img

ابزارهای عالی برای طراحی GIF ها

/
/
/

ما در دنیایی هستیم که ارتباطات به صورت رو به رشدی به صورت آنلاین صورت می‌گیرد، و رشد GIF ها نیز بیشتر می شود. GIF ها اکنون همه چیز را از فرهنگ های مشهور گرفته تا کمپین های تبلیغاتی منتشر می کنند. برای نسل بعدی برنامه نویسان و طراحان، فهم خوب در مسیر استفاده از تصاویر گرافیکی متحرک و درک مناسب از پایه های آن برای ایجاد کردن یک GIF لازم و ضروری می باشد.
یک GIF خوب می تواند بسیار جالب بوده و کاملاً پویایی داشته باشدف یا می تواند آرام و نرم عمل کند. هر حالتی که بر روی یک GIF اعمال می شود باید حس و حال پشت این تصویر متحرک را بیان کند. کلید اصلی در این جا این است که بدانیم چگونه یک تصویر متحرک جذاب و جالب را بسازیم به گونه ای که بتواند نقش زبانی را بازی کند که حالت پیام شما را به بیننده می رساند. با این حال، قوانینی وجود دارد که باید آن ها را یاد بگیرید و ابزارهایی برای کمک به شما در این مسیر موجود هستند. من در این زمینه از برخی استودیوهای حرفه ای در این زمینه و همچنین برخی نویسندگان آزاد سوال کردم، و ترفندهایی را از ان ها برای یادگیری هنر GIF آموختم.

جنبه اجتماعی
با توجه به این که دائما از شبکه های اجتماعی استفاده می شود (طبق آمارهای منتشر شده، اکنون یک نوجوان به طور متوسط بیش از ۲۷ ساعت از هفته خود را آنلاین است)، شاید در این مورد شکی نباشد که تمایل به GIF ها در زمینه تبلیغات بسیار بیشتر از قبل شده و همچنان با سرعت زیادی در حال افزایش است.
آقای Tom Grant، طراحی در کمپانی Fiasco Design در شهر بریستول گفت: «اگر از gif ها به درستی استفاده شود می توانند ابزار بسیار قدرتمندی در محتواهای اجتماعی باشند». او معتقد است که gif ها بیشتر از همیشه مورد توجه قرار گرفته اند- زیرا به گفته او، ارسال یک پست یا زنده کردن یک وب سایت کم بازدید، با استفاده از تصاویر متحرک خیره کننده، جذاب ومفید امکان پذیر خواهد بود.
برای طراحان، چند قانون و قاعده برای ساختن gif های خوب برای پلتفرم های اجتماعی وجود دارد. آقای James Curran، سرپرست ارشد کمپانی جهانی تولیدی Partizan پیشنهاد می کند که «اصلی ترین و کلیدی ترین چالش در این زمینه ان است که سعی کنیم حجم این فایل ها را کمتر از حجم موجود در دیگر پلتفرم های اجتماعی قرار دهیم. برای مثال ابزار Tumblr یک ابزار مناسب برای این کار است زیرا دارای محدودیت حجم ۲ مگابایت است، پس گاهی من باید خلاق باشم و حلقه ها را در کدهای خودم کاهش دهم تا بتوانم حجم فایل را کم نگه دارم.»
همچنین برای ایجاد کردن این gif ها برخی قوانین وجود دارد که به صورت خلاصه ذکر می شوند: ابتدا، یک پولک با رنگ محدود انتخاب کنید. اجتناب از رنگ های gradient در این جا لازم است، زیرا منجر به حجم بالای فایل یا سایه های نامناسب در تصویر خواهد شد. همچنین هرگز ار پیکسل های نیمه شفاف استفاده نکنید، زیرا شفافیت باید حتماً بر روی روشن یا خاموش باشد- این را باید در نظر داشته باشید تا لبه ها تصویر دندانه‌دار نشوند.
بر روی نمایش
اگرچه انواع مختلفی از وب سایت ها از انواع مختلفی از gif ها استفاده می کنند، ولی اکثر طراحان با این موافق هستند که بهتر است به صورت همزمان از قرار دادن چندین gif بر روی صفحه وب سایت خودداری کنیم. آقای Curran توصیه می کند که از حرکت دهنده های کند استفاده نکنیم و این انیمیشن ها را با همان سرعتی بسازیم که برای آن ها مناسب است.
همچنین بهتر است نوع دستگاهی را که قرار است این gif ها بر روی آن ها پخش شود در نظر داشته باشید. ترفند آقای Curran این است که این انیمیشن ها را طوری طراحی کنید که بر روی دستگاه های کوچک پخش شوند: «همه چیز را ساده و برجسته نگه دارید تا این که بر روی هردستگاهی به خوبی کار کند». آقای Russell Etheridge یکی از اعضای تیم خلاق Animade، دوست دارد که طراحی را در مربع انجام دهد. «بسیاری از gif های ما با این شکل شروع می شوند و اگر لازم باشند بریده (crop) خواهند شد. همچنین شما تمایل دارید که صفحات شبکه های اجتماعی را بر روی گوشی خود به صورت عمودی داشته باشید، پس بهتر است طراحی را به شکل مربع ایجاد کنید تا تصایر کوچک تر، کوچکتر به نظر برسند.» او همه انیمیشن های خود را در اندازه ۴:۳ تولید کرد، که در صورت نیاز می توان آن ها برید یا به اندازه استاندارد ویدئو یعنی ۱۶:۹ تبدیل کرد.

در استفاده از حلقه ها
طراحی به نام Valentin Adam که برای شرکت پاریسی Playground کار می کند، ادعا می کند که به جای این به صورت ویژه به gif ها فکر کنیم، بهتر این است که حلقه ای که از آن استفاده می کنیم فکر کنیم. «واقعاً جالب است که یک انیمیشن دو ثانیه ای را به گونه ای بسازیم که هر دو ثانیه بی نهایت تکرار شود ولی بیننده فکر کند که در هر حلقه تصویر متفاوت و جدیدی است».
آقای Curran با این نظر موافق است و توصیه می کند که به gif ها به گونه ای فکر کنید که انگار پیوسته هستند، و به تنها به نقاط شروع و پایان آن فکر نکنند. او پیشنهاد می کند که «سعی کنید داستانی را تعریف کنید که در قالب این حلقه بیان می شود. من فکر می کنم این باعث می شود مردم برای مدت زمان بیشتری این gif را تماشا کنند.»
Lewis توصیه می کند که اگر طول انیمیشن کوتاه است، یک کار خوب این است که حلقه ها را محدود کنید تا قبل از مکث کامل انیمیشن، بیشتر از ۳ بار تکرار نشوند. با این حال، اگر این gif را طراحی می کنید و قرار است بعد از طراحی بر روی پلتفرم های شبکه اجتماعی مانند تویتر منتشر شود پس زیاد لازم نیست نگران باشید، زیرا در این مکان ها برخی تابع های توکار وجود دارند و gif را تنها زمانی پخش می کنند که بازدید کننده از آن دیدن می کند.
در نهایت، این حلقه های تکرار خود را نرم و خوب و یکنواخت طراحی کنید-و البته یک دام دیگر هم هست که نباید در آن بیفتید. آقای Etheridge می گوید «اگر از همان قابی که در ابتدا استفاده کردید در انتها نیز استفاده کنید منجر به یک وقفه کوتاه می شود که شما این قاب را دوبار می بینید، و این باعث به وجود آمدن یک حلقه غیرنرم می شود. حتماً در پایان این تصویر این قاب را حذف کنید تا از این دام دوری کرده باشید.»
تجهیز کردن
برای اغلب طراحان، استفاده درست از نرم افزار فتوشاپ، در ساخت gif ها از اهمیت بالایی برخوردار است. آقای Curran توصیه می کند که برای دریافت آموزش های اولیه برای استفاده از این نرم افزار است منبعی به نام یوتیوب استفاده کنید: «اگر درک خوبی از این نرم افزار داشته باشید، خواهید فهمید که چگونه این قوانین و مبانی را به استایل مورد نظر خود برای ساخت gif اضافه کنید.»
Grant توصیه می کند از CodePen استفاده کنید. «این منبع کد، منبعی عظیم از کدهای خلاقانه است، و برای کاربران از مبتدی گرفته تا فوق حرفه ای کاربرد دارد.» برای Gif ها پیچیده تر، نرم افزار ادوبی به نام After Effects انتخاب بسیاری از طراحان در این عرصه می باشد. Nick Lewis ، طراح و برنامه نویس در شرکت Fiasco Design می گوید: «در این نرم افزار کنترل بسیار بیشتری بر روی حرکت ها و توابع زمانبندی وجود دارد، همین طور برخی ابزارهای اضافه برای خلق انیمیشن ها بسیار قوی در آن تعبیه شده است». اگر شما به دنبال افزایش مهارت های خود در زمینه استفاده از نرم افزار After Effects هستید، آموزش آنلاین ساخت GIF را که توسط آقای Curran در ابتدای امسال آموزش داده شد، تماشا کنید. این آموزش تقریباً ۶۰۰۰۰ بار بازدید شد.  این امکان وجود دارد که طرح های خود را مستقیماً به gif تبدیل کنید اما Lewis توصیه می کند که ابتدا آن ها را به شکل ویدئو تبدیل کنید: «به نظر می رسد به این روش فایل شما بیشتر فشرده شده و حجم کلی آن کاهش می یابد.»

تصویر را ساده نگه دارید
با این همه گزینه و انتخاب، به راحتی ممکن است گیج شوید. خانم Ellen Porteus می گوید: «به این دلیل که بسیاری از متغیرها را باید در نظر بگیرید، بسیاری از آزمون ها و دانسته های فنی در این فرآیند مورد نیاز است. شاید ساخت یک gif دوبرابر ساخت یک تصویر معمول وقت گیر باشد.» توصیه او به مبتدی ها این است که همه چیز را ساده نگه دارند: «با چند مولفه شروع کنید، تا بدانید چگونه این کار انجام می شود، و به آرامی در مراحل بعدی یک انیمیشن پیچیده بسازید. من خودم با ساخت بسیاری از توپ های تنیس کار را شروع کرد».
Adam زمانی که بر روی پروژه GIF خود کارمی کرد، این خلاقیت را از خود نشان داد که توانست همه چیز را ساده نگه دارد. او گفت: «من در نظر داشتم که یک کار خاص و متفرقه بسازم که متحرک باشد و بسیاری از چیزهای دیوانه کننده و احمقانه را در آن قرار دهم، اما برای این کار مجبور بودم هر روز یک gif را تولید و منتشر کنم-بخشی به این دلیل بود که زیادی به این موضوع فکر نکنم.»
او توانست با مدیریت زمان، متوسط زمان ساخت هریک از این gif ها به میزان ۱ ساعت برساند. نتایج چالش این ماه را در آدرس
www.instagram.com/playgroundparis
مشاهده کنید.

GIF های فیلم
ساختن یک GIF محدود به ساختن یک تصویر نیست- شما می توانید یک ویدئو را به درون فتوشاپ وارد کنید و آن را تبدیل به یک GIF کنید. برای افرادی که مهارت های فتوشاپ کمی دارند، آقای Grant توصیه می کند که از تجربه های سایت Giphy، که یک روش رایگان و ساده برای شکستن ویدئو ها و تبدیل آن ها به فرم است، استفاده کنند.
آقای Etheridge می گوید: «من درواقع از سیستم انیمیشن قابی در فتوشاپ استفاده نمی کنم، زیرا لایه های ویدئو بیشتر شهودی هستند، اگر من کار گرافیک متحرک انجام دهم، این کار را در نرم افزار After Effects انجام خواهم داد و آن را به دورن فتوشاپ می آورم تا قبل از تبدیل، آن را منظم و زیبا کنم». با این حال، او اشاره می کند که اگر می خواهید از یک ویدئو gif تولید کنید، و حلقه های بهتر و نرم تری را داشته باشید، استفاده از After Effects راه خوبی است.

دسترسی کامل
برای این که مطمئن شوید این محتواها را می توانید با مخاطبان وسیع تری به اشتراک بگذارید، باید استانداردهای وب و میزان دسترسی را در نظر داشته باشید. Grant می گوید: «انیمیشن وب باید همیشه مورد استفاده قرار گیرد تا تجربه افراد مرتباً بالاتر برود.» او تشریح انیمیشن ها و gif های متحرک را به صورت متن توصیه می کند تا به این طریق افرادی که آنها را تماشا می کنند بتوانند آن ها را بفهمند، و نیازی به پلک زدن های زیاد برای دیدن آن نباشد تا کاربرانی که حساسیت های چشمی دارند نیز به راحتی آن ها را ببینند.
او همچنین عنوان می کند که استفاده از SVG های داخلی می تواند به شدت در میزان دسترسی یک gif به ما کمک کند. به راحتی در کدهایی که برای تصویر شما به صورت XML وجود دارد یک SVG در آن قرار دهید. او گفت: «از نقطه نظر دسترسی، SVG های داخلی دارای اطلاعات بیشتری در مقایسه با یک تگ خالی <canvas>  هستند، و گاهی توسط مرورگر راحت تر درک و پردازش می شوند.»
برای سایت هایی که دارای انیمیشن های سنگین هستند، آقای Chambers توصیه می کند که از یک SVG و ترکیب هوشمندانه آن با برچسب ARIA استفاده کنند. در حال حاضر، کاربران از صفحاتی بر پایه HTML استفاده می کنند اما اضافه کردن یک ARIA می تواند زمینه های بیشتر و تعامل بیشتری با محتواها را برای کاربر به ارمغان آورد. با این وجود، ARIA  بر روی این که یک عنصر چگونه در یک مرورگر نمایش داده می شود یا رفتار می کند، هیچ تاثیری ندارد- تنها به این دلیل از آن استفاده می شود که به عنوان یک لایه توجیهی اضافه عمل کند. و البته یک ابزار بسیار مفید برای برنامه نویسان به حساب می آید.

دانش و شهود
حال، چرا gif ها تا این اندازه مشهور شده اند؟ برای بسیاری از طراحان، این تصاویر متحرک یک وسیله جدید برای نمایش قدرت خلاقیت می باشد. آقای Curran گفت: «من فکر می کنم که این عمدتاً به این دلیل است که مخاطب اصلی gif ها افراد جوان تر هستند، و بیشتر به این گونه محتواها علاقه مند می باشند. به هر دلیل، به نظر می رسد همه برندها به کارهایی بیشتر روی خوش نشان داده اند که دارای gif های بیشتری باشند و علاقه ای دیگر به محتویات سنتی وجود ندارد. از آن جایی که gif ها پروژه های کوچک تر با بودجه کمتری هستند، پس برای برندها استفاده از این فرمت برای انجام کاری متنوع، ریسک خیلی کمی هم دارد.»
خانم Porteus موافق است و می گوید: «مهم ترین عامل در این زمینه این است که تا جای ممکن در رسانه ها انعطاف پذیری را به وجود آوریم. تصاویر سنتی عالی هستند، اما gif ها بسیار طرفدار دارند و سرگرم کننده و هوشمندانه طراحی می شوند. به نظر من، زیباترین و جذاب ترین gif ها همان هایی هستند که حلقه ها در آن ها بی نهایت هستند و احساس نمی شوند، و بسیاری از تحرکات و بازی ها در آن ها موجود است.»
هرچیزی که در طراحی یک Gif عالی دست دارد، شهود نیز نقشی در کار خواهد داشت. آقای Curran گفت: «داشتن یک درک عمیق از اصول انیمیشن، یک احساس ریتمی، و قادر به فکر کردن در مورد ایده ای بودن، از همه چیز مهم تر می باشند. من هنوز هم بعد از ۱۰ سال انیمیشن سازی، از کارهای خودم درس می گیرم.»

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text