img

Samsung SSD 960 Pro 512GB/2TB

/
/
/

Samsung SSD 960 Proاگر چه سامسونگ، قانون سرعت SSD های ترکیبی را از نو نوشته  است، اما بیشتر کاربران خانگی، متوجه ویژگی های آن نخواهند بود.

بررسی درایو های حالت جامد ۹۶۰ Pro سامسونگ با وارد شدن رسمی این محصولات به بازار، وارد مرحله ی جدید شده است چرا که متخصصان کامپیوتر می توانند عملکرد این گروه از محصولات را با دقت بیشتری بررسی کنند. شاید بتوانیم درایو های حالت جامد ۹۶۰ Pro را به عنوان جایگزینی برای داریو های ۹۵۰ Pro که به شکل خنده داری سریع بودند به حساب بیاوریم چرا که بسیاری از ویژگی های این دو نسخه از درایو های حالت جامد سامسونگ مشترک هستند. در این درایو ها از M.2 form factor (که پیش از این با نام Next Generation Form Factor به معنی فاکتور تشکیل نسل آینده شناخته می شُد، مشخصه ای برای کارت های توسعه و رابط های مربوطه ی آن ها که در داخل کامپیوتر نصب می شوند بوده و جانشین استاندارد mSATA شده است)، PCI-E bus (یا PCI-Express مخفف Peripheral Component Interconnect Express، یک bus serial پُر سرعت بوده و جایگزینی برای bus های قدیمی تر مانند PCI و PCI-X به حساب می آید) و استاندارد NVMe (مخفف NVM Express یا NVMHC مخفف Non-Volatile Memory Host Controller Interface Specification به معنی مشخصات رابط کنترل کننده ی میزبان حافظه ی غیر فرار که یک مشخصه ی رابط دستگاه منطقی برای دسترسی به رسانه ی حافظه ی غیر فرار متصل شده به وسیله ی PCI-E است) استفاده شده و همچنین به جای TLC (مخفف Three Level Cell به معنی سلول سه سطحی)، مبتنی بر MLC (مخفف Multi Level Cell به معنی سلول چند سطحی) بوده که سرعت های نوشتن بیشتری را در زمان های طولانی تر به دست داده و طول عمر آن ها را نیز بیشتر می کند.
سامسونگ از این مشخصات فنی در کنار یک کنترل کننده ی جدید (Polaris پنج هسته ای) و ۴۸-Layer3D-VNAND (بالا تر از ۳۲-Layer) جدید استفاده کرده تا سریع ترین SSD را برای مصرف کنندگان نهایی (کاربران)، البته بر روی کاغذ، تولید کند. بیشترین سرعت SATA SSD ها کمی بیشتر از ۵۰۰ مگا بایت بر ثانیه است در حالی که درایو ۹۵۰ Pro سرعت خواندن ۲۵۰۰ و سرعت نوشتن ۱۵۰۰ را در مقیاس مگا بایت بر ثانیه ثبت کرده و سرعت خواندن و نوشتن ۹۶۰ Pro به ترتیب ۳۵۰۰ و ۲۱۰۰ مگا بایت بر ثانیه است. این سرعت های خواندن و نوشتن، در شرایط عملکردی می توانند تفاوت زیادی داشته باشند. درایو ۹۵۰ Pro می تواند سرعت خواندن ۳۰۰ هزار IOPS (مخفف Input/output Operation per Second که یکی از سنجش های عملکرد متداول برای ارزیابی ابزار ذخیره سازی کامپیوتر است) و نوشتن ۱۱۰ هزار IOPS را مدیریت می کند در حالی که در ۹۶۰ Pro این سرعت ها به ترتیب تا ۴۴۰ هزار IOPS و ۳۶۰ هزار IOPS بالا رفته اند.
در کنار بیشتر شدن سرعت، ظرفیت درایو نیز زیاد شده است. بیشترین ظرفیت ۹۵۰ Pro برابر با ۵۱۲ مگا بایت بود در حالی که ظرفیت ۹۶۰ Pro تا ۲ ترا بایت افزایش پیدا کرده و البته ظرفیت ۲۵۶ گیگا بایتی در این نسخه از درایو ها تولید نشده است. این درایو نیز درست مانند نسخه ی قبلی دارای پنج سال ضمانت سامسونگ بوده و نرخ نوشتن نهایی آن ۱٫۲ پِتا بایت (برابر با ۱۲۰۰ ترا بایت) اعلام شده که نشان دهنده ی ظرفیت نوشتن روزانه ی ۱٫۱ ترا بایتی برای دوره ی زمانی ۳ سال است.
ویژگی های دیگر عبارتند از رمز نگاری ۲۵۶ بیتی AES (مخفف Advanced Encryption Standard به معنی رمز نگاری پیشرفته که مشخصه ای برای رمز نگاری داده های دیجیتال است) به همراه پشتیبانی TCG/Opal و نرم افزار همراه Samsung Magician که امکان به روز رسانی آسان سِفت افزار (firmware) و بررسی سلامت درایو را فراهم می کند. همچنین امکان پاک کردن ایمن تمام درایو یا فایل های مشخص وجود داشته و می توان برای تمام یا قسمتی از آن کلمه ی عبور قرار داده یا از دسترسی به آن توسط سیستم عامل جلوگیری کرد.
بر روی هر درایو، به همراه DRAM (مخفف Dynamic random-access memory به معنی حافظه ی دسترسی تصادفی پویا که نوعی از حافظه ی دسترسی تصادفی است که هر بیت را در یک خازن جداگانه ذخیره کرده و از تراشه ها هم استفاده نمی کند) که در بالای آن قرار گرفته، چهار بسته ی NAND (یک دروازه ی ترکیبی منطقی) در کنار کنترل کننده وجود دارد. در پُشت درایو هیچ چیزی به غیر از یک برچسب شامل لایه ی نازکی از فلز مِس برای کمک به پراکنده کردن گرما وجود ندارد. در زمان استفاده ی مداوم و طولانی مدت، به دلیل بالا رفتن دما، سرعت درایو در حدود ۵ تا ۱۰ درصد کم می شود و سامسونگ ادعا کرده که با قرار دادن این برچسب نازک، زمان گرم شدن را از ۶۳ ثانیه به ۹۵ ثانیه افزایش داده است.
عملکرد
در مورد عملکرد این درایو ها، باید بگوییم که اطلاعات ارائه شده توسط سامسونگ درست هستند. ابتدا با آزمون (benchmark یا مَحَک) ترکیبی CrystalDiskMark که نشان دهنده ی دقیق بودن سرعت های خواندن و نوشتن ترتیبی (متوالی) بیان شده توسط سامسونگ هستند شروع می کنیم. سرعت نوشتن گزارش شده در این آزمون کم تر از مقدار مورد انتظار است اما با توجه به ادعای سامسونگ، این مورد به دلیل تاخیر های نوشتن در آزمون است. در حقیقت درایو جدید سامسونگ سریع تر از آن چیزی است که توسط آزمون قابل اندازه گیری باشد.
افزایش سرعت نسبت به نسخه ی ۹۵۰ Pro، قابل توجه بوده اما چندان زیاد نیست در حالی که سرعت نوشتن، افزایش بی نظیری از ۳۳۳ به ۱۴۰۰ مگا بایت بر ثنیه داشته است.
آزمون AS SSD، امتحان سخت تری بوده و به همین دلیل، نتیجه های به دست آمده از آن با بیشترین عدد های ادعا شده توسط سامسونگ، هم خوانی ندارند. با این وجود، هنوز هم یک افزایش ۳۰ درصدی در هر دو عملکرد خواندن و نوشتن در نسخه ی ۹۶۰ Pro به نسبت ۹۵۰ Pro قابل مشاهده است. در مورد عملکرد تصادفی (random)، همان رَوَندِ مشاهده شده در CrystalDiskMark وجود دارد که نشان دهنده ی افزایش بی نظیر سرعت نوشتن تصادفی بوده است.
آزمون Iometer نشان داد که اعداد IOPS اعلام شده توسط سامسونگ نیز درست هستند. نسخه ی ۲ ترابایتی، سرعت های شگفت انگیز خواندن ۴۹۱،۹۶۷ و نوشتن ۳۵۸،۱۶۸ را در مقیاس IOPS نشان داده و این سرعت ها برای نسخه ی ۵۱۲ مگا بایتی به ترتیب برابر با ۳۳۵،۷۳۲ و ۳۵۸،۱۱۵ در مقیاس IOPS بوده اند. برای این که متوجه افزایش بی نظیر این سرعت ها شوید کافی است این اعداد را با سرعت خواندن ۳۰۹،۶۱۱ و سرعت نوشتن ۱۰۲،۶۷۲ در مقیاس IOPS برای نسخه ی ۹۵۰ Pro مقایسه کنید.
در زمان استفاده از آزمون هایی که به شرایط استفاده ی عادی از درایو های SSD نزدیک تر هستند، نتیجه های متفاوت تری را به دست آوردیم. برای بررسی درایو جدید سامسونگ، آزمون های فضای ذخیره سای PCMark 7 و PCMark 8 را اجرا کردیم. در این آزمون ها، دنبال کردن های دسترسی اپلیکیشن های واقعی را برای بررسی تاثیر فضای ذخیره سازی سریع تر اجرا کردیم و متوجه شدیم که تنها چند سناریوی آزمون وجود دارند که این درایو ها در آن ها تفاوت قابل توجهی را نشان می دهند.
در مقایسه با نسخه ی ۲۵۶ گیگا بایتی ۹۵۰ Pro، یک افزایش سرعت ۲۰ درصدی در آزمون PCMark7›s Import Picture و یک افزایش ۵۰ درصدی در آزمون StartApps مشاهده شد اما در مقایسه با نسخه ی ۵۱۲ گیگا بایتی ۹۵۰ Pro، تفاوت قابل توجهی وجود نداشت. همچنین در تست های دیگر، تفاوت چندان قابل توجهی بین دو نسخه ی مورد بررسی وجود نداشت.  همین رَوَند در PCMark 8، جایی که هیچ کدام از آزمون ها، به غیر از Bandwidth خام (raw)، تفاوتی بین دو نسخه را نشان ندادند، ادامه پیدا کرد. برای روشن تر شدن موضوع باید بگوییم که در آزمون زمان بوت شدن Bootracer Windows، هیچ تفاوتی بین نسخه های متفاوت این دو درایو وجود ندارد. همچنین، ما چند زمان بار گذاری بازی را نیز بررسی کردیم که نشان دهنده ی تفاوت های کمی بود. اگر چه می توانیم بگوییم که زمان بار گذاری بازی کمتر شده اما باید بدانیم که در مورد تفاوت بسیار کمی صحبت می کنیم که بین زمان بار گذاری ۱۵ ثانیه ای درایو SATA در مقایسه با زمان بار گذاری ۱۰ ثانیه ای ۹۶۰ Pro وجود دارد.
نتیجه گیری
درایو های Pro 960 سامسونگ تا حَدِ شگفت انگیزی سریع بوده، قیمت قابل قبولی داشته و دوام عملکردیشان در کنار ضمانت پنج ساله ی سامسونگ، آن ها را به یکی از بی نظیر ترین محصولات بازار تبدیل کرده است. البته تولید نشدن تراشه ی ۲۵۶ گیگا بایتی ۹۶۰ Pro باعث شده که قیمت ابتدایی (ورودی) این درایو ها تا حدودی زیاد باشد. اگر به دنبال سریع ترین SSD موجود در بازار با ظرفیت ۵۱۲ گیگا بایت هستید، ۹۶۰ Pro 512GB تنها انتخاب شما است اما اگر پول کافی دارید، نسخه ی ۲ ترابایتی Pro 960 می تواند انتخاب بی نظیری برایتان باشد چرا که قیمت آن بر اساس هر گیگا بایت، از تمام SSD های موجود در بازار کمتر است. اگر چه سرعت های به دست آمده در آزمون های ترکیبی عالی هستند اما قابلیت های این درایو ها بسیار بیشتر از آن چیزی است که یک کاربر خانگی به آن احتیاج دارد. درایو های ۹۶۰ Evo مبتنی بر TLC که به زودی به بازار می آیند، برای کامپیوتر های شخصی خانگی و انجام بازی ها مناسب تر بوده و اگر چه سرعت کمتری دارند اما قیمت آن ها در ظرفیت های مساوی، تا نصف Pro 960 خواهد بود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text