img

افزایش فضای ذخیره‌سازی

/
/
/

اگر هارد دیسک تان کاملا پر شده، نیازی به حذف اطلاعات خود ندارید. ابزار فشرده سازی مخفی در ویندوز ۱۰ حجم بسیار زیادی از فضای هارد را در اختیارتان قرار می دهد.

هرچه قدر حجم هارد دیسک و هارد SSD ، زیاد باشد بلاخره پس از مدتی پر خواهد شد و تنها مدتی زمان می برد تا ویندوز پیام کمبود فضا و پر شدن حجم حافظه را به شما نشان دهد. افراد بسیاری با دیدن این پیام دست وپای خود را گم کرده و برای فراهم کردن فضا، شروع به حذف فایل هایشان می کنند. اما گزینه دیگری هم وجود دارد؛ مایکروسافت در ویندوز ۱۰ ابزار دستوری قرار داده که در صورت نیاز فایل های سیستمی را فشرده می کند.بنابر این به سرعت و با یک خط دستوری می توانید حجم زیادی به دست آورید. بسیاری از کاربران از خود می پرسند که آیا فشرده کردن فایل های سیستمی باعث پایین آمدن سرعت سیستم می شود یا نه؟
بله. از نظر تئوری هر زمان که سیستم به آنها نیاز داشته باشدباید آنها را از حالت فشرده خارج کند، اما با این حال هیچ تفاوت قابل توجهی دیده نشده است. به دلیل اینکه فایل های کوچک تر با سرعت بیشتری نسبت به فایل های بزرگتر اجرا می شوند، سرعت بیشتر رم (RAM) در باز کردن فایل های فشرده موثر است.
با توجه به نوع سیستم، فشرده سازی می تواند باعث افزایش جزئی سرعت شود.
تجربه نشان داده که با استفاده از ابزار Compact.exe می توان به حدود ۲ تا ۴ گیگابایت فضا دست سافت. این مقدار قابل توجه به نظر نمی رسد اما در شرایط اظطراری حتی یک بایت هم اهمیت پیدا میکند. همچنین این مساله برای لب تاب های ارزان قیمت که اغلب حافظه کمی دارند مثل eMMCs ، مزیت به حساب می آید. در اغلب موارد eMMCs تنها ۶۴ و یا حتی ۳۲ گیگابایت حافظه دارند.

فشرده سازی با Compact.exe
مایکروسافت با ارتقاء ویندوز ۸ به ۸٫۱ مکانیسم جدیدی (windows Image Boot) معرفی کرده که در آن سیستم عامل فضای کمتری از حافظه را اشغال می کند. معمولا برنامه ی نصب، تمام فایل ها ی سیستم را از فایل Install.wim باز کرده و در پارتیشن سیستمی ذخیره می کند. در مقابل WIMBoot  فایل ها را بدون خارج کردن از حالت فشرده در یک پارتیشن مخفی در هارد دیسک کپی میکند. این کار مزیت های فشرده سازی را دارد، اما نقطه ضعف آن، باقی ماندن فایل های زیادی است که عملا سیستم عامل اصلا به آنها نیازی ندارد. بنابراین به عنوان نمونه سازندگان کامپیوترهای شخصی اقدام به فشرده سازی برنامه هایی که از قبل نصب شده، در فایل Install.wim می کنند.
به هر حال مایکروسافت با عملکردی به نام Compact OS  روی این ایده جالب و کاربردی و همچنین گسترش ابزار فشرده سازی Compact.exe در ویندوز ۱۰ کار کرده است. این عملکرد فایل های سیستم عامل را به صورت فشرده ذخیره می کند. همه مواردی که روی  UEFIعمل میکند مثل عملکرد کامپیوتر های BIOS است. تقسیم بندی فایل های تکی این مزیت را دارد که آپدیت های ویندوز می توانند به راحتی جایگزین فایل های سیستمی شوند و یا آنها را حذف کنند. این ویژگی نه تنها باعث ذخیره حجم می شودبلکه تضمین کننده این است که فرایند فشرده سازی و خارج کردن از فشرده سازی به زمان کمی نیاز دارد.
می توانید ابزار Compact.exe را در نسخه های قدیمی تر ویندوز پیدا کنید. برای مثال در این ابزار در سیستم عامل های قدیمی تر در فشرده سازی فایل ها و فولدر ها ی تحت NTFS  استفاده می شده. اما تغییر جدید و ساخت Compact OS که مایکروسافت تنها در ویندوز ۱۰ قرار داده است، فشرده سازی فایل های سیستمی را تضمین می کند.
نحوه انجام فرایند:
۱- تعیین حافظه اختصاص داده شده
ابتدا مقدار حافظه اختصاص داده شده در ویندوز ۱۰ را چک کنید تا در پایان این آموزش متوجه شوید که چه مقدار فضا به دست می آورید. برای این کار از کلیدهای ترکیبی {Windows} + {I} که تنظیمات ویندوز را باز میکند، استفاده کنید. در این قسمت دسته بندی System را انتخاب کنید و در ستون چپ روی گزینه Storage کلیک کنید. نوار زیر  “This PC” میزان فضای اختصاص داده شده را نشان می دهد. مقدار فضای اختصاص داده شده را روی کاغذ یاداشت کنید.

۲- برنامه خط فرمان (CMD) را باز کنید.
برای فشرده سازی فایل های سیستمی ویندوز ۱۰، برنامه Command Prompt را با دسترسی ادمین باز کنید. برای این کار در دسکتاپ روی تصویر ویندوز در قسمت پایین سمت چپ کلیک راست کنید. در منوی باز شده، گزینه Command Prompt (Administrator) را انتخاب کنید و به سوال امنیتی کنترل کننده حساب کاربری با کلیک بر روی YES پاسخ بدهید.

۳- وضعیت فشرده سازی را چک کنید
در موارد بسیار نادری ممکن است شرکت سازنده کاپیوتر یا ویندوز ۱۰ قابلیت فشرده سازی را فعال کرده باشد. با دستور “Compact /q” می توانید از وضعیت فشرده سازی مطلع شوید. این دستور نه تنها به شما نشان می دهد چه مقدار فایل فشرده شده اند، بلکه میزان فشرده سازی را به شما نشان می دهد. اگر مقدار ۱٫۰ تا ۱ باشد، فشرده سازی هنوز فعال نشده است. اگر دستور

“Compact /compactOS:query”

را تایپ کنید، متوجه می شوید چرا ویندوز تصمیم به فشرده سازی گرفته است.
اما ممکن است با اطمینان این توصیه را که فشرده سازی مفید نیست،  رد کنید چرا که مزایای آن در بیشتر موارد اهمیت بیشتری دارد.

۴- فشرده سازی فایل های سیستمی
فرایند اصلی فشرده سازی فایل های سیستمی ویندوز را با دستور “Compact /CompactOS:always” انجام دهید. بعد از این کامپیوتر برای چند دقیقه درگیر فرایند فشرده سازی می شود. در پایان می توانید ببینید در این فرایند چه مقدار فایل فشرده شده  و ضریب فشرده سازی جدید را ببینید.

۵- برآورد میزان حافظه به دست آمده
حال دستور داده شده در مرحله اول را دوباره وارد کنید و مقدار قبلی را با مقدار جدید مقایسه کنید. میبینید چه مقدار از فضای حافظه خالی شده است. این مقدار در مدل نمونه چیزی بیشتر از ۲ گیگابایت بوده است.

۶- بازیابی وضعیت قدیمی
شاید این طور احساس کنید که فشرده سازی فایل های سیستمی سرعت کامپیوتر شما را پایین آورده است، پس به آسانی می توانید دوباره به حالت قبل برگردید. برای این کار دستور

“Compact /CompactOS:never”

را در خط دستور بنویسید. این فرایند هم چند دقیقه ایی زمان می برد و نهایتا فشرده سازی به حالت قبل باز می‌گردد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text