img

UX یا تجربه کاربری چیست؟

/
/
/

UX چیست؟ چرا مهم است؟ وبهترین ابزارها برای طراحی تجارب بزرگ وب کدام‌ها هستند؟

اهمیت برخورداری یک تجربه کاربری خوب
تفاوت میان یک وب سایت خود و یک وب سایت عالی را، توجه به تعامل‌های ریز، عکس العمل‌های احساسی، و ادراک شده، ایجاد می کند.
حتماً می دانید که امروزه مرور کردن وب برای بسیاری از افراد تبدیل به یک کار روزمره و اصلی شده است. درحالی که تا چند سال گذشته تنها تعداد معدودی از وب سایت های معروف در هر زمینه ای وجود داشتند، اما امروزه اینترنت را در تمامی تجارت ها می بینیم و خدمات مفیدی که از طریق اینترنت ارائه می شوند، غیرقابل انکار می باشد. از خرید آنلاین گرفته تا بانکداری همراه، این گونه خدماتی امروزه چنان با زندگی روزمره ما عجین شده اند، که حتی یک روز هم نمی توانیم بدون آن ها زندگی کنیم.
یک مطالعه در کشور کانادا نشان داد که با افزایش خرید و استفاده از گوشی های هوشمند در این کشور، توانایی مردم برای تمرکز بر روی رسانه ها کاهش یافته است، زیرا آن ها همزمان نمی توانند بر روی چندین صفحه نمایش (مانند TV و استفاده از توئیتر) استفاده کنند، و این کاهش به حدی رسیده است که رسانه ها دیگر مانند قدیم مقامی را در بین مردم ندارند.
با رشد سریع خدماتی مبتنی بر وب و دستگاه هایی که برای استفاده از این خدمات تهیه می کنیم، تمایل ما برای کوچ کردن از وسیله ای به وسیله دیگر و کنار گذاشتن کامل وسیله قبلی افزایش یافته است، دلیل این تمایل فقط آسان بودن دسترسی به اینترنت نیست، بلکه دلیل دیگری برای این تنوع طلبی همان انتخاب های زیاد پیش روی ما می باشد.
ما به عنوان کاربران وب به طور کامل از مواردی که استفاده از یک وب سایت یا برنامه موبایل را آسان می کند، یا مواردی که منجر به سخت شدن این استفاده می شوند، چه به صورت آگاهانه یا به صورت غریزی آگاه هستیم.
در فضای طراحی ممکن است مشتریان متوجه خواهند شد که این وب سایت طبق انتظارات آن ها کار نمی کند، یا اینکه با علاقه های آن ها سازگاری ندارد، و طراحی همان عاملی است که می تواند باعث پیروز شدن یا شکست خوردن یک وب سایت شود. ارسال حجم زیادی از ترافیک در یک وب سایت کاری است که ممکن است برخی از مدیران انجام دهند، اما این کار نمی تواند ارزشی را به این وب سایت ها اضافه کند و به همین دلیل است که گاهی این ایده با شکست مواجه می شود.
این «تعامل‌های ریز» می توانند تفاوت بین وب سایت های خوب و وب سایت‌های عالی را ایجاد کنند، و با دقت کردن به این جزئیات و دیگر عوامل تاثیرگذار مانند محیط‌های کاری و عکس‌العمل‌های احساسی که معمولاً آن ها را به حساب نمی آوریم، می توانیم مطمئن باشیم که توجه کاربران حرفه ای ما همچنان جلب کار ما می باشد و این ارتباط قطع نشده است، و در نتیجه این کاربران می دانند که چگونه از سایت استفاده کنند.
البته که ادراک تنها عامل مهم در این زمینه نیست. یک تجربه کاربری (UX) بد و نامناسب می تواند به سادگی از عواملی چون پنجره‌های مزاحم pop-up، یا مدت زمان لود زیاد، حاصل شود. یک تجربه کاربری بد معمولاً با یک یا چند عامل از این جزئیات ترکیب می شود، پس باید واکنش و میزان رضایت کاربران را نیز به خوبی زیر ذره بین قرار دهیم تا نه تنها بتوانیم علاقه آن ها به نحوه طراحی را درک کنیم، بلکه در نهایت بتوانیم بهبودهایی را ایجاد کرده و قابلیت‌های جدیدی را به این طراحی ها اضافه کنیم.
توجه به این نکته مهم است که یک تجربه کاربری خوب تنها محدود به محصولات دیجیتالی نیست. همانطور که در ادامه بحث در مورد آن بیشتر صحبت می کنیم، یک تجربه کاربری تنها یک وب سایت نیست، و تجربه‌های کاربری مدرن را باید به صورت دقیق مورد بررسی قرار داد تا بدانیم که چگونه با همدیگر تعامل دارند و بر روی هم تاثیر می‌گذارند. اما برای رسیدن به هدف این مقاله، ما به صورت انحصاری تمرکز خود را بر روی ساختن یک تجربه کاربری عالی از طریق طراحی کاربر گرا و عامل‌های موجود در آن معطوف می کنیم زیرا، طبق گفته آقای استیو جابز: «این امر دقیقاً همان چیزی نیست که به نظر می رسد، طراحی نحوه کارکردن آن را نشان می دهد».

تجربه کاربری در مقابل قابلیت استفاده
فقط به این دلیل که استفاده از یک وب سایت آسان باشد، به این معنی نیست که این یک تجربه کاربری عالی است.
هیچ شکی وجود ندارد که هردو عامل طراحی یعنی قابلیت استفاده خوب و تجربه کاربری خوب نقش بسیار مهمی در موفقیت یک وب سایت دارند-اما این دو عامل شبیه به هم نیستند. به این دلیل که تجربه کاربری (UX) مربوط به تمامی جنبه های تجربه کاربران در تعامل با یک محصول یا خدمت خاص می باشد، پس با هریک از کاربران و ادراک هریک از آن ها نیز در ارتباط است.
از طرف دیگر، قابلیت استفاده مربوط به توانایی استفاده آسان از یک وب سایت یا سیستم به صورت کارا می باشد. در اصل، قابلیت استفاده زیرمجموعه‌ای از تجربه کاربری (UX) است، زیرا تجربه کاربری نتیجه ای از چندین عامل می باشد.
اما تنها به این دلیل که استفاده از یک وب سایت آسان است به این معنا نیست که دارای تجربه کاربری خوبی است. برای مثال، زمانی که شما خرید آنلاین انجام می دهید ممکن است به راحتی قادر به اضافه کردن یک محصول به سبد خرید خود باشید، اما اگر به طور خاص با هزینه تحویل آن مشکل دارید و به نوعی برای شما عادلانه به نظر نمی رسد، یا این که این بسته دیر به دست شما می رسد، پس احتمالا شما با تجربه بدی مواجه شده‌اید که به این معنی است که شاید مجدداً از این وب سایت استفاده نکنید.
بنابراین، طراحی تجربه کاربری تنها خود را محدود به وب سایت ها نکرده است، بلکه مسلماً وب سایت‌ها یک عامل به شدت تاثیرپذیر از کیفیت تجربه مشتریان می باشند.
با کمی تحقیق بیشتر بر روی طراحی تجربه کاربری و تمرکز بر روی قابلیت استفاده، ما بهتر می توانیم بفهمیم که کاربران چه کاری انجام می دهند و این کار را چرا انجام می‌دهند، و انجام این کار در سطح وسیع منجر به ایجاد یک طراحی به نام طراحی کاربر گرا (کاربر محور) می شود. اما در عمل ما فقط بر روی جنبه UX در کارهای خود تمرکز داریم.
با نگاهی گذرا به تجربه کاربری می بینیم که این طراحی متشکل از عوامل بشری، محیط، قابلیت دسترسی، و بازاریابی است. یک روش مشهور دیگر برای در نظر گرفتن تجربه کاربری این است که آن را به ۴ ناحیه تجزیه کنیم: برنامه سودمند (utility) (آیا مفید است؟)، قابلیت استفاده (آیا قابل استفاده است؟)، شرایط مطلوب (ایا من آن را می‌پسندم؟)، و برند (این طراحی برای من چه معنایی دارد؟).
اگرچه این فرآیند به این معنی است که طراحی کردن یک تجربه کاربری عالی وقت بیشتری را از ما می‌گیرد، اما نتایج این کار تاثیر به سزایی در موفقیت کار شما دارد.

تجربه‌های عالی طراحی کنید
فرضیات خود را کنار بگذارید و به کاربران واقعی اجازه اظهارنظر دهید
طراحان تجربه کاربری به جای این که در همان ابتدا به مولفه های بصری سایت بپردازند، باید قادر باشند به سوال های زیر پاسخ دهند: این وب سایت برای چه کسی است؟ تصمیماتی که گرفته می شوند با چه منطق و هدفی هستند؟ و اهداف این طراحان چیست؟
به منظور اطمینان از این که بهترین طراحی ها و راه حل های ممکن برای یک وب سایت در نظر گرفته شده اند، معمولاً این که شما ادعا کنید که پاسخ به سوال های بالا را می دانید، کافی نمی باشد. اگر چنین ادعایی داشته باشید به احتمال زیاد به جای این که این وب سایت را برای بازدید و استفاده مردم طراحی کنید، آن را برای شخص خودتان طراحی خواهید کرد.
اما نگاه کردن به یک طراحی از منظر و دیدگاه مردم، اغلب چالش برانگیزترین بخش یک طراحی تجربه کاربری می باشد. همان طور که اکثر طراحان تجربه کاربری تجربه کرده اند، اثر HIPPO (عقیده اکثر افراد) به این معنی است که اریبی و تاثیر می تواند کمی ما را از طراحی واقعی دور کند و به اجازه طراحی واقعیت‌ها را ندهد، و یکی از مسئولیت‌های طراح این است که همه فرضیات را کنار بگذارد، چه این فرضیه ها متعلق به خود طراح باشد و چه متعلق به مردم باشد. تنها راه برای فهمیدن این عقیده های کاربران سوال کردن از کاربران حرفه ای است (یا یک کار بهتر این است که کارهای آن ها را زیر نظر داشته باشیم، زیرا گاهی حرف ها و اعمال مردم با هم متناقض می باشد).
پی بردن به این که مردم چرا یک سری اعمال را انجام می دهند می تواند یک عامل موثر در هر طراحی باشد، اما به منظور جمع آوری این اطلاعات با موفقیت کامل، ضروری است که شما ابزارها و تکنیک های مناسب را شناسایی کنید-بسته به این که چه چیزی را می خواهید بدانید، می توانید از این ابزارها استفاده کنید.

طراحی چند کانالی در تجربه کاربری
واقعیت این است که کاربران حرفه‌ای در همکاری و کار با یک کمپانی، خرید از آن یا استفاده از خدمات آن، اغلب از بیش از یک کانال استفاده می‌کنند. برای مثال، ممکن است شما شاید از وسایل خانگی مانند تلفن یا پهنای باند آنلاین استفاده کنید، اما دیر یا زود شما مجبور خواهید شد برای انجام برخی از کارها با ارائه دهنده این خدمات تماس بگیرید یا این که به فروشگاه آن ها مراجعه کنید.
نیاز در نظر گرفتن بیش از یک کانال برای یک مشتری-چه به صورت آنلاین و چه به صورت آفلاین- به سرعت رایج شده است زیرا مشتریان به روش‌های زیادی با کمپانی ها تعامل دارند. با در نظر گرفتن این موضوع به راحتی می توان دید که چگونه تجربیات از سطح کانال‌ها فراتر می‌روند. زمانی که یک مشتری از طریق سیستم آنلاین کاری را به اتمام می‌رساند ممکن است بر روی یک کانال دیگر (مانند مراجعه حضوری یا تماس تلفنی) تاثیر بگذارد و برعکس. تجربیات به صورت پیوسته در کانال ها می چرخند تا بتوانند به عادت ها و انتظارات مشتری از خدمات موردنظر پی ببرند.
بنابراین، خیلی مهم است که طراحان تجربه کاربری حتماً تجربه کلی و نقشی را که وب سایت به عنوان بخشی از این فرآیند ایفا می کند، به خوبی مدنظر قرار دهند.
بررسی کردن این که چگونه کانال ها می تواند همدیگر را کامل کنند تا به سطح بهبودیافته و بهتری از خدمات برسند، کار مفیدی است. برای مثال، آیا تابحال در زمانی که یک خرید را در یک مغازه انتهای خیابان انجام می دهید، از شما آدرس ایمیل درخواست شده است؟ فروشنده می توانند از این آدرس ایمیل برای شناسایی شما استفاده کند و هر زمان که شما با این ایمیل به سایت آن ها وارد می شوید شما را به سرعت شناسایی کند. آن ها می توانند با ثبت کردن اطلاعات خرید شما به تجربه آنلاین شما پی ببرند، و مثلاً اگر شما به تازگی یک دست کت و شلوار خرید کرده اید، آن ها می توانند یک پیرهنی را که با آن سازگاری خوبی دارد به شما توصیه کنند.
دانشگاه UCD توضیح می دهد
در حالی که طراحی کاربر-محور به وضوح کاربر را با یک فرآیند طراحی تجربه کاربری روبه رو می کند، همچنین برخی مولفه های ابهام زا را نیز از بین می برد- از جمله مهترین این ابهام ها این است که کاربر از چه فناوری هایی استفاده کند. در حالی که ما همه کتابخانه ها، چارچوب ها و سیستم عامل ها در دسترس داریم، دانشگاه تحقیقاتی UCD این اطمینان را حاصل می کند که برنامه نویسان و طراحان به جای این که به دنبال فرصت بگردند و به دلیل فقدان پشتیبانی از فناوری یا فناوری ها، کاربردهای کار خود را محدود کنند، بیشتر بر روی نیازها و خواسته های کاربران تمرکز داشته باشند.
از همه مهمتر، فناوری هایی که برای تحویل یک تجربه کاربری عالی مورد استفاده قرار می‌گیرند هرگز نباید قبل از طراحی محصول انتخاب شوند، چه این محصول یک وب سایت باشد، چه یک برنامه موبایل باشد یا هر سیستم نرم افزاری دیگری. اگر امکان ارائه یک قابلیت از طریق یک ابزار مشخصی وجود داشته باشد مشکلی نیست، اما هرگز نباید کیفیت محصول موردنظر تحت تاثیر ابزار مورد استفاده قرار گیرد و از کیفیت آن کاسته شود.
دانشگاه UCD با در نظر گرفتن کاربر به عنوان اصلی ترین مولفه، تیم ها تشویق به ارزشیابی و تست کردن طراحی خود در تمامی مراحل انجام این فرآیند می کند، و توصیه می کند که قبل از این که این ابزارها در اختیار کاربر قرار داده شوند بهتر است به صورت کامل کارایی آنها بررسی شود. ابزارهای صنعتی مشهوری مانند Morae به تیم ها اجازه می دهد که تحت یک شرایط کنترل شده کاربران خود را زیرنظر داشته باشند، و تمامی فرضیات در مورد نحوه درک طراحی موردنظر، فهم کاربر از طراحی، و سلیقه کاربر را ارزشیابی کنند.

شناسایی روش‌های تحقیق
طراحان تجربه کاربری تعدادی از روش های مفید را که به خوبی بر روی طراحی وب تاثیر مثبت دارد به وجود آورده اند و استفاده از این روش ها موجب پیشرفت و موفقیت پروژه می شود و همچنین دارای ویژگی صرفه جویی در هزینه ها می باشند (با استفاده از این یافته‌ها می توان بر روی طراحی کلی وب تاثیر گذاشت).
این روش های تحقیق در دو تا از چهار دسته زیر قرار می گیرند: کمی (اندازه گیری غیرمستقیم، از طریق یک پرسشنامه)، کیفی (فهم دلایل مربوط به رخدادها، اغلب در افراد)، نگرشی (تفکر یک فرد)، و رفتاری (کاری که یک فرد انجام می دهد).
زمانی که بفهمید باید چه چیزهایی را یاد بگیرید، آنگاه می توانید بهترین ابزارها را برای یافتن پاسخ های خود تعیین کنید. برای یک خرید آنلاین، شاید نیاز داشته باشید که نحوه استفاده مشتریان از صفحه ثبت نام را مشاهده کنید (این کار مربوط به یک مطالعه کمی یا رفتاری می باشد) یا بدانید که این مشتریان در مورد خریدهای قبلی چه نظری دارند، مدت زمان تحویل چگونه بوده است یا کیفیت خدمات شما به چه صورت بوده است (یک مطالعه کیفی، و نگرشی)، تا عملکرد این صفحه را بهتر کنید.
قبل از این روش مدنظر خود را برای جمع اوری این گونه اطلاعات انتخاب کنید، تعیین کردن چیزهایی که می دانید و چیزهایی که نمی دانید یک امر ضروری است، به این صورت می توانید اطمینان داشته باشید که هر تحقیق و پژوهشی که انجام می‌دهید دارای ارزش بالایی بوده و برای کار شما مفید خواهد بود. این گراف مفید از گروه Nielsen Normal Group یک راه عالی برای انجام این انتخاب است که در انتخاب روش مناسب به شما کمک می کند: این گراف را در آدرس www.nngroup.com مشاهده کنید.

چرا قالب وب‌سایت اهمیت زیادی دارد؟
قالب ها جزء اصلی از چرخه کاری در ایجاد یک تجربه کاربری هستند، زیرا این قالب‌ها روشی مشهور برای نشان دادن رابط‌های کاربری بدون پریدن به ابزاری مانند فتوشاپ هستند، و در این قالب‌ها طراحی پیکسلی با کیفیت خوبی ارائه شده است.
قالب ها به منظور چینش و دسته بندی عنصرهایی مانند منوها، تصاویر و دکمه ها ایجاد شده اند تا بتوانیم این عناصر را به گونه ای قرار دهیم تا بیشترین عملکرد را داشته باشند، و عواملی مانند رنگ ها یا برندهای بصری باعث گم شدن یا کم رنگ شدن نقش آن ها در یک سایت نشود. هدف از یک فرآیند طراحی کاربر محور، تمرکز بر روی اهداف کاربران می باشد، و یکی بهترین و موثرترین راه ها برای انجام این کار بازگشت به اطلاعات قبلی طراحی و بالا بردن کیفیت این اطلاعات است، به این منظور باید بدانیم تک تک این عناصر چگونه بر روی کار کاربران تاثیر می گذارند، صفحه وب سایت چگونه باز شده و به چه صورتی عمل می کند، اولویت بندی محتوای سایت به چه صورت است.
در اصل، یک قالب بر روی نحوه کارکردن و عملکرد یک وب سایت تمرکز دارد، و این همان وظیفه ای است که با فکر کردن در مورد یک قالب به ذهن ما نمی رسد. زمانی که مرحله تحقیق با موفقیت انجام شد، روش تولید مجموعه ای از این قالب ها بسته به محتوای پروژه و این که چه سطحی از کیفیت مدنظر شما باشد، تولید خواهند شد. قالب‌هایی که دارای وفاداری بالایی هستند یا اصطلاحاً fidelity هستند دارای جزئیات بیشتری می باشند، و تخمین بسیار قوی و نزدیکی از شمایل طراحی شما در مراحل پایانی را ارائه می دهند. اما قالب‌هایی با وفاداری بالا نمی توانند جایگزینی برای قالب هایی با وفاداری کمتر باشند. زمانی در یک محیط سریع کار می کنید استفاده از قالب‌هایی با وفاداری پایین بهتر است و باعث صرفه جویی در زمان (و پول) می شود زیرا این روش به تیم‌های برنامه نویس و طراحان اجازه می دهد تا ایده های خود را چه در بین همدیگر و چه با کاربران به اشتراک بگذارند و نیازی به منتظر ماندن برای تولید طراحی هایی با کیفیت پیکسلی خوب ندارد.
همچنین تکنیک‌های قالب سازی مدرن نیز روش های عالی برای تعیین این که یک صفحه چگونه بر روی دستگاه های واقعی مانند تبلت‌ ها و گوشی های هوشمند عمل می کند، می باشند و این کار را به لطف دارا بودن دامنه وسیعی از ابزارها انجام می دهند که به طراحان اجازه می دهند به راحتی و به سرعت شکل اولیه ایده های خود را اجرا کنند (یا حتی بهتر، به آن ها اجازه می دهند تا طرح های پیشنهادی خود را با دیگر افراد تست کنند).
تولید کردن یک قالب و ارزشیابی کردن تحقیق شما یکی از سودمندترین بخش های مربوط به فرآیند طراحی تجربه کاربری است. نه تنها این کار به شفاف سازی و ساختن قابلیت ها کمک می‌کند، بلکه کاربر را نیز در اولویت طراح قرار می دهد. این کار همچنین امکان تکرار فرایند طراحی را فراهم کرده است زیرا به این کار به حدی سریع انجام می شود، دیگر نیازی به کارهای مجدد با هزینه های زیاد نخواهد بود و تکرار کار به راحتی قابل انجام است.

نرم افزار Axure
Axure بدون شک ابزار صنعتی برتر در زمینه قالب‌ها و طراحی های اولیه است. علاوه بر شکل اولیه، Axure به طراحان تجربه کاربری کمک می کند تا فلوچارت ها، کارهای کاربران، و بوردهای ایده را ایجاد کنند که همگی این ها از طریق ورود به Axure خودشان برای آن ها قابل دسترسی است. این سیستم دارای یک حافظه ابری است که به شما اجازه می دهد بیش از ۱۰۰۰ قالب اولیه مختلف به صورت رایگان در آن نگه داری کنید.
شما همچنین می توانید سندهای پشتیبانی را برای طراحی های خود ایجاد کنید، تا به منطق ارتباطی شما بیشتر کمک کنند. Axure یک برنامه است و یک برنامه تحت وب نیست، و البته برای هردو سیستم عامل ویندوز و Mac در دسترس است. نسخه اصلی و کامل این نرم افزار قیمت مناسبی دارد و همین امر آن را تبدیل به یک ابزار مناسب برای افراد و تیم های طراحی بزرگتر کرده است.
ابزار Webflow
Webflow یک ابزار قدرتمند برای ساخت سریع طرح های اولیه است و استفاده آسانی که در این ابزار مفید وجود دارد به این علت است که برنامه نویسان نیازی ندارند که کدها را در این ابزار تایپ کنند، زیرا این نرم افزار به خوبی کدها را تشخیص می دهد. به جای این که به سادگی اشیا را کشیده و در جایی رها کنیم، در Webflow با طراحی و رابط کاربری جدیدی مواجه خواهیم شد به طوری که می توانیم وب سایت پویایی را از این طریق بسازیم. در این ابزار می توانید از HTML و CSS نیز در ساخت وب سایت خود استفاده کنید.
Webflow به گونه ای ساخته شده است که طراحی پاسخگو را مدنظر قرار می دهد، و این اطمینان را حاصل می‌کند که طرح های اولیه شما برای همه اندازه صفحه مناسب می باشند. Webflow دارای یک رویکرد «ابتدا موبایل» برای طراحی وب است، و باعث می شود که در هنگام طراحی، دستگاه های مختلف را در نظر داشته باشید.

طراحی پاسخگو
آیکن‌های دستگاه در بالای ویرایشگر پهنای فضای کاری شما را تعدیل می کنند، و در عوض، به شما اجازه می دهند تا ویژگی-های CSS را در عنصر انتخاب شده برای عرض مشخصی تغییر دهید، و قادر هستید هر رزولوشن بزرگتری را در این قسمت انتخاب نمایید.

تعامل‌ها
به منظور شبیه سازی کردن محصول نهایی، Webflow به شما اجازه می دهد تا میزان تعامل‌پذیری و بازخورد را که می توانند به وسیله تعامل های معمولی مانند کلیک کردن و استفاده از غلطک ماوس ایجاد شوند، در سطوح مختلفی داشته باشید. برای تعامل‌های پیچیده تر می توانید کدهای مربوط به JavaScript را طبق سلیقه خودتان بنویسید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text