img

۹ تکنیک برای استفاده حداکثری از Play Music گوگل

/
/
/

 

عبارت “Subscribe Now” را با باز کردن پنل کنترلی برنامه Play Music به وضوح مشاهده خواهید کرد که از شما می خواهد ثبت نام کنید تبدیل به مشترک این برنامه شوید و مشخصاً تمامی قابلیت هایی که اخیراً به این برنامه اضافه شده خصوصاً قابلیت ایستگاه های رادیویی (که خیلی یک دنده است) در سربرگ Home این برنامه ظاهر خواهند شد و به صورت خودکار هم در این سربرگ باز می شوند.
اما حتی اگر شما قصد پرداخت ۱۰ دلار را به صورت ماهیانه برای گوش کردن به موسیقی بر روی گوشی خود نداشته باشید، باز هم بسیاری از قابلیت های خوب و مفید در این برنامه وجود دارد که می توانید بر روی دستگاه های Android و iOS از آن ها به صورت رایگان استفاده کنید.
برای مثال، شما می توانید یک کلکسیون بیشتری از موسیقی ها را به مجموعه خود اضافه کنید و هر زمان که «میکس های لحظه‌ای» از صداهای ضبط شده ایجاد کرده و آن ها را ذخیره می کنید، این میکس ها را نیز در مجموعه موسیقی های خود قرار دهید و به آن ها گوش کنید. همچنین یک حالت آفلاین و تنظیمات پهنای باند در این برنامه وجود دارند تا از پر شدن حافظه گوشی شما جلوگیری کنند، یک تعدیل گر صدا برای تحویل گرفتن بهترین کیفیت صدا از هدست ها، و حتی یک تایمتر برای قطع شدن از جمله قابلیت های این برنامه هستند.

مجموعه موسیقی های خود را آپلود کنید.
یکی از قدرتمندترین قابلیت های برنامه Play Music این است که می توانید در آن مجموعه موسیقی های خود به دستگاه اندروید یا iOS خود اضافه کنید، و البته این کار نیازمند صبر بسیار و طاقت فرسا بر روی کامپیوترهای PC می باشد، اما گرفتن نتیجه از این قابلیت ارزش زمان صرف کردن را دارد. گوگل یک ابزار “Music Manager” قابل دانلود را به کاربران توصیه کرده است که می توانید به وسیله آن از کامپیوتر PC یا Mac خود، موسیقی ها را به حساب Play Music خود آپلود کنید، یا این که می توانید با استفاده از کشیدن و رها کردن فابل های موسیقی در پنجره Upload در برنامه Play Music for Chrome این آپلود را ساده تر انجام دهید.
ابزار Music Manager گوگل بهترین عملکرد را در اسکن و تطبیق دادن فایل ها با قطعه های موجود در حافظه ابری دارد، اما آپلود بسیاری از آهنگ های شما را قطع می کند، و البته این فرآیندی است که بسته به سرعت اتصال به اینترنت شما و اندازه و حجم مجموعه موسیقی منتخب شما، می تواند روزها به طول بیانجامد.
ولی زمانی که شما همه آپلود ها را با موفقیت انجام دادید، این آهنگ ها برای گوش کردن یا دانلود کردن در برنامه Play Music در اندروید یا iOS در دسترس شما قرار خواهند گرفت، و حتی می توانید از طریق Play Music در مرورگر وب به آن ها دسترسی داشته باشید که بهترین راه ممکن همین است. قابلیتی که از همه بهتر است این است که گوگل به شما اجازه آپلود کردن ۵۰۰۰۰ قطعه آهنگ را به صورت رایگان می دهد.
توجه: هر موسیقی که شما از قبل از فروشگاه Google Play Music خریداری کرده اید نیز در کتابخانه موسیقی آنلاین شما قرار خواهد گرفت و این موسیقی ها که از قبل خریده اید بر روی آن ۵۰۰۰۰ قطعه رایگان شما محاسبه نخواهند شد.

‘instant mix’ را بسازید و ذخیره کنید.
البته نسخه رایگان از Google Play Music به شما اجازه گوش دادن به ایستگاه های رادیویی را می دهد، اما در این باره قراردادهایی بسته شده است که تبلیغات پخش خواهد شد و در رد کردن و عوض کردن کانال ها محدودیت خواهید داشت، و دانلود کردن یک ایستگاه به صورت آفلاین در این جا ممکن نیست.
ولی اگر مجموعه موسیقی خود را در یک حافظه ابری ذخیره کرده اید، می توانید از قطعه ها و آهنگ ها، آلبوم ها یا هنرمندان مورد علاقه خود ‘instant mixes’ (میکس های فوری) بسازید و سپس این میکس ها را ذخیره کرده و از طریق دستگاه های اندروید و iOS به راحتی آن ها را دانلود کنید.
کافی است در مجموعه خود به یکی از قسمت های song، album یا artist بروید، بر روی دکمه منوی سه نقطه ای کلیک کنید، و گزینه Start Instant mix را انتخاب کنید، بعد از انجام این کار، برنامه Play Music یک میکس را از آن ها ایجاد خواهد کرد و شروع به پخش کردن اولین میکس می کند. در پایین این صفحه بر روی مینی-پلیر (پخش کننده کوچک) کلیک کنید، مجددا، بر روی منوی سه نقطه ای کلیک کنید، و گزینه Save queue را انتخاب نمایید. سپس آهنگ هایی در یک صف در این لیست پخش جدید ذخیره کنید و از آن ها لذت ببرید.
حال مجدداً به صفحه Music Library بروید، بر روی سربرگ Playlist بزنید، بازهم بر روی منوی سه نقطه ای این لیست پخش که به تازگی ساخته اید ضربه بزنید، و سپس برای ذخیره کردن این میکس های خود بر روی Download بزنید تا بتوانید به صورت آفلاین به آن ها گوش کنید.

به حالت آفلاین سوئیچ کنید
زمانی که شما تعدادی از این میکس ها را بر روی دستگاه خود ذخیره کردید، حال آماده هستید که هرجا که باشید از آن ها استفاده کنید، حتی اگر آفلاین باشید- و قطعاً اگر شما از آن دسته افرادی هستید که حجم بالایی از ترافیک اینترنت را برای گوش دادن به موسیقی می سوزانید بهتر است زمانی که به این موسیقی ها گوش می کنید، برنامه Play Music را در حالت آفلاین قرار دهید.
بر روی دکمه منوی اصلی در گوشی بالای سمت راست صفحه نمایش ضربه بزنید، سپس گزینه مربوط به Download only را تغییر دهید. با این کار، برنامه Play Music تنها قطعه هایی را برای شما پخش می کند که قبلاً دانلود کرده اید و بر روی دستگاه اندروید یا iOS خود ذخیره کرده اید، و این روش برای هدر نرفتن حجم ترافیک اینترنت و در عین حال گوش دادن به موسیقی و لذت بردن از آن ها عالی به نظر می رسد.
تا جای ممکن کمتر از داده‌های موبایل (اینترنت) استفاده کنید.
فرض کنید که در بیرون از منزل هستید و می خواهید به آلبوم موسیقی گوش دهید که هرگز زحمت دانلود کردن آن را نکشیده اید. اگر شما تنظیمات مناسب را به خوبی پیکربندی کرده باشید، می توانید این موسیقی ها را بدون استفاده بیش از حد از اینترنت داده های موبایل خود، گوش کنید. در گوشه بالا سمت چپ صفحه نمایش خود بر روی منوی اصلی بزنید، بر روی Settings بزنید، و سپس به پایین صفحه حرکت کرده تا گزینه Mobile networks stream quality را مشاهده کنید.
حال، یک تنظیمات را برای خود انتخاب کنید. گزینه Low از کمترین میزان پهنای باند ممکن استفاده می کند ولی کیفیت موسیقی را کمتر می کند و ممکن است شما آن را نپسندید. گزینه Normal یک تعادل مناسب در استفاده از پهنای باند ایجاد کرده است و کیفیت موسیقی متوسطی دارد، و گزینه High از نظر کیفیت دیگر هیچ بحثی را باقی نخواهد گذاشت و به بهترین شکل ممکن لذت گوش دادن به یک موسیقی را به شما منتقل می کند.

تنظیمات متعادل ساز (equalizer) را تغییر دهید (فقط برای اندروید)
زمانی که از کیفیت صدا صحبت می شود، شما می توانید تنظیمات را به سلیقه خودتان ثبت کنید تا سطوح مربوط به متعادل ساز را در برنامه Play Music به سلیقه خود دریافت کنید. در دستگاه های اندرویدی بر روی دکمه منوی اصلی بزنیدف سپس بر روی گزینه Settings > Equalizer بزنید، و سوئیچ مربوط به Equalizer را فعال (روشن) کنید. منوی آبشاری در گوشه بالا سمت راست به شما اجازه می دهد تا ۱۱ متعادل ساز از پیش ساخته شده را انتخاب کنید، که از Normal و Classical تا Hip-Hop و Jazz متنوع هستند، یا این که می توانید گزینه User را از این جا انتخاب کرده و این ضریب ها را به سلیقه خود به صورت دستی بتوانید تغییر دهید.
در زیر تنظیمات اصلی مربوط به متعادل ساز چند عدد از تنظیمات صدا نیز هستند: یکی از تنظیمات برای Boss Boost است و دیگری برای Surround sound می باشد، این گزینه ها نیز در صورتی مفید هستند که بخواهید ویژگی های اضافی صدا را به صدای Play Music اضافه کنید. (توجه: اگر اسلایدرهای مربوط به این دو گزینه به رنگ خاکستری بودند، سعی کنید قبل از هر کاری یک جفت هدفون را به دستگاه متصل کنید تا فعال شوند.)

خواب رفتن با موسیقی ها
هیچ چیز بهتر از خوابیدن با شنیدن همزان چند موسیقی ملو و آرام نیست، و برنامه Play Music دارای یک قابلیت است که به شما کمک می کند تا بدون پخش کردن موسیقی های خود، چند تا از این موزیک های ملو را در شب گوش کنید. بر روی دکمه منوی اصلی بزنید، مسیر Settings > Sleeper Times را انتخاب کنید و سپس تعداد ساعت ها و دقایقی را که می خواهید هشدار به صدا درآید تعیین کنید.

صف موسیقی خود را منظم کنید
همانند برنامه Music در سیستم عامل iOS، برنامه Play Music نیز دارای صفی از آهنگ های «بعدی» می باشد- به عبارت دیگر، دارای لیستی از تمامی آهنگ هایی است که به صف شده اند و این صف بندی بسته به نام آلبوم، لیست پخش، و یا هنرمند هریک صورت گرفته است. در زمانی که شما یک قطعه را پخش می کنید، بر روی مینی پلیر در پایین صفحه نمایش بزنید تا آن را به صورت تمام صفحه به شما نشان دهد، سپس بر روی دکمه queue (صف) در گوشه بالا سمت راست صفحه نمایش بزنید (این دکمه همانی است که دارای سه نقطه بر روی خود است و یک آیکن موسیقی کوچک هم بر روی آن قرار دارد).
حال که شما می توانید لیست موسیقی های خود را مشاهده کنید قادر به منظم کردن آن براساس سلیقه خود خواهید بود. ابتدا، بر روی یکی از این آهنگ ها انگشت خود را نگه دارید و در مکانی که دوست دارید آن را رها کنید، یا این که آن را در خارج از صف رها کنید تا از آن خلاص شوید. برای انتقال دادن هر آهنگ، آلبوم، یا هنرمندی در بین کتابخانه موسیقی خود به جلوی این صف، بر روی دکمه سه نقطه ای در کنار عنوان آن بزنید و عبارت Play next را انتخاب کنید- یا اگر می خواهید این انتخاب شما بعد از همه آهنگ ها در این صف پخش شود، گزینه Add to queue را انتخاب کنید.

موسیقی‌های cache شده‌ی خود را بررسی کنید.
یکی از توانمندی هایی که برنامه Play Music دارد این است که می تواند به صورت خودکار یک لیست پخش شما را که اخیراً آهنگ های آن توسط شما پخش شده، دانلود کند. اگر شما زمانی آفلاین شده اید در صورتی که هیچ موسیقی را به صورت دستی دانلود نکرده اید، پس اگر حافظه شما پر شده باشد دلیل آن احتمال موسیقی های cache شده می باشد. ابتدا، اطمینان حاصل کنید که در حالت آفلاین قرار دارید، بر روی دکمه منوی اصلی بزنید، سپس سوئیچ مربوط به Download Only را فعال (on) کنید.
به منوی اصلی برگردید، بر روی Home بزنید-و پس از این کار، یک لیست پخش به نام “cached music” را مشاهده خواهید کرد، که همه این آهنگ ها دانلود شده اند و به انتظار شما بوده اند. اگر فضای ذخیره سازی شما کم شده و قصد ندارید هیچ موسیقی توسط Play Music به صورت خودکار دانلود شود، بر روی دکمه منوی اصلی بزنید، بر روی Settings بزنید، سپس تنظیمات مربوط به Cache music while streaming یا در سیستم iOS با نام Cache during playback را خاموش (off) کنید. به این طریق شما لیست پخش cache playlist خود را از دست خواهید داد، اما حداقل فضای قابل ملاحظه ای از حافظه شما آزاد خواهد شد.

داده‌ها و دانلودهای cache شده‌ی قدیمی را بررسی کنید.
آیا حافظه ذخیره سازی شما در حال به اتمام رسیدن است؟ یک راه ساده وجود دارد که می توانید تمامی آهنگ های دانلود شده توسط Play Music را به همراه موسیقی های Cache music که به صورت خودکار دانلود شده اند، از بین ببرید. به منوی اصلی بروید، سپس عبارت Settings > Clear cache را انتخاب کنید. این حرکتی است که می تواند بلافاصله صدها مگابایت از حافظه شما را، بسته به اندازه حجم لیست پخش cached music شما، آزاد کند. سپس گزینه Manager Downloads را انتخاب کنید. به صفحه ای خواهید رفت که تمامی موسیقی ها و قطعه های دانلود شده بر روی دستگاه شما را به شما نمایش می دهد. کافی است بر روی آیکن کوچک پرتغالی رنگ در کنار هر قطعه، آلبوم، یا هنرمند کلیک کنید تا به سرعت از بین برود و حافظه شما آزادتر از قبل شود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text