img

هدست واقعیت مجازی Sony PlayStation 4 VR

/
/
/

هدست واقعیت مجازی Sony PlayStation 4 VRهدست واقعیت واقعیت مجازی سونی به نام ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌ از سال ۲۰۱۴ که به بازار فناوری معرفی شده همواره نامش بر سر زبان ها بوده و در مورد آن صحبت می کنند، این هدست قادر به ارائه تجربه عالی واقعیت مجازی به کاربران بدون نیاز به ‌‌ پیشرفته می باشد. این هدست به گونه ای طراحی شده که با کنسول ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ۴ از این کمپانی سازگار باشد، و قصد اضافه کردن یک بعد وسیع و جدید را به دنیای بازی ها دارد.

طراحی
قاب و جامه این هدست از ترکیبی از رنگ های مشکی و سفید تشکیل شده است و برخی از نورهای آبی از این هدست منتشر می شوند که این هدست را با سنسورهای تعبیه شده در آن هماهنگ می کنند. اندازه این هدست بزرگ است، با این جال، قبل از این که برای اولین بار از این دستگاه استفاده کنیم، به فکر می کردیم سنگین خواهد بود اما اشتباه می کردیم.
برای مثال، این هدست به اندازه هدست ۵۴۹ پوندی ‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌ زیبا و جذاب نیست، اما وزن کمی دارد و به راحتی پوشیده می شود. ما بعد از این که یک بعدازظهر را با این دستگاه خوش گذراندیم، متوجه هیچ گونه مزاحمتی در اطراف و لبه های این هدست نشدیم و با این که با صورت و سر شما تماس دارد ولی به حدی طراحی خوبی دارد که آسیبی وارد نمی کند.
هدست ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌ برای استفاده روی سر بسیار مناسب است و به شما اجازه می دهد تا فاصله بین صفحه نمایش و هدبند (سربند) آن را تنظیم کنید. این به این معنا است که این هدست بیش از حد سفت نمی شود که به صورت شما آسیب بزند، و البته باعث کمتر شدن عرق و جلوگیری از آسیب به پوست شما می شود-که البته این دو مشکل از مشکلات رایج در هدست های واقعیت مجازی می باشند. شاید این مزیت خیلی بزرگی به نظر نرسد، اما نشان می دهد که کمپانی سونی در طراحی کردن این هدست، تمامی عنصرها و ابعاد راحتی را برای کاربر در نظر گرفته است. همچنین به این معنی است که هرکسی که عینکی است نیز به راحتی می تواند از این هدست استفاده کند.
باید به این نکته اشاره کرد که زمانی که ما این هدست را استفاده کردیم، ۵ دقیقه وقت ما را فقط برای تنظیم کردن صفحه نمایش آن و تعدیل آن بر روی سر گرفت. با این حال بعد از چند جلسه استفاده از آن به آن عادت کردیم و به محض برداشتن آن توانستیم بدون اتلاف وقت از آن استفاده کنیم.
بیرون آمدن نور از این هدست نیز مشکلی را ایجاد نمی کند، زیرا این هدست دارای چندین نوار نرم در اطراف لبه های آن است که وقتی این هدست را استفاده کنید، شکل صورت را شما را قالب گیری می کند. این طراحی فوق العاده خلاقانه بدون این که راحتی پوشیدن را از هدست بگیرد، از ورود نورها به داخل هدست جلوگیری می کند.
هدست ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌ مانند بسیاری دیگر از هدست های واقعیت مجازی موجود در بازار سیمی است و سیم آن به اندازه کافی بلند است که به راحتی دور از کنسول بنشینیم و بازی کنیم زیرا بسیاری از بازی ها به گونه ای طراحی شده اند که باید نشسته انجام شوند، پس این نیز یک مشکل به حساب نمی آیند.
این کابل دارای کنترل هدست است و از این نظر بسیار شبیه به کنترل چندرسانه ای موجود در بسیاری از گوشی های هوشمند می باشد، این کابل در کنار دکمه میزان صدا، یک جک را برای وصل کردن هدفون قرار داده است و دارای یک دکمه ‌‌‌‌‌ برای خاموش و روشن کردن است.

سخت افزار
این هدست ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌ دارای برخی از خصوصیات فوق العاده و حرفه ای، با قیمت ۳۴۹ پوند می باشد. این هدست دارای یک صفحه نمایش از نوع ‌‌‌‌-‌‌ ‌‌‌‌ با اندازه ۵٫۷ اینچ و رزولوشن ۱۹۲۰*۱۰۸۰ می باشد، یعنی به ازای هر چشم شما رزولوشن آن ۱۰۸۰*۹۶۰ می باشد. در حالی که این ویژگی ها به خوبی خصوصیات موجود در هدست ۶۸۹ پوندی ‌‌‌ ‌‌‌‌ با دارای بودن رزولوشن ۲۱۶۰*۱۲۰۰ (۱۰۸۰*۱۲۰۰ برای هر چشم) نمی باشند، ولی با این وجود می تواند تجربه واقعیت مجازی فوق العاده ای را به شما ارائه دهد.
این صفحه نمایش در این هدست دارای ۱۰۰ درجه میدان دید است و دارای زمان پاسخ ۱۸‌‌ (میلی ثانیه) می باشد که یک تجربه غیرقابل تمایز از زندگی واقعی را به کاربر می دهد. این هدست واقعیت مجازی سونی همچنین دارای نرخ به روزرسانی ۱۲۰‌‌ است، یعنی به اندازه ای قدرت دارد که می تواند بازی هایی را با نرخ قاب ۱۲۰‌‌‌ اجرا کند.
یک مشکل رایج در بین همه هدست ها وجود دارد که افکت ‌‌‌‌‌‌-‌‌‌‌ (صفحه-درب) نامید می شود. این افکت به فاصله های بین تک تک پیکسل ها اشاره دارد که وقتی از نزدیک به صفحه نمایش نگاه می کنیم ظاهر می شوند. این فاصله ها افکتی را ایجاد می کنند که شبیه به سوراخی است که در درب صفحه نمایش ها تعبیه می شود، و می تواند توانایی خواندن متن را از با مشکل مواجه کند.
زمانی که از هدست ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌ استفاده می کنید، این اثر درب-صفحه به ندرت قابل مشاهده بود-حتی در زمانی که سعی داریم بر روی پیکسل های صفحه نمایش تمرکز می کنیم، باز هم تشخیص این افکت سخت است. این به دلیل این است که کمپانی سونی از یک صفحه نمایش ‌‌‌ استفاده می کند که این صفحه نمایش در هر پیکسل خود سه زیرپیکسل را ارائه می دهد، و از نظر از دو هدست ‌‌‌‌ و ‌‌‌‌ که در هر پیکسل، دو زیرپیکسل قرار داده اند، قوی تر به نظر می رسد. شاید این قابلیت بزرگی به نظر نرسد اما در استفاده از این هدست می تواند تجربه شما را چندین برابر لذت بخش تر کند.
کنسول بازی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ۴ ما قادر به دنبال کردن این هدست بود و این هماهنگی به لطف وجود حسگرهای توکار شتاب سنجی و چراغ های ‌‌‌ موجود در هدست انجام می شد. این حرکات به وسیله یک دوربین ‌‌۴ (۳۹ پوند)، که سونی ادعا می کند این دوربین قادر به دنبال کردن هدست با نرخ ۱۰۰۰ بار در ثانیه است، دنبال می شوند ولی این نرخ زمانی برقرار است که دوربین قادر به دیدن شما باشد.
طراحی این هدست به گونه ای است که به کاربران اجازه می دهد ۳۶۰ درجه سر خود را در بازی بچرخانند، به این طریق گیمرها می توانند زمانی که توسط یک دنبال مسلح از پشت تحت تعقیب قرار گرفته اند، به سرعت برگردند و به عقب نگاه کنند. این به لطف سنسورهای موجود در پشت این هدست است که زمانی که شما سر خود را برمی گردانید به سیستم اطلاع می دهند.
در کنار این هدست ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، گیمرها می توانند باتون های حرکتی (برای یک بسته دوتایی ۶۰ پوند) را نیز خریداری کنند. این باتون ها، نسخه ارتقا یافته از باتون های موجود در ‌‌۳ هستند. ولی دنبال کردن این باتون ها ۱:۱ نیست، که باعث شده است نشانگر این باتون ها در بازی گاهی نامناسب عمل کنند ولی این اتفاق زمانی می افتد که دوربین قادر به دنبال کردن شما نباشد. به دلیل میدان دید نسبتاً کمی که دوربین هدست ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارد، این احتمال وجود دارد که برخی از عناصر خاص در تجربه استفاده شما از این هدست واقعیت مجازی در دسترس شما نباشند. این اتفاق برای ما در زمانی که بازی ‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌ را انجام می دادیم افتاد-ما سعی کردیم به کنار دراور برسیم، اما نوری که در انتهای باتون وجود دارد خارج از میدان دید این دوربین بود، به همین دلیل این باتون نمی توانست آن را دنبال کند. این به معنی بود که هرچه تلاش کنیم اهمیتی ندارد، به هرحال در این بازی ما نمی توانستیم دراور را باز کنیم.
درحالی که این باتون های حرکتی گاهی در هنگام استفاده ضعیف هستند و عملکرد خوبی ندارد، ولی ما معتقدیم که این هنوز هم عضو جدانشدنی از تجربه واقعیت مجازی با هدست ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌ هستند. بله، استفاده از کنترلگرها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ۴ برای برقرار کردن ارتباط با محیط دنیای مجازی مشکلی ندارد، اما در دسترسی پیدا کردن به محیط مجازی عملکرد خوبی ندارند.

عملکرد
ما وقت زیادی را حتی بیشتر از وقتی که برایمان اهمیت داشت برای بازی کردن بسیاری از بازی ها بر روی هدست واقعیت مجازی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌ صرف کردیم. با این حال، قبل از این که عملکرد این دستگاه را بسنجیم نگاهی کوتاه به تفاوت ها بین دو دستگاه ‌‌۴ و ‌‌۴ ‌‌‌ خواهیم انداخت.
کنسول استاندارد کمپانی سونی دارای تجربه واقعیت مجازی خوبی برای کاربران می باشد. در حین انجام تست، بافت های موجود در آن به اندازه کافی برای باور کردن چنین کیفیتی خوب بودند، نرخ قاب در آن هرگز از مقدار ۶۰‌‌‌ کمتر نشد و هیچ گونه لگ و توقفی را پرش صفحه ای را در حین بازی مشاهده نکردیم. این ویژگی ها زمانی شگفت انگیز هستند که شما آن ها را بر روی کنسولی ببینید که در سال ۲۰۱۳ وارد بازار شده است. بله، مدل های سه بعدی معمولی اصولاً پر از پیکسل هستند و زمانی که شما بیش از یک فاصله مشخص به آن ها نزدیک می شوید، احساس می کنید که به اندازه ای که فکر می کردید هم کیفیت ندارد، اما این هدست هنوز از این نظر دارای وضوح و کیفیت معقولی است.
با این حال، وقتی ما یک واقعیت مجازی پیشرفته (نسخه ‌‌‌) را مانند ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌ (که بازی ‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌ یک بازی ‌‌‌‌ محسوب می شود) بر روی کنسول سونی اجرا کردیم، این هدست عملکرد خوبی را از خود نشان داد. از آنجایی که رزولوشن در این هدست غیرقابل افزایش دادن است، به همین دلیل برنامه نویسان وقت خود را بر روی بالاتر بردن قدرت گرافیکی جهت افزایش کیفیت بافت ها، بهتر کردن نورها و دیگر قابلیت هایی که تجربه واقعیت مجازی را بهتر می کنند، در این دستگاه صرف کرده اند. تفاوت های بین این دو کنسول به وضوح و بلافاصله قابل تشخیص می باشند: این مدل ها به ندرت پیکسل اضافی دارند، بافت ها به حدی واقعیت به نظر می رسند که شما می خواهید آن ها را لمس کنید و تجربه این مدل ها بسیار لذت بخش تر است. دیدن جزئیات بیشتری که توسط قدرت زیاد کنسول ‌‌۴ ‌‌‌ تولید می شود هیجان انگیز است. البته، این کیفیت در بین بازی های مختلف متفاوت است و تغییر می کند، اما پتانسیل این را دارد که تجربه خوبی را برای بازی های خارق العاده واقعیت مجازی به کاربران دهد. زمانی که به این فکر می کنید که هدست ‌‌‌ ‌‌‌‌ نسبت به ترکیب هدست ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌ و کنسول ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ۴ ‌‌‌ روی هم، دارای قیمت مشابهی است، آنگاه درک می کنید که سونی دستاورد عظیمی را با قیمت کمتری داشته است و این خارق العاده است.
در حالی که ما بسیاری از بازی های مختلف را بر روی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌ از جمله بازی هایی مانند ‌‌‌‌‌‌‌‌، ‌‌‌‌‌‌‌‌: ‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌ و ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انجام دادیم، به این نتیجه رسیدیم که این هدست مورد علاقه ما می باشد.
بازی ‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌
‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌ یک بازی ‌‌‌‌ است و بخشی از بازی واقعیت مجازی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌ به حساب می آید. در یک طرف تجربه بازی با آن است، ما در هنگام بازی خود را در یک صندلی مسافرین در یک ترانزیت سفید رنگ در کنار گانگستر محله لندن شمالی یافتیم، که دارای یک لهجه غلیظ و بسیار کله شق بود. در این بازی ما به وسیله یک گروه اوباش روسیه ای که سوار بر موتور و ماشین بودند تعقیب می شدیم، و همه چیز بستگی به دوست من داشت که این تعقیب را متوقف کند یا ادامه داشته باشد. این گانگستر از داخل داشبورد این ترانزیت یک اسلحه بیرون کشید و ما شروع به تیراندازی کردیم و همه تعقیب کنندگان را از بین بردیم.
یکی از قسمت های بازی ‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌ به جایی می رسید که ما باید به صورت دستی اسلحه خود را مسلح می کردیم. از آن جا که ما بر روی دو دست مجازی خود کنترل کامل داشتیم، پس به راحتی می توانستیم در زمان هایی که گلوله اسلحه ما تمام شده است آن را پر کنیم، به این وسیله یک خشاب پر را از داخل کیف خود بیرون می کشیدیم و آن در قسمت زیر اسلحه فرو می کردیم تا مسلح شود.
زمانی که ماشین ها منفجر می شدند و افرادی در هوا در اثر انفجار معلق می شدند و پرواز می کردند، به حدی این صحنه ها طبیعی بود که ما فراموش می کردیم که در خانه نشسته ایم و در اتاق خواب خودمان هستیم. تا جایی که ما می دانیم، ما دسته ای از اوباش شرق لندن بودیم که به رقبا و دشمنان خود شلیک می کردیم و آن ها را از بین می بردیم، و این تجربه فوق العاده ای بود.

نتیجه نهایی
دنیایی که هدست واقعیت مجازی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌ قصد دارد به روی گیمرها در سراسر جهان باز کند بسیار هیجان انگیز است، و هزینه آن نیز به گونه ای است که با بودجه ای متوسط نیز می توان آن را تهیه کرد. ما اطمینان داریم که گیمرها از قابلیت هایی که سونی در این هدست قرار داده است بسیار استقبال خواهند کرد، و از آن جایی که بسیاری از توسعه دهندگان به صورت فعال بر روی توسعه دادن این پلتفرم کار می کنند، به نظر می رسد که این هدست نیز در مسابقه رقابتی دنیای واقعیت مجازی حرفی برای گفتن دارد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text