img

نگاهی به پهباد جدید Mavic Pro شرکت DJI

/
/
/

Mavic Pro پهپادهای کوچک، فناوریهای مهم آینده هستند.DJI Mavic Pro  به عنوان جدیدترین مدل کوچک این نوع هواپیماها به GoPro karma، Vantage Robotics Snap و Yuneec Breeze می‌پیوندد. قیمت Mavic دو برابر قیمت Breeze است اما تقریباً تمام ویژگی‌های پهپادهای مصرف کننده پیشرفته شرکت DJI، یعنی فانتوم ۴ را دارد. اگر به دنبال یک کواد کوپتر کوچک هستید که کوچکی آن تاثیری روی قابلیت‌های آن نداشته، Mavic Pro جزو آن‌ پهپادهایست که توجه به آن خالی از لطف نیست. فانتوم ۴ بزرگتر و همچنین قدرتمند است، بنابراین می‌تواند سریعتر پرواز کند و در روزهایی که باد می‌وزد مقاومتر باشد.

طراحی
پهپاد Mavic Pro واقعاً کوچک است طوری که آدم از دیدن آن شوکه می‌شود. شرکت DJI توضیح می‌دهد که این پهپاد به اندازه یک بطری آب است که خم شده باشد. این پهپاد در اندازه ۳/۳ × ۳/۳ × ۸/۷ (طول× عرض× پهنا) می‌باشد که اگر در کیف دوربین خود کمی جا باز کنید می‌توانید آن را در آنجا جای دهید. یا این که می‌توانید آن را در فضایی که به اندازه یک تله زوم متوسط است، جا کنید.  Mavic آماده پرواز با یک کارت حافظه میکرو اس دی، ۶/۱ پوند وزن دارد. اپ اسمارتفون DJI Go که برای راندن  Mavic لازم است، شامل شبیه ساز پرواز می‌باشد که به شما کمک می‌کند تا از کنترل‌ها استفاده کنید.
این هواپیمای بدون سرنشین به رنگ خاکستری است. قبل از پرواز باید بازوهای آن را باز کنید، ابتدا باید ملخ‌های جلویی را بیرون بکشید و از بدنه دور کنید و در جلو آن‌ها را قفل نمایید، سپس پایه‌های عقبی را پایین بیاورید. ملخ‌هایی که تا نیمه خم شده‌اند را نباید بین پروازها خارج کرد، برای بیرون آوردن و نصب ملخ‌ها یک طراحی چرخشی وجود دارد. یک کلاهک گنبدی شکل از دوربین محافظت می‌کند و شما می‌توانید بدون آن هم پرواز کنید، اما باید قبل از پرواز گیره نگهدارنده را بیرون بیاورید، یک قطعه پلاستیکی که دوربین را در جایش قفل می‌کند.
شرکت DJI ادعا می‌کند که باتری این پهپاد می‌تواند در شرایط مطلوب تا ۲۷ دقیقه برق آن را تامین کند. ما پرواز با این پهپاد را در شرایط زیر آزمایش کردیم: در ارتفاع بالا در روزی که نسیم می‌وزید؛ در ارتفاع پایین با سیستم تشخیص مانع و چند گردش دور زمین فوتبال با مد سرعت بالای اسپرت (Sport)؛ در تمام این موارد فیلم برداری با درجه وضوح ۴k انجام می‌شد، ما توانستیم با ۹۰ درصد باتری کاملاً شارژ شده این پهپاد، ۲۳ دقیقه پرواز داشته باشیم. شارژ این باتری یک ساعت طول می‌کشد و باتری زاپاس هم ۸۹ دلار قیمت دارد.

کنترل از راه دور و محدوده پرواز
طبق بررسی‌هایی که ما روی Mavic Pro انجام دادیم، این پهپاد ۶ پروانه و یک باتری دارد و فاقد  کیس حمل کننده است. نوع دیگر آن، Mavic 749 دلاری است که شبیه نوع Pro می‌باشد اما فاقد کنترل از راه دور است. اگر قصد دارید از اسمارتفون خود به عنوان کنترل برای راندن این پهپاد استفاده کنید، در هزینه‌ صرفه جویی می‌شود، اما حداکثر محدوده اجرایی پرواز به حدود ۶/۰ مایل یا ا کیلومتر می‌رسد و سرعت موتور در بالاترین حد خود به ۹ مایل در ساعت کاهش می‌یابد. پیشنهاد می‌کنیم پول بیشتری خرج کنید و کنترل این پهپاد را خریداری نمایید. کنترل این پهپاد کوچک است و وقتی تا می‌شود از کنترل ایکس باکس هم کوچکتر می‌شود و راندن پهپاد با جوی استیک یا اهرمک به مراتب آسانتر است.
شرکت DJI می‌گوید که شما می‌توانید تا ۳/ ۴مایل پرواز کنید، اما در شرایط مطلوب و ایده‌آل. در آزمایش تحت شرایط واقعی، ما توانستیم حدود ۲۰۰۰ فوت این پهپاد را از  خانه‌مان در حومه شهر پرواز دهیم. در محیط روستایی، پرواز یک مایلی کامل (۵۲۸۰ فوت) را بدون هیچگونه وقفه انجام دادیم. بعد هم تصمیم گرفتیم پهپاد را به خانه ببریم تا مسافت بیشتری را طی نکند.
با داشتن کنترل از راه دور از سرعت این هواپیما لذت خواهید برید، حداکثر سرعت (با سیستم تشخیص مانع  یا obstacle avoidance  فعال) به ۲۲ مایل در ساعت می‌رسد و شما می‌توانید با فعال کردن مد اسپورت سرعت را به ۴۰ مایل در ساعت برسانید. اگر سیستم تشخیص مانع غیر فعال باشد  و پرواز در مد اسپرت انجام نشود، سرعت پهپاد در ۲۴۰ فوت به ۳۳ مایل در ساعت می‌رسد.
کنترل پهپاد دارای جوی استیک دوگانه است. کنترل‌ سمت چپ مربوط به ارتفاع گرفتن و چرخیدن Mavic به دور محورش است و کنترل سمت راست، پهپاد را در مسیری قرار می‌دهد که شما جوی استیک را به آن سمت می‌کشید. این هواپیمای بدون سرنشین دو چرخ کنترل هم دارد: چرخ کنترل سمت چپ که زاوایه tilt گیم بال را تنظیم می‌کند و چرخ دیگر تصاویر ویدئویی را تاریک و روشن می‌کند. همچنین بر روی کنترل دکمه‌هایی است که می‌توانید با آن‌ها عکس بگیرید، ضبط ویدیویی را متوقف یا فعال ‌کنید، مد Return را به Home فعال نمایید و پرواز خودکار را متوقف کنید. دو دکمه عقبی، منوی دوربین این اپ را که به طور پیش فرض تنظیم شده (اما قابل اختصاصی شدن را دارد) را فعال می‌کنند.
دو آنتن در بالای کنترل وجود دارند که می‌توان برای کوتاه شدن آن‌ها را پایین برد. گیره‌ نگه دارنده اسمارتفون در پایین قرار دارد که البته هم می‌توانید فبلت را هم در آنجا قرار دهید. کابل‌ برای روشن کردن و اتصالات میکرو USB هم وجود دارند اما برای اسمارتفونی که USB نوع C دارد، باید یک کابل خریداری کنید.

اپ و مدهای پرواز
گوشی شما اپ DJI Go را اجرا می‌کند که با آن می‌توانید تنظیمات دوربین را تغییر دهید، تصاویر ویدیویی زنده را از دوربین Mavic تماشا کنید و از روی نقشه ببینید پهپاد کجاست ( برای زمان‌‌هایی که رد هواپیما را در آسمان گم می‌کنید).
با این اپ می‌توانید کنترل دوربین ۴k را در دست بگیرید. تعادل رنگ‌ها را تنظیم کنید، و فیلم‌هایی با کیفیت بالا بگیرید. همچنین می‌توانید عکسهای JPG را فیلتر کنید یا دوربین را به گونه‌ای تنظیم کنید تا در فرمت DNG تصاویر خام یا Raw بگیرند.  این اپ در جایست که مدهای پرواز یا Flight Modeهای این هواپیما قرار دارند. همانند فانتوم ۴، شما می‌توانید این هواپیما را تنظیم کنید تا نقطه‌ای را در فضا دور بزند (Point of Interest) ، پروازها را در طول یک مسیر از پیش تعیین شده تکرار کند(waypoints) ، دنبال شما بیاید (Follow Me) و حتی می‌توانید واکنشی که به جوی استیک نشان می‌دهد را تغییر دهید ( Home Lockو Course Lock). با TapFLy می‌توانید مسیر این پهپاد را در هوا به سادگی با ضربه زدن روی بخشی از صفحه نمایش کنترل نمایید. و ActiveTrack می‌تواند هدف متحرک را تشخیص دهد و دنبال نماید. هر دوی اینها با سیستم تشخیص مانع کار می‌کنند که شانس تصادف را کاهش می‌دهد.
ویژگی جدید در پهپاد Mavic ، مد Terrain Follow است که از سنسورهای مانع رو به پایین خود برای حفظ ارتفاع و فاصله از زمین استفاده می‌کند. این یک گزینه مناسب عکس‌برداری با نمای متحرک پایین (low tracking shot) در زمین‌های ناهموار است. و Gesture که وقتی برای Mavic  دست تکان می‌دهید، عکس شما را می‌گیرد. این اپ اطلاعات مسافت سنجی مهم را نشان می‌دهد: ارتفاع فعلی، مسافت از خانه، سرعت و موقعیت. شما می‌توانید تصاویر زنده تمام صفحه را جایگزین منطقه تعبیه شده روی نقشه  کنید.

کیفیت ویدیو و عملکرد
دوربین Mavic دارای یک طراحی جدید است و کوچکتر از دوربین ۴k به کار رفته در فانتوم ۴ می‌باشد، اما از نظر مدهای ویدیو و سرعت بیت (۶۰Mbps) شبیه آن است. دوربین Mavic دارای یک لنز ۲۸ میلیمتری است و میدان دید ۷۸/۸ درجه دارد. در حالی که فانتوم ۴ دارای لنز ۲۰ میلیمتری و میدان دید ۹۴ درجه است.
در مورد پهپادها، ماژول دوربین را می‌توان از موقعیت چشم انداز استاندارد به موقعیت پرتره افقی چرخاند. دوربین این پهپاد اولین دوربینی است از تنظیمات فوکوس پشتیبانی می‌کند. اکثر دوربین‌ها دارای فوکوس ثابت هستند که هر چیزی را از یک فاصله معین تا بی‌نهایت در جزییات واضح ضبط می‌کنند. Mavic می‌تواند نزدیکتر تا ۱۹ اینج ( نیم متر) فوکوس کند، اما فوکوس نزدیک باعث می‌شود اشیا تار به نظر برسند. به احتمال زیاد نمی‌توانید از قابلیت فوکوس نزدیک برای تصاویر هوایی استفاده ‌کنید، چرا که سیستم تشخیص مانع، نمی‌گذارد جلوتر از نیم متر به سوژه نزدیک شوید، اما Mavic آنقدر کوچک است که می‌توان به عنوان یک دوربین دستی از آن استفاده کرد. وقتی این کار را می‌کنید مراقب باشید که موتور روشن نباشد.
Mavic از ضبط ۴k DCI در سرعت ۲۴ قاب در ثانیه، فرمت متداول تر ۱۶:۹ ۴k UHD در ۲۴ یا ۳۰ قاب در ثانیه،۱۰۸۰ پیکسل در نرخ قاب استاندرد ۶۰ قاب در ثانیه و همچنین برای بازپخش‌های اسلو موشن در ۹۶ قاب در ثانیه و ۷۲۰ پیکسل در نرخ استاندارد ۶۰ قاب در ثانیه و برای افکت بسیار اسلوموشن با ۱۲۰و۱۸۰ قاب در ثانیه، پشتیبانی می‌کند. ویدیو بی صدا است که البته بد هم نیست، تنها صدایی که شما از دوربین هوایی دریافت می‌کنید صدای ملخ هواپیما و باد است.
فیلم‌های ۴k که توسط Mavic ضبط می‌شوند درست همان کیفیت فیلم‌های فانتوم ۴ را دارند. لنزها اعوجاج خمره‌ای را نشان نمی‌دهند و تصاویر از طریق دوربین نصب شده روی گیم بال سه محوره گرفته می‌شوند. طبق آزمایشاتی که ما با این پهپاد انجام دادیم اکثر مواقع، تصاویر ویدیویی روان  و یکنواخت هستند، حتی وقتی که پهپاد با سرعت بالا در مد اسپورت پرواز می‌کند: فاصله اضافی که Mavic برای متوقف شدن از سرعت بالا نیاز دارد واقعاً کمک می‌کند که میزان لرزش‌ها در هنگام توقف و کم شدن سرعت کاهش پیدا کند.
عکس‌ها با درجه وضوح ۱۲ مگاپیکسل در فرمت JPG یا Raw DNG گرفته می‌شوند. کیفیت تصویر همان چیزیست که از یک دوربین  “point-and-shoot” یا «ببین و بگیر» انتظار می‌رود که در اکثر پهپادهای متداول است. اگر می‌خواهید بیشتر از این باشد به یک هلی کوپتر با دوربین Micro Four Thirds مثل Yuneec Tornado H920 یا DJI Inspire 1 Pro نیاز دارید. در مد  Tripod سرعت پهپاد به ۲/۲ مایل در ساعت یا کمتر کاهش می‌یابد و همزمان حساسیت جوی استیک‌ کنترل از راه دور کمتر می‌شود تا حرکت دادن پهپاد در محیط‌های بسته آسانتر گردد.
Mavic Pro شامل سیستم تشخیص مانع رو به جلو و رو به پایین و نیزVision Positioning رو به پایین است که جزء اصلی سری‌های فانتوم از زمان معرفی فانتوم ۳ پروفشنال می‌باشد. این سیستم‌ها مانع از پرواز هواپیما به سمت اشیاء می‌شوند و در چند قدمی اشیاء هواپیما را متوقف می‌کنند.
Mavic Pro به عنوان یک هواپیمای کوچکتر همانند فانتوم نمی‌تواند به خوبی از پس بادهای شدید بربیاید، چون فانتوم موتورهای قویتر و سرعت بالاتری دارد. ایراد قابل توجه این پهپاد طراحی باریک و ضعیف آن است که مانع می‌شود Mavic بتواند از روی یک زمین ورزشی که چمن‌های مرتبی دارد، بلند شود چون حتی علف‌های کوتاه مانع پرواز آن می‌شوند. مناطقی هم که سنگ فرش شده‌اند نیز موجب نگرانی هستند چرا که Mavic به صورت ناهموار روی زمین قرار می‌گیرد و می‌تواند باعث شود که گیم بال به درستی با افق هم تراز نشود. در هر دو مورد ما توانستیم از یک کوله پشتی بزرگ به عنوان محل take off استفاده کنیم، اما شما می‌توانید یک قطعه مقوای کوچک یا چیزی که هم روشن باشد و مسطح به کیت قابل حمل خود بیافزایید تا تطبیق پذیری بیشتری به نقاط پرتاب بدهید.

 نتیجه گیری
پهپاد DJI Mavic Pro نمونه بارزیست که نشان می‌دهد بازار پهپادها در حال توسعه و تکامل است. تا چند ماه قبل یک پهپاد کوچک مجهز به GPS مثل Parrot Bebop به هیچ وجه با پهپادهای بزرگتر از نظر قابلیت و توانایی قابل مقایسه نبود. اما حالا Mavic Pro همه چیز را تغییر داده است. وقتی جمع می‌شود به راحتی داخل کیف کوچکتر قرار می‌گیرد و با وجود این که قدرتمندتر و سریعتر از فانتوم ۴ نیست اما می‌تواند به خوبی در ارتفاع بالا پرواز کند و تصاویر ۴K بگیرد.
اگر فکر می‌کنید فانتوم ۴ بسیار بزرگ است و نمی‌توانید برای گرفتن تصاویر هوایی حیرت انگیز از محل‌های عجیب و غریب راحت آن را حمل کنید، ما Mavic Pro را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text