img

واقعیت ترکیبی…

/
/
/

اگر زندگی واقعی خیلی یکنواخت شده، با واقعیت مجازی آن را زیر و رو کنید.

واقعیت ترکیبی چیست؟
روشی است جدید برای نگاه کردن به دنیا از طریق هدست، ترکیبی از واقعیت افزوده Augmented reality (AR) و واقعیت مجازی Virtual Reality(VR) با یکدیگر. دنیای تکنولوژی فکر می کند ما به دنبال نوعی جدید از واقعیت هستیم که در آن اتفاق بدی نمی افتد. سینک های ظرفشویی هرگز مسدود نمی شوند. لاستیک ها هرگز پنچر نمی شوند.  بند کفش ها هرگز گره ایی نمی خورند که باز نشود.  می توانیم این سختی های روزانه را با جایگزین کردن یک واقعیت «واقعی» نا امید کننده با یک واقعیت « ساختگی – تقلبی « هیجان انگیز، از یاد ببریم.

تفاوت بین واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) چیست؟
برای پاسخ دادن به این سوال، ابتدا باید تفاوت بین واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را توضیح دهیم. در واقعیت افزوده عناصر دیجیتالی برای فراهم کردن اطلاعات  یا سرگرمی بر روی دنیای واقعی افزوده می شوند. برای مثال زمانی که گوشی خود را برای عکس گرفتن از مکان های گوناگون حرکت می دهید، تصاویر مربوط به مکان مورد نظر روی صفحه نمایش گوشی شما نشان داده می شوند. ممکن است نظرات ارائه شده در مورد رستورانی را ببینید و یا زمان کاری یک موزه. ایده ای نسبتا قدیمی محسوب می شود. واقعیت مجازی مفهوم جدید تری است و اولین بار در داستان کوتاه تخیلی – علمی استنلی وینباوم Pygmalions Spectacles در سال ۱۹۳۵ گفته شده است. واقعیت مجازی تصاویر و صداهایی برای ساختن محیطی دیجیتالی که بسیار به تجربیات واقعی فرد نزدیک است را خلق می کند. هنگام استفاده از هدست واقعیت مجازی فرد دید شخص اولی نسبت به دنیای مجازی پیدا میکند و امکان دیدن هیچ چیز در دنیای واقعی را ندارد.
به طور خلاصه، واقعیت افزوده در حقیقت افزودن و غنی کردن واقعیت است در حالی که واقعیت مجازی شما را در واقعیتی کاملا مصنوعی (مجازی) غرق می کند.

چگونه واقعیت ترکیبی این دو را با هم ترکیب میکند؟
با قرار دادن تصاویر پچیده واقعیت مجازی در محیط واقعیت افزوده. در حقیقت نسخه اساسا بهبود یافته ایی از واقعیت افزوده است که در حال حاضر بیشتر برای نشان دادن اطلاعات ساده در قالب کلمات استفاده می شود. تصاویر روی صفحه نمایش بسیار واقعی هستند و تصاویر واقعی اشیاء را در زمینه نشان می دهد. در واقعیت ترکیبی ممکن است یک گربه واقعی که روی مبل تان نشسته است ببینید، و یا هولوگرامی  از یکی از اقوامتان را که در اتاق شما ایستاده ببینید.

آیا می توانم آن را واقعا ببینم؟
بله! کانال یوتیوب مایکروسافت
(www.Snipca.com/23071)
را برای دیدن نحوه کارکردن هدست های هولولنز را ببینید. دانشجویان پزشکی می توانند در دفترشان بدن های مجازی را ببینند و بچرخانند، ( تصویر اصلی را ببینید) ؛ طراحان می توانند اشیاء را در تبلت هایشان ببینند؛ و بازیکنان می توانند صفینه بیگانگان فضایی را منفجر کنند. برخلاف واقعیت مجازی به هیچ وجه احساس نخواهید کرد که از دنیای واقعی جدا شده اید.

آیا می توانم هولولنز را بخرم؟
اگر می توانید از ۲۷۱۹ یورو چشم پوشی کنید، بله. کافی است کارت اعتباریتان را بردارید و از سایت مایکروسافت به آدرس  WWW.Snipca.com/23086 دیدن کنید.

آیا چیز ارزانتری هم هست؟
بله حدود ۲۶۸۹ یورو ارزانتر. با ۳۰ دلار (۲۵ یورو) می توانید هدست های مقوایی ZapBox  را از سایت سرمایه گذاری
Kickstarter (www.Snipca.com/23087)
را سفارش بدهید.
یک گوشی درون ZapBox قرار دهید و در خانه خود گلف بازی کنید. همین طور گردش در مریخ و نقاشی سه بعدی. اما شاید قبل از خرید بهتر باشد برای دیدن هدست شرکت اپل صبر کنید.

آنقدر ارزان نخواهد بود؟
احتمال دارد. همه چیز های دیگری که در این باره وجود دارد شایع ایی است که می گوید اپل برای ساخت عینک های واقعیت ترکیبی با شرکت Carl Zeiss آلمانی، سازنده لنز در حال کار کردن است. اگر این شایعات واقعیت داشته باشند می توان انتظار داشت که این قابلیت در آیفون ۸ که در سپتامبر عرضه خواهد شد، وجود داشته باشد. اما ارزان نخواهند بودو این واقعیت است، ترکیبی یا هر نوع دیگری.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text