img

پَس تولید حرفه ای / Pro Post-Production

/
/
/

پَس تولید حرفه ای / Pro Post-Productionدر این مقاله به بررسی فرایند نمایش تصاویر اجسام سه بعدی بر روی صفحه ی نمایشگر (ارائه ی ماشینی تصاویر یا رندرینگ) و شگفتی هایی که در آن وجود دارد می پردازیم. مطالبی که در ادامه بیان می شوند، نتیجه ی همکاری تیم پَس تولید (post-production) استودیو Lightfarm (به نشانیlightfarmstudios.com) با یکی از بهترین گروه های CGI (واسط دروازه ی مشترک که روشی استاندارد برای ایجاد محتوای پویا در صفحات وب است) می باشد.

 

در استودیو Lightfarm در کنار انجام سفارشات مشتریان شناخته شده در دنیا، برخی پروژه ها در جهت پیشرفت مهارت های تیم طراحی انجام می شوند. تصویری که می بینیم، یکی از این پروژه ها بوده که زاییده ی ذهن یکی از افراد تیم طراحی post-production (پَس تولید: مجموعه مراحل تولید فیلم یا عکس پس از ضبط فیلم یا ثبت تصویر) این استودیو می باشد. در این استودیو از قابلیت های برنامه ی فتوشاپ برای برطرف کردن اشکال های بازتاب نور، تعادل رنگ سفید (اصلاح رنگی که در آن رنگ سفید که ممکن است تمایل به برخی رنگ ‌های دیگر داشته‌ باشد تبدیل به سفیدِ کامل می‌شود)، اصلاح رنگ ها، ایجاد قطره ها و در کُل، ایجاد احساس طبیعی در بیننده استفاده می شود. البته این تغییرات و اصلاحات زمانی درست انجام شده اند که برای بیننده قابل تشخیص نباشند. در حقیقت، رِندِر ها را به عنوان تصویر های خام (raw shots) برداشته شده و تغییرات مورد نظر بر روی آن ها داده می شود.
ایجاد دقیق و ظریف این تغییرات به تصویر ها روح بخشیده و باعث می شود که آن ها در مقابل چشم بینندگان، به خصوص در تصاویر تبلیغاتی، واقعی به نظر برسند.

[box type=”shadow” align=”aligncenter” ]

قُدرت تصویر خام دوربین (Camera Raw) : پیش از شروع تنظیمات لایه ها در فایل، باید از بهترین حالت Camera Raw Smart Filter که یکی از بهترین و قُدرتمند ترین ویرایشگر های تصویر است استفاده کنید. همچنین، از آن جایی که این حالت مخصوص عکس ها طراحی شده است، به واقعی به نظر رسیدن پس تولید بر روی یک رِندِر سه بعدی (۳D) کمک می کند.

[/box]
مراحل انجام کار: از رِندِر خام (raw render) تا تصویر نهایی
گام ۱: رِندِر خام (Raw render)
گام ۲: تصویر خام دوربین (Camera Raw)
گام ۳: تصویر نهایی

۱- یک بوکه (Bokeh) ایجاد کنید
با استفاده از Filter>Blur Gallery>Field Blur می توانید اِفِکت های بوکه (افکتی مات یا هنری و زیبا شناسانه برای عکاسی است که در نواحی خارج از تمرکز تصویر ایجاد می‌شود) ایجاد کنید.با این کار به نظر می رسد که در یک پس زمینه ی مه آلود و محو عکاسی کرده اید. رزولوشن تصویر اصلی شما اهمیتی نداشته و تنها کافی است آن را به اندازه ی مورد نظر تغییر داده و Field Blur را بر روی آن اجرا کنید. با استفاده از Light Bokeh، Bokeh Color و Light Range می توانید حالت مورد نظرتان را ایجاد کنید.
۲- هوشمندش کنید
در نسخه های جدید فتوشاپ، می توانید بر روی یک لایه (layer) کلیک راست کرده و آن را به یک Smart Object (شیء هوشمند) تبدیل کنید. تنها کافی است پس از هوشمند شدن لایه، به
Filter>Camera Raw Filter
بروید. در نسخه های جدید تر فوتوشاپ، می توانید تنظیمات Camera Raw را در هر لحظه ویرایش کنید اما در نسخه های قبلی باید تنظیمات را از پیش مشخص می کردید. با دو بار کلیک کردن بر روی لایه می توانید تیرگی (Opacity) فیلتر را تنظیم کرده و یک روکش (ماسک) را بر روی آن قرار دهید.

۳- تعادل رنگ سفید را تنظیم کنید
در بیشتر موارد تعادل رنگ سفید در ر ِندِر های خام یا عکس ها، نا متعادل است. برطرف کردن این مشکل، یکی از ساده ترین کار هایی است که در Camera Raw انجام می شود. با کلیک کردن بر روی ابزار White Balance در گوشه ی بالایی سمت چپ پنجره، می توانید با کلیک کردن و کشیدن (drag کردن)، یک تعادل رنگ متوسط را برای محدوده ی مورد نظرتان ایجاد کنید. با این کار، تعادل رنگ سفید به صورت خودکار و مطابق با محدوده ای که بر روی آن کلیک کرده اید، تنظیم می شود. از زیاده روی کردن خودداری کنید و سعی کنید که پُر رنگ شدن (highlight) ها را نگه دارید. فراموش نکنید که چشم های شما همیشه بهتر از نرم افزار کار می کنند پس همه چیز را به وسیله ی چشم هایتان کنترل کنید.

۴- با اصول Camera Raw کار کنید
استفاده از Camera Raw Settings می تواند میزان کار کردن شما با تنظیمات لایه ها را کمتر کند. امکان استفاده از Camera Raw درمحدوده های ۱۶ و ۳۲ بیتی وجود دارد. این محدوده، دو تا سه برابر آن چیزی است که به آن نیاز داریم چرا که عکس ها در محدوده ی ۸ بیتی هستند. کار کردن با محدوده ی ۳۲ بیتی به شما اجازه می دهد که صحنه های شب و روز را با یکدیگر ترکیب کنید. دما (Temperature)، پرتو گیری (Exposure) و وضوح (Clarity) در دنیای Camera Raw شناخته شده هستند. البته بهتر است همیشه تلاش کنید که کمترین تغییرات ممکن را داشته باشید. اگر در شروع کار درباره ی رِندِر و/یا عکس خوب فکر کنید، زمان کار کردن با فتوشاپ کمتر می شود. پس همیشه قبل از شروع کار با نرم افزار، خوب فکر کنید و طرح را در ذهنتان بسازید.
۵- تنظیم رنگ با استفاده از Camera Raw
یکی از موارد مخفی شده در فیلتر Camera Raw، زبانه ی HSL/Grayscale است. در این قسمت می توانید رنگ ها را با استفاده از اشباع (saturation)، درخشندگی (luminance)، یا پرده ی رنگ (hue: یکی از ویژگی های مهم هر رنگ که نشان دهنده ی شباهت و یا تفاوت یک رنگ از یکی از رنگ های اصلی است) تنظیم کنید. در حقیقت با نوعی از Selective Color قدرتمند سر و کار داریم. با توجه به این که این ابزار از نوع انتخابی بوده و رنگ ها را به سه روش مجزا تفکیک می کند، باید مراقب باشید که پیکسل ها را خراب نکنید چرا که دست کاری بیش از حد می تواند موجب انحراف در رنگ ها شود. باز هم به این نکته اشاره می کنیم که بهتر است قضاوت را به چشم هایتان بسپارید و از ابزار تنها برای انجام آن چه چشم هایتان تشخیص می دهند استفاده کنید.

۶- تا جایی که امکان دارد از فیلتر هوشمند Camera Raw استفاده کنید
پس از انجام تغییرات با استفاده از تنظیمات Camera Raw یک تصویر متوازن تر را در اختیار خواهید داشت. توازن (تعادل) های HSL، دما، وضوح و پرتو گیری در اختیار شما هستند تا بیشترین استفاده را از رِندِر/عکستان داشته باشید. بنا بر این پیش از آغاز تنظیم کردن لایه های فایل، اطمینان پیدا کنید که بیشترین استفاده را از Camera Raw Smart Filter کرده باشید.
۷- از یک Refraction Pass استفاده کنید
به لطف Refraction Pass (عبور شکست یا انکسار)، نیازی به درست کردن (کم کردن) بازتاب جعبه های نور قطره های کوچک نخواهید داشت. این ویژگی یکی از بهترین وجذاب ترین قسمت های کار کردن با CGI است.

۸- استفاده از Refraction Pass را به نتیجه برسانید
با پوشاندن قسمت هایی که در آن ها قطره های کوچک دارای بازتاب هستند، می توانیم بدون خراب کردن داده ها، آن ها را از دوربین پاک کنیم. بنا بر این می توانیم در زمان دلخواه، آن ها را دوباره برگردانیم. این کار برای دست نخورده نگه داشتن پوشش (ماسک) های لایه، به جای کلیک کرد ن بر روی Apply Layer Mask، مفید خواهد بود.

۹- قطره های کوچک بیشتری را اضافه کنید
برای عُمق دادن به تصویر، قطره های بیشتر به تصویر رِندِر شده اضافه کنید. این کار احساس سه بعدی بودن بیشتری در بیننده ایجاد می کند. در بیشتر موارد از محور Z استفاده می کنیم که نشان دهنده ی فاصله ی شیء تا دوربین است. هر بار که بر روی شیء های خارج از تمرکز (focus) در پیش زمینه (foreground) و/یا پس زمینه (background) کار می کنید، عُمق بیشتری در عکس ایجاد می شود.

۱۰- از Grading استفاده کنید
در حقیقت Grading نام همان فولدری است که تمام تنظیمات لایه ی ما در آن قرار دارد و به شما اجازه می دهد فایل ها یتان را مرتب نگه داشته و با کلیک کردن بر روی دکمه ی چِشم در سمت چپ هر لایه، تنظیمات انجام شده توسط همان لایه را شبیه سازی کنید. با بزرگ نمایی می توانید تنظیمات درست و مطلوب را به دست بیاورید. هرگز از بزرگ نمایی کردن نترسید. البته با استفاده از سطوح تیرگی (Opacity) که در سمت راست زبانه ی Layers قرار دارد ببینید که کدام یک از تنظیمات، بیشتر توجه شما را جلب می کند.

۱۱- با استفاده از تعادل رنگ، گرمای عکس را بیشتر کنید
استفاده از Color Balance (تعادل رنگ) به شما کمک می کند که احساس آفتاب درخشان گرم را به عکس ها اضافه کنید. گرما بخشیدن به عکس ها باعث می شود که در نگاه بیننده، واقعی تر به نظر برسند. مسیر Image>Adjustment>Color Balance را دنبال کرده یا یک لایه ی تنظیمات در پایین زبانه ی Layers ایجاد کنید. سپس به نوار Yellow (رنگ زرد) در Highlights بروید و ببینید که تصویر شما چگونه شفاف تر و گرم تر می شود. پیشنهاد می کنیم همین کار را با Red (رنگ قرمز) نیز انجام دهید.

۱۲- با استفاده از Photo Filter، گرمای عکس را بیشتر کنید
یک راه دیگر برای ایجاد احساس گرما و نور درخشان آفتاب در عکس، استفاده ازPhoto Filter in Layer>New adjustment layer یا رفتن به پایین زبانه ی Layers است. شما می توانید یکی از تنظیمات استاندارد را انتخاب کرده یا یک رنگ سفارشی شده را مانند تیرگی، تغییر دهید. زیاد از این ویژگی استفاده نکنید چرا که ویژگی Photo Filter، احساس مصنوعی بودن رنگ ها را در چشم بیننده ایجاد می کند و بهتر است در فوتوشاپ تا حد ممکن از آن استفاده نشود. برای محو کردن تنظیمات انجام شده می توانید از میان بُر صفحه کلید Cmd/Ctrl+Shift+F استفاده کنید.
۱۳- از یک نگاه خیال پردازانه و رویایی استفاده کنید
یکی از فیلتر های محبوب در تصویر سازی، Bloom است. ابتدا تصویر را با استفاده از Cmd/Ctrl+A انتخاب کرده، آن را با Cmd/Ctrl+Shift+C کُپی (copy) کرده و پس از Cmd/Ctrl+V Cmd/Ctrl+V، اشباع (saturation) را با Cmd/Ctrl+U بر روی صفر (۰) قرار دهید. با این کار، یک لایه ی خاکستری رنگ (grayscale) از تصویر را در اختیار خواهید داشت. پس از آن از Levels (با استفاده از Cmd/Ctrl+L) یا Curves (با استفاده از Cmd/Ctrl+M) برای تیره کردن لایه، تا جایی که تنها پُر رنگ شدن (highlight) ها مشخص باشند، استفاده کنید. از مسیر
Filter>Blur>Gaussian Blur
برای به کار بردن Gaussian Blur استفاده کنید. عددی بین ۱۰ تا ۳۰ را انتخاب کنید. حالت تار (blend) را به screen تبدیل کنید. اُه! این همان حالت رویایی و خیال پردازانه ای است که می خواستید.

۱۴- از High Pass برای دقت بیشتر استفاده کنید
یکی از بهترین ابزار برای دقیق تر کردن جزئیات عکس و نگه داری از آن به عنوان یک لایه، استفاده از High Pass است. ابتدا تصویر را با استفاده از Cmd/Ctrl+A انتخاب کرده، آن را با Cmd/Ctrl+Shift+C کُپی (copy) کرده و پس از درج کردن (paste) آن با Cmd/Ctrl+V، اشباع (saturation) را با Cmd/Ctrl+U بر روی صفر (۰) قرار دهید. سپس مسیر
Filter>Other>High Pass
را دنبال کردی و از عددی بین ۱ تا ۵ استفاده کنید. سپس Overlay یا Soft Light را به عنوان حالت تار (blend) به کار ببرید.

۱۵- از حالت CMYK استفاده کنید.
بعد از آماده شدن تصویر، اطمینان پیدا کنید که در CMYK (مخفف چهار رنگ Cyan به معنی فیروزه‌ای، Magenta به معنی سرخابی، Yellow به معنی زرد و Black به معنی سیاه است که بر خلاف RGB که برای کارهای نمایشی و یا نمایشگری استفاده شده است، برای کارهای چاپی به کار برده می شود.) خوب به نظر می رسد. اگر در زمان انجام کار از CMYK استفاده کنید، بررسی نهایی تصویر آسان خواهد بود. با استفاده از Cmd/Ctrl+Y می توانید اشباع شدن بیش از اندازه ی رنگ ها را بررسی کنید. دلیلی ندارد که رنگ ها همان طور که بر روی نمایشگر دیده می شوند، بر روی کاغذ چاپ شوند. در مسیر Image>Mode تصویرتان را به CMYK تبدیل کنید. یکی از شناخته شده ترین تنظیمات CMYK تنظیمات Coated Fogra 39 است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text