و آفیس…

/
/
/

استفاده از نسخه ی به روز شده ی Notepad (ویندوز ۱۰)
از همان روزی که سیستم عامل ویندوز معرفی شد، برنامه ی Notepad در تمام نسخه های آن وجود داشته اما در تمام این سال ها، این برنامه به شکل بسیار مقدماتی و ساده در اختیار کاربران سیستم عامل معروف مایکروسافت قرار گرفته شده است.
در تمام نسخه های قبلی این برنامه، به جای برگرداندن (undo کردن) چند مرحله، تنها می توانستید یک مرحله به عقب برگردید (undo کنید)، امکان شمارش و جستجوی کلمات وجود نداشت و نمی توانستید یک فایل Notepad جدید را در همان پنجره ی قبلی باز کنید. اما کاربران ویندوز ۱۰ می توانند از اپلیکیشن رایگان Notepad Next بر روی این سیستم عامل استفاده کنند که در مقایسه با نسخه های قبلی Notepad، امکانات قابل قبولی دارد.
برای دانلود این اپلیکیشن، Windows Store را باز کرده ، Notepad next را جستجو نموده و پس از دانلود کردن آن، برای اجرا، بر روی Open کلیک کنید. در این برنامه ی به روز شده، دکمه های بزرگی برای دستور هایی که از یک برنامه ی پردازش لغت انتظار داریم در بالای پنجره ی  برنامه نمایش داده می شوند. همچنین برای باز کردن یک فایل جدید در همان پنجره، تنها کافی است بر روی نشانه ی New file (که در شکل نشان داده شده) کلیک کنید.

هک کردن Edge برای استفاده از WhatsApp Web (ویندوز ۱۰)
پیش از این دیده بودیم که چگونه می توان WhatsApp Messenger تلفن هوشمند و اطلاعات آن را با استفاده از WhatsApp Web با مرورگر اینترنت کامپیوتر های شخصی، هم گام (سینک) کرد. البته این ویژگی تنها بر روی مرورگر های Chrome، Firefox، Opera و Safari کار می کند اما اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می کنید، می توانید با هک کردن Edge (مرورگر جدید اینترنت مایکروسافت) از WhatsApp Web در آن استفاده کنید.
پس از باز کردن Edge، به نشانی web.whatsapp.com مراجعه کرده و بدون توجه به پیغامی که به شما می گوید تنها می تواند از مرورگر های پشتیبانی شده استفاده کنید، بر روی More (نشانه ی سه نقطه در گوشه ی بالایی سمت راست پنجره ی Edge) کلیک کنید. سپس برای وارد شدن به Developer Tools ، کلید F12 را فشار دهید. یک پنجره ی جدید با ۹ زبانه (tab) باز می شود. بر روی زبانه ی Emulation کلیک کرده، دومین فهرست فُرو ریز (dropdown list) سمت چپ با نام User Agent String را به Google Chrome (که در شکل نشان داده شده) تغییر داده و پنجره را ببندید. بعد از انجام این کار، یک کُد QR را بر روی صفحه مشاهده خواهید کرد.
اکنون WhatsApp تلفن هوشمندتان را باز کرده، علامت سه نقطه در گوشه ی بالایی سمت راست را لمس کرده و سپس WhatsApp Web را انتخاب کنید. با این کار، دوربین تلفن هوشمند شما یک فضای مربعی شکل را نمایش می دهد. دوربین را طوری در مقابل صفحه ی نمایشگر قرار دهید که کُد QR درست در وسط مربع قرار بگیرد. از این به بعد، پیام های WhatsApp تلفن هوشمند شما با Microsoft Edge همگام (سینک) می شود.

ایجاد چرخه ی دستوری در Command Prompt (ویندوز ۷،۸ و۱۰)
با استفاده از Command Prompt می توانید یک جایِ مشخص در کامپیوتر (یک فایل یا فولدر) را انتخاب کرده و دستوری را در آن اجرا کنید. خبر خوب این است که یک راه ساده برای ایجاد چرخه ی خودکار سراسری (در تمام قسمت ها) وجود داشته و لازم نیست برای اجرای یک دستور (فرمان) در چند جای مختلف، نشانی تمامی آن ها را در Command Prompt تایپ کنید. برای انجام این کار، ابتدا Command Prompt را با استفاده از نوار جستجو باز کنید. به صورت پیش فرض، Command Prompt در C:\Users\Your name باز می شود (که Your name نام کامپیوتر شما خواهد بود). کلید Tab را چندین بار فشار دهید تا یک چرخه در قسمت مورد نظرتان ایجاد شده و دستوری که می خواهید اجرا شود را تایپ کنید.

ساختن عکس سراسر نما (panorama) با استفاده از Photo Gallery (ویندوز ۷،۸ و۱۰)
برای درست کردن یک عکس سراسر نما (panorama)، به یک برنامه ی ویرایش عکس پیشرفته و اطلاعات کافی در مورد چگونگی ترکیب عکس ها برای ایجاد تصویر های سراسر نما نیاز داریم. اما مایکروسافت به تازگی برنامه ای با نام Photo Gallery را در اختیار کاربران قرار داده که این کار را به ساده ترین شکل ممکن و با کیفیتی عالی انجام می دهد. برای استفاده از این برنامه تنها کافی است عکس هایی را که می خواهید در کنار هم قرار دهید به ترتیب از چپ به راست بر روی دسکتاپ ذخیره کنید.
در حقیقت، Photo Gallery قسمتی از بسته ی Windows Essential مایکروسافت است. برای دانلود کردن این برنامه باید به
www.snipca.com/18850
مراجعه کرده و بر وی قسمت بنفش رنگ Get it now کلیک کرده و پس از اجرای فایل نصب برنامه، بر روی Choose the program you want to install کلیک کنید. در این قسمت، تیک کنار تمام گزینه ها به غیر از Photo Gallery and Movie Maker را برداشته و پس از کلیک کردن بر روی Install، مراحل نصب را دنبال کنید.
برای درست کردن یک عکس سراسر نما تنها کافی است Photo Gallery را باز کرده و عکس های ذخیره شده را (همان طور که در شکل نشان داده شده) گرفته (drag کرده) و در پنجره ی برنامه رَها (drop) کنید. سپس بر روی زبانه ی Create در بالای برنامه کلیک کرده، نشانگر ماوس را بر روی تک تک عکس ها قرار داده و برای انتخاب آن ها، بر روی جعبه ی کوچکی که در گوشه ی بالایی سمت چپ هر کدام از آن ها قرار دارد، کلیک کنید. در آخر بر روی Panorama در گوشه ی بالایی سمت چپ کلیک کنید. در این مرحله، پیام Stitching panoramic photo نمایش داده شده و پس از پایان پردازش تصویر، گزینه ی تغییر نام و ذخیره کردن عکس را مشاهده خواهید کرد.

بررسی کنید که کدام یک از افزونه ها اشکال ایجاد می کنند. (مجموعه آفیس)
مانند بَر اَفزا (Add-on) ها در مرورگر های اینترنت که قابلیت های بیشتری در زمان استفاده از Chrome و Firefox را در اختیار کاربران قرار می دهند، نرم افزار های بسته ی آفیس (Word، Excel و PowerPoint نیز ابزار مشابهی با نام افزایه (Add-in) دارند که ویژگی های بیشتری را به این برنامه ها اضافه می کنند. برای استفاده از افزایه ها، بر روی زبانه ی Insert کلیک کرده و در قسمت Add-in بر روی Store کلیک کنید.
مانند بَر اَفزا ها در مرورگر های اینترنت، افزایه های آفیس نیز در برخی موارد باعث ایجاد اشکال در برنامه شده و در عملکرد آن اختلال ایجاد می کنند. بنا بر این، اگر مشاهده کردید که یکی از برنامه های آفیس دیر تر از همیشه باز شده یا به طور مرتب گیر (crash) می کند، یک راه آسان برای برای بررسی این که یک افزایه موجب ایجاد آن شده است یا خیر، وجود دارد.
برای انجام این بررسی، کلید Ctrl را نگه داشته و برنامه ای که در عملکرد آن اختلال ایجاد شده را باز کنید. در این حالت، پیامی ظاهر می شود که با کلیک کردن بر روی Yes، برنامه در حالت Safe Mode اجرا می شود. در این حالت، برنامه بدون افزایه ها اجرا می شود پس اگر هیچ مشکلی نداشته باشد، نشان می دهد که مشکل از افزایه ای است که به تازگی نصب شده است.
برای پاک (remove) کردن افزایه ای که اشکال ایجاد کرده، برنامه را در حالت عادی باز کرده، بر روی زبانه ی Insert کلیک کرده و سپس در قسمت Add-ins گزینه ی My Apps را انتخاب کنید. اکنون بر روی افزایه ی مورد نظر کلیک کرده و دو بار بر روی Remove کلیک کنید.

برای خودتان صفحه ی روکش (Cover Pages) بسازید  (مایکروسافت Word)
اگر بخواهید تنظیمات به خصوصی (مانند نام، نشانی و عکس خودتان) را بر روی صفحه ی ابتدایی Word قرار دهید، می توانید به سادگی این تنظیمات را ذخیره کرده و از این قالب (template) به عنوان صفحه ی روکش (Cover Page) استفاده کنید. ساده ترین راه برای انجام این کار، استفاده از گزینه ی Cover Pageاست. در برنامه ی Word با کلیک کردن بر روی زبانه ی Insert و پس از آن بر روی فهرست فُرو ریز Cover Page در گوشه ی بالایی سمت چپ آن، می توانید انتخاب هایی برای صفحه ی روکش را مشاهده کنید که امکان اضافه کردن آن ها وجود دارد. شما می توانید در این قسمت به سادگی صفحه ی مخصوص به خودتان را ایجاد و اضافه کنید.
ابتدا یک فایل (document) جدید را باز کرده و صفحه ی ابتدایی (روکش) آن را به دلخواه خودتان طراحی کنید. اکنون، هر کدام از قسمت های آن را انتخاب کرده و به ترتیب بر روی زبانه ی Insert، فهرست فرو ریز Cover Page و در انتها Save Selection to Cover Page Gallery (که در شکل نشان داده شده) کلیک کنید. سپس، یک نام برای صفحه ی روکش ساخته شده انتخاب کرده و بر روی OK کلیک کنید. هر بار که بخواهید از این صفحه روکش استفاده کنید، کافی است به سادگی بر روی فهرست فرو ریز cover Page کلیک کرده و آن را انتخاب کنید.

ایجاد میان بُر (shortcut) دسکتاپ برای قسمت ها و دفتر یادداشت‌ها  (مایکروسافت OneNote)
اگر از یک دفتر یادداشت (notebook) یا قسمت (section) بیشتر از دفتر یادداشت ها و قسمت های دیگر در OneNote استفاده می کنید، بهتر است یک میان بُر (shortcut) برای آن ها ایجاد کنید. برای ایجاد میان بُر برای یک دفتر یادداشت، بر روی فهرست فُرو ریز دفتر یادداشت در گوشه ی بالایی سمت چپ OneNote کلیک کرده، بر روی دفتر یادداشت مورد نظرتان کلیک راست کرده و سپس Copy Link to Notebook را انتخاب کنید. برای ایجاد میان بُر یک قسمت از یک دفتر یادداشت نیز تنها کافی است بر روی زبانه ی همان قسمت در بالای صفحه ی مورد نظرتان کلیک راست کرده و (همان طور که در شکل نشان داده شده) بر روی Copy Link to Section کلیک کنید.
اکنون بر روی دسکتاپ کلیک راست کرده و پس از انتخاب New در فهرست باز شده، بر روی Shortcut کلیک کنید. سپس کلید های Ctrl و V را هم زمان با هم فشار دهید تا لینک میان بُر مورد نظر کُپی شود.  به صورت پیش فرض، میان بُر با نام New Internet Shortcut ذخیره می شود اما می توانید نام آن را تغییر داده و برای ثبت شدن تغییرات بر روی Finish کلیک کنید. از این به بعد، هر بار که بر روی میان بُر ایجاد شده دو بار کلیک کنید، دفتر یادداشت یا قسمت مورد نظرتان باز می شود.

تغییر وضعیت حالت «خوانده شده»  ایمیل‌ها  (مایکروسافت Outlook)
وقتی یک ایمیل جدید را از طریق Outlook دریافت می کنید، یک عدد به عدد آبی رنگ کنار Inbox اضافه شده و این ایمیل نیز مانند ایمیل های خوانده نشده، با فونت برجسته (bold) در پنجره ی سمت راست (Reading Pane) نمایش داده می شود. به صورت پیش فرض، وقتی بر روی یکی از ایمیل های خوانده نشده کلیک کنید، فونت آن تغییر نکرده و عدد کنار Inbox نیز کم نمی شود. تنها وقتی که بر روی یک ایمیل دیگر یا هر جایی از برنامه کلیک کنید، فونت آن عوض شده و عدد آبی رنگ نیز کمتر می شود. در چنین حالتی می گوییم که ایمیل به حالت خوانده شده یا همان read تغییر پیدا کرده است. البته شما می توانید به سادگی این تنظیمات را تغییر دهید تا به محض کلیک کردن بر روی یک ایمیل جدید، Outlook آن را به حالت خوانده شده (read) تبدیل کند.
برای انجام این کار، بر روی File در گوشه ی بالایی سمت چپ برنامه کلیک کرده و Options را انتخاب کنید. سپس، ابتدا بر روی Mail و بعد از آن بر روی دکمه ی Reading Pane کلیک کرده و (مانند شکل) تیک کنار Mark items as read when viewed in the Reading Pane را فعال کنید. در قسمت خالی پایین، می توانید مشخص کنید که چند ثانیه پس از کلیک کردن بر روی ایمیل جدید طول بکشد تا آن ایمیل به حالت خوانده شده (read) نمایش داده شود. در انتها دو بار بر روی OK کلیک کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text