img

قدرت بخشیدن به انقلاب دیجیتال…

/
/
/

قدرت بخشیدن به انقلاب دیجیتال...جابه جایی دیجیتال امکان انجام انتقال در صنعت ساخت و ساز بریتانیا را با فرایند ها و مدل های سنتی به وجود آورده است. نه تنها فناوری هایی مانند ماشین و ابزار های CNC، مدل سازی تزریقی  و چاپ فلزی سه بعدی کیفیت و سرعت را به این عرصه وارد کرده، بلکه روند رو به رشد اینترنت اشیاء (IoT) فاکتورهای کلیدی را به بخش هایی مانند خودروسازی، هوافضا و پزشکی وارد کرده است.
داده های حجیم و  پیش بینی تجزیه و تحلیل های ترافیک قابلیت فراهم کردن اطلاعات درست، محصول، فرایند، اقدام و سرویس در زمان مناسب را به وجود آورده و این سطح جدید تولیدات به مهندسان و مدیران امکان بهبود فرایند و همچنین خدمات بهتر به مشتریان را می دهد.
برای مثال، محدوده کنترل کیفیت را در فرایند تولید در نظر بگیرید. با مشخص شدن خطاها از طرق مجموعه فرایند های خود کنترل شونده که توسط اینترنت اشیاء ممکن می شود، قبل از هرگونه تاثیر برروی خط تولید باعث کاهش خسارت محصولات تولیدی می شود. و به آسانی با مشخص کردن قسمت هایی که نیاز به تعمیر و یا جایگزینی دارند، اینترنت اشیاء، ذنجیره تولیدی نرم و روان را همراه با بهبود کیفیت تولید تضمین می کند.
اما این «انقلاب صنعتی چهارم» نیاز به تغییر دیدگاه در تجارت و بخش تولید دارد که به معنی جایگزین کردن ابزارها و فرایند های تولید سنتی و پیدا کردن نیازها برای ترکیب شدن دیجیتال و کارکردن هوشمند است که همه این موارد تنها از طریق اینترنت اشیاء فراهم می شوند.

بهبود کیفیت محصولات تولیدی و فرایند ها
بر اساس مطالعات اخیر صورت گرفته توسط شرکت مشاره ایی TATA نشان دهنده موارد متقاعد کننده ی تجاری برای پیشتازان اینترنت اشیاء در صنعت ساخت و ساز است. بر اساس این مطالعات، کارفرمایانی که از راه حل های اینترنت اشیاء استفاده می کنند در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴  به طور متوسط ۲۸٫۵% افزایش درآمد داشته اند. بخش اعظم این افزایش درآمد نتیجه تولیدات بیشتر و بهبود در بهره وری عملیاتی است، به این معنی که متخصصان تکنولوژی، مهندسان، و کارگران آموزش دیده اکنون می توانند زمان بیشتری را صرف استفاده از خلاقیت و کیفیت  خدمات کنند به جای اینکه مجبور باشند فرایند نظارت بیش از حد و زمان بری را طی کنند.
اینترنت اشیاء ارائه کننده دنیایی وسیع و در حال گسترش از دستگاه ها و سنسور های هوشمند است که قابلیت ساخت و عمل کردن براساس حجم گسترده ایی از اطلاعات حیاتی در مورد فرایند تولید را دارند. توانایی ثبت و تحلیل این اطلاعات همچنین می تواند به سازمان ها و نهاد ها برای بررسی  پیش بینی گرایش ها و چالش های آتی که می توانند روی تولیدات در کارخانه ها تاثیر گذار باشند، کمک شایانی می کند.
همراه با پیچده و گسترده تر شدن تکنولوژی تولیدات دیجیتال، ماشین های هوشمند توانایی آنالیز و مشخص کردن خطاها در فرایند تولید و جلوگیری از وقوع آنها  را با اطلاعات تجزیه و تحلیلی پیشرفته در عملیات ها به دست می آورند که باعث به وجود آمدن راه های تولید موثر تر و کاربردی تر می شود. با ترکیب این دو تکنولوژی انقلابی ( ساخت و ساز دیجیتال و داده های حجیم تولید شده توسط اینترنت اشیاء) بسیاری از کسب و کارهای صنایع توانسته اند کیفیت فرایند ها و تولیدات خود را گسترش دهند.
برای مثال در صنعت وافضا، شرکت هایی مثل GE Aviation با قرار دادن سنسور هایی اقدام به جمع آوری و تحلیل اطلاعات تولید و تشخیص مشکلات تولید در هر لحظه می کنند. با استفاده از تکنولوژی به این شکل، شرکت توانایی تشخیص و تنظیم فاکتورهایی مثل دما، تمامیت ساختاری که به بالا بردن کیفیت محصولات خروج از خط تولید کارخانه کمک می کنند.

به وجود آوردن بازهای جدید
چاپ سه بعدی بدون شک یکی از شناخته شده ترین و جدید ترین تکنیک پیشرفته تولیدی است و همراه با اینترنت اشیاء به عنوان تکنولوژی هایی شناخته می شوند که نحوه کار و زندگی مردم را در چند سال آینده تغییر می دهند.
در واقع گزارشی از شرکت KPMG که به آینده نگاه می کند این دو تکنولوژی را در میان سه تکنولوژی مخرب قرار داده است که پیش بینی می شود تعداد دستگاه های فعال متصل از طریق تکنولوژی بی سیم را به بیش از ۴۰٫۹ میلیار دستگاه تا سال ۲۰۲۰ برسانند. علاوه بر این، انتظار می رود بر اسا گزارشی از شرکت مشاوره ایی IDTechEX  و تحقیقی که توسط IDC در ژانویه ۲۰۱۶ چاپ شده تعداد فروشگاه های فروش چاپ سه بعدی تا سال ۲۰۲۵ به بیش از ۲۰ میلیار برسد و همچنین پیش بینی می شود هزینه کردن برای چاپ سه بعدی بر اساس میزان رشد سالیانه محاسبه شده (CAGR) 27% از ۱۱ میلیارد سال ۲۰۱۵ به مقدار ۲۶٫۷ میلیارد در سال ۲۰۱۶ برسد.
پس به نظر منصفانه می آید اگر چاپ سه بعدی را به عنوان نماینده تکنولوژی پیشرفته تولیدات در نظر گرفت که پتانسیل بالقوه ای در بازار دارد. طی چند سال آینده سرعت بالا در پیشرفت  تکنولوژی، تولیدکنندگان را قادر به تولید گستره وسیعی از کالا ها کرده است. تحقیقات در حال حاضر بیشتر روی این متمرکز است که چطور مواد اولیه گوناگون مثل فلز و پلاستیک را می توان در یک چرخه تولید قرار داد و چطور اجزائی مثل سنسور ها، مدارهای الکترونیکی و باتری ها را می توان در کنار هم در دستگاه ها تعبیه کرد.
در اقع بر اساس گفته های تنظیم کنندگان کنفرانس الکترونیک چاپ سه بعدی که در ژانویه سال ۲۰۱۶ در آیندهوون برگزار شد « ترکیب اجزای عملکردی اصلی مثل اجزای الکترونیکی ( حسگرها و سویچها) در محصول چاپ شده سه بعدی می تواند باعث به وجود آمدن بازارهای جدید و ابزار های جدید در تولید محصولات می شود.»
با ابزارهای تولیدات پیشرفته، امکان استفاده روز افزون برای تولید محدوده وسیعی از محصولات پیچیده وجود دارد، ضمن اینکه منطقی به نظر می رسد که بسیاری از این تولیدات محصولات الکترونیکی از جمله سنسورهای نوری، آنتن ها و مدارها در دستگاه ها و ابزارهای صنعتی خود استفاده کننده از اینترنت اشیاء باشند.
سرعت ساخت گونه های پیچیده در جومع امروزی به صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته رو به افزایش استمشتریان به صورت گسترده ایی خواهان استفاده سریع از اجرای تولیدی که برای نیاز های گوناگونشان ساخته می شوند هستند. جدیدترین و پیشرفته ترین  تکنولوژی های ساخت می توانند این امکان را فراهم کنند مخصوصا زمانی که به وسیله اینترنت اشیاء پشتیبانی شوند.
با اطلاعات درست و استفاده از اینترنت اشیاء، توانایی استفاده از ابزارهای پیشرفته تولیدی رو به افزایش است که امکان ساخت سریع گونه های مختلف پچیده را با استفاده از ترکیب محصولات در مراحل گوناگون تولید را فراهم می کند.

نتیجه گیری
در حالی که تکنیک های پیشرفته تولید مثل چاپ سه بعدی فلزی، ماشین های CNC  ذوب تزریقی، باعث شده کسب و کارها با انعطاف پذیری بالاتری نسبت به بازسازی و طراحی دوباره اجزای تولیدی خوداقدام کنند، علاوه بر اینها مرتبط بودن و نظارتی که به وسیله اینترنت اشیاء امکان پذیر شده، می تواند باعث انعطاف پذیری بیشتر شود که کمک شایانی به براورده کردن خواسته ها و تقاضاهای امروزه مشتریان می شود.
انقلاب دیجیتالی، و افزایش تولید پیشرفته به نسل جدید از مهندسان و طراحان کمک می کند که بتوانند ایده های تجاری شان را به سرعتی که قبلا تصور نمی شد به بازار عرضه کنند. این فرایند های جدید تولید همراه با راه حل های پیچیده تر اینترنت اشیاء می تواتند به زودی دنیایی دیجیتال شده را برای آینده به وجود آورند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text