img

پرسش و پاسخ

/
/
/

پرسش و پاسخ - ماهنامه کامپیوتری رایانهآیا ۷-Zip یک بد افزار را بر روی کامپیوتر من نصب کرده است؟
پرسش: با توجه به این که ۷-Zip یکی از بهترین برنامه های فشرده سازی است، از یک راهنمای آنلاین استفاده کرده و آن را (از طریق سایت www.7-zip.org) بر روی کامپیوتر شخصی خود نصب کردم. من از این برنامه برای کم کردن اندازه ی عکس هایی که در زمان عکاسی از طبیعت و پرندگان می گیرم استفاده می کنم و می توانم بگویم که هیچ مشکلی با این برنامه ندارم و همه چیز به خوبی پیش می رود. تنها چند روز بعد از نصب برنامه، متوجه یک گزینه ی جدید بر روی فهرست کلیک راست در ویندوز شدم. البته دو گزینه ی جدید به این فهرست اضافه شده بود اما تنها یکی از آن ها، با نام CRC SHA توجه من را جلب کرد. بعد از انتخاب این گزینه، یک زیرفهرست (sub-menu) با تعداد زیادی داده های رمز نگاری (کُد) شده مانند CRC-32 و SHA-1 باز می شود. من هیچ نظری درباره ی این که این داده ها چه معنایی می توانند داشته باشند یا این فهرست چه کاری انجام می دهد ندارم و نمی توان متوجه بشوم که چه ارتباطی به ۷-Zip دارد. همان طور که ممکن است حدس زده باشید، جرات کلیک کردن بر روی هیچ کدام از آن ها را ندارم. فکر می کنم که این گزینه هم زمان با نصب ۷-Zip ایجاد شده و هر چیزی که هست، به این برنامه مربوط می شود. آیا ۷-Zip یک بد افزار را نصب کرده یا من این بد افزار را از یک جای دیگر به کامپیوتر خودم منتقل کردم؟
پاسخ: نه ۷-Zip یک بدافزار را بر روی کامپیوتر شما نصب کرده و نه شما یک بد افزار را از جایی دیگر بر روی آن منتقل کرده اید. این زیر فهرست توسط برنامه ی ۷-Zip اضافه شده اگر چه نه ظاهر قابل قبولی دارد و نه هدف از آن رساندن اطلاعات قابل درک به شما بوده است.
شما می توانید از این زیر فهرست برای تولید یک کُد که به cryptographic hash معروف است استفاده کنید. شما می توانید این کُد را تولید کرده و برای یک نفر دیگر ارسال کنید تا آن شخص با مشاهده ی آن بتواند فایل اصلی شما را بررسی کند. اگر کُد دریافت شده با کُد ارسال شده تطبیق نداشته باشد، فایل مورد نظر دچار تغییراتی شده است.
شاید این ویژگی برای شما که می خواهید عکس هایتان را به اشتراک بگذارید چندان اهمیتی نداشته باشد اما در زمان به اشتراک گذاشتن محتویات نرم افزاری که از اینترنت دانلود کرده اید، کُد cryptographic hash به شما اجازه می دهد که درست بودن اطلاعات دانلود شده را بررسی کنید.
شرایطی را در نظر بگیرید که برنامه ای را دانلود کرده اید و توسعه دهنده ی آن یک کُد SHA1 hash را برای آن ایجاد کرده است. بعد از دانلود فایل برنامه، می توانید بر روی آن کلیک راست کرده و در فهرست CRC SHA اضافه شده توسط ۷-Zip بر روی SHA1 کلیک کنید. پنجره ای که شامل یک کُد SHA1 است باز می شود. اگر این کُد، با کد ایجاد شده توسط توسعه دهنده یکسان باشد، فایل دانلود شده درست بوده و اطمینان پیدا می کنیم که از طرف توسعه دهنده ی مورد نظر دریافت شده است.
گزینه های دیگر در فهرست CRC SHA، تنها انواع مختلفی از تابع hash هستند. اگر یک فایل hash مانند CRC-64 یا SHA-256 را نیز دانلود کرده باشید، می توانید درستی آن را با همین روش بررسی کنید.
بنا بر این، نه تنها زیر فهرست CRC SHA ضرری برای شما و کامپیوترتان نداشته، کاربردهای مفیدی نیز دارد. البته اگر نمی خواهید از آن استفاده کنید، می توانید آن را مخفی (hide) کنید. برای این کار، ۷-Zip را باز کرده و در فهرست Tools، گزینه ی Options را انتخاب کنید. در این قسمت، زبانه ی ۷-Zip را انتخاب کرده، تیک کنار CRC SHA > را برداشته و بر روی OK کلیک کنید.
با برداشتن تیک CRC SHA > در گزینه ی Tools می توانید این فهرست را مخفی (hide) کنید
دلیل نمایش این پیغام شروع (startup) چیست؟

پرسش: هر بار که کامپیوتر ویندوز ۸٫۱ خودم را روشن می کنم، پیغام
The Start menu was updated to the last version
(فهرست شروع به آخرین نسخه به روز رسانی شده است) به همراه فهرستی از موارد جدید نمایش داده می شود. در این پیغام (pop-up)، هیچ اشاره ای به حق امتیاز استفاده از ویندوز نشده و به همین دلیل به آن مشکوک شده ام. از طرفی، تنها یک دکمه ی OK در پایین آن وجود دارد و هیچ راهی برای پاک کردن این پیغام ندارم. می توانید به من بگویید که معنی این پیغام چیست، از کجا آمده و چگونه می توانم از نمایش داده شدن آن جلوگیری کنم؟
پاسخ: این پیام به دلیل نصب چیزی است که به همراه PUP (مخفف Potentially Unwanted Program به معنی برنامه ای که به احتمال زیاد ناخواسته است) بر روی کامپیوتر شما آمده است. اگر با PUP آشنا باشید، می دانید که این نام در برخی موارد، یک نام نه چندان درست به حساب می آید اما چنین ابزاری، اگر نگوییم خطرناک هستند، بدون تردید ناخواسته هستند.
در این مورد و با توجه به متن پیغامی که مشاهده می کنید، به نظر می رسد که شما Pokki را بر روی سیستم خود دارید که اگر چه خطرناک نیست اما یک PUP معروف و شناخته شده بوده و به شما توصیه می کنیم که هر چه سریع تر آن را پاک کنید. خبر خوب این است که پاک کردن Pokki بسیار ساده است. در ویندوز ۸٫۱، کلید های Windows و X را هم زمان با یکدیگر فشار داده و Control Panel را انتخاب کنید. سپس در زیر قسمت Programs بر روی Uninstall a program کلیک کنید. شما باید در این قسمت، چهار برنامه ی Pokki، Pokki Download Helper، Host App Service و Start Menu را پاک کنید. البته با توجه به مسیری که این PUP برای وارد شدن به کامپیوتر شما طی کرده، ممکن است یک، دو، سه یا چهار مورد از این برنامه ها را ببینید. کافی است بر روی هر کدام از آن ها کلیک کرده و پس از کلیک کردن بر روی Uninstall، در ادمه بر روی Yes کلیک کنید. بعد از پاک کردن تمام موارد، کامپیوترتان را راه اندازی مجدد (restart) کنید.
با استفاده از Uninstall a program در Control Panel می توانید PUP های ساخته شده مانند Pokki را پاک کنید

چگونه از نمایش عکس های قدیمی در Gmail جلوگیری کنم؟
پرسش: وقتی می خواستم آپارتمان جدیدم را بخرم، احتیاج به یک مدرک حقوقی داشتم و از همسرم خواستم که آن را برایم ایمیل کند. حساب کاربری شرکتی که برای آن کار می کنم، دریافت ایمیل های با حجم بالا تر از ۵ مگا بایت را به صورت خودکار متوقف می کرد و حجم مدرک اسکن شده هم بیشتر از آن (در حدود ۷ مگا بایت) بود. بنا بر این از همسرم خواستم آن را برای حساب کاربری من در Gmail بفرستند. وقتی به Gmail وارد شدم تا ایمیل همسرم را ببینم، در سمت راست صفحه، تعداد زیادی از عکس های قدیمی را در زیر عنوان Recent photos (عکس های به تازگی مشاهده شده) دیدم. من و همسرم به ندرت از حساب کاربری Gmail استفاده می کنیم و هیچ کدام از آن عکس ها نیز به تازگی توسط ما فرستاده یا مشاهده نشده بود. می توانید به من بگویید که این عکس ها از کجا آمده و چگونه می توانیم از نمایش آن ها توسط Gmail جلوگیری کنیم؟

پاسخ: ما فرض می کنیم که شما ایمیل های قدیمی خودتان در Gmail را به طور مرتب و در فاصله های زمانی کوتاه پاک می کنید چرا که Gmail این عکس ها را از ایمیل هایی که برای همسرتان فرستاده اید یا از طرف او دریافت کرده اید پیدا کرده و نمایش می دهد. وقتی یک ایمیل را باز می کنید، عکس های فرستاده شده و دریافت شده از طرف آن حساب کاربری به صورت نمایش ردیفی (thumbnails) توسط Gmail در اختیار شما قرار داده می گیرد که یکی از ویژگی های جالب توجه گوگل در حساب کاربری پُست الکترونیکی این شرکت به حساب می آید. عبارت Recent photos به این معنی نیست که شما این عکس ها را به تازگی مشاهده کرده اید و در حقیقت نشان دهنده ی آخرین عکس هایی بوده که برای شما از طرف فرستنده ی ایمیل فرستاده شده یا از طرف شما دریافت کرده است.
پنل سمت راست، همان چیزی است که گوگل اسم آن را People widget گذاشته و به غیر از عکس ها، اطلاعات دیگری مانند جزئیات Google+ و خلاصه ای از آخرین ایمیل های فرستاده و دریافت شده نیز نمایش داده می شود. هیچ راهی برای تغییر تنظیمات People widget وجود ندارد اما می توان آن را غیر فعال کرد. برای انجام این کار بر روی نشانه ی چرخ دنده در گوشه ی سمت راست بالای صفحه کلیک کرده و تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید. سپس زبانه ی General را انتخاب کرده، به پایین صفحه مراجعه نموده و در قسمت People widget، گزینه ی Hide the people widget را انتخاب کنید.
اگر می خواهید People widget فعال بماند و تنها عکس ها را پاک کنید، باید ایمیل هایی که آن عکس ها به صورت پیوست (attachment) در آن ها وجود دارد را پاک کنید (چرا که Gmail اجازه نمی دهد پیوست ایمیل ها پاک شود). یک راه ساده و سریع برای پیدا کردن ایمیل های مورد نظرتان این است که بر روی نوار جستجوی Gmail کلیک کرده عبارت from:name@domain has:attachment را تایپ کرده، ایمیل های مورد نظرتان را انتخاب کرده و بر روی Delete کلیک کنید.
برای جلوگیری از نمایش عکس ها در پنل سمت راست Gmail، بر روی این گزینه کلیک کنید

چرا لپ تاپ نوه ی من در خانه ی خودشان کار نمی کند؟
پرسش: به تازگی لپ تاپ نوه ام را به ویندوز ۱۰ ارتقاء داده ام. بعد از به روز رسانی همه چیز خوب به نظر می رسید اما وقتی نوه ام لپ تاپ را به خانه ی خودشان بُرد، بعد از Windows Desktop بوت نمی شُد و هر بار در این مرحله لپ تاپ دوباره بوت (reboot) شده و پیامی در مورد یک DPC watchdog violation نمایش داده می شُد. وقتی دوباره لپ تاپ را به خانه ی من آورد، همه چیز درست بود و لپ تاپ بدون هیچ مشکلی بوت می شُد. می توانید به من بگویید چرا لپ تاپ نوه ام در خانه ی خودشان کار نمی کند اما در خانه ی من هیچ مشکلی ندارد.

پاسخ: اگر چه این مورد خیلی عجیب به نظر می رسد اما می توانیم حدس بزنیم که چرا چنین شرایطی به وجود آمده است. آیا لوازم جانبی خارجی را در خانه ی خودتان به لپ تاپ وصل نکرده بودید؟ به احتمال زیاد، در زمان انجام به روز رسانی، ماوس یا صفحه کلید خارجی (external) را به لپ تاپ وصل کرده بودید یا نوه ی شما در زمان استفاده از آن یک هارد دیسک خارجی یا کارت حافظه را به لپ تاپ وصل کرده است.
در بیشتر موارد، مشکلاتی شبیه به آن چه شما با آن روبرو شده اید، به دلیل وصل کردن دستگاه های جانبی خارجی (external) به وجود می آیند. البته اگر از چند دستگاه جانبی به صورت هم زمان استفاده کرده اید، باید از روش آزمون و خطا استفاده کرده و هر کدام را به تنهایی به لپ تاپ وصل کنید و ببینید که لپ تاپ در زمان متصل بودن و متصل نبودن هر کدام از آن ها چگونه کار می کند. برای نمونه، اگر لپ تاپ در زمان متصل بودن ماوس خارجی کار می کند اما بدون آن بوت نمی شود، درایور داخلی (Built-in) صفحه لمسی ماوس (touchpad) با ویندوز ۱۰ تداخل پیدا (crash) کرده است.
وقتی وسیله ی جانبی مشکل ساز را پیدا کردید، تنظیمات لپ تاپ برای ویندوز ۱۰ را پید کرده، کلید های Windows و X را به صورت هم زمان فشار داده و بر روی Device Manager کلیک کنید. بر روی دستگاه جانبی مورد نظر (که مشکل ایجاد کرده است) کلیک کنید (در صورتی که هیچ درایور جدیدی وجود نداشت، بر روی Roll Back Driver کلیک کنید).
اگر لپ تاپ به روز شده به ویندوز ۱۰ بوت نمی شود، به احتمال فراوان یکی از دستگاه های جانبی خارجی اشکال ایجاد کرده است. دستگاه مورد نظر را پیدا کرده و درایور (های) آن (ها) را به روز کنید

می توانم از اندروید بر روی کامپیوتر شخصی استفاده کنم؟
پرسش: چندین بار شنیده ام که می توان از سیستم عامل ها در VirtualBox استفاده کرد. آیا می توانم با این روش از اندروید بر روی کامپیوتر شخصی خودم استفاده کنم؟
پاسخ: البته که می توانید! اما ابتدا باید VirtualBox را نصب کنید. برای این کار می توانید آخرین نسخه را از www.virtualbox.org دانلود کنید. همچنین، برای سیستم عامل اندروید باید Android-x86 project را از www.snipca.com/18336 دانلود کنید (برای دریافت فایل ISO تنها کافی است بر روی دکمه ی سبز رنگ Download کلیک کنید).
برای نصب اندروید ابتدا باید یک کامپیوتر مجازی جدید (new virtual computer) را نصب کرده و فایل ISO دانلود شده را بر روی آن قرارد دهید (mount کنید). در VirtualBox بر روی New کلیک کرده، نام مورد نظرتان برای کامپیوتر اندروید مجازی را وارد نموده و پس از قرار دادن Type بر روی Other و همچنین Version بر روی Other/Unknown، در انتها بر روی Next کلیک کنید. حافظه (Memory) را دست کم بر روی ۵۱۲ مگا بایت قرار دهید و بر روی Next کلیک کنید (اگر فضای کافی در اختیار دارید بهتر است حجم بیشتری را به حافظه اختصاص بدهید).
بعد از انتخاب Create a virtual hard drive now بر روی Create کلیک کنید. مراحل بعدی تنها برای تغییر تنظیمات است بنا بر این اگر نمی خواهید آن ها را تغییر دهید یا می خواهید در کمترین زمان ممکن مراحل را تمام کنید، دو بار بر روی Next و در انتها بر روی Create کلیک کنید.
اکنون کامپیوتر مجازی جدید را انتخاب کرده و بر روی Start کلیک کنید. در پنجره ی کامپیوتر مجازی، فهرست Device را باز کرده و پس از قرار دادن نشانگر ماوس بر روی CD/DVD Device، در فهرستی که باز می شود، بر روی Choose a virtual CD/DVD disc file کلیک کرده (شکل را ببینید)، فایل ISO دانلود شده را پیدا (browse) کرده و آن را انتخاب کنید. فهرست Machine را باز کرده و Reset را انتخاب کنید تا نصب اندروید شروع شود. اگر نمی خواهید نصب کامل (full install) را انجام دهید، تنها کافی است Live CD – Run Android x86 without installation را انتخاب کنید.
با استفاده از VirtualBox می توانید اندروید را بر روی کامپیوتر های شخصی نصب کنید

چرا اندرویدمارشمالو به کامپیوتر متصل نمی شود؟
پرسش: همیشه با استفاده از یک کابل USB می توانستم به سادگی Nexus 5 را به کامپیوتر شخصی ویندوز ۷ خودم وصل کرده و از ویژگی کشیدن و رها کردن (drag and drop) استفاده کنم. اما بعد از به روز رسانی اندروید به نسخه ی (Marshmallow) یا همان نسخه ی ۶، این ویژگی دیگر کار نمی کند. البته هنوز هم بعد از وصل کردن Nexus5 به کامپیوتر، Windows Explorer باز می شود و ویندوز ۷ نشان می دهد که تلفن هوشمند من به آن وصل شده اما وقتی بر روی نشانه ی Nexus 5 کلیک می کنم، هیچ فایل یا فولدری را نمی توانم ببینم. می توانید به من بگویید که چه اتفاقی افتاده است؟
پاسخ: در حقیقت هیچ مشکلی وجود ندارد و فقط گوگل، عملکرد Nexus 5 در زمان اتصال به کامپیوتر از طریق کابل را تغییر داده است. هنوز مشخص نیست که چرا این تغییر ایجاد شده اما به احتمال زیاد، گوگل به دلایل امنیتی این تغییر را ایجاد کرده است.
در اندروید جدید، برای این که امکان دسترسی به سیستم فایل (فایل ها و فولدر ها) وجود داشته باشد باید اجازه دسترسی از طریق تلفن هوشمند داده شود. فعال سازی دسترسی به عنوان یک هشدار (notification) در بالای صفحه ی قفل (lock screen) ظاهر می شود و اگر تعداد هشدار (notification) ها زیاد باشد، در پایین ترین ردیف قرار می گیرد و به احتمال زیاد شما نمی توانید آن را ببینید. همچنین اگر در زمان باز بودن قفل صفحه و قرار داشتن در صفحه ی خانه (home screen)، آن را به کامپیوتر وصل کنید، تلفن هوشمند شما این هشدار را به صورت مستقیم به پنل هشدار ها فرستاده و بدون تردید توجه شما را جلب نخواهد کرد.
در صفحه ی قفل (lock screen) برای دیدن هشدار های مخفی (hidden) شده بر روی علامت «+» ضربه زده و در صفحه ی خانه (home screen) برای این کار انگشتتان را از گوشه ی بالای سمت چپ صفحه به پایین بکشید. بر روی گزینه ی USB for charging که به دنبال Transfer File (MTP) قرار دارد ضربه بزنید. اگر بخواهید فقط به عکس ها دسترسی داشته باشید، بهتر است Transfer photos (PTP) را انتخاب کنید (چرا که کار کردن با این گزینه راحت تر است).
باید گزینه ی USB for charging انتخاب شود تا بتوانید از ویژگی drag and drop استفاده کنید.

1 نظرات

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text