img

Sony Play Station 4 Pro

/
/
/

ps4

اکنون در حدود سه سال است که از اولین ورود پلی استیشن ۴ (PS4) به بازار گذشته است و به طور طبیعی و مانند همیشه ما به دنبال یافتن پاسخی برای این سوال هستیم که کمپانی سونی برای نسل بعدی محصولات خود چه مدلی را در نظر گرفته است-شاید قبل از این همه فکر می کنند که PlayStation 5 نسل بعدی سونی برای وارد کردن به بازار است. کمپانی مایکروسافت پیش دستی کرده است و نسخه ای از کنسول بازی جدید خود را وارد بازار کرده است که نسل جدید کنسول های مایکروسافت محسوب می شود، این کنسول جدید که دارای قابلیت ۴K بوده و می تواند بازی های واقعیت مجازی را در خود اجرا کند، Project Scorpio نام دارد و در کنفرانس E3 2016 در حوالی کریسمس سال ۲۰۱۷ به صورت رسمی رونمایی خواهد شد.
با این حال، کمپانی Sony در این مورد روش دیگری را پیش گرفته است و تنها در مورد نسل جدید کنسول های خود به نام PS4 Pro صحبت کرده است و هیچ حرفی در مورد نسل جدید دیگری از کنسول های بازی خود نزده است. همانطور که از نام این کنسول مشخص است، این کنسول هنوز در اصل و ریشه خود یک PS4 است. تمامی همان بازی های قبلی را می توان بر روی آن اجرا کرد و رابط آن نیز دقیقاً مانند قبل است. این کنسول همچنین دارای یک طراحی کج بسیار شبیه به برادر بزرگ خود که نسخه Pro نیست، می باشد. در واقع، برخلاف ظاهری که دارد، فقط کمی نسبت به PS4 اصلی بزرگتر است و ابعاد آن ۲۹۵*۳۲۷*۵۵mm است.
پس چه تغییری در نسخه Pro صورت گرفته است؟ این نسخه دارای گرافیک قوی تر است، به طوری که در آن از پردازنده گرافیکی Polaris جدید محصول AMD استفاده شده است (این ساختمان جدید در پردازنده هایی مانند Radeon RX 460، Radeon RX 470 و Radeon RX 470 به کار برده شده است) تا عملکرد گرافیکی بهتری را ارائه دهد، بازی های پیشرفته تری را با رزولوشن ۴K پشتیبانی کند، دارای نرخ قاب پایدارتری باشد و بتواند قابلیت های مربوط به واقعیت مجازی را به کاربران خود ارائه کند. این کنسول جدید به این منظور طراحی شده است که بازی های PS4 شما باکیفیت تر به نظر برسند، و اگر شما یک تلویزیون ۴K دارید، این کنسول بیشترین تلاش خود را برای رسیدن به کیفیت ۱۰۸۰p انجام می دهد.
حال، در مورد این صحبت ها گیج نشوید. اکثریت بازی های موجود در بازار هنوز فاقد کیفیت ۴K به صورت کامل می باشند. درعوض، بازی هایی را که توسط PS4 پشتیبانی می شوند، در کنسول جدید PS4 Pro می توان با تکنیکی به نام «شطرنجی کردن» به کیفیت کامل ۴K رساند. این کار باعث دوبرابر شدن تمامی قسمت های پیکسلی می شود تا به این طریق به رزولوشن بیشتری در حدود ۳۸۴۰*۲۱۶۰ برسد و بازی مورد نظر شما در رزولوشن های بیشتری اجرا شود.
عمق مقیاس پشتیبانی در کنسول PS4 Pro در بین بازی های مختلف، متفاوت است یعنی در برخی از بازی ها شما کیفیت فوق العاده ای را مشاهده خواهید کرد در حالی که در دیگر بازی ها شاهد این کیفیت نخواهید بود. شما می توانید لیست کامل این بازی های پشتیبانی شده را در وب سایت سونی مشاهده کنید، اما این که هریک از این بازی ها به چه میزان نسبت به کنسول قبلی این کمپانی پیشرفت گرافیکی داشته اند، به شدت بستگی به توسعه دهندگان این بازی ها دارد، و همین امر موجب شده است که ما قادر به گرفتن یک تصمیم قطعی در مورد این که PS4 Pro ارزش خریداری را دارد یا نه، نباشیم-پس تصمیم این که به جای این کنسول، از کنسول PS4 Slim با قیمت ۱۰۰ پوند و کمتر از قبلی خریداری کنیم یا این که همان PS4 قبلی را خریداری کنیم، کار آسانی نیست.
باید به این نکته نیز اشاره کنیم که با وجود این که کنسول PS4 Pro از قابلیت HDR پشتیبانی کرده و دارای کنتراست بهتر و رنگ های شفاف تری در خود می باشد، ولی به جای قابلیت Dolby Vision تنها از قابلیت HDR10 پشتیبانی می کند به همین دلیل است که بسیاری از تلویزیون های ۴K HDR که در خود دارای قابلیت Dolby Vision هستند، مانند TV های کمپانی LG، نمی توانند حداکثر استفاده را از این کنسول سونی داشته باشند. در زمان نوشتن این مقاله، سونی اعلام کرده است که هیچ برنامه ای برای پشتیبانی کردن از قابلیت Dolby Vision در محصولات خود ندارد.
در این جا می توان گفت که با توجه به بازی هایی که ما روی کنسول PS4 Pro تست کردیم، به وضوح می توان دید که این کنسول در امر شفافیت گرافیکی به دستاوردهای زیادی رسیده است، و برای مشاهده کردن این وضوح بالا هم نیازی به داشتن یک تلویزیون ۴K نخواهید داشت. همچنین این بازی ها در کیفیت ۱۰۸۰p با کیفیت خیلی بهتری نیز ظاهر شدند.

دقت و وضوح بسیار بالا
ما بر روی یک تلوزیون ۴۹ اینچی از نوع ۴K، با استفاده از این کنسول بازی Tomb Raider را تست کردیم که بسیار خوب و مناسب اجرا شد. نه تنها این بازی در این کنسول از نظر وضوح، دارای دقتی بیشتری نسبت به کنسول های قبلی PS4 بود، اما میزان جزئیات در لباس های شخص اول این بازی و همچنین محیط بازی، بسیار عالی بود. تک تک شخصیت های این بازی از نظر گرافیکی در این کنسول فوق العاده بودند و همین ویژگی، یکی از نقاط قوت این کنسول محسوب می شود. بازی Ratchet and Clank نیز بر روی آن به خوبی اجرا شد، البته با توجه به این که این بازی بر روی PS4 هم عالی به نظر می رسید، پس کمی قضاوت در این مورد که این بازی بر روی PS4 Pro بهتر است یا بر روی PS4 کمی کار سختی است.
این مشکل از این جا شروع شده است. در حالی که بازی هایی مانند Ratchet and Clank به سادگی از PS4 Pro پشتیبانی می کنند و نسبت به تنظیمات خروجی به صورت خودکار خود را تعدیل می کنند، ولی دیگر بازی ها، مانند بازی Rise of the Tomb Raider، دارای انتخاب های زیادی در خود هستند. با این که این گونه بازی ها در ابتدا کمی گیج کننده به نظر می رسیدند، ولی ما پی بردیم که بازی هایی که دارای گزینه های مختلفی برای گرافیک بودند، ایده بهتری را به ما می دادند تا بتوانیم بازی هایی را که به صورت خودکار با سیستم وفق داده می شوند، با بازی هایی که باید به صورت دستی گرافیک را برای آن ها انتخاب نمود، در حین اجرا شدن بر روی این کنسول با هم مقایسه کنیم.
اگر شما منوی گزینه های مربوط به بازی Tomb Raider را باز کنید با گزینه های زیادی از جمله High Framerate، Enriched Visuals و ۴K Resolution مواجه خواهید شد. گزینه اول، همان گونه که از نام آن هم پیداست، نرخ قاب را نسبت به قسمت های بصری در اولویت قرار می دهد، و تمامی اشیایی را که به نرخ قاب ۶۰fps نزدیک تر هستند نمایش داده و اشیای دارای نرخ قاب ۳۰fps را در سرجای خودش نگه می دارد اما میزان گرافیک را نیز برای کاربر افزایش می دهد تا واقعیت بیشتری را به گرافیک و محیط بازی بدهد. در عین حال گزینه ۴K Resolution تنها حالتی است که می تواند این بازی را در رزولوشن ۳۸۴۰*۲۱۶۰ بر روی یک تلویزیون ۴K نمایش دهد- البته توجه کنید که این حالت، میزان نرخ قاب را در ۳۰fps محدود می کند.

استفاده حرفه ای تر
ما تمامی این حالت ها را در بازی بر روی یک تلویزیون KS7000 مورد بررسی قرار دادیم و تست کردیم، از این قسمت پی بردیم که گزینه ۴K Resolution قطعاً بهترین گزینه در میان آن ها می باشد. دیگر حالت ها نرم تر به نظر می رسیدند و جزئیات کمتری داشتند و می توان گفت که در مقیاس بندی کمی خطا داشته اند. ولی در کل، همه این حالت ها عملکرد خوبی داشتند و انتخاب گزینه ۶۰fps برای نرخ قاب، و انتخاب یک رزولوشن کمتر بهتر است.  این که شما بخواهید مخصوصاً برای استفاده از یک کنسول PS4 Pro یک تلویزیون ۴K خریداری کنید کمی جای بحث دارد. این که استفاده از این گونه نمایشگرها در این کنسول بر روی یک بازی مانند Tomb Raider زیبا می نمود درست است، ولی این اختلاف بین حالت ۴K mode و تنظیمات Enhanced Visuals به قدری زیاد و چشم گیر نیست که بخواهید حتماً یک TV خریداری کنید. در یک فاصله طبیعی، ما قادر به مشاهده این اختلاف بین دو حالت نبودیم، و این اختلاف تنها زمانی مشاهده شد که ما در نزدیکی این TV نشستیم و دیدیم که حالت ۴K mode کمی دقت بیشتری دارد.
اگر در این زمینه بخواهیم به تفاوت های دیگری اشاره کنیم، حالت Enhanced Visuals برای دیدن توسط چشم مناسب تر بود، و دلیل این تناسب این بود که این حالت دارای لبه های نرم تری بود و به خوبی قادر به پنهان کردن لبه های دندانه دار صفحه نمایش بود. همچنین این حالت نسبت به ۴K mode جزئیات خیلی بیشتری را نمایش می داد، و ظاهر بازی را با وضوح بیشتری ارائه می کرد.
همین قانون برای بازی Deus Ex: Mankind Divided نیز برقرار بود. در این بازی شما تنها دارای یک انتخاب برای خاموش یا روشن کردن HDR هستید، واگر این بازی را بر روی دو تلویزین ۴K TV و Full HD TV انجام بدهید خواهید دید که تفاوت میان آن ها بسیار اندک است. البته ما احساس کردیم که تفاوت اصلی میان این دو حالت به دلیل نرخ قاب است. همانگونه که بازی Mankind Divided بر روی PS4 به خوبی عمل می کرد، بر روی PS4 Pro نیز حتی دانه ای از این نرخ قاب را دور نریخت و از همه آن ها به خوبی استفاده کرد.
در نتیجه، ما برای عجله کردن در خرید یک ۴K TV و استفاده از آن برای بازی کردن با کنسول جدید PS4 Pro با رزولوشن بالاتر و کیفیت بهتر، قانع نشده ایم. شما می توانید این کنسول را به یک تلویزیون معمولی از نوع Full HD TV متصل کنید و از تمامی مزیت های PS4 Pro استفاده کنید زیرا این کنسول از این گونه نمایشگر ها نیز پشتیبانی می کند، ولی هنوز ما برای این سوال که، این ۴K TV ها چگونه از حداکثر قدرت این کنسول جدید سونی استفاده حداکثری را می برند، پاسخ قطعی پیدا نکرده ایم. به همین دلیل، نظر دادن در این مورد که شما در استفاده از این کنسول بر روی دو دستگاه ۴K TV یا Full HD TV چقدر تفاوت مشاهده می کنید، کار سختی است.

بازی های دیسکی تعطیل شد.
نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که کنسول PS4 Pro دیگر از پخش کردن دیسک های ۴K Blu-ray پشتیبانی نمی کند، و همین نکته تبدیل به یک عیب بزرگ برای این کنسول در مقایسه با کنسول Microsoft Xbox One S شده است. این کنسول جدید هنوز قادر است فیلم های خروجی را به صورت ۴K پخش و خارج کند، پس شما می توانید با استفاده از آن از فیلم های رزولوشن بالای Netflix، Amazon Prime و YouTube به راحتی دیدن کنید، اما افرادی که قصد دارند از آن برای بازی کردن دیسک های ۴K Blu-ray استفاده کنند باید یک پخش کننده جداگانه را خریداری کنند که ارزان ترین پخش کننده از این نوع در بازار، همان Xbox One S می باشد.
کنسول جدید PS4 Pro نمای زیباتری برای نسل بعدی محصولات سونی نسبت به کنسول PS4 می باشد. سوال این است که آیا شما باید آن را بخرید؟ ولی پاسخ به این سوال سرراست و مستقیم نیست. در حال حاضر، پاسخ این سوال برای اکثر مردم نه خواهد بود.
این کنسول PS4 Pro همچنین دستاوردهایی را در خود داشته است، اما نسبت به انتظارات گیمرها خیلی دستاوردهای ناچیزی هستند. با داشتن این دستاوردهای کم در این کنسول، عادلانه نیست که به جای پرداخت ۱۰۰ پوند برای خرید یک PS4 Slim، مبلغ هنگفت ۳۵۰ پوند را برای کنسول PS4 Pro پرداخت کنیم. مدت ها پیش کمپانی سونی تایید کرده است که هیچ ویژگی منحصر به فردی در کنسول PS4 Pro وجود نخواهد داشت، پس نیازی نیست نگران این باشید که برخی بازی های قبلی بر روی این کنسول اجرا نشوند. البته ما اصلاً علاقه ای به پرداخت ۳۵۰ پوند برای خرید این کنسول نداریم.

پول جدید
از طرف دیگر، برای افرادی که از قبل تلویزیون ۴K TV دارند-که البته تعداد افراد در این دسته در سال های آینده بیشتر و بیشتر هم خواهند شد- این خرید خیلی منطقی تر است. هم اکنون بازی ها کمی بهتر شده اند، و به همین منوال، احتمال دارد که توسعه دهندگان بازی ها قبل از این بازی را بسازند، قصد ساختن آن اول برای PS4 Pro و سپس برای PS4 را داشته باشد. اگر شکل و شمایل و گرافیک بازی شما برای شما اهمیت دارد، پس این کنسول را خریداری کنید.
کنسول PS4 Pro محصولی عالی است، زیرا هر تغییراتی که در آن داده شده است، هر چند کوچک، اما مانند PS4 موفق بوده است. با این حال، این کنسول از این نظر ناامید کننده است که گام خیلی بلند و قابل توجهی را به جلو برنداشته است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text