img

نجات خدمات ملی تامین سلامت به کمک تکنولوژی…

/
/
/

نجات خدمات ملی تامین سلامت به کمک تکنولوژی...خدمات ملی سلامت بدون شک در بحران هستند.  براساس ادعای انجمن پزشکی، از هر ده دکتر عمومی یک نفر وضعیت مالی خود را ناپایدار توصیف می کند و  این سازمان هشدار می دهد که بیمارستان ها در معرض تعطیلی هستند، تخمین زده می شود که کاهش بودجه مرکز، ده ها تا صد ها میلیارد تومان خواهد بود.
در سال ۱۹۴۸، جنبش سیاسی « داده های بزرگ» و « فناوری های  خوب»، سه اصل ساده را به یک سیستم سلامت جهانی تبدیل کرد. این اصول، خدمات ملی سلامت هستند که نیاز های همگان را بر طرف می کند و در زمان ارائه رایگان بود و پرداخت به جای توانایی مالی براساس نیاز پزشکی انجام می شد. اما با پیر شدن جمعیت و به همین نسبت  کاهش درآمد، این سه اصل در معرض خطر قرار گرفتند. آیا چیز می تواند خدمات ملی سلامت را نجات دهد؟
سیاست مداران زیاد شعار می دهند، اما پاسخی برای سئوال ها ندارند و پول موجود برای کاهش شکاف بودجه نیز کافی نیست. آیا فناوری می تواند راه نجات باشد؟ ما گزینه های ده کارشناس صنعت سلامت را بررسی کردیم، تمام این کارشناسان در مدیریت فناوری در  NHS منچستر بزرگ‌تر نقش دارند، علی رقم مشکلات خدمات ملی سلامت این کارشناسان توانسته اند آزمایش های اولیه را با موفقیت انجام دهد و  با استفاده از فناوری و داده های بزرگ توانسته است به حل بحران کمک کند (اما آیا  این کارشناسان مطمئن هستند که کار دشوار ها آن ها بر اثر  دیوان سالاری   و اختلاف های بی پایان بر سر بودجه از بین نمی رود؟).

غلبه بر غولی به نام داده
داده های خدمات ملی سلامت هیچ وقت تمام نمی شود. همان طور که  دکتر جان مور مدیر پزشکی مراقبت حیاتی بزرگسالان در موسسه منچسر مرکزی خدمات ملی سلامت اعلام کرد، بیمارستان او به تنهایی داده های پذیرش مشاهدات و نتایج آزمایش های بیش از میلیون های بیمار را در اختیار دارد. موارد استفاده و عدم استفاده از این داده ها نگران کننده است. داده های متعدد بیماران در مخازن نگه داشته می شود و در سیستم اختصاصی و فرمت هایی با سطح موسسه یا دپارتمان قرار دارند و با دپارتمان های مربوطه مانند مراقبت اجتماعی و حمل و نقل به اشتراک گذاشته نمی شود.  نگران کننده تر آن که، بیماران نمی توانند سوابق خود را کنترل کنند.
استفاده کامل از داده های در دسترس می تواند برای مثال به بستری های طولانی مدت بیماران کمک کند.» دکتر موور معتقد است :»  ما با درک بهبود بیماران از طریق  مشاهدات چهار ساعته و نتایج تست خون بیماران  می توانیم زمان بستری و بازیابی آن ها را پیش بینی کنیم» و «  با استفاده از فناوری های این چنینی می توانیم از هوش در برنامه ریزی پزشکی بهره ببریم و الگوی بهبود یک بیماران را براساس شرایط کنونی و مباحث سلامت  و عوامل جمعیت شناسی دیگر پیش بینی کنیم.  این کار ترخیص اولیه و شناسایی بیماران نیازمند به بستری در مراحل اولیه را ممکن می سازد.
متخصصین  بر این باورند که افرادی زیادی تنها به دلیل عدم استفاده از داده ها بستری می شوند. « فناوری یک راه جایگزین ترکیب نظرات ارائه می دهد و در کل به ساد تر شدن سیستم سلامت منجر کمک می کند. بر اساس نظر ریک بادی، مختصص پزشکی اضطراری :» پزشکان در تشخیص های مهم کم تر به تصمیم های قطعی فکر می کنند.» اما واکنش کنونی به تشخیص نا مناسب بیماری نشان می دهد که تحمل این اشتباهات کم است. برای مثال  برای کاهش خطر، برخی از بیماران حتی با وجود یک درصد تشخیص بیماری خطرناک بستری می شوند.

استفاده از داده های بیماران
امروزه، حتی کارشناسان نیز داده های پزشکی درباره بیماران را جمع آوری نمی کنند، بلکه این کار توسط خود بیماران انجام می شود. دستگاه نمایش دهنده ضربان قلب در زمان ورزش، اطلاعات روزانه ای که بیمار در برنامه وارد می کند  و داده های مربوط به خواب توسط ساعت هوشمند شما ضبط می شود و به اتخاذ تصمیم های پزشکی بهتر کمک می کند. اما در حال حاضر،  روش های مختلفی برای استفاده از داده های بیماران در سیستم  سلامت وجود دارد.
همان طور که استفان کریتچلو( Stephen Critchelow)  موسس و مدیر کل شرکت  Evergreen life ( زندگی همیشه سبز)  در منچسر اشاره کرد:» افراد می توانند  خود اطلاعات سلامت را ارائه کنند و برای آگاهی بهتر می توانند این اطلاعات را از خانه ارسال نمایند.»  سبک های زندگی سالم تر با جمع آوری کنش گرا و غیر فعال داده ها انجام می شود، این داده ها به محصول جانبی زندگی روز مره تبدیل خواهند شد. ترکیب اطلاعات خود مراقبتی و اطلاعات سلامت به این روش،  می تواند فشار های خدمات ملی سلامت را کاهش دهد  ( برای مثال  کاهش مراجعه های غیر ضروری پزشکی و جایگزین آن ها با نظارت خانگی)، سلامت ما را بهبود بخشد و منابع افراد نیازمند را افزایش دهد.
حتی مانیتور های مچ بند ضربان قلب ارزان نیز می توانند ضربان نا منظم را شناسایی کنند.
استفاده بیشتر از داده های جمع آوری شده توسط خود بیماران تقویت شده است. برای مثال با گزینش بیماران مبتلا به ضربان قلب نا منظم و استفاده از داروهای ضد لختگی مربوطه، می توان از   بسیاری از سکته های مغزی پیش گیری کرد. استفاده از یک دستگاه برای گزارش  هفتگی ضربان  نا منظم قلب(  نشانه فیبراسیون دهلیزی) در نسبت با معاینه پزشک دقیق تر است. این فناوری های پزشکی گران هستند، اما ضربان نا منظم قلب یک نشانه مهم است که توسط وسایل پزشکی ارزان قیمت مانند مانیتور های مچ بند ضربان قلب نیز انجام می شود.
داده های مذکور درباره بیماران می توانند مراجعه های غیر ضروری به بیمارستان را کاهش و منابع برای افراد نیازمند را افزایش دهند.
برای اندازه گیری ضربان قلب، حتی به فناوری های چندان پیشرفته نیز نیاز نیست و می توان با استفاده از یک اپلیکیشن موبایل و قرار دادن انگشت بر روی دوربین گوشی از این اطلاعات را دریافت کرد. عبور نور از طریق پوست، به تشخیص ضربان قلب بالا یا پایین کمک می کند، زیرا یک رگ کوچک بعد از پر شدن و هر ضربان قلب، مانع از عبور نور می شود. فناوری های عادی و روزمره  می تواند زندگی افراد را نجات دهند، تنها باید این اطلاعات را وارد سیستم کرد و آن ها را در کنار داده های دیگر مانند سوابق خانوادگی حملات قلبی، فشار خون بالا و سکته های مغزی قرار داد.
پزشکان منچستر بزرگ تر خوش بین هستند و از بیماران می خواهند تا  آن ها سوابق بیماری های خود را در گوشی های همراه خود ثبت کنند. ویل دیکسون، استاد همه گیر شناسی دیجیتالی در منچستر بزرگ تر اعلام کرد که براساس تحقیقات مبتلا رماتیسم مفاصل تمایل  دارند تا با استفاده از گوشی های همراه، اطلاعات خود را در سوابق ثبت کنند، این استاد دانشگاه با برنامه سلامت شهری همکاری می کند. اثبات کردیم که دسترسی به داده های مربوط به بیماری های مضمن، مشاوره های پزشکی را ارتقاء می دهد. در طولانی مدت، اولویت  بندی مراجعه ها با استفاده از این داده آسان تر انجام می شود و قیمت و کیفیت خدمات بهبود پیدا می کند. این داده ها می توانند الگو های نا شناخته بیماری ها و واکنش به درمان آن ها را افشا کند.
سامیت نگپال مدیر کل شرکت Lumira DX   می گوید : توانمند سازی بیماران برای جمع آوری داده و به اشتراک گزاری آن ها مفید است. این شرکت تشخیص بیماران را با سوابق پزشکی ترکیب می کند. این الگوی مراقبت پزشکی پاسخگویی بیشتری نسبت انتخاب های سلامت و سبک زندگی ما دارد و با پیش بینی وضعیت سلامت از طریق تشخیص شخصی و  زیست سنجی و رسانه اجتماعی، می تواند مراقب کنش گرا در زمان واقعی ارائه دهد.  با استفاده از این روش مراقبت  می توان اطلاعات بهتری درباره سوابق سلامت و اجتماعی ارائه کرد. هزینه این روش نیز کم تر است.
اریک اپل وایت، مدیر برنامه ارتباط منچستر بزرگ، اذعان می کند که مشارکت شهروندان در این طرح یک شرط مهم است. آینده بهتر زمانی رقم می خورد که شهروندان به صورت آنلاین به ما مراجعه کنند، مراقبت های ما را قدر بدانند و با این اطلاعات و همکاری ما بتوانند سلامت خود را مدیریت کنند.  تنها با این روش می توانیم به صورت غیر حضوری وضعیت سلامت بیماران را ارتفاء دهیم.
در آینده، بیماران  با خدمات ملی سلامت آنلاین، درمان خود را مدیریت می کنند.

حرکت از سلامت دیجیتال به خود دیجیتال
تجزیه داده ها تنها در خدمات ملی سلامت رخ نمی دهد. حرکت داده ها باید به صورت آزاد میان خدمات مختلف در حرکت باشد،  تا بتوان از اطلاعات سلامت در تصمیم گیری مراقبت اجتماعی، حمل و نقل، حوزه های دیگر و غیره استفاده کرد.
برای مثال افزایش تمرین بدنی در میان افراد، به کاهش بیماری های طولانی مدت  و کاهش مصرف منابع خدمات ملی سلامت منجر می شود. منچستر بزرگ تر، از یک سیستم حمل و نقل قطاری جدید دارد استفاده از قطار یا پیاده روی به جای استفاده از ماشین را ترویج می دهد، اما مشکل این جا ست که کرایه این سیستم از سیستم های دیگر در اروپا بالا تر است. به علاوه،  براساس داده های امید به زندگی در مناطق مختلف شهر، آن هایی که نمی توانند هزینه قطار را پرداخت کنند، در مناطقی با نسبت بالای بیماری زندگی می کنند.
پروفسور جان ایندزورس، مدیر مرکز بحران سلامت در شمال انگلیس می گوید:آیا می توان با کاهش کرایه های قطار ها بیماری ها را در این مناطق و هزینه های میلیونی درمان را کاهش داد؟ تنها با دسترسی سیاست گزاران به این اطلاعات می توان تصمیم های اساسی مناسب را اتخاذ کرد. امید می رود تا شهر های هوشمند در آینده بتوانند به داده های سلامت واکنش نشان دهند، خدمات متناسب را برای افراد و جوامع اتخاذ کنند.  این اطلاعات از تمام قیمت های خدمات عمومی، ( سلامت، مراقبت اجتماعی، آموزش و حمل و نقل) به دست می آیند و دید کلی درباره محیط زیست و مکان ها ارائه می دهند. افزایش قابلیت اتصال، به برنامه ریزی و مدیریت خدمات ملی سلامت و درمان بیماری ها کمک می کند.
ما باید مطمئن شویم که اطلاعات در زمان نیاز به خصوص برای بیماران در دسترس هستند.
گری لیمینگ، مدیر اطلاعاتی شبکه علمی سلامت آکادمیک در منچستر بزرگ تر معتقد است که باید از نگرش های منفی درباره به اشتراک گزاری  داده های سلامت دوری کرد. باید تفکر خود درباره محل ذخیره سازی داده و محل استفاده را تغییر دهیم و این مرحله بعدی برای ایجاد یک سیستم خدمات ملی سلامت کارآمد و موثر است، گری واسط  توسعه فناوری و اپلیکشین های جدید  در میان صنعت، دانشگاه و خدمات عمومی است. از نظر او، ما باید مطمئن شویم که اطلاعات در زمان نیاز به خصوص برای بیماران در دسترس هستند.
کارشناسان امیدوارند که افزایش قابلیت اتصال به برنامه ریزی و مدیریت خدمات ملی سلامت و درمان بیماری ها کمک کند.
رباط های اجتماعی جوامع را به هم نزدیک می کنند و شبکه های پشتیبان برای بیماران و مشاغل می سازند. دفاتر توزیع شده، دید کلی را توصیف  و حریم خصوصی و دسترسی را تضمین می کنند. به طور کلی می توانیم با استفاده های داده های سلامت، مبانی ارائه خدمات سلامت را تغییر دهیم.
ارائه دهنده های خدمات سلامت، باید روش های جدید  ارائه خدمات برای بیماران و انجام آزمایش های جسورانه را بررسی کنند. برای مثال، اگر بیماران مانند مشتریان شرکت  Uber  به پزشکی اجتماعی دسترسی داشته باشند، این امکان هست که آن ها از  موقعیت های تخفیف ها استفاده کنند و خدمات ملی سلامت همیشه مورد استفاده قرار گیرند.  البته این کار می تواند تقاضا را نیز افزایش دهد، اما آزمایش و خطا ابهام ها را بر طرف می کند.

ترس از تغییر
علی رقم استفاده از فناوری و ذخیره گسترده اطلاعات، این احتمال وجود دارد که کارکنان مراقبت های سلامت در برابر تغییر مقاومت کنند، آن ها تجربه بدی از طرح های ضعیف دارند.  دکتر بن برون می گوید : « من به عنوان یک محقق و پزشک فکر می کنم خلاقیت فناوری در خدمات ملی سلامت با شکست رو به رو می شود.»
برای مثال سوابق خلاصه ای از خدمات ملی سلامت را در نظر بگیرید.  پزشک هایی که در غیر ساعات کاری، بیماران را در خانه یا در مراکز پیاده روی معاینه می کردند، نمی توانستند برای مشاهده اطلاعات حیاتی درباره وضعیت کنونی بیمار و طرح های سلامت،  به سوابق مراجعه کنند، به همین دلیل سوابق خلاصه مراقبت ها طراحی شد. این یک توسعه فناوری محور بود و برای حل مسائل خاص پزشکی ایجاد نشده بود.

توضیحات درباره کارشناسان
استاد دانشگاه اییان باچان ( IAIN BUCHAN) : مدیر مرکز تحقیقات سلامت در بخش اطلاعات پزشکی در دانشگاه منجستر (  herc.ac.uk) و موسسه Farr  در انگلیسی ( farrinstitute.org). او،  با حفظ سمت فمدیر تحلیل مدنی در منچستر بزرگ تر نیز هست.
استاد دانشگاه جان ایسورس (JOHN AINSWORTH) مدیر برنامه شهر های متصل سلامت در شمال انگلیسی (connected healthcities.org)  که منابع داده های بیزانس در مناطق خدمات ملی سلامت را یکپارچه  می سازد و با ترکیب داده ها به آموزش خدمات ملی سلامت از داده های و خروجی و مسیر های مراقبت مناسب کمک می کند.
اریک اپل وایت ( ERIK APPLEWHITE):
مدیر برنامه اتصال GM  در یکپارچه سازی بزرگ دادهها به منظور فعال سازی سرویس های عمومی منچستر بزرگ تر  از جمله استفاده از خدمات ملی سلامت برای کمک به شهروندان/.

گری لیمینگ( GERY LEEMING):
مدیر اطلاعات شبکه علمی و سلامت دانشگاهی در منچستر بزرگ تر و واسط توسعه فناوری و کاربرد های جدید میان صنعت، دانشگاه و خدمات عمومی

ریچل دانسکامب (RACHEL DUNSCOMBE):
مدیر  کارمند ارشد اطلاعاتی Salford Royal   کامل ترین بیمارستان های دیجیتال در انگلیس و رئیس اجرای یکی از مراکز جدی خدمات ملی سلامت دیجیتال در Salforld، منچستر بزرگ تر.

دکتر جان موور ( JOHN MOORE) :
مدیر پزشکی و مراقبت های حیاتی خدمات ملی سلامت در موسسه منجستر مرکزی.
استاد دانشگاه ریک بادی ( RICK BODY):
متخصص پزشکی اضطراری که روش های جدید استفاده از فناوری برای کاهش فشار های حوادث و دپارتمان های اضطراری را بررسی می کند و همچنین مراقبت های بهتری را برای بیماران ارائه می دهد و درمان بیماران را بهبود می بخشد.

دکتر بن بروون( BEN BRWON):
پزشک عمومی و کارمند اطلاعات سلامت پزشکی در موسسه FARR  که برای ارتقاء تصمیم گیری های پزشکی براساس داده های موجود در سوابق پزشکی تلاش می کند.

استفان کریچلاو (  STEPHEN  CRITCHLOW):
مدیر عامل و موسس Evergreen life،  که کسب و کار های فناوری موفق در زمینه داده های خدمات ملی سلامت را ایجاد کرده است و امروزه در ساخت اپلیکشین در منچستر تلاش می کند.

استاد دانشگاه ویل دیکسون :
استاد همه گیر شناسی دیجیتال، مدیر پزشکی برنامه شهر های متصل سلامت  در منچستر بزرگ تر و مشاوره افتخاری رماتیسم شناسی در بیمارستان  Salford Royal.
پزشک ها حمایت چندانی از فناوری ارائه نکردند، زیرا  رابطه کاربری سختی داشت  و از اطلاعات اجرایی لازم برخوردار نبود. به علاوه، قبل از استفاده آزمایش های چندانی انجام نشد. بنابراین آیا فناوری می تواند خدمات ملی سلامت را ارتقاء دهد؟ جواب این سئوال به رفع شرایط بالا بستگی دارد.
حتی اگر فشار ها کاهش پیدا کنند، فشار های دیگر بر روی سیستم سلامت ممکن است پزشکان را مجبور به مقاومت کنند. خدمات ملی سلامت  به خارج کردن خدمات از بیمارستان ها و شروع درمان ارزان قیمت از خود جامعه و تمرکز دارد. این موضوع نیاز به پزشکان و معاینه اجتماعی را افزایش می دهد. بنابراین  از طریق  اپلیکشین های بیماران، دسترسی پزشکان عمومی به اطلاعات را ساده کنید. این اطلاعات قبل از خلاصه سوابق پزشکی استفاده می شوند.
به منظور استفاده  از فناوری برای نجات خدمات ملی سلامت،   زمان بندی، حل مسئله و یکپارچه سازی ضروری هستند.
دکتر امیر هانان، یک پزشک عمومی در Hyde، ۱۶ سال از عمر خود را برای ارتقاء اعتماد بیماران، شغل ها و جوامع پزشکان صرف کرده است. بعد از آن که دکتر هورالد شیپمن، ۱۵ نفر را در قتل های زنجیره کشت، دکتر هانان، شغال او را ادامه داد. دکتر هانان می گوید : خدمات ملی سلامت،  به دلایل مالی در محدودیت است، اما  ارتش بالاقوه ای از بیماران ف رهبران اجتماعی و کارکنانی دارد، این افراد برای ادامه مسیر خدمات ملی سلامت ضروری هستند.
دکتر ریچل دانسکامب، رئیس بیمارستان Salford Royal  به عنوان یکی کامل ترین بیمارستان های دیجیتال  در انگلیسی می گوید :»مدیران برنامه های فناوری خدمات ملی سلامت، به دنبال تغییر کارآمد هستند. از نظر من، ما در آستانه تغییرات هیجان انگیز در خدمات ملی سلامت هستیم.
خدمات ملی سلامت دیجیتال  و ارائه کننده ها با یکدیگر هماهنگ شده اند و در سیستم خدمات سلامت ارائه شده، داده ها برای بهینه سازی نتایج سلامت استفاده می شوند. « دکتر دانسکامپ مدیریت یکی از مراکز خدمات ملی سلامت دیجیتال جهانی در Salford  را نیز بر عهده دارد. فناوری به خودی خود نمی تواند نتایج سلامت را ارتقاء دهد، بلکه داده ها و دانش این کار را محقق می کند. فناوری جمع آوری داده ها را ممکن می سازد  و با همکاری ایجاد شده شهروندان می توانند داده ها را با ارائه دهنده های مراقبت به اشتراک بگزارند و  پشت پرده سبک زندگی را افشا کنند و در این زمان است که از تصویر بهتری برخودار می شویم.
فناوری به تنهایی  نمی تواند  خدمات ملی سلامت را نجات دهد. فناوری های متمرکز بر پزشکان، سازمان های خدمات ملی سلامت، کارشناسان پزشکی و حتی بیماران هم نمی توانند این مهم را محقق کنند.  امتیاز خدمات ملی سلامت برای یک سازمان خاص ثبت نمی شود، بلکه یک جنبش اجتماعی است که می تواند سلامت اجتماعی و فنی و  خلاقیت مراقبت را مدیریت کند.  تنها به مدیرانی آینده بین و شجاع برای اجرای طرح های نیاز داریم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text