img

دوری از خطرات فناوری با هشت روش ساده…

/
/
/

دوری از خطرات فناوری با هشت روش ساده...افراد تازه کار به کمک های ما در کار با فناوری نیاز دارند. مشکلات این افراد تا حد زیادی مشترک است و  برخی از آن ها چند اشتباه را همیشه تکرار می کنند. شاید دوستی داشته باشید که چندین ساعت وقت شما را بگیرد و درباره مسائل فناوری از شما مشورت بخواهد. قبل از این که با شما هم صحبت شوند، موارد زیر را به آن ها گوشزد کنید. مطلب زیر را به آن ها معرفی نمایید.

۱- گول کلاهبرداری ها را نخورید.
برخی با شما تماس می گیرند و می گویند که مشکل رایانه ای دارید یا این که هک شده اید. شاید هم کادری در رایانه شما ظاهر شود ، که از شما بخواهد فایلی را  دانلود کنید یا با شماره ای تماس بگیرید.
کلاهبردار ها معمولا مطالب دروغ و گمراه کننده را مطرح می کنند  و در اکثر موارد ، افراد تازه کار راه حل های آن ها را باور می کنند. طرح های پشتیبانی آن ها معمولا بلند مدت است و ۳۰۰ هزار تا دو میلیون تومان را طلب می کنند. هیچ وقت به آن ها اعتماد نکنید. به وب سایت های معرفی شده مراجعه نکنید ، اجازه ندهید وارد رایانه شما شوند  و اطلاعات نحوه پرداخت را به آن ها ندهید. هیچ شرکت مطرحی با شما این طور تماس نمی گیرد  و هیچ نرم افزار معتبری با کادر های ظاهر شده از شما درخواست خرید و رفع مشکل رایانه نمی کند.

۲-از فایل های بک آپ بگیرید.
خیلی از افراد آپ گیری از رایانه را به تاخیر می اندازند و تا زمان از دست رفتن تصاویر ، اسناد و فایل های مهم دیگر قدر این کار نمی دانند. حداقل، یک هارد مناسب یا فلش تهیه کنید و از  ویژگی های ویندوز بک آپ بگیرید. در ویندوز ۸ ،  می توانید از درایو بک آپ  به عنوان مقصد تاریخچه فایل استفاده کنید. برای مراقبت بیش تر از داده های خود در برابر آتش سوزی یا فجایع دیگر ، از یک سرویس بک آپ آنلاین استفاده نمایید.

۳- از آنتی ویروس مناسب استفاده کنید.
هیچ آنتی ویروسی نمی تواند ، میلیون ها ویروس شناخته شده را نابود کند.  خیلی از این آنتی ویروس ها حتی فایل های خطرناک دیگ را نیز از بین نمی برند، بعضی از این فایل ها به طور رسمی بد افزار محسوب نمی شوند و به مشکلات دیگر ( یا برنامه بالاقوه ناخواسته یا  PUP) منجر می شوند، بنابراین بهتر است علاوه بر آنتی ویروس کامل  مانند آنتی ویروس های پیش فرض در ویندوز ۸ و آنتی ویروس های دیگر ، از سرویس های بیشتر استفاده کنید. ما به شما مانند
Malwarebytes Antimalware
را پیش نهاد می کنیم. اسکن های دستی رایگان است ، اما برای پشتیبانی فعال و اسکن های برنامه ریزی شده ، خرید نسخه پولی و فعال کردن را توصیه می کنیم. اگر Malwarebytes مناسب نبود ، برنامه های مشابه مانند
– Hitman pro
– Spybot search & destroy
– Supera
را امتحان کنید.

۴- ارزان ترین رایانه و تب لت را خریداری نکنید.
اشتباه فکر نکنید. ما هم از خرید خوب استقبال می کنیم و خودمان هم خرید به صرف را ترجیح می دهیم، اما قبل از خرید محصول را بشناسید. برخی از افراد تازه  کار با خرید رایانه و تب لت های ارزان دچار مشکل می شوند. قبل از خرید ، تحقیق کنید،نقد ها را بخوانید و  برای جزئیات بیشتر با یک مشاور رایانه ای مشورت کنید.
رایانه های خیلی ارزان ،  پردازشگر های بسیار پایین دارند و از پورت ها، شکاف گسترشی  و ویژگی های ضروری  دیگر   به طور کافی برخوردار نیستند. اندروید های ارزان هم شاید جالب به نظر برسند ، مخصوصا اگر ارزان تر  از سی صد هزار تومان باشند ، اما ، صفحه نمایش ، باتری و رابط کاربری ضعیفی دارند.
CPU رایانه ها و تب لت ها مهم ترین معیار برای خرید تلقی می شود، اما به دلیل تنوع نام ها و ارقام مقایسه میان آن ها کار دشواری است. به این توصیه حرفه ای توجه کنید: می توانید از یک وب سایت شاخص  بی طرف برای مقایسه عملکرد استفاده کنید. شماره مدل پردازشگر را از بخش مشخصات پیدا کنید و به دنبال شماره مارک CPU  باشید. هر چه این عدد بزرگ تر باشد ، پردازش سریع تر انجام می شود.  CPU  های کند  را خریداری نکنید ، چون که شما را اذیت می کنند.
اندروید های ارزان هم شاید جالب به نظر برسند ، مخصوصا اگر ارزان تر  از سی صد هزار تومان باشند ، اما  صفحه نمایش ، باتری و رابط کاربری ضعیفی دارند.

۵- قیمت های وب سایت ها  را با قیمت های بازار مقایسه کنید.
خرید اینترنتی همیشه ارزان تر نیست. برخی از مغازه ها اجناس را به حراج می گزارند و بر خلاف خرید های اینترنتی هزینه های حمل و نقل را دریافت نمی کنند.
هزینه های مرجوعی کالا در خرید های اینترنتی رایج است ، اما در خرید از مغازه کم تر با این مشکل کم تر رو به رو می شوید. شرایط پس دادن کالا را نیز مطالعه کنید. اگر قیمت های اینترنتی پایین تر باشد، از یک فروشنده محلی قیمت همان کالا سئوال کنید. با خرید از مغازه،کالا مورد نظر سریع تر به دست شما می رسد.

۶- قبل از این که با پشتیبانی تماس بگیرید، رایانه خود را خاموش و روشن کنید.
یکی از اولین راه حل ها برای حل مشکل رایانه و وسایل الکتریکی، خاموش و روشن کردن دستگاه ها است. افراد تازه کار می توانند این کار را به راحتی امتحان کنند.
برای مثال ،  اگر در کار با چاپگر دچار مشکل شده اید، رایانه و چاپگر را خاموش و روشن کنید. اگر اینترنت شما قطع شده یا کند است،  مودم و رایانه را خاموش و روشن کنید.  قبلا سرد شدن دستگاه مفید بود ، اما با این کار تنها برق اضافی مصرف می کنید و  رم، (دقیقا مانند کابینت آشپرخانه ها) بیت های باقی مانده در برنامه و فایل ها را جمع می کند. خاموش نگه داشتن رایانه به مدت یک روز می تواند به شما کمک کند، رایانه را در حالت  آماده باش قرار ندهید، بلکه چند بار خاموش و روشن کنید.

۷- موقعیت یابی از راه دور را برای گوشی همراه خود فعال کنید.
همان طور که می دانید  دزدی تلفن های همراه و تبلت ها شایع است. فعال کردن موقعیت یابی راه دور ، خیال شما را راحت می کند. براساس، دستگاه و سیستم عامل  موارد زیر را انجام دهید:
* با استفاده از یک دستگاه دیگر یا یارانه، دستگاه مورد نظر را بر روی نقشه پیدا کنید.
* برای پیدا کردن دستگاه زنگ هشدار را فعال کنید.
*  دستگاه گم شده را قفل کنید.
* پیامی را برای فرد یابنده ارسال کنید.
می توانید از طریق icloud  و مدیر دستگاه اندروید، به قابلیت های از راه دور دسترسی داشته باشید. اما از فعال بودن آن ها مطمئن شوید. برای هر دو سیستم عامل، برنامه های رایگان و ولی زیادی وجود دارد که کارکرد از راه دور را مدیریت می کنند.

۸- بیش از حد نیاز خرید نکنید.
برخی از افراد تازه کار اینترنت خریداری می کنند که سرعت آن از نیازشان بیشتر است. فروشنده ها معمولا به  افراد تازه کار نمی گویند که خرید اینترنت پر سرعت،  سرعت رایانه یا حتی در برخی از موارد سرعت اینترنت  را افزایش نمی دهد.
اگر سرعت دانلود یا باز کردن صفحه شما پایین است، سرعت رایانه ، کیفیت اتصال و کیفیت اینترنت در رایانه را بررسی کنید. با استفاده از سرویس های آنلاین، مانند
speed test(speedtest.net)
سرعت اینترنت خود را بررسی کنید. قبل از خرید اینترنت ها سریع تر ، از درستی اینترنت کنونی مطمئن شوید. نیاز برخی از کاربران خانگی تنها با سرعت ۵ تا ۲۰ مگابایت بر ثانیه رفع می شود.
بعضی از افراد تازه کار ، بسته های اینترنت گوشی را  متناسب با نیاز های خود خریداری نمی کنند. به تاریخچه مصرف اینترنت در گوشی نگاه کنید و نیاز خود را بر همین اساس مشخص نمایید. توجه داشته باشید که استفاده از اتصال های وای فای می تواند مصرف داده مورد نیاز شما را کاهش دهد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text