img

برطرف کردن مشکلات ویندوز

/
/
/

مشکلات ویندوز - ماهنامه رایانه

اگر شما به ۱۰ سال قبل نگاه کنید، متوجه خواهید که ما در عصری زندگی می‌کردیم که برای انجام کارهای طولانی مدت به وسیله کامپیوتر نمی توانستیم زیاد به آن تکیه کنیم. چیزی که در همه این کامپیوترها معمول بود همان به هم ریختن و توقف های ناگهانی بود. و البته اگر کارهای سنگین را با کامپیوتر انجام می دادید، تقریباً هرسال باید یک نسخه سیستم عامل ویندوز را مجدداً نصب می کردید تا بتواند دوباره کار کند.
از آن زمان تا کنون، قابلیت اعتماد در سیستم عامل ویندوز متعلق به کمپانی بزرگ مایکروسافت به اندازه قابل توجهی افزایش یافته است و البته به این بهبود نیاز شدید داشت. ما به خرید تبلت ها و دستگاه های اینترنت اشیایی (IoT) عادت کرده ایم که به جای این که سیستم عامل آن ها بر روی یک هارد دیسک تعبیه شده باشد، بر روی یک تراشه نصب شود تا به راحتی با یک خاموش و روشن کردن دستگاه، اکثر مشکلات آن برطرف شوند.
هنوز، با وجود اعتماد زیادی که ما به PC های جدید خود داریم، بازهم ممکن است مشکلاتی در آن ها ایجاد شود. و زمانی که این مشکلات ایجاد شوند، احتمالاً نسبت به مشکلات سیستم در یک دهه پیش خیلی مزاحم تر و بدتر خواهند بود. این امر دلایلی دارد. اولین دلیل، این است که ما از دستگاه خود انتظار داریم کار کنند و دوم اینکه ما از دستگاه ها و کامپیوترهای خود استفاده های بیشتر و مهم تری نسبت به یک دهه پیش می کنیم.
ولی زمانی که شما با یک مشکل مواجه می شوید، چگونه می توانید در کمترین زمان ممکن، و با دریافت کمترین خسارتی آن را برطرف کنید؟ هیچ کسی دوست ندارد چند روز را بدون کامپیوتر خود سپری کند و منتظر تعمیرات حرفه ای که بر روی آن انجام می دهند و دارای هزینه های سنگینی است، بماند. خوشبختانه، با توجه به این که قابلیت اعتماد مایکروسافت ویندوز افزایش یافته است، پس شما می توانید از تعداد زیادی از ابزار و برنامه هایی برای برطرف کردن مشکلات این سیستم عامل استفاده کنید. ما قصد داریم چند تا از این مشکلات را به شما معرفی کنیم تا بدانید که چه مشکلی در سیستم شما پیش آمده است، و چه راه حل هایی را برای برطرف کردن آن ها باید پیش گیرید.

دیسک تعمیر سیستم درایو بازیابی
ما بحث را ابتدا با پیشگیری شروع می کنیم. تمامی نسخه های سیستم عامل ویندوز به شما اجازه ساخت فایل بازیابی می دهند، و شما می توانید در Control Panel به دنبال Recovery بگردید تا این فایل را ایجاد کنید. در ویندوز ۸٫۱ و ویندوز ۱۰ شما می توانید یک USB Flash Recovery Drive را ایجاد کنید و ویندوز ۱۰ همچنین به شما اجازه می دهد تا یک نسخه پشتیبان کامل را از سیستم عامل خود کپی کنید تا در صورتی که فاجعه ای برای سیستم عامل شما رخ داد، همه چیز را از دست ندهید. در عین حال، ویندوز ۷ به شما اجازه ایجاد کردن یک System Repair Disc را بر روی یک حلقه CD یا DVD می دهد. شما می توانید از این فایل بازیابی برای بسیاری از کارها استفاده کنید، از ابزار Startup Repair در ویندوز گرفته که مشکلات ساده و رایج را برطرف می کند، تا System Restore که مهم تر است. ابزار System Restore در ویندوز می تواند تغییرات، درایورهای نصب شده یا آپدیت هایی که کامپیوتر را ناپایدار کرده به حالت اول خود برگرداند. اگر شما به صورت دستی نسخه کامل از ویندوز را با فرمت image پشتیبان گیری کرده اید، آنگاه این ابزار بازیابی recovery media به شما اجازه می دهد تا به سرعت آن را به حالت اول خود بازگردانید. در ویندوز ۸٫۱ و ۱۰ که در ویندزو ۱۰ هم به صورت خودکار یک نسخه با فرمت image بر روی هارد دیسک ذخیره می کند، شما می توانید سیستم عامل خود را مجدداً نصب کنید و هیچ یک از فایل ها، تنظمیات و یا حساب های شما از بین نروند.

ابزار System File Checker
ممکن است گاهی اوقات یکی از فایل های سیستم عامل ویندوز شما از بین بروند (یا اصطلاحاً corrupt شوند)، در این صورت است که شما می توانید ابزار System File Checker را از یک پنجره Command Prompt (Admin) باز کنید تا به این مشکل رسیدگی کنید. اگر در این پنجره عبارت SFC/ScanNow را تایپ و اجرا کنید، سیستم به صورت خودکار به دنبال این فایل های از بین رفته در سیستم عامل می گردد، و اگر شما یک DVD به روز برای نصب داشته باشید- به یاد داشته باشید که شما نمی توانید از درایو USB برای این کار استفاده کنید- آنگاه می توانید این فایل های از بین رفته را دوباره نصب کنید. شما می توانید این فایل های نصب را برای ویندوز ۷، ویندوز ۸٫۱، و ویندوز ۱۰ دانلود کنید.

Reliability History در ویندوز
اگر مطمئن نیستید که کامپیوتر شما چه مشکلی پیدا کرده است، می توانید در منوی Start عبارت Reliability را جستجو کنید تا Reliability History را به شما نشان دهد. این ابزار از آیکن های قرمز و زرد رنگ برای نشان دادن مشکلات و خطاها در سیستم شما استفاده می کند. اگر بر روی هریک از این آیکن های رنگی کلیک کنید اطلاعاتی را در مورد مشکل موردنظر مشاهده خواهید کرد و یک لینک برای Check for solution (جستجو برای راه حل) را دریافت می کندی. این ابزار برای جستجو به دنبال الگوهای توقف و خرابی در سیستم مفید است. از این طریق شما قادر به پی بردن این خواهید بود که آیا یک سرویس ویندوز منجر به این مشکل شده یا این که مشکل از نصب برنامه خاصی به وجود آمده است.

برنامه های Task Manager، Performance Monitor و Resource Monitor
اگر سعی در شناسایی یک مشکل در حین رخدادن آن دارید، برنامه Task Manager می تواند به شما کمک کند (البته در ویندوز ۸٫۱ و ویندوز ۱۰) تا میزان عملکرد پردازنده خود، حافظه، دیسک و فعالیت شبکه را با جزئیات بیشتری مشاهده کنید. این کار از طریق سربرگ Performance صورت می گیرد. در سربرگ Details در تمامی نسخه های سیستم عامل ویندوز شما می توانید بر روی هر برنامه در حال اجرایی راست کلیک کنید تا به صورت آنلاین جزئیات بیشتری را در مورد مشکل مربوطه کسب کنید.
برنامه Performance Monitor و Resource Monitor (برای یافتن این ها در منوی Start جستجو کنید) می توانند اطلاعات مفیدتری را در مورد این که مشکل کامپیوتر شما در حال حاضر چیست، برای شما فراهم کنند.

ابزار Problem Steps Recorder
اگر هنوز هم نمی دانید چه مشکلی در سیستم شما به وجود آمده است، یا اگر قصد دارید به فرد دیگری کمک کنید که نمی تواند مشکل مربوط به سیستم خود را به صورت فنی برای شما توضیح دهد، آنگاه برنامه Problem Steps Recorder (PSR) می تواند راه حل ارزشمندی باشد. در منوی Start خود عبارت PSR را جستجو و باز کنید. این ابزار عکس هایی را از صفحه نمایش شما همراه با توضیحات می گیرد و جزئیات موجود در آن به شما می گوید که بر روی چه چیزی کلیک شده است یا در زمان رخ دادن یک عمل چه چیزی تغییر کرده است. این ابزار را می توان برای فهمیدن این که یک فرد دقیقاً بر روی سیستم خودش چه کاری انجام داده است، مورد استفاده قرار داد تا به صورت دقیق بفهمیم که خطا یا مشکل پیش آمده چه چیزی است.

ابزارهای Remote Assistance و Quick Assist
شما حتی می تواند کمک های از راه دور را برای فرد دیگری که از قابلیت Windows Remote Assistance استفاده می کند، ارائه دهید. این قابلیت را باید در هر دو PC مبدا و مقصد ابتدا فعال کنید. برای فعال کردن آن در Control Panel به مسیر System > Remote Settings بروید. حال می توانید به راحتی کنترل کامپیوتر مقصد را به دست بگیرید.
ویندوز ۱۰ در این زمینه یک قدم به جلو برداشته است و قابلیت Quick Assist را در خود قرار داده است. اگر هر دو نفر (مقصد و مبدا) از یک حساب کاربری مایکروسافت برای وارد شدن به PC خود استفاده کرده باشند، آن گاه این قابلیت بسیار سریعتر و مفیدتر از Remote Assistance خواهد بود زیرا به PC اجازه restart شدن می دهد و بسیاری از توضیحات زنده را بر روی صفحه نمایش می دهد. اگر شما در یک محیط شرکت بزرگ به کاربران خود کمک می کنید، پس با استفاده از Remote Desktop می توانید کنترل بیشتری را داشته باشید زیرا با استفاده از این ابزار، کنترل کامل PC موردنظر را در اختیار خواهید داشت.

شناسایی سخت افزار ناشناخته
یکی از مشکلاتی که بیشتر از هر چیز دیگری بر روی PC ها مزاحمت ایجاد می کند، دستگاه های سخت افزاری هستند که به درستی بر روی PC نصب نشده اند و بسیار شما را اذیت می کنند. اگر یک دستگاه در لیست ‘unidentified’ قرار داشته باشد شما می توانید بر روی آن دابل کلیک کنید، و بخش Hardware Ids را از پنل Details نگاه کنید تا کدهای مربوط به دو قسمت VEN_(Vendor) و DEV_(Device) از آن را مشاهده کنید. حال با استفاده از یک جستجوی آنلاین برای این کدها به شما می گوید که این دستگاه چیست و چگونه می توانید درایور آن را نصب کنید و از شر مشکل آن خلاص شوید.

حل مشکل Windows Startup
با این اوصاف، بیشترین مزاحمت زمانی برای کاربر ایجاد می شود که یک PC از ورود به سیستم عامل ویندوز امتناع می کند. شما می توانید با استفاده از Recovery Drive یا System Rescue Disc یک پنجره Command prompt را باز کنید. از این جا، چندین دستور را می توانید برای بازسازی کردن سیستم بالاآمدن ویندوز به کار ببرید، و امیدوار باشید که PC شما مانند روز اول به خوبی کار کند.
دستور Bootrec/RebuildBCD پایگاه داده مربوط به پیکربندی بوت را در سیستم شما بازسازی می کند، به طوری که این پایگاه داده جزئیات سیستم عامل های نصب شده بر روی PC شما را در خود نگه داری می کند و در این مکان می توانید این اطلاعات را پیدا کنید.
دستور Bootrec/FixMBR بر روی هارد دیسک، Master Boot Record را ترمیم خواهد کرد.
دستور Bootrec/FixBoot یک بخش بوت جدید را برای هارد دیسک شما خواهد نوشت، البته در صورتی این کار را انجام می دهد که بخش بوت حال حاضر شما خراب شده باشد.

ابزار Event Viewer
اگر در مورد یک مشکل به اطلاعات بیشتری نیاز دارید برنامه Event Viewer را باز کنید. این برنامه برای شما تمامی خطاها، هشدارها و رخدادهای مهم را لیست خواهد کرد و این لیست به ترتیب تاریخ و زمان رخدادن هریک از آن ها، و براساس شدت و اهمیت هریک مرتب شده است. شما می توانید بر روی هریک از این رخدادها کلیک کنید تا اطلاعات با جزئیات بالایی را در مورد آن مشاهده کنید. در پایه ای ترین حالت این برنامه، ممکن است یک کد خطا (با فرمت ۰*A123456) را نمایش دهد که از طریق همین کد می توانید برای راه حل برطرف کردن آن جستجو کنید. شما همچنین می توانید اطلاعات مربوط به مشکلات را صادر (export) کنید تا این که توسط پشتیبان های دیگر مورد بررسی قرار گیرد.

تنظیم مجدد آپدیت ویندوز
اگر به این مشکل برخورد کردید که Windows Update دانلود نمی شود و هیچ چیزی نصب نمی شود، پس باید آن را ریست کنید. برای انجام این کار، کامپیوتر خود را restart کنید و محتوای موجود در پوشه C:\Windows\SoftwareDistribution پاک کنید. با این حال، توجه داشته باشید که هر آپدیتی که از قبل به صورت مخفی قرار داده بودید، اکنون برای نصب مجدد ظاهر خواهند شد.

مشکلات دیگر در ویندوز
مشکل یابی و تشخیص ایرادها و خطاهای کامپیوتر معمولاً یک فرآیند حذف و بررسی و جستجو را در خود دارد. از خودتان بپرسید، که آیا این مشکل از قبل به وجود آمده است، آیا فرد دیگری نیز مانند من این مشکل را یا یک مشکل مشابه آن را تجربه کرده است، و آیا هیچ یک از دستگاه های من دارای مشکلی هستند؟
گاهی مشکلات مربوط به شبکه و اینترنت که بر روی PC وارد می شوند به این دلیل هستند که روتر شما سیگنال لازم را به کامپیوتر نمی رساند یا کامپیوتر قادر به دریافت سیگنال ها از روتر نیست. این امر می تواند به دلیل داشتن یک کابل بدون پوشش شبکه باشد که در یک میدان مغناطیسی قوی، مانند حوالی یک تلویزیون قرار گرفته است. شاید این مشکل به این دلیل به وجود آمده است که شما در مکانی کار یا زندگی می کنید که آجرها و دیوار های زخیمی دارد. یا شاید دیگر افرادی که استفاده های سنگین و بیش از حد از خط تلفن می کنند علت اصلی این مشکل باشند.
مشکلات مربوط به چاپگر بیشتر به این دلیل است که کابل اتصال آن از بین رفته است یا فرد دیگری کار زیادی را با این چاپگر انجام داده و آن را مسدود کرده است. شاید گاهی اوقات باز شدن و بالا آمدن کند یک کامپیوتر به سادگی به دلیل وجود برنامه های ناخواسته (بدافزارهایی) باشد که با خرید PC بر روی آن از قبل نصب شده اند، یا شاید به دلیل وجود برنامه های زیاد و سنگین بر روی PC شما، سیستم کاری آن آهسته تر شده است.
برای همه مشکلات خارج از مواردی که ما در مورد آن ها صحبت کردیم، ابزارهای ساده ای وجود دارند که به راحتی آن مشکلات را برطرف می کنند. و اگر بازهم بعد از انجام همه کارهای بالا، شما با مشکلات ویندوز و ویندوز ۱۰ درگیر هستید، سعی کنید کمی حرفه ای تر مسائل مربوط به ویندوز را دنبال کنید. شاید این مشکلات از حد سواد شما بالاتر هستند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text