img

۴ پروژه ساده لینوکس برای افراد تازه کار و کاربران سطح متوسط

/
/
/

 اگر می خواهید تجربه جدیدی را با رایانه آغاز کنید ، پروزه های الکس کمپل(Alex Campell)  استفاده کنید که  در چند ساعت تکمیل می شوند.
سال ۲۰۱۷ آغاز شده و بیشتر افراد برای سال جدید برنامه ریزی می کنند و شاید بخواهند کاری جدیدی را تجربه کنند. با توجه به این موضوع، چرا  به وسیله پروژه های ساده مهارت های لینوکس خود را ارتقاء نمی دهید؟

۱- یک توزیع لینوکس جدید را امتحان کنید.
بسیاری از کاربران لینوکس این فعالیت را دوست دارند ، زیرا سطح شخصی سازی بالایی را در اختیار آن ها قرار می دهد. بعد از تکمیل مراحل این کار ،  جریان کاری سریع تر می شود  و کار با رایانه لذت بخش خواهد بود. اما باید کمی تلاش کنید. اگر هیچ وقت لینوکس  OS  را اجرا نکرده اید ، شاید لازم باشد کمی بیشتر زحمت بکشید. شاید افراد تازه کار ترجیح بدهند به دلیل سهولت در  رایت کردن تصویر در یک   USB  از Fedora  (Fedro 25  getfedora.com) استفاده کنند.canonical Ubuntu 16.04 (tinyurl.com/jr63kws) هم برای شروع خوب است. هر دو سیستم عامل « به طور زنده» بر روی  USB drive اجرا می شوند ( یعنی اگر به دنبال نسخه آزمایشی هستید لازم نیست تمام ویندوز را نصب کنید).
برای کاربرانی که مدتی است از  Fedora  یا یک نسخه از Ubuntu  استفاده می کنند و به  دنبال تجربه جدید هستند،
Gentoo (Gentoo.org) یا  Arch Linux (archlinux.org) نصب دشواری دارد اما تجربه یادگیری خوبی ارائه می دهد.

۲- ساخت یک openPGP keypair
ساخت openPGP keypair  یک راه عالی برای یادگیری نحوه کار رمز گزاری کلید عمومی است. برخی از توزیع های  لینوکس با نسخه از قبل نصب شده  GnuPG ( به نام  gpg) فعال می شوند، زیرا  OS ، باید امضاهای بسته ها را تایید کند.
ساخت یک  keypair   لینوکس آسان است  و با اجرای  gpg ، genkey در یک ترمینال ویندوز انجام می شود. Fedora Wiki   ، آموزش های خوبی درباره ساخت کلید ها در  KDE ،GNOME  در  tinyurl.com/LVx5rvL و از طریق خط فرمان ارائه می دهد. اگر از ویندوز استفاده می کنید ، می توانید از GPG4win برای ساخت کلید ها بهره ببرید.
openPGP نقص های زیادی دارد، با این وجود ، اکثر افراد نمی خواهند رمز گزاری را از خط فرمان انجام دهند  و بسیاری از برنامه های دسکتاپ هم نا مناسب هستند( اما ارزش یادگیری دارند ) در حال حاضر، openPGP قوی ترین ابزار رمز گزاری است.
اگر می خواهید برای آزمایش کلید هایی را بسازید،  یک کلید با عمق پیش فرض ۲۰۴۸ بیت مناسب است. کلید های ۴۰۹۶ بیت را برای keypair  های دنیای واقعی ترجیح می دهیم. ساخت یک گواهینامه فراخوان ( برای اعلام کلید های منسوخ یا دزدیده شده) و برخورداری از بک آپ امن ( مانند بک آپ موجود در رایانه شخصی یا تلفن همراه) کلید خصوصی مفید است. در نهایت، همیشه کلید های خود را به جای تلفن همراه یا تب لت بر روی رایانه شخصی بسازید.
۳- ساخت طرح های بک آپ
همیشه قبل از آن که پشیمان شوید ، بک آپ گیری را انجام دهید. برخی از سرویس ها ، بک آپ گیری را به طور خودکار انجام می دهند ، اما می توانید با استفاده از برنامه های لینوکس مانند rysync  ، بک آپ محلی بگیرید. Rsync  شبیه  فرمان کپی هوشمند است ،که تنها فایل های تغییر کرده را کپی می کند. اگر از طریق  tar ، rsync  را با فشرده سازی ترکیب کنید و آن را با استفاده از  crontab  برنامه ریزی کنید ،  می توانید بک آپ های خودکار را با  ذخیره سازی متصل به شبکه(NAS) یا از طریقSSH به سرور از راه دور بفرستین.
یک هارد درایو جدید ( که تنها برای بک آپ استفاده می شود)، یا یک سرور ابری هزینه برای این کار لازم نیست، می توانید این هزینه را برای مصارف دیگر پرداخت کنید. فقط باید از فایل ها بک آپ گیری کنید.

۴- ساخت یک  NAS
شرکت PC Advisor  ،معتقد است که هر کس باید یک  NAS  داشته باشد ( به توصیه های مهم بر روی صفحه ۱۳۸ مراجعه کنید. می توانید  NAS  ها را به عنوان یک ابر شخصی در خانه تعریف کنید. اما این دستگاه ها، گران هستند و هر کسی به چنین ابزار قوی نیاز ندارد. خوشیختانه، ساخت یک  NAS  با استفاده از رایانه های قدیمی آسان است و تنها به یک یا دو هارد درایو نیاز دارید.
FreeBSD   های FreeNAS  محور(Freenas.org) یک گزینه معتبر برای دستگاه های خانگی هستند، نصب آن ها آسان است و به وسیله یک  USB  اجرا می شوند ، به طوری که  تنها از هارد درایو های رایانه برای ذخیره سازی استفاده می شود.
openmediavalt (openmediavault.org)
یک گزینه لینکوس محور رایج است. OMV مانند  FreeNAS ،یک سیستم پلاگین دارد که نصب برنامه های نرم افزار های مخلتف مانند سرور رسانه Emby را ممکن می سازد.
نصب
containerization plugin Docker (docker.com)
بر روی یک سرور OMV  نیز ممکن است. اگر  Docker  همراه با nextcloud  نرم افزار ابری مناسب(nextcloud.com) استفاده شود، همانند Dropbox  یا گوگل درایو ، دسترسی به فایل های را از راه دور مکن می سازد.
اگر آمادگی داشته باشید، می توانید  با نصب Ubunta  یا سرور Fedora ، و استفاده از  Docker برای نصب برنامه هایی مانند  Nextcloud مورد نیاز ، تمام این فعالیت ها را انجام دهید.
هیچ کدام از این پروژه ها زمان بر هستند و مزایایی را به همراه دارند. اگر چند ساعت وقت اضافه داشته باشید، ارزش یادگیری را دارد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text