img

چگونه یک کارت SD مناسب انتخاب کنیم؟

/
/
/

انتخاب کارت SD مانند قدم زدن در یک میدان مین است. شرکت های مختلف، مدل های متنوع و استاندارد های گوناگون، برای همه ی ما گیج کننده هستند. راهنمایی های این مقاله ی کوتاه، به شما در انتخاب یک کارت SD مناسب، کمک خواهد کرد.

اگر چه کارت SD (مخفف Secure Digital به معنی دیجیتالی ایمن) در زمان معرفی شدن، در مقابل رقیب های قدرتمندی مانند کارت های CompactFlash و Memory Stick شرکت سونی کمتر شناخته شده بود اما توانست آن ها را پُشت سر گذاشته و به عنوان تنها گزینه ی بازار مورد توجه قرار بگیرد.

انواع کارت های SD
کارت SD استاندارد از نوع full-size (یا همان معمولی) است. این نوع کارت SD امروزه بیشتر در دوربین های پیشرفته ی دیجیتالی و لپ تاپ های دارای جایِ (اسلات) خواندن کارت SD استفاده می شود. کارت های دیگری مانند SDHC و SDXC نیز وجود دارند. کارت SDHC (مخفف Secure Digital High Capacity به معنی دیجیتالی ایمن با ظرفیت بالا) به کارت های با ظرفیت بیشتر از ۲ و کمتر از ۳۲ گیگا بایت گفته شده و کارت های SDXC (مخفف Secure Digital eXtra Capacity به معنی دیجیتالی ایمن با ظرفیت بسیار زیاد) به کارت هایی با ظرفیت بیشتر از ۳۲ گیگا بایت اشارهدارند.
هر سه نوع کارت SD در اسلات های استاندارد قرار می گیرند اما کارت های قدیمی SDXC ممکن است با اسلات های لپ تاپ ها و دوربین های جدید تطبیق نداشته باشند پس بهتر است قبل از انتخاب کارت های SD، مشخصات فنی دستگاه های مورد استفاده را بررسی کنیم. از آنجایی که دستگاه های جدید با کارت های حافظه ی قدیمی تطبیق داده شده اند، اگر در یک دستگاه کامپیوتری بتوانیم از SDXC استفاده کنیم، کارت های SDHC و SD نیز با آن تطبیق دارند. در دستگاهی که با SDHC تطبیق داده شده، می توان از کارت های SDHC و SD استفاده کرد اما امکان استفاده از کارت های SDXC در آن وجود ندارد.
اندازه ی کارت های Mini SD به اندازه ی نصف یک کارت SD استاندارد است. اگر به دنبال ظرفیت های بالا تر هستید، کارت های mini SDHC انتخاب مناسبی هستند اما باید بررسی کنید که دستگاه کامپیوتری مورد استفاده ی شما از آن پشتیبانی کند. از آن جایی که در بیشتر دستگاه های کامپیوتری از کارت های Mini SD پشتیبانی نمی شود، این کارت ها به همراه یک تبدیل به بازار می آیند که با استفاده از این تبدیل می توان آن ها را به عنوان یک کارت SD (از نوع full size) استفاده کرد.
کارت های MicroSD، microSDHC و microSDXC کوچک ترین کارت های حافظه هستند. همان طور که از اسم آن ها مشخص است، این کارت های در اندازه های کوچک تولید شده اند و از آن ها بیشتر در تلفن های هوشمند استفاده می شود. باز هم یاد آوری می کنیم که دستگاه هایی که کارت های SDXC در آن ها قابل استفاده است، از نسخه های قبلی، یعنی کارت های microSDHC و microSD نیز پشتیبانی می کنند. همچنین، می توان از کارت های microSD در دستگاه های تطبیق داده شده با کارت های microSDHC استفاده کرد. البته در بیشتر بسته بندی های کارت های microSD یک تطبیق دهنده (adaptor) برای تبدیل آن ها به یک کارت SD (درا ندازه ی معمولی) وجود دارد.
سرعت های مختلف
کارت های SD، miniSD و microSD با توجه به سرعت خواندن (read) و نوشتن (write)، از نظر سرعت عملکرد، به گروه های مختلف دسته بندی می شوند. این دسته بندی ها در زمان استفاده از کارت های SD در دوربین های دیجیتالی و دوربین های ویدیویی (camcorder) اهمیت پیدا می کنند چرا که محدودیت سرعت آن ها بر روی رزولوشن ویدیو و نرخ بیت (bit rate) در زمان فیلم برداری اثر گذار است.
روشی در SD Association (سازمانی که استاندارد گذاری کارت های SD را انجام می دهد) برای استاندارد سازیِ نرخ بندیِ سرعت های این کارت ها ایجاد شده است. این روش با نام Speed Class (کلاس سرعت) تعریف شده و به کمینه ی (مینیمم) سرعت های نوشتن کارت اشاره دارد. در بسیاری از موارد و در دستگاه های کامپیوتری مختلف، تنها باید کارتی با اندازه ی مناسب و سرعت قابل استفاده را خریداری کرد. بر روی کارت های SD راهنمایی های مختصر و مفیدی وجود دارد اما این راهنمایی ها برای بیشتر افراد گمراه کننده است. در ادامه توضیحاتی در مورد این برچسب ها و معنی مشخصات ثبت شده بر روی آن ها را بیان می کنیم تا به شما در خرید کارت SD مناسب برای دستگاه کامپیوتری مورد نظرتان کمک کند.
کارت ها در دسته های Class 2 (با کمینه ی سرعت نوشتن ۲ MB/s)، Class 4 (با کمینه ی سرعت نوشتن ۴ MB/s)، Class 6 (با کمینه ی سرعت نوشتن ۶ MB/s) و Class 10 (با کمینه ی سرعت نوشتن ۱۰ MB/s) طبقه بندی می شوند. از آن جایی که این سرعت ها به عنوان کمترین سرعت ممکن ثبت شده اند، کارت های SD در هر کدام از این گروه ها می توانند سرعت نوشتن بیشتری در زمان استفاده داشته باشند. شماره ی کلاس هر کدام از کارت ها در داخل حرف بزرگ انگلیسی C بر روی کارت نوشته شده است.
تعداد زیادی از سازندگان کارت های SD، یک سرعت مشخص را نیز فهرست بندی می کنند. برای نمونه، یک کارت می تواند Class 10 باشد اما به عنوان up to 80MB/s (به معنی تا ۸۰ مگا بیت بر ثانیه) فهرست بندی شود. در این فهرست بندی باید به کلمه ی «تا» (up to) که نشان دهنده ی بیشینه (ماکسیمم) است توجه کرد. همچنین بر روی برخی کارت ها توضیح هایی مانند ۵۳۳x را نیز مشاهده خواهید کرد. این عدد نشان دهنده ضریب سرعت به نسبت یک CD-ROM قدیمی (برابر با ۱۵۰ کیلو بیت بر ثانیه) است. بنا بر این ۵۳۳x نشان می دهد که سرعت کارت حافظه برابر با ۰٫۱۵ × ۵۳۳ یا همان ۸۰ مگا بیت بر ثانیه است (توجه داشته باشید که هر ۱۰۰۰ کیلو بیت برابر با ۱ مگا بیت در نظر گرفته شده است).
سرعت UHS
این عبارت مخفف Ultra High Speed به معنی سرعت بسیار زیاد بوده و کمینه ی عملکرد نوشتن (write) مداوم در زمان فیلم برداری (ضبط ویدیو) است. بنا بر اطلاعات SD Association، کارت های UHS Speed Class 1 (U1) از کمینه ی سرعت نوشتن ۱۰MB/s (ده مگا بیت بر ثانیه) و کارت های UHS Speed Class 3 (U3) از کمینه ی سرعت نوشتن ۳۰MB/s (سی مگا بیت بر ثانیه) پشتیبانی می کنند. کلاس سرعت UHS که عبارت از ۱ یا ۳ است، در داخل حرف بزرگ انگلیسیU نشان داده می شود. در دوربین های فیلم برداری با کیفیت ۴K باید از کارت های SD کلاس U3 استفاده کرد.

سرعت UHS BUS
دسته بندی سرعت UHS-I یا UHS-II نشان می دهد که کدام رابط UHS Bus مورد استفاده قرار گرفته است. کارت های UHS-I دارای بیشینه ی (ماکسیمم) سرعت خواندن ۱۰۴ مگا بیت بر ثانیه (۱۰۴MB/s) بوده در حالی که یک کارت UHS-II دارای بیشینه ی (ماکسیمم) سرعت خواندن ۳۱۲ مگا بیت بر ثانیه (۳۱۲MB/s) می باشد. توجه کنید که بر خلاف سرعت UHS Speed Class، این سرعت ها، سرعت های مداوم (sustained) نیستند.

نتیجه گیری
بدون تردید، بهترین راه برای انتخاب مناسب ترین کارت SD برای هر کدام از دستگاه های کامپیوتری، مراجعه کردن به دفترچه ی راهنمای آن ها است. در این دفترچه های راهنما، کارت های تطبیق داده شده با دستگاه کامپیوتری مورد نظر و نیاز های عملکردی سیستم به دقت و با جزئیات کامل شرح داده شده اند. برای نمونه، در دفترچه ی راهنمای دوربین FDR-X1000V سونی گفته شده که برای ضبط ویدیو با کیفیت ۴K در این دوربین باید از کارت microSD با مشخصات C10 و U3 استفاده کرد.
البته اگر نیاز چندانی به کارت های با قابلیت بیشتر هم ندارید، باید توجه داشته باشید که کارت های C10 چندان گران تر از کارت های C6، C4 و C2 نبوده و بهتر است در هر شرایطی، کارت های C10 را خریداری کنید چرا که عملکرد کارت هایی با نرخ سرعت بالا تر در تلفن های هوشمند یا لپ تاپ ها بهتر بوده و عکس برداری با کیفیت بالا بر روی این کارت ها نیز با سرعت بیشتری نسبت به کارت های دیگر انجام می شود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text