img

بیست و دو ویژگی برتر ویندوز ده

/
/
/

ویژگی های ویندوز 10 - ماهنامه رایانهمایکروسافت همیشه برای بتا تسترهایش نسخه‌های آزمایشی ساخت‌های گوناگون ویندوز ده را می‌فرستد، بعضا معمولی ، بعضی خاص. سازه جدید اینسایدر ویندوز ده (۱۵۰۰۲) با اتفاقات هیجان انگیزی همراه است. در متن همراه این سازه جدید ما حدود ۲۰ ویژگی جدید قابل توجه پیدا کردیم.(البته یکسری ویژگی‌های کوچک را حذف کردیم تا لیست ما خیلی بلند بالا نشود.)  بعضی از این بهبودها ظاهری بودند تا کاربران استفاده راحت تری داشته باشند در حالی که چند ویژگی قوی که ویندوز همیشه به آن احتیاج داشت را اضافه کردند.
البته این آپدیت هنوز به صورت رسمی برای کسانی که نسخه رسمی و پایدار را استفاده می‌کنند منتشر نشده اما نگران نباشید،طی چند ماه آینده حتما این به روز رسانی برای نسخه‌های پایدار هم منتشر می‌شود. بریم نگاهی به این ویژگی‌ها بندازیم؛

پوشه‌های منوی Start
کسانی که ویندوزفون مصرف می‌کردند همیشه می‌توانستند که آیتم‌های منوی Start را دسته بندی کنند و در یک پوشه قرار دهند. این ویژگی هم‌اکنون در سازه ۱۵۰۰۲ وجود دارد که نتیجه آن منوی Start جمع و جورتر است. البته انیمیشن‌های سابق آیتم‌های داخل منو دیگر با این کار فعال نخواهند بود.

اپ نفله کن!
یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب اضافه شده در پشت صحنه در سازه ۱۵۰۰۲، اپ نفله کن می‌باشد که کارش از نامش پیداست؛ وظیفه‌اش این است که برنامه‌های اضافی که در پس زمینه در حال اجرا هستند و منابع پردازنده مرکزی را اشغال کرده اند را برای  برنامه‌های درحال اجرا توسط ما آزاد می‌کند. مایکروسافت حتی در انتشار این ویژگی برای همه اعضای برنامه اینسایدر اجتناب کرده و آنرا فقط برای گروهی از کاربران که CPU قدیمی تری استفاده می‌کنند یا حافظه RAM کمتری در اختیار دارند ارسال کرده است. جالب است بدانید که شایعه‌هایی بر اینکه مایکروسافت در حال پیاده سازی یک حالت مخصوص بازی در به‌روز رسانی‌های بعدی است که تمامی برنامه‌های پس‌زمینه را به خواب می‌برد و منابع بیشتری برای بازی اختصاص می‌دهد. در تمامی جلسات مایکروسافت به این مساله اشاره می‌کند که منتظر به‌روزرسانی‌های بیشتری در ماه اسفند باشیم.

تنظیمات نور آبی
باید بدانید که نور آبی بعد از غروب خورشید و یا استفاده طولانی مدت باعث بهم ریختن ریتم بدن شما شده و خواب شما را مختل می‌کند. حتی در مطالعاتی حتی این مساله را به سرطان و چاقی ربط داده شده است. در سازه ۱۵۰۰۲ می‌توانید به ویندوز بگویید که بعد از غروب خورشید میزان نور آبی را در نمایشگرتان کاهش دهد.
قابلیت پیشنمایش تب‌ها در Edge
این قابلیت که باقی مرورگرها چند وقتی هست که اضافه کرده اند حالا مایکروسافت آن‌را در Edge نیز اضافه کرده.  به راحتی و فقط با کلیک بر پیکان رو به پایین گوشه صفحه بین تب‌های مختلف بگردید.
بعضی وقت‌ها می‌‌خواهید مرورگرتان خلوت باشد ولی نمیخواهید صفحاتی که پیدا کردید را گم کنید ، Edge حالا به شما این اجازه را می‌دهد تا آن‌ها را در گوشه‌ای نگه داشته تا بعدا دوباره به آنها دسترسی پیدا کنید. البته که شما می‌توانید تب‌های اضافی را از پنجره اصلی مرورگر جدا کرده و آنها را مینیمایز کنید تا دستوپاگیر نباشند اما این روش جدید استرس کمتری روی منابع رایانه شما بوجود می‌آورد.
ویندوز در Ink  پاک کن حساس به ضربه اضافه می‌کند
یکی دیگر از ویژگی‌های بدردبخور ، هرچند کوچک اما کارآمد است، پاک کن ضربه‌ای یکجا تمامی جوهر دیجیتالی شما را پاک نمی‌کند بلکه به نسبت فشاری که شما وارد می‌کنید ناحیه را کم کم لایه برداری می‌کند. البته ما پیشنهاد نمی‌کنیم که از Ink  استفاده کنید اما اگر می‌کنید، ویژگی بدرد بخوری است.
دستورات پیشنهادی برای کورتانا
یکی از دردسرهای دستیارهای دیجیتال ندانستن دستوراتی‌ است که می‌داند. ویندوز این مشکل را در سازه۱۵۰۰۲ حل کرده. حالا همینکه شما شروع به تایپ کردن در باکس کورتانا بکنید یکسری پیشنهادات خواهید دید. البته همانطور که می‌بینید هنوز خیلی خیلی کار دارد تا واقعا بدرد بخورد.
کورتانا هم‌اکنون یادآورهای ماهانه دارد، بنظر عجیب می‌آید، اما تا به حال کورتانا چنین ویژگی نداشته است.

حالا می‌توان آپدیت‌های ویندوز را کمی جلویش را گرفت!
اگرچه بسیاری بر این باورند که به روز بودن سیستم عامل امری حیاتی است ، اکثر کاربران مایلند که کنترل نصب آپدیت‌ها را به دست بگیرند، برای مثال وسط یک جلسه مهم. در سازه ۱۵۰۰۲ برای نسخه های ویندوز Pro , Enterprise وEducation  این قابلیت فعال شده که کاربران تا ۳۵ روز میتوانند به روز رسانی را متوقف کنند که این امر زمان بیشتری برای امتحان شدن آنها و بهسازی شان هم می‌شود. با این ویژگی حتی می‌توانید تصمیم بگیرید که ویندوز درایورهای سیستم شما را به روز بکند یا خیر.
البته اینکه این ویژگی را به کاربران نسخه Home  ندادند کمی ناجوانمردانه بود، گرچه امیدواریم مایکروسافت این تصمیم را در نسخه‌های بعدی اصلاح کند.
دستور مرتب سازی ویندوز با Windows Defender
بازیابی ویندوز توسط یک نصب سالم اهمیت بسیاری دارد، خصوصا بعلت اینکه مجبورید دوباره فرایند نصب را برای همه نرم افزار های جانبی نیز طی کنید . مرتب سازی ویندوز که اطلاعات و برنامه‌های شما را برایتان نگه می‌دارد مسلما راه بهتری برای بهینه سازی کارایی ویندوز شماست.
گزینه مرتب سازی معمولا پشت یک تکه نوشته در تنظیمات > منوی بازیابی قایم شده است. بیرون کشیدن آن به کاربران این اطمینان را داده  این کار سختی نیست ، بلکه یک بخشی از یک روتین معمولی برای نگه داری از رایانه‌شان است.
منوی یکتا برای تنظیمات دستگاه‌های جانبی
سازه ۱۵۰۰۲ منوی تنظیمات را جمع و جور کرده و صفحه دستگاه‌های جانبی تنها صفحه ایست که تغییرات بسزایی داشته . اینجا خلاصه‌ای مرتب شده از کل دستگاه‌هایی که به رایانه شما متصل شده اند را به راحتی می‌توانید ببینید.

 صفحه تنظیمات و پیشنهادات جامع صفحه لمسی
اگر از نسخه پایدار و نهایی ویندوز(نسخه وانیل) استفاده می‌کنید، تنظیمات را باز کنید و در بار جستجو عبارت «Touchpad» را وارد کنید. مسخره بود مگه نه؟ کاری که سازه ۱۵۰۰۲ کرده این هست که کمی خلاقیت را بیشتر به خرج داده و فضایی برای ساخت میانبرها و حرکتهای پیشنهادی خودتان با سه و چهار انگشت ایجاد کرده. اجباری برای استفاده از آنها نیست اما وقتی بخواهید یک میانبر بسازید ابزار بدرد بخوری می‌شود. برای مثال می‌توانید یک حالت برای تنظیم صدا با صفحه لمسی تعریف کنید.

شخصی سازی با قابلیت ذخیره تغییرات
بعضی از افراد برایشان اصلا اهمیتی ندارد که صفحه دسکتاپشان چگونه به نظر می‌آید در صورتی که دیگرانی وجود دارند که صفحه دسکتاپشان از اهمیت بالایی برایشان برخوردار است. ویندوز ده حالا تغییراتی که در زمینه شخصی سازی قیافه رایانه خود انجام داده‌اید را دنبال کرده و به شما اجازه بازگشت به انتخاب‌ها و چیدمان‌های سابقتان را می‌دهد. همچین هم بنظر شبیه به روز رسانی نمی‌آید اما گولزنک قشنگی است.
تنظیمات تم‌های ساده شده
اکثر کاربران از همان اول یک تم برای خود انتخاب کرده و به آن وفادار باقی می‌مانند ، شاید بخاطر این است که به منوی تنظیمات رفتن و کلی گشتن و تغییرات ایجاد کردن برایشان سخت است. تم‌های جدید درون صفحه تنظیمات به خوبی مرتب شده اند و جابجایی بین آن‌ها را برای شما بسیار آسان می‌کنند.
المان دیگری که در این صفحه وجود دارد که توجه ما را به خود جلب کرد نوشته‌ی گوشه بالای راست صفحه بود. لینک ارتباط به پشتیبان ! اکثر صفحاتی که مشمول تغییرات شدند از این ویژگی بهره می‌برند که خیلی مفید واقع می‌شود.

تنظیمات نمایشگر هم دچار تغییراتی شدند
تنظیمات نمایشگر یا بعبارت دیگر Settings > System > Display در سازه ۱۵۰۰۲ دچار تغیراتی در ظاهر شده. اساسی ترین تغییر در این راستا رزولوشن جلو و مرکز در صفحه  می‌باشد که حذفی غیر قابل توضیح در اصلاحات این سازه جدید به نسبت سازه پایدار ویندوز ده است.
با Hyper-V  ماشین‌های مجازی را به سرعت بسازید و استفاده کنید
Hyper-V  یک گزینه است که فقط در ویندوز ده نسخه Pro , Enterprise  یا نسخه Education قابل فعال سازی می‌باشد. که شرط استفاده از آن ابتدا نصب آن است. راهی امن برای امتحان کردن نرم افزارهای نامطمئن که می‌توانند کامپیوترشما را در خطر بیاندازند. و با راهکارجدید این سازه فقط با چند کلیل با ویژگی Quick Create به آسانی ماشین مجازی خود را بسازید.
بازسازی منوی Quick Actions
مایکروسافت تصمیم به بازنگری منوی Quick Action  از Quick Center  نیز کرده .در حال حاضر Quick Action  فقط اعمال ساده فعال سازی و غیرفعال سازی را انجام می‌دهد مثل فعال سازی وای فای و اتصال صفحه نمایش به پروژکتور و غیره. اما در این بروز رسانی نماهایی از تغییرات آینده و ابزارهای جدید برای ایجاد تنظیمات متغیر مثل میزان روشنایی صفحه و میزان صدا و … نشان می‌دهد.

بهبود در دستیابی بوسیله دستیار سخنگو، Braille
ویندوز همیشه امکانات افزایش دسترسی مثل سخنگو که متون را برای کسانی که مشکل بینایی دارند می‌خواند را شامل شده. حالا سخنگو هم با WinPE(ابزار تعمیر ویندوز) و هم با WinRE(ابزار بازیابی ویندوز) سازگار است. همچنین مایکروسافت اعلام کرده که سخنگوی پشتیبانش به زودی برای ویندوز ده نیز روانه بازار می‌شود. تنظیمات آن برای سازه ۱۵۰۰۲ سازگار است اما خود سخنگو هنوز از راه نرسیده .
سایزبندی مناسب تر برای آیکون‌ها
یکی از باگ‌های آزاردهنده ویندوز ده که همه با آن سروکار دارند نبود ماژول تغییر اندازه آیکون‌ها می‌باشد. بعضی وقت‌ها فقط کافیست تا یکبار داک دستگاه سرفیس خود را بیرون کشیده و دوباره آن را جا بزنید تا همه چیز همانطور که باید بنظر بیایند. اما در بعضی موارد نیز آیکون‌ها به طرز وحشتناکی تغییر سایز می‌دهند و اپ‌های ویندوزی به آن پشت مشت ها انداخته می‌شوند. سازه ۱۵۰۰۲ به شما قول می‌دهد تا این مشکل را یکبار برای همیشه حل کند و طی زمان کوتاهی که با این آپدیت گذراندم ، انگار که ناموفق هم نبوده.
اگر ویندوز خودش به صورت خودکار این تغییرات را ندهد برایتان گزینه ای را به نام “high DPI support” قرارداده و با راست کلیک کردن روی فایل EXE یک برنامه میتوانید تیک Override high DPI scaling behaviour را که تحت  تب Compatibility قرار گرفته را بزنید و این گزینه را فعال کنید تا از امکانات آن برخوردار شوید.
اشتراک گذاری هوشمند
در نسخه فعلی ویندوز هنوز بعضی از نرم افزارهای اشتراک گذاری با قالب ویندوز ۸٫۱ خود نمایانگر می‌شوند که در سازه ۱۵۰۰۲ ویندوز ده این منو بهبود بسیاری در کارایی و زیبایی یافته و گزینه‌های کاربردی بیشتری به آن اضافه شده. گرچه دلیل اینکه شما چرا باید صفحات وب خود را با استفاده از Defender  به اشتراک بگذارید آنچنان نمایان نیست.
به زودی با ماژول پرداخت
در سازه ۱۵۰۰۲ پشتیبانی پرداخت و همگام سازی با ویژگی Microsoft Wallet وجود دارد که از طریق APIهایی اطلاعات پرداخت و تراکنش جابجا می‌شود. البته این امکان در ایران قابل استفاده نخواهد بود ، گرچه چنین امکان بزرگی برای خود مایکروسافت هم سال‌ها پیش می‌بایستی پیاده سازی می‌شد که خودش جای سوال دارد. والبته همین نسخه هم نهایی نشده و به گفته مایکروسافت تا سازه بعدی پرداختی انجام نمی‌دهد.

امکانات جدید تقویم قمری
حدود ۴۰۰ ملیون نفر مادرزاد به انگلیسی صحبت می‌کنند، اما ۹۰۰ ملیون نفر چینی صحبت می‌کنند و این باعث شده تا مایکروسافت در به روز رسانی بعدی خود بیشتر به فکر باشد. ویندوز ده حالا با سازه ۱۵۰۰۲ تقویم قمری را نیز پشتیبانی می‌کند. برای دسترسی به این امکان فقط کافیست به آدرس زیر بروید و گزینه lunar  calendar  را فعال کنید.
Settings > Time & Language > Date & Time

و هم اکنون صحنه‌ای نو برای مواجهه با مرگ ویندوزی!
از این به بعد از رایانه شما ناگهان مریض بشود و کرش بکند شما با یک صفحه سبز ( بله سبز! ) مواجه می‌شوید. البته ما هنوز موفق به دستیابی به آن نشدیم . ایده‌ی پشت سر این کار این است که کاربران و ادمین‌ها فرق ببین یک رایانه مخصوص توسعه پردازی و یک ماشین حقیقی تولیدی را متوجه شوند.
البته ارزشش را ندارد، بله ، شما می‌‌توانید  از طریق منوی Update & Security setting  از منوی Setting وارد سیستم Insider  بشوید ، اما به یاد داشته باشید که از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید ، ویروس جدید GSoDs هر لحظه ممکن است حمله کند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text