img

نصب ابزارهای SQL Server برای برقراری ارتباط پایگاه اطلاعاتی از سرور اوبونتو

/
/
/

پس از نصب SQL Server vNext در اوبونتو، می‌توانید ابزارهای SQL Server را در این سرور اوبونتو نصب کنید.
SQL Server vNext با نصب SQL  Server در سرورهای رد هت لینوکس (Red Hat Linux) و اوبونتو، یوتیلیتی BCP و sqlcmd را نصب نمی‌کند، اما برای برقراری ارتباط پایگاه اطلاعاتی از سرورهای مبتنی بر لینوکس به یوتیلیتی sqlcmd نیاز داریم. حال ببینیم که چگونه می‌توانیم این ابزارها را در سرور اوبونتو نصب کنیم.

نصب ابزارهای SQL Server
قبل از آن که پیش برویم ابتدا باید بگوییم که لازم است سرور اوبونتو و SQL Server vNext در ماشینی که با آن کار می‌کنید، نصب شده باشند. ما برای درک بهتر این نصب روش گام به گام مستند آنلاین مایکروسافت را دنبال می‌کنیم. و اما مراحل نصب ابزارهای SQL Server در اوبونتو.
مرحله ۱:  ابتدا به سرور اوبونتو هدف که SQL Server vNext روی آن نصب شده است، وصل شوید. شما می‌تواید با لاگین شدن به این سرور مستقیماً به آن وصل شوید، برای این کار می‌توانید از PuTTY که یک ابزار شخص ثالث است و ارتباط سرور را می‌سازد، استفاده نمایید. در این راهنمای گام به گام ما از PuTTY  برای لاگین شدن به این سرور استفاده می‌کنیم.PuTTY را راه‌اندازی کردیم و وارد آدرس IP سرور اوبونتو شدیم و سپس دکمه open را کلیک کردیم.
صفحه‌ای تحت عنوان PuTTY terminal ظاهر خواهد شد که از شما می‌خواهد اطلاعات لاگین را جهت ارتباط با سرور هدف وارد نمایید. ما نام لاگین Manvendra و همچنین پسورد آن را وارد کردیم که همانظور که می‌بینید منجر به یک ارتباط موفق شد.
پس از آن که یک ارتباط موفق برقرار شد، می‌توانید ورژن سرور اوبونتو را همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده ببینید.
مرحله ۲: حال بیاییم صحت و سقم نصب SQL Server را در این ماشین بررسی کنیم. برای بررسی mssql-server service ، فرمان زیر را اجرا کنید.

#check the status of mssql-server service.
systemctl status mssql-server

وضعیت سرویس به صورت سبز رنگ هایلات می‌شود که این نشان می‌دهد SQL Server نصب شده و به خوبی در این سرور در حال اجراست.

مرحله ۳: سپس ابزارهای MSSQL را در این سرور نصب می‌کنیم. مرحله اول نصب، شامل وارد کردن کلیدهای GPG مخزن عمومی بازای هر مستند مایکروسافت است. پس فرمان زیر را جهت وارد کردن کلیدهای GPG اجرا می‌کنیم. کلیدهای GPG هم حریم خصوصی رمزنگاری و احراز هویت را ارائه می‌دهند.

#import the public repository GPG keys
curl https://packages.microsoft.com/keys/microsoft.asc | sudo apt-key add –

مرحله ۴: حال فرمان را برای رجیستر کردن مخزن اوبونتو مایکروسافت اجرا خواهیم کرد. از این مخزن برای نصب ابزارهای MSSQL در این ماشین استفاده خواهد شد. فایل دانلود شده در لوکیشن

/etc/apt/sources.list.d/

به صورتی که در خط فرمان ذکر شده ذخیر خواهد شد.

#Download Ubuntu installation configuration file.
curl https://packages.microsoft.com/config/ubuntu/16.04/prod.list | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/msprod.list

می‌توانید روند، زمان و جزییات فایل پیکربندی دانلود شده را ببینید.
حالا می‌توانید لوکیشن

/etc/apt/sources.list.d/

را بررسی کنید تا صحت ذخیره شدن فایل بالا را در این لوکیشن بررسی نمایید. فرمان ls -lrt  را اجرا کنید تا تمام فایل‌های موجود در آن فولدر را ببینید.

#list all files/folders inside the /etc/apt/sources.list.d/ folder.
ls -lrt /etc/apt/sources.list.d/

می‌توانید ببینید که فایل مقصد ما فایل msprod.list در این لوکیشن قرار دارد.
مرحله ۵:  حالا نوبت نصب ابزارهای MSSQL در این کادر با کمک این پکیج است. اما قبل از آن که پیش برویم، فرمان زیر را برای بروزرسانی لیست منابع در این سرور اوبونتو اجرا می‌کنیم.

#update the sources list
sudo apt-get update

وقتی این فرمان را اجرا می‌کنید، یک سری بروزرسانی در صفحه شما به نمایش در می‌آیند. این اجرا همچنین سایز بروزرسانی‌های مربوط به پکیج‌های مربوطه را نشان می‌دهد.

مرحله ۶:  پس از آنکه فرمان بالا با موفقیت اجرا شد، فرمان زیر را برای نصب ابزارهای MSSQL در این ماشین اجرا خواهیم کرد.

#Install MSSQL tools
sudo apt-get install mssql-tools

 بعد از آن که اجرا آغاز شد، لیست پکیجی را که به دنبال بررسی وابستگی‌ها می‌آید را می‌خواند و نام پکیج‌های هدف را که همراه با این نصب، نصب شده‌اند را نشان خواهد داد. برای انتخاب Y  را تایپ کنید. وقتی enter را پس از تایپ y فشار می‌دهید، فرآیند دانلود مربوط به تمام پکیج‌های لازم آغاز خواهد شد
شما می‌توانید فرایند مربوط به پکیج خاصی را که در این فرآیند وجود دارد، در تصویر ۳-۶ ببینید. هر پیکیج از شما می‌خواهد YES را وارد کنید تا شرایط گواهینامه را در هنگام نصب بپذیرید (همانطور که در تصویر ۴-۶ می‌بینید). شما تصویر زیر را پس از پذیرفتن شرایط گواهینامه می‌بینید. YES را انتخاب کنید و برای ادامه کار Enter را فشار دهید.
پس از فشردن Enter اجرا در ترمینال PuTTY از سر گرفته می‌شود. پنجره بعدی مربوط به قبول شرایط گواهینامه برای پکیج msodbcsql  است
با پردازش دوباره، همه چیز در ترمینال PuTTY از سر گرفته می‌شود.
بگذارید پیش برود. وقتی انجام شد، اجرا متوقف می‌شود و ابزارهای MSSQL در سرور اوبونتو شما نصب می‌شوند.
مرحله ۷:  حالا نصب یوتیلیتی sqlcmd را در این ماشین بررسی می‌کنیم. Sqlcmd   را تایپ کنید و enter را فشار دهید و جزییات این یوتیلیتی را بررسی نمایید.

#check sqlcmd utility.
sqlcmd

می‌توانیم ببینیم که sqlcmd توسط اوبونتو تشخیص داده می‌شود و خروجی این فرمان نشان می‌دهد که sqlcmd نصب شده و آماده استفاده است.
سپس با ساختن ارتباط پایگاه اطلاعاتی از سرور اوبونتو در ترمینال PuTTY ، sqlcmd را تایید خواهیم کرد. فرمان زیر را برای وصل شدن به موتور پایگاه اطلاعاتی از سرور اوبونتو اجرا نمایید.

#Run sqlcmd to make database connection.
#You need to pass server name/IP address with -S, user name with -U. Enter the password of sa account once you get the Password prompt.
sqlcmd -S192.168.209.129 -Usa

وقتی فرمان بالا را اجرا می‌کنید، اعلان SQL Server با نشانه‌گر ۱> ظاهر می‌شود. ما «SELECT @@VERSION» را اجرا کردیم، فرمان T-SQL برای بررسی ورژن نصب شده SQL Sever.

#I executed SELECT @@VERSION to get version details of SQL Server. I got below output:
Microsoft SQL Server vNext (CTP1) – 14.0.1.246 (X64)
Nov 1 2016 23:24:39
Copyright (c) Microsoft Corporation
on Linux (Ubuntu 16.04.1 LTS)

مرحله ۸:  ما یک پایگاه اطلاعاتی “Manvendra” جدید برای بررسی صحت نصب SQL Server  در سرور اوبونتو ساختیم، بنابراین نام‌های پایگاه اطلاعاتی را در جدول سیستم sysdatabases  با اجرای پرس و جوی زیر بررسی می‌کنیم.

#Check database name in sysdatabases system table.
#Run this command on sqlcmd prompt only.
SELECT name from sysdatabases
GO

می‌توانیم ۵ پایگاه اطلاعاتی، از جمله «Manvendra» را ببینیم.

مرحله ۹:  حالا یک پایگاه اطلاعاتی جدید از این اعلان در سرور اوبونتو می‌سازیم و آن را با اجرای فرمان SQL اجرا می‌کنیم.

#Create a new db named MSSQLTIPS and Check database name in sysdatabases system table.
#Run this command on sqlcmd prompt only.
CREATE DATABASE MSSQLTIPS
GO
SELECT name from sysdatabases
GO

می‌توانیم ببینیم که اجرا با موفقیت صورت گرفته و پایگاه اطلاعاتی جدید MSSQLTIPS همراه با دیگر پایگاه‌های اطلاعاتی به نمایش در می‌آید.
حالا بررسی می‌کنیم که آیا پایگاه اطلاعتی تازه ساخته شده از طریق SSMS در باکس ویندوز، قابل دسترسی است یا خیر. در ماشین تحت ویندوز خود SQL Server Management Studio را راه‌اندازی کنید و آن را با استفاده از آدرس   IPخود به سرور اوبونتو وصل کنید. فرمان زیر اطلاعات کاربر را برای پایگاه اطلاعاتی  MSSQLTIPS بررسی می‌کند.

#check the details of users in MSSQLTIPS db in SSMS.
USE MSSQLTIPS
GO
SELECT name from sysusers where gid=0
GO

حال تایید کرده‌ایم که می‌توانیم با استفاده از sqlcmd در سرور اوبونتو به پایگاه اطلاعاتی SQL Server vNext وصل شویم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text