img

چگونه یک نرم‌افزار CRM مناسب انتخاب کنیم…

/
/
/

تجربه کاربری که اغلب آن را با عبارت مخفف CX به کار می برند، عبارت است از مجموع تمامی تعامل‌های کاربرها با کمپانی و برند مربوطه. این فرآیند حتی قبل از این که فرد خریدی را انجام دهد شروع می‌شود، یعنی زمانی که افراد می خواهند یک محصول را برای خرید انتخاب کنند، و همه مدت زمانی که آن ها از محصولات یا خدمات شما استفاده می کنند، فرآیند تجربه کاربری در جریان است.
گفته شده است که تجربه کاربری به گزارش سال ۱۹۷۶ کاخ سفید برمی گردد، که مربوط به مدیریت شکایت‌های مردمی در آمریکا بوده است. این گونه عنوان شده است که کمپانی های موجود در ایالات متحده به دلیل پیچیده شدن محصولات آنها، به صورت رو به رشدی مشتریان خود را از دست می دادند و این کمپانی ها قادر به پیدا کردن راهی برای رفع این مشکل نبودند.
در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی، شرکت هایی مانند کوکاکولا و جنرال الکتریک میلیون ها نفر را استخدام کردند تا راهی را برای به دست آوردن تجربه کاربری خوب و مناسب پیدا کنند. یکی از ثمره های این کار وسیع و پرهزینه برنامه هایی تحت عنوان مدیریت رابطه مشتری (CRM) بود. ایده این برنامه ها ساده بود: شما تمامی تعاملات خود را با رهبر یا یک مشتری ثبت می کنید تا مطمئن شوید که نیازهای آن ها برآورده شده است و تمامی فرصت هایی که مشتریان از تعامل با شما انتظار داشتند به وجود آمده است.
اگر این کار به صورت صحیحی انجام شود مزایای مربوط به CRM بسیار زیاد هستند. طبق گفته کمپانی تحلیلگر تحقیقات هسته‌ای، اگر CRM به درستی به کار برده شود آن گاه به ازای هر دلار سرمایه گذاری شده می تواند ۸٫۷۰ دلار سود برداشت کرد. با این حال، اگر به درستی به کار برده نشود منجر به هدر دادن پول و زمان شما خواهد شد. آژانس بازایابی Merkle Group پی برد که تقریباً ۶۳ درصد از CRM هایی که مورد استفاده قرار می گیرند با شکست مواجه می‌شوند.
از آنجایی که CRM های زیادی در تجارت‌های متوسط و کوچک وجود دارند که خدماتی را به مشتریان ارائه می‌دهند، نمی توان گفت که CRM یک پشتوانه قوی برای شرکت های بزرگ است. برخلاف کمپانی کوکاکولا، تجارت‌های کوچک فاقد سرمایه‌های میلیارد دلاری هستند و نمی‌توانند تمامی پول های خود را برای استفاده از یک CRM نامناسب به هدر دهند.
در این مقاله، ما تعدادی از بهترین خدمات CRM موجود در بریتانیا را بررسی می‌کنیم تا پی ببریم که کدام یک واقعاً می‌توانند مشتریان شما را خوشحال‌تر کنند، آن ها را برای مدت طولانی تری در کنار شما نگه دارند و آن ها ترغیب به خرید و هزینه کردن بیشتری کنند. همچنین ما راه های دیگری برای استفاده از CRM را به شما معرفی می کنیم: برای مثال، این کار را برای بهبود همکاری و افزایش بازدهی انجام می‌دهیم. علاوه بر این، ما چند تا از نرم افزارهای CRM نامناسب و نحوه اجتناب و دوری کردن از آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.
حقایق دروغ نمی‌گویند: در بسیاری از موارد، به کار بردن CRM منجر به شکست می‌شود. اما عموماً این شکست به دلیل ضعف خود نرم افزار CRM نیست. مشکل مربوط به تجارت مورد نظر است، که به دلایلی یا CRM نامناسبی را برای نیازهای خود انتخاب کرده یا قادر به تنظیم و به کار گیری صحیح CRM نبوده است. پس در انتخاب CRM باید به دنبال چه نکاتی باشید؟ در ادامه خواهید خواند.

 

۷ نکته‌ای که در انتخاب یک CRM باید مدنظر قرار دهید…

۱- ابتدا نیازهای خود را مشخص کنید
در یک CRM استفاده‌های خیلی بیشتری از مدیریت فروش محصولات شما وجود دارند که همه را باید در نظر بگیرید زیرا این تنها یکی از استفاده های آن است. برای نمونه، اگر تجارت شما نیاز دارد که میزان سازگاری تجربه کاربری خود را افزایش دهد یا زمینه‌ای را فراهم کند که اطلاعات بهتری در بین تیم های مختلف توزیع شوند، پس یک CRM که تنها مخصوص فروش است یک انتخاب نامناسب برای کمپانی شما خواهد بود.
زمانی که یک CRM نامناسب انتخاب شود چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ اکثر مشتریان شما از آن استفاده نخواهند کرد. اطلاعاتی که کارمندان شما به صورت روزانه ایجاد می‌کنند به صورت پراکنده در ایمیل‌ها، صفحه گسترده‌ها، اسناد و بدتر از همه یادداشت‌های آماده برای پست کردن، باقی خواهد ماند. بدون داشتن داده‌های کامل و به روز، به زودی CRM شما، حتی برای آن دسته از کارمندانی که آن را دوست دارند، بی‌استفاده خواهد شد. پس قبل از انتخاب یک CRM، باید مدت زمانی را صرف این کنید که بدانید دقیقاً تجارت شما نیاز به چه نوعی از آن دارد و چه انتظاراتی از آن برای پاسخ دادن به این نیازها خواهید داشت. اگر در این زمینه اطمینان کامل ندارید یا این که نمی دانید یک CRM  قادر به انجام چه کارهایی برای شما است، با یک مشاور مشورت کنید.

۲- به دنبال ارائه خوب باشید.
یک داشبورد CRM باید بتواند تمامی اطلاعات مهم شما را، که کاربران به آن ها نیاز دارند، در یک صفحه نمایش دهد. این داشبوردها باید قابلیت خصوصی سازی داشته باشند تا کاربر انتخاب کند که چه چیزهایی در این داشبوردها با چه ترتیبی نمایش داده شود. و نیازی نیست که همه اطلاعاتی که نمایش داده می‌شوند جالب باشند، بلکه باید کارا و قابل استفاده باشند. برای اطمینان از مفید بودن اطلاعات باید همه بخش‌هایی را که در فرآیند انتخاب CRM شرکت داشته اند، مشارکت دهید.

۳- اطمینان حاصل کنید که کارمندان شما قادر به استفاده از آن هستند.
اگر شما بعد از چند شب زحمت و نخوابیدن به یک پیروزی برسید، این پیروزی به دست آوردن یک CRM است که مناسب کار شما باشد، پس برای به هدر نرفتن زحمات خود باید اطمینان حاصل کنید که کارمندان و مسئولان بخش فروش شما در استفاده از این برنامه به اندازه شما تمایل به تلاش کردن دارند. نه این که فقط با گفتن «این چه برنامه مزخرفی است؟» از زیر کار شانه خالی کنند و به پای تلفن بازگردند و به همان شیوه قدیمی سعی در جذب مشتری داشته باشند.
تنها هدف این نیست که CRM به حدی ساده باشد که کاربران بتوانند آن را بفهمند و با آن کار کنند، بلکه این یک بدیهی است. این برنامه باید اطلاعات حال را به طوری که با نیازهای هریک از کاربران مطابقت داشته باشد، پردازش و ثبت کند. شما باید قادر به پیکربندی داشبود کاربران باشید تا این که برای هریک از گروه های کاربری خصوصی سازی شوند. زمانی که CRM را برای هریک از گروه‌ها خصوصی سازی کردید، آنگاه به کارمندان خود آموزش دهید. اطمینان حاصل کنید که آن ها نحوه استفاده از این CRM ، نقش مهم آن در کارشان، و عواقب استفاده نکردن از آن را یاد گرفته اند.

۴- CRM را طوری انتخاب کنید که با تجارت شما رشد کند.
برخی از CRM ها تعداد محدودی از توابع را ارائه می‌کنند، که برخی هزینه کمی به صورت ماهیانه برای کاربر دارند و یا برخی رایگان هستند. اگر این قابلیت‌ها با نیازهای حال حاضر شما مطابقت داشتند، پس به دست آوردن یک برنامه رایگان یا ارزان برای شما وسوسه کننده است. اما به این فکر کنید که آیا با رشد و توسعه تجارت شما این CRM برای کارهای شما مناسب خواهد بود؟
واضح‌ترین مشکل بالقوه در این زمینه قیمت است. معمولاً تنها راه برای اضافه کردن قابلیت‌ها به یک CRM ارتقا دادن آن به یکی از جدیدترین بسته های پیشرفته متعلق به برخی فروشندگان مشخص است. این کار ممکن است هزینه زیادی از نظر پولی در بر داشته باشد. اگر شما برای شروع کار یک بسته محدود را انتخاب کنید، مجبور خواهید شد با رشد تجارت خود، به صورت ناگهانی برای برطرف کردن یک نیاز کوچک پول زیادی را برای خرید این بسته ها هزینه کنید. پس بهتر است از همان ابتدا بسته ای را انتخاب کنید که برخی نیازهای آینده را نیز برطرف کند.
شما همچنین باید تصمیم بگیرید که چه چیزهای دیگری را می خواهید با CRM خود یکپارچه کنید. برای نمونه، اگر تجارت شما ایجاب می‌کند که به نوعی بازاریابی خود را خودکار و اتوماسیونی کنید، به دنبال ارائه دهندگانی از CRM باشید که قابلیتی به نام ماژول‌های اتوماسیون-بازاریابی را ارائه می‌کنند.

۵- برنامه CRM شما باید قابل حمل (پرتابل) باشد.
تمامی CRM هایی که در تست این مقاله حضور دارند دارای قابلیت ابری، برای دسترسی از طریق مرورگر می باشند. از نظر تئوری، این برنامه ها باید برای تمامی دستگاه های متصل به اینترنت به خوبی کار کنند. در عمل، این گونه نیست. تجربه‌ها در این زمینه متغیر هستند. گاهی این اتفاق قابل بخشش است-بسیاری از صفحه نمایش ها با اندازه های مختلف و پلتفرم های متعدد در بازار وجود دارند که شاید متناسب کردن برنامه برای تمامی ترکیب ها از این دو مولفه، کار سختی برای توسعه دهندگان این برنامه باشد. اما زمانی که ما در مورد اکثر مرورگرها و صفحه نمایش ها با اندازه رایج صحبت می‌کنیم، دیگر کار ما توجیه پذیر نخواهد بود.
چه توجیه پذیر و چه اشتباه، تنها راه برای داشتن یک تجربه خوب موبایل در استفاده از یک CRM این است که دارای برنامه موبایل منحصر به خودش باشد. این کار برای مخاطبین دارای اهمیت است: هر مخاطبی که توسط یک کارمند جذب شود باید در این CRM قرار داده شود. اگر مسئولان فروش شرکت شما نتوانند این مخاطبان را به خوبی وارد این CRM کنند، این منحصر به فرد بودن اتفاق نخواهد افتاد.

۶- این برنامه باید با سیستم‌های مهم شما یکپارچه شود.
این مسئله که برنامه CRM باید دقیقاً با چه سیستم هایی یکپارچه شود بستگی به مدل تجارت شما و این که از آن برای چه هدفی استفاده می کنید، دارد. اگر عمدتاً قصد انجام کارهای مدیریت فروش را دارید، پس نیاز به لیست کردن تماس ها و ایمیل ها و نگه داری آن ها خواهید داشت. در این مورد شما باید CRM خود را سرور ایمیل خود و سرور IP خود یکپارچه کنید. اگر مدل تجارت شما پیچیده‌تر است، پس باید CRM را با وب سایت و شبکه اجتماعی خود یکپارچه کنید تا به صورت خودکار پیام-های موجود در این کانال‌های ارتباطی را ذخیره کند.

۷- چه کسی قرار است از شما پشتیبانی کند؟
با یک متخصص در زمینه CRM صحبت کنید و قطعاً او به شما خواهد که بزرگترین مشکلات موجود در این صنعت، مربوط به استفاده ضعیف و نامناسب از آن می‌باشند. معمولاً یک کمپانی تلاش می‌کند که یک CRM را به سلیقه خودش تنظیم و برپا کند. این کار تمامی مشکلاتی را که در مورد آن صحبت کردیم در خود دارد و این سیستم در نهایت به یک متروکه تبدیل خواهد شد. در نتیجه این شکست، با این که شرکت به CRM نیاز دارد، هیچ یک از افراد کمپانی علاقه ای به استفاده کردن از CRM نخواهند داشت.
پاسخ این است که باید مطمئن شوید که این CRM پشتیبانی شده است، چه این پشتیبانی توسط یک مشاور خارجی صورت گیرد و چه از نظر مدت زمان و سطح پشتیبانی که یک فروشنده به شما برای رفع نیازهایتان ارائه می دهد باشد. و اگر نیازی به ملزومات تخصصی (مانند ملزوماتی برای قرار دادن همه داده ها در سایت) ندارید، پس به دنبال یک CRM ابری (کلاد) که به صورت مدیریت شده عمل می کند باشید. از این طریق بدون داشتن هیچ یک از پیچیدگی ها و دردسر های قید شده می توانید به خوبی از این CRM استفاده کنید.

 

Act! Premium Cloud

برخلاف بسیاری دیگر از CRMهای ابری، برنامه Act! Premium Cloud به شما اجازه نصب یک نسخه دسکتاپ را خواهد و سپس با پایگاه داده CRM شما همگام سازی خواهد شد، و این داده ها در سرورهای Act! میزبانی می‌شوند. از نظر تئوری، این کار دسترسی آسان به نرم افزار، به عنوان ترکیبی از خدمات و راحتی استفاده از برنامه دسکتاپ، را به شما ارائه می دهد.
به خصوص اگر رابط کاربری شما خیلی قدیمی نباشد این امر درست تر است. این رابط شلوغ یادآور نرم افزار مایکروسافت آفیس قبل از آپدیت شدن می‌باشد. از یک نظر این خوب است. نرم افزار Act! پیچیده است زیرا دارای بسیاری از قابلیت ها در خود می باشد. برای مثال، چهار نقش کاربری در آن وجود دارند و این برنامه به شما اجازه می دهد تا تعیین کنید که این نقش ها چگونه با صفحه نمایش های مختلف، و حتی چگونه با فیلدهای مربوط به افراد بر روی یک صفحه نمایش در تعامل است. این گونه به نظر می رسد که هنوز چیزهای زیادی برای یادگرفتن وجود دارند. در تجارت های کوچک که دارای وقت و منابع محدودی هستند، این امر ممکن است کمی چالش برانگیز باشد.
قطعه بندی به وسیله گروه ها صورت می‌گیرد. یک گروه ایجاد کنید و مخاطبانی را به آن اضافه کنید. می توان از گروه ها برای اهداف داخلی کمپانی استفاده کرد-برای نمونه، گزارش هایی را در بخش مشتریان تولید کنند- اما شما همچنین می توانید از این گروه ها برای انتخاب دریافت کننده یک ایمیل یا نامه استفاده کنید. این برنامه از نظر تئوری به شما اجازه می دهد که ایمیل‌ها، مخاطبان، و تقویم را به برنامه Outlook یا همان ایمیل خود از طریق مرورگر، اضافه کنید. با این حال، ابزار مربوط به متصل کردن برنامه کلاد به یک حساب کاربری براساس اینترنت از رمزگذاری پشتیبانی نمی کند، که به این معنی است که این ابزار قادر به اتصال به اکثر حساب ها نیست. پلاگین مربوط به Outlook به خوبی کار می‌کند، اما اگر شما می خواهید از آن در نسخه مربوط به اینترنت این نرم افزار استفاده کنید، این محدودیت را خواهید داشت که حتماً باید از مرورگر Internet Explorer استفاده کنید.
ظاهر و حس مربوط به نسخه های کلاد و دسکتاپ برنامه Act! شبیه به هم هستند. باید هم باشند، زیرا شما ممکن است کار خود را بر روی یکی از این نسخه ها شروع کنید و سپس اگر مثلاً در حال سفر در جاده هستید، با نسخه دیگر آن را به انجام برسانید. مدیریت تجاری این برنامه همانند انتظارات است: شما یک فرصت شغلی را زمانی که بر روی سطر اول است ثبت نام می کنید و سپس هر زمان که نیاز داشتید مطالب مربوط به آن را به روز می کنید. شما می توانید فرآیند فروش را خصوصی سازی کنید، مراحل جدید را ایجاد کنید یا این که هریک از این مراحل را نام گذاری مجدد کنید.
مشکل اصلی ما با فرآیند مربوط به مدیریت فرصت ها همان رابط آن بود. این رابط شما را مجبور انجام کارهای پیچیده و خسته کننده ای می کنند که رقبا آن را به صورت ساده تری به انجام می رسانند. برای نمونه، اضافه کردن یک فرصت، چیزی در حدود ۱۲ بار کلیک کردن نیاز دارد، و بسیاری از تب های متنوع باید باز و بسته شوند. نرم افزار Infusionsoft همین کار را با ۸ کلیک برای شما انجام می دهد و تمامی این فرآیند بر روی دو صفحه متنوع انجام می شود.
برنامه Act! برای این که در پرکردن فروش بالای قیف به شما کمک کند دارای یک ماژول بازاریابی ایمیل به صورت توکار در خود می باشد. شما می توانید به تعداد دلخواه خود ایمیل ارسال کنید اما در هر ماه تنها به ۵۰۰ نفر از مخاطبان می توانید ایمیل ارسال کنید. اگر دارای مخاطبان بیشتری هستید، پس می توانید ظرفیت بیشتری را برای مواقع نیاز خریداری کنید.
ایمیل ساز (ایجاد کننده ایمیل) شما را از CRM خارج کرده و وارد رابط مربوط به بازاریابی ایمیل می‌کند. این رابط دارای قالب های مناسب و قابل خصوصی سازی کردن می باشد. و البته استفاده آسانی دارد: ما یک فرم وب را طراحی کردیم و سعی کردیم از آن برای ثبت برخی معاملات استفاده کنیم، و همه این فرآیند در نرم افزار Act! تنها چند ثانیه طول کشید.
برنامه Act! دارای بیش از ۳۰ گزارش دقیق و با جزئیات کامل است که همگی به راحتی قابل خصوصی سازی کردن هستند. این ها به شما دانش مفید و کاربری می دهند، مانند این که بهترین فروشندگان شما چه افرادی هستند و کدام یک از مخاطبان از بقیه با ارزش تر است. برنامه Act! دارای بسیاری از قابلیت‌ها است و قیمت خوبی دارد، اما همچنین کمی ظاهر قدیمی دارد و استفاده از آن کمی پیچیده است. تجارت های کوچکی که فقط قصد شروع به کار را دارند و به دنبال رونق گرفتن هستند بهتر به جای این نرم افزار از برنامه های دیگر رقبا در این زمینه استفاده کنند.

 

Bullhorn CRM

برنامه Bullhorn در ابتدای تولد خود به عنوان ابزاری برای استخدام کنندگان وارد بازار شد ولی اکنون به عنوان یک برنامه چندکاره CRM وارد بازار می‌شود. مانند برنامه Noepost بخشی از مزایای این برنامه نیز مربوط به استفاده آسان آن است. هیچ محدودیتی برای تعداد کاربران یا مخاطبانی که می خواهید داشته باشید، یا تعداد ایمیل هایی که می توانید ارسال کنید وجود ندارد. با این حال، به ازای داشتن هر کاربر باید ماهانه مبلغ ۷۹ پوند پرداخت کنید. البته زمانی که تعداد زیادی را لایسنس ها را خریداری کنید تخفیف هم دارد، اما این تخفیف ها بستگی به تعداد کاربران شما دارد و به صورت توافقی با کمپانی سازنده آن تعیین میگردد. این برنامه کاملاً برپایه وب کار می کند و عمدتاً زیر مجموعه ای از برنامه های CRM شناخته شده است. برای ایجاد هر تغییری که باعث تغییر قالب ها و مجوزهای مربوط به کاربران شود شما باید یک بلیط پشتیبانی را از شرکت مربوطه خریداری کنید، و نیازی نیست خودتان این کارها را انجام دهید.
این برنامه با اضافه کردن قوانین مکان یابی در سرور ایمیل کار می کند تا تمامی ارتباطات به خوبی ثبت شوند و به صورت خودکار به CRM شما وارد شوند. با این قیمت، شما قادر هستید که مخاطبان را به صورت دستی به CRM اضافه کنید و برنامه Bullhorn تنها ارتباطاتی را ثبت می کند که بین مخاطبان CRM رد و بدل می شوند. اگر شما این برنامه را ارتقا دهید، می توانید تعیین کنید که تمامی افراد موجود در شرکت به صورت خودکار به CRM اضافه شوند و ارتباطات بین آن ها ثبت شوند. عموماً، یکی از بزرگترین مشکلات مربوط به CRM ها، متقاعد کردن کارمندان برای وارد کردن داده ها می باشد. این کار باعث برطرف شدن این مسئله خواهد شد.
سه نوع کاربر، و ادمین ها که دارای حقوق کامل و دسترسی کامل به سیستم هستند وجود دارند. مدیران دسترسی به ابزارهای گزارش دهی را دارند و می توانند داده ها را صادر (import) کنند. کاربران استاندارد می توانند این داده ها را اضافه، مشاهده و ویرایش کنند تا آن ها هم دارای برگ برنده ای باشند. کاربران را می توان براساس عملکرد، جغرافیا یا هر قابلیت دیگری که برای کمپانی مناسب باشد، در بخش هایی دسته بندی و سازماندهی کرد.
ادمین‌ها می‌توانند اهدافی را برای کاربران تنظیم کنند، از جمله فروش ها و اهداف فعالیت. شما همچنین می توانید میزان مصرف ثبت شده را در صفحه مربوط به هر کاربر مشاهده کنید، که به شما نشان می دهد که هرکاربر چه زمانی و به چه مدتی وارد برنامه شده است. مدیران فروش می توانند از داشبوردی به نام Sales Managers برای دیدن فعالیت های ماهیانه استفاده کنند. با کلیک کردن بر روی نماد دوربین در کنار فرصت یا رهبری، شما می توانید کارت Pulse را برای دیدن این اطلاعات ثبت شده باز کنید. یک صفحه از سمت راست به صورت اسلاید باز خواهد شد و به هر اطلاعاتی را که شما نیاز دارید در مورد مخاطبان بدانید، از چیزهای ساده مانند جزئیات مخاطب و فرصت های مربوطه گرفته، تا اطلاعاتی مانند این که چه کسانی از کمپانی شما بیشتر از بقیه کارمندان با آن مشتری (مخاطب) در ارتباط بوده است، مشاهده کنید. این امر باعث آسانتر شدن فرآیند فروش خواهد شد.
چیزی که در این برنامه نخواهید داشت pipeline بصری است. فرصت ها به صورت یک لیست یا فرم خودشان نمایش داده می شوند. داشبورد مربوط به فرصت ها را می توانید خصوصی سازی کنید، که باعث نمایش فرصت ها به صورت مرحله ای می شود، و نرخ هریک مشخص خواهد شد. با توجه دامنه وسیع از انواع بصری سازی داده ها، غایب بودن یک حالت نمایش به نام “pipeline view” یک مشکل به نظر نمی رسد. شما می توانید به صورت دستی اطلاعات ثبت شده را ببنید و برنامه Bullhorn را با وب سایت خود و همچنین با شبکه های اجتماعی خود یکپارچه کنید.
ارسال توده ای ایمیل ها به وسیله لیست های توزیع مدیریت می شوند. شما این لیست را از پنل خانگی ایجاد می کنید، کاربران را اضافه کرده و ارسال می کنید. ما یک قالب ایمیل را ایجاد کردیم، از یک تگ تلفیق ایمیل ها استفاده کردیم و آن را به لیست توزیع خود ارسال کردیم. این فرآیند به خوبی کار کرد.
برنامه Bullhorn فاقد یک برنامه موبایل است. درعوض، از روی پرتال وب و زبان برنامه نویسی HTML5 به راحتی قابل دسترسی است. در عمل، ما در استفاده از این برنامه بر روی مرورگر موبایل دچار مشکل شدیم و تجربه خوبی را به ما نداد. همچنین با مرورگر Safari کار نکرد. در مرورگر Chrome، ما را مجبور به گرفتن نسخه دیگری از این مرورگر کرد. تنها باید به آن بگویید که به نسخه کامل از سایت برود تا بتوانید بر روی موبایل با آن کار کنید.
برنامه Bullhorn CRM دارای مزیت های بسیاری است، اما به صورت معمول به نظر می رسد که این برنامه هنوز به صورت کامل برای کار کردن تحت عنوان یک CRM واقعی توسعه داده نشده است. همین امر کافی است که در انتخاب این برنامه کمی منطقی تر عمل کنید و شاید بهتر باشد که از آن استفاده نکنیم.

 

HotSpot CRM

برنامه HotSpot ممکن به صورت رایگان قابل استفاده باشد، اما سازگاری خوبی با نرم افزارهای ابری (کلاد) ندارد. شما می توانید در این برنامه به تعداد دلخواه کاربر و بالغ بر یک میلیون مخاطب داشته باشید. کمی غیرمنطقی برای باور کردن به نظر نمی رسد؟ برای مشکوک شدن به چنین خدماتی دلیل وجود دارد، زیرا بسیاری از برنامه های استاندارد CRM که دارای قابلیت‌هایی حتی کمتر از این برنامه هستند، برای استفاده از شما پول طلب می کنند، اما هنوز هم بسیاری از آن ها با وجود پولی بودن مناسب استفاده هستند.
همانند همه محصولات تحت بررسی در این مقاله، برنامه HotSpot هم برپایه کلاد کار می کند. با استفاده از مرورگر خود به آن وارد (log in) شوید تا اولین صفحه ای که مشاهده می کنید همان داشبورد شما باشد. این برنامه به شما اطلاعات فروش های موفق، فعالیت های اخیر مانند تماس های گرفته شده و ایمیل های ارسال شده را نشان می دهد و در بردارنده لینکی برای عملیات گزارش می باشد.
استفاده از این برنامه آسان است و احتمالاً در بین همه CRM های مورد بررسی در این مقاله دارای آسان ترین استفاده است. علاوه بر مدیریت کردن قسمت فروش، این برنامه به شما اجازه می دهد تا مخاطبان خود را، چه کمپانی و چه افراد عادی، خصوصی سازی کنید. این برنامه ایمیل های شما را دنبال می کند و به شما می گوید که چه زمانی این ایمیل ها باز شده اند، و یک اپلیکیشن ساده مدیریت-وظیفه در آن وجود دارد که به لیست قابل انجام (to-do) برای شما عمل می کند. هیچ تقویمی در آن وجود ندارد اما یکپارچه کردن آن با تقویم گوگل کار ساده ای است.
قسمت فروش شما دارای تب جداگانه برای خودش می باشد، که این تب در برنامه HotSpot به عنوان Deals نامگذاری شده است. زمانی که شما برای اولین بار وارد این برنامه می شوید، یک بخش پیش فرض از قبل برای شما تنظیم شده است. خصوصی سازی کردن آن راحت است: برای روی آیکن settings کلیک کنید تا بتوانید مراحل خود را در این بخش حذف، ایجاد و نامگذاری مجدد کنید.
به صورت پیش فرض هریک از مراحل دارای وزن هستند. برای نمونه، اولین ستون در این بخش دارای وزن ۲۰ درصد است، پس مبلغ معامله ۱۰۰۰ پوند بر روی پیش بینی فروشهای شما در این مرحله نمایش داده خواهد شد و ارزش آن همان ۲۰۰ پوند است. البته می‌توانید آن را غیرفعال نیز کنید.
اگر از نسخه رایگان HotSpot استفاده کنید، بیشتر معاملات شما خارج از این سیستم انجام خواهند شد. زمانی که یک معامله انجام دهید، باید اطلاعات و جزئیات آن را به صورت دستی وارد کنید. استثنا در این جا ابزار Prospects است، که بازدیدکنندگان از وب سایت شما را ثبت می کند و به شما می گوید که هرکدام از آن ها از چه شبکه ای وصل شده اند-که البته این بسیار مفید است. ما این ابزار را به عنوان یک پلاگین برای WordPress نصب کردیم و تنها دو دقیقه فرآیند آن طول کشید.
برای ثبت نام یک prospect، بر روی دکمه “Add deal” کلیک کنید، جزئیات مربوطه را وارد کنید و بر روی Create کلیک کنید. این معامله جدید در مرحله ای از بخش مربوطه که شما تعیین می کنید، نشان داده خواهد شد. همچنین بر روی پیش بینی فروش شما نیز نشان داده می شود. زمانی که وقت انتقال معامله شما به مرحله بعد در این بخش رسید، تنها گرفتن و رها کردن کلید چپ ماوس (درگ و دراپ) این کار انجام می دهید.
HotSpot به شما اجازه می دهد تا هرتعداد دلخواه از کاربران را برای خود داشته باشید، و شما می توانید برای هر کاربر سطح متفاوتی از مزایا را بسته به نقشی که در تجارت شما دارد، تعیین کنید. برای نمونه شما می توانید به کاربران تازه وارد اجازه صادر کردن داده های فروش یا دسترسی به اطلاعات ثبت شده را ندهید و تنها اجازه دسترسی به اطلاعات خودشان را داشته باشند.
رهبران فروش به راحتی می توانند داده ها را فیلتر کنند تا ببینند که کدام یک از فروشندگان در حال فروش محصولات هستند، این همان مرحله ای است که پیگیری معاملات صورت میگیرد، و همچنین مشاهده کنند که کدام یک از مشتریان سزاوار توجه بیشتری هستند. مهمتر از همه شما می توانید به فروشندگان اجازه دهید که به مخاطبان و یادداشت های تماس یکدیگر دسترسی داشته باشند. برنامه موبایل این CRM ساده و ابتدایی است. این برنامه دارای سه صفحه است که به شما اجازه می دهد تا با وظایف، معاملات و مخاطبان خود تعامل داشته باشید. اما اگر شما در جاده ای در حال مسافرت هستید، در به روز نگه داشتن شما به شما کمک می کند و کافی خواهد بود.
با این حال، محدودیت های نسخه رایگان تقریباً از لحظه ای که وارد آن می شوید به وضوح دیده می شوند. گزارش دهی-جدای از بخش پیش بینی فروش که خیلی ابتدایی است- قابلیتی است که در این برنامه حذف شده است، اما تنها قابلیت حذف شده نیست. با توجه به بسیاری از برنامه های دیگر موجود بازار که در این زمینه فعالیت می کنند و دارای قابلیت های عالی هستند، برنامه HotSpot توانایی رقابت ندارد، اما دارای برخی مزایا است: این برنامه برخلاف برخی از رقبای خود، به شما اجازه صادر کردن داده ها می دهد. به همین دلیل، دلیلی برای استفاده نکردن از این نسخه رایگان وجود ندارد.

 

معرفی دیگر CRMها…

این نرم افزارها به عنوان یک ارائه دهنده خدمات، این امکان را برای تجارت های کوچک فراهم کرده است که بدون داشتن سرورها یا ساختمان IT از خودشان، از نرم افزار CRM استفاده کنند. پس تعجبی ندارد که در تعداد CRM های موجود در بازار یک انفجار مشاهده کنیم که برای کمپانی هایی با اندازه های کوچک، متوسط و بزرگ وارد رقابت شده اند. در این جا برخی از این برنامه ها را که همانند برنامه‌های معرفی شده قبلی در تست های خود قرار نداده ایم، اما ممکن است برای نیاز های شما مناسب باشند به اختصار معرفی می‌کنیم.

برنامه Batchbook
این برنامه به صورت خاص برای تجارت های کوچک طراحی شده است. همانند Infusionsoft، این برنامه از تگ هایی برای بخش بندی کردن مخاطبین و سازماندهی کردن اطلاعات ثبت شده استفاده می کند. این برنامه دارای ماژول هایی برای سازماندهی کردن مخاطبین، برنامه ریزی و دنبال کردن وظایف و دیگر فعالیت ها، و مدیریت کردن معاملات می باشد. علاوه بر داشتن رابط اینترنتی، دارای یک برنامه موبایل برای سیستم عامل های iOS، Android و Windows Phone می باشد.
برنامه Batchbook قابلیت خصوصی سازی شدن دارد و به شما اجازه می دهد که فیلدهایی را به صفحه خود اضافه کنید تا این فیلدها به نیازهای مربوط به فعالیت های تجاری شما مرتبط باشد. علاوه بر این که این برنامه با کانال های شبکه اجتماعی شما یکپارچه می شود، همچنین به دامنه ای از خدمات خارج از خود مانند گوگل، MailChimp، Hootsuite و بسته حسابداری FreshBooks متصل خواهد شد. این برنامه اتوماسیونی کردن ایمیل را ارائه می کند، و به شما اجازه می دهد تا ایمیل هایی را با جمعیت مشخص از قبل بسازید و هر زمانی که یک اتفاق مشخص افتاد ارسال شوند- برای مثال، این رخداد می تواند زمانی باشد که یک مشتری یک فرم را در وب سایت پر کرده و به صورت آزمایش وارد سایت می شود.

برنامه Contactually
برنامه Contactually ادعا کرده است که یک CRM نیست. مسئول بازایابی این برنامه می گوید «این برنامه همه مزیت های یک CRM را دارد ولی نقص های CRM در آن وجود ندارد.» این برنامه شبیه به یک CRM برای ما می باشد. دارای ماژول هایی است که به شما اجازه مدیریت کردن مخاطبان، هماهنگی با همکاران، انجام عملیات فروش، انجام بازاریابی ایمیل، و استخراج تحلیل هایی که از داده های حاصل از فعالیت های خود شما تولید شده اند، می دهد.
قطعاً این برنامه شبیه به یک CRM می نماید. نسخه ابتدایی آن به ازای هر کاربر ۲۹ دلار هزینه دارد، و به کاربران حرفه ای-افرادی که از طریق ایمیل خود متصل شده اند- اجازه ورود می دهد و به شما اجازه می دهد در هر روز ۵۰ ایمیل توده ای را ارسال کنید. اگر شما قابلیت‌های پیشرفته تری ماند عملیات بازاریابی محتوا، توانایی به اشتراک گذاری مخاطبین در بین تیم ها، و ابزار بخش فروش، را می خواهید پس باید ۴۹ دلار هزینه متقبل شوید تا نسخه Professional از این برنامه را دریافت کنید.

برنامه Fat Free CRM
Fat Free CRM یک برنامه منبع باز و رایگان است و می توان آن را بر روی سیستم عامل های ویندوز، مک، OS، لینوکس، یا پلتفرم کلاد به نام Heroku نصب کرد. این برنامه شامل ماژول هایی برای مدیریت مخاطبان، نسبت دادن وظایف، دنبال کردن و مدیریت کردن فرصت ها و مشاهده کردن برترین ها، می باشد. اتوماسیون بازاریابی در این برنامه به صورت توکار وجود ندارد، اما شما می توانید کمپین هایی را ایجاد کنید و به هریک وظایفی را نسبت دهید، این کار به شما کمک می کند تا میزان مخارج خود را دنبال کنید تا بتوانید با تصمیم های مناسب سود خود را افزایش دهید و بر روی تلاش های بعدی خود تمرکز کنید. همه این کارها رایگان است.
مزیت این برنامه این است که شما می توانید به صورت کامل خودتان آن را برپا کنید. این یک برنامه خیلی فنی نیست. پس نیازی نیست که شما یک ادمین سیستم حرفه ای باشید، و یک فرد خیلی آماتور هم می تواند آن را مدیریت کند. برای مثال، نصب ویندوز، شامل نصب یک وب سرور داخلی می باشد و همچنین قبل از این که به CRM دسترسی پیدا کنید باید عناصر زیادی را تنظیم کنید. شاید استفاده از این برنامه برای شما لذت بخش باشد.

برنامه Insightly Basic
یک نسخه رایگان به نام Insightly وجود دارد اگر بخواهید نسخه Basic آن را خریداری کنید باید ماهیانه ۱۲ دلار پرداخت کنید، و قطعاً پرداخت این هزینه ارزش دریافت این ارتقا را دارد. نسخه رایگان این برنامه تنها دارای ۵ قالب ایمیل است و روزانه به شما اجازه ارسال ۱۰ ایمیل توده ای را می دهد. اگر دارای تعداد زیادی از مشتریان هستید، و نوعی از بخش بندی را در برنامه کار خود داشته باشید، این نسخه رایگان برای شما محدودیت هایی را ایجاد خواهد کرد و کمپین های شما را در زمان اوج استفاده سال محدودتر می کند.
با پرداخت ۱۲ دلار و دریافت نسخه پیشرفته تر این برنامه می توانید قابلیت هایی همچون مدیریت مخاطبین، مدیریت فروش ها، ۵۰ قالب ایمیل، توانایی ارسال ۵۰۰ ایمیل توده ای در هر روز، و ۱ گیگابایت حافظه آنلاین برای ذخیره سازی جهت پایگاه داده خود داشته باشید. برنامه Insightly با Gmail و Outlook و همچنین پلتفرم بازاریابی ایمیل MailChimp یکپارچه می شود. نسخه ابتدایی این برنامه همچنین دارای یک برنامه موبایل است که به شما اجازه می دهد کارت های تجاری خود را نظارت کنید و محتواهای مربوط به آن ها را به صورت مستقیم به ماژول مدیریت مخاطبین Insightly ارسال کنید. همه نسخه ها، به غیر از نسخه رایگان این برنامه، دارای پشتیبانی در حین نصب و راه اندازی هستند.

برنامه KulaHub
قراردادهای مربوط به استفاد از KulaHub از مبلغ ۳۹۹ پوند شروع می شود، که بسیار گران تر از همه این CRM هایی است که در این جا مورد بررسی قرار دادیم. اما با پرداخت این مبلغ می توانید بی نهایت کاربر داشته باشید. در عوض، KulaHub با توجه به تعداد مخاطبین موجود در پایگاه داده شما قیمت گذاری شده است. ارزان ترین نسخه از این برنامه ۲۵۰ پوند می باشد. اگر نیاز بیشتر از این دارید، قرار داد بعدی به ازای ۵۰۰ مخاطب برای شما ۶۹۹ پوند هزینه دارد.
مجموعه قابلیت‌های این برنامه شامل مدیریت مخاطبین، طراحی پویا و پاسخ گو، بازاریابی ایمیل (بدون هیچ محدودیتی بر روی تعداد ایمیل هایی که می توانید ماهیانه ارسال کنید)، و دامنه ای وسیع از گزارش های قالبی می باشد. ولی چیزی که برنامه KulaHub را از مشتریان جدا می کند این است که تمامی داده های آن بر روی سرورهای بریتانیا ذخیره می شود: در صورتی مفید است که شما دوست نداشته باشید به دلیل مسائل امنیت داده های خود را به خطر بیاندازید.
برنامه Microsoft Dynamics 365
برنامه Dynamics همان CRM است که محصول کمپانی Microsoft می باشد، و دارای نسخه ای بر پایه کلاد برای تجارت های کوچک مفید است و دارای ماژول هایی برای مدیریت امور فروش و خدمات مربوط به مشتریان است. تعجبی ندارد که یکی از بزرگترین مزیت های مربوط به برنامه Dynamics این است که با نرم افزار Microsoft Office 365 یکپارچه می‌شود: این قابلیت به شما اجازه می دهد به صورت مستقیم در برنامه Outlook از اطلاعات مربوط به CRM استفاده کنید. داده های CRM شما در SharePoint ذخیره می شوند، و به شما این هشدار را می دهد که می توانید آن ها در OneNote نیز ذخیره کنید و البته می توانید به راحتی این داده ها را به Excel صادر کنید.
این CRM به منظور یکپارچه شدن با اسکایپ جهت انجام تجارت ساخته شده است، به این طریق تماس هایی که شما بر روی PC خود دریافت می کنید یا خودتان با افراد تماس می گیرید، به صورت خودکار در CRM ذخیره می شوند. همچنین مایکروسافت ۹۹٫۹۹ درصد این برنامه را ضمانت می کند. اگر این برنامه جوابگوی سطحی از خدمات نباشد، مایکروسافت میزان ضرر تجارت شما را جبران خواهد کرد. هر چه ما به مطبوعات مراجعه کردیم به این نتیجه رسیدیم که هنوز مبلغ Dynamics 365 اعلام نشده است، اما به زودی اعلام خواهد شد.

برنامه Really Simple Systems
Really Simple Systems برای استفاده در ۱۰۰ حساب کاربری اول و ۲ کاربر اول رایگان است. بعد از این تعداد شما باید به ازای هر اضافه کردن هر کاربر ۱۰ پوند ماهیانه و ۵ پوند در ماه برای ارتقا دادن از ۱۰۰ حساب به ۲۰۰ حساب کاربری، پرداخت کنید. این برنامه به شما اجازه می دهد که مخاطبین، فرصت ها، و وظایف خود را دنبال کنید و همچنین دارای بخش پیش بینی فروش، و گزارش هایی به صورت توکار است، البته این برنامه ۱۰۰ مگابایت از فضا را برای ذخیره کردن اسناد در اختیار شما قرار می دهد. با استفاده قابلیت MailSync این CRM به صورت خودکار تمامی ایمیل های بین کمپانی و مشتریان کمپانی و رهبران فروش را ثبت می کند. این برنامه علاوه بر ارائه کردن یک نسخه ابتدایی به صورت رایگان، هیچ ضرورتی را برای امضای قرارداد دوره برای شما قرار نداده است. همچنین به شما اجازه می دهد تا داده های خود را در هر زمان دلخواه خود، به وسیله دکمه “Download My Data” صادر کنید. این کار میزان ریسک صادر کردن داده ها را در یک فایل دلخواه برای شما به حداقل می رساند. اگر به این نتیجه رسیدید که نیازی به آن ندارید، به سادگی قرار خود را کنسل کنید و داده های خود را به یک CRM دیگر منتقل کنید.
برنامه SugarCRM
نسخه SugarCRM Professional شامل قابلیت هایی همچون مدیریت مخاطبین، مدیریت فروش و اتوماسیون، عملیات پشتیبانی از مشتری، دامنه ای از گزارش ها و داشبوردهای متفاوت، و حتی اتوماسیون مرکز تماس، می باشد. اما طبق گفته این کمپانی، نقطه قوت فروش این برنامه، تجربه کاربری قوی آن است. به این صورت که این برنامه به جای تمرکز کردن بر روی یک گروه نامنظم از افراد، بر روی کاربران به صورت فردی تمرکز دارد.
در عمل این به این معنی است که دارای دو قابلیت قوی است، یعنی هم به شدت قابل خصوصی سازی کردن است و هم قابلیت کار کردن با دامنه وسیعی از برنامه های خارجی و پلاگین ها را دارد. این برنامه با نرم افزار Microsoft Outlook و همچنین ایمیل اینترنتی مانند Gmail یکپارچه می شود. این CRM طبیعی جهت کار کردن بر روی مرورگرهای موبایل همانند نسخه دسکتاپ، ساخته شده است. اما همچنین برنامه هایی برای کار کردن با سیستم عامل های Android و iOS کار کند. زمانی که در جاده هستید می توانید از ابزارهایی مانند GoToMeeting و Cisco WebEx برای هماهنگ و همگام شدن با برنامه SugarCRM استفاده کنید.
نسخه حرفه ای (Professional) از این برنامه ۴۰ پوند به صورت ماهیانه برای شما هزینه دارد، و با پرداخت این مبلغ شما میزان ۱۵ گیگابایت حافظه ذخیره سازی چه در سایت و چه در حافظه کلاد دریافت خواهید کرد.

برنامه Infusionsoft Sales Deluxe
Infusionsoft Sales Deluxe یک CRM برپایه کلاد است که دارای ماژول هایی برای مدیریت مخاطبین، اتوماسیون بازاریابی و مدیریت فروش می باشد. با پرداخت ۲۹۹ دلار به صورت ماهیانه، لایسنسی را دریافت می کنید که چهار کاربر و ۵۰۰۰ مخاطب را پوشش می دهد و به شما اجازه می دهد که به صورت ماهیانه ۲۵۰۰۰ ایمیل را ارسال کنید. اضافه کردن مخاطبین به صورت تکی آسان است: با یک بار کلیک کردن این کار تمام می شود. بخش وارد کردن اطلاعات (import) به خوبی عمل کرده و بدون مشکل همه فیلدهای شما را وارد می کند.
برنامه Infusionsoft با استفاده از تگ‌ها مشتریان شما را بخش بندی می کند. برای نمونه، در مورد کاری که ما با این برنامه انجام دادیم قصد داشتی در بین مشتریانی که در آژانس های تبلیغاتی فعالیت می کنند و مشتریانی که برای مجلات و روزنامه ها کار می کنند، تمایزی را ایجاد کنیم. پس به این ترتیب یک تگ را برای هر گروه ایجاد کردیم.
این کار به ما اجازه داد تا به صورت جداگانه با هریک از این گروه ها ارتباط برقرار کنیم، و به مخاطبینی که یک تگ را به اشتراک گذاشته بودند ایمیل های توده ای ارسال کنیم. متاسفانه این برنامه به ما اجازه تولید گزارش هایی که به وسیله تگ ها فیلتر شده بود را نداد. پس برای داشتن این قابلیت شما باید نسخه جدیدتر این برنامه را تهیه کنید.
همانطور که انتظار دارید، جزئیات مخاطبین بدون هیچ مشکلی ثبت و ضبط می شوند. برنامه Infusionsoft همچنین در بردارنده یک تقویم بوده که بسیار مفید است. وظایف و قرار ملاقات هایی که شما بر روی صفحه مخاطبین ثبت می کنید به صورت خودکار در تقویم شما نمایش داده می شود.
شما می توانید برنامه Infusionsoft را به هر دو نرم افزار Outlook و Google Apps یکپارچه کنید که در این موارد به خوبی عمل کرد. وارد کردن ایمیل ها از Outlook خصوصاً به عنوان راهی برای ارتباط برقرار کردن با یک مخاطب جدید بسیار مفید واقع شد. یکپارچه کردن تقویم در این برنامه در هر دو مورد خوب و ساده بود. به این ترتیب که ما برنامه مرتبط با آن را نصب کردیم و تقویم به صورت خودکار همگام سازی شد.
دنبال کردن و نظارت کردن بر هر فرصت در بخش فروش بسیار ساده و بدون استرس بود. شما یک فرصت جدید را وارد می کنید، آن را به یک مخاطب نسبت می دهید، و هرزمان که این مخاطب به مرحله ای دیگر از فروش منتقل می شود، استاتوس مربوط به این فرصت نیز تغییر خواهد کرد. به راحتی می توانید یک نظم و ترتیب را برای یک فرصت ایجاد کنید. زمانی که در بخش فروش به میزان هدف خود رسیدید و آن را به عنوان یک موفقیت ثبت کردید، در صفحه فرصت به سادگی می توانید برای مرتب کردن از گزینه “Create an order” استفاده کنید.
مدل فروش ما براساس خدمات قراردادی برای هریک از مشتریان است. این کار کمی با Infusionsoft به سختی انجام می شود. برای این که کاری کنیم سودهای ما بر روی بخش پیش بینی فروش نمایش داده شوند، مجبور بودیم یک محصول جدید را برای هر یک از فرصت ها ایجاد کنیم-ما نمی توانیم یک مقدار را برای هریک از فروش ها ثبت کنیم. این کمی مزاحم است، اما شما می توانید با ایجاد کردن یک سرویس یا محصول که دارای قیمت قابل خصوصی سازی است، از این مشکل خلاص شوید.
برنامه Infusionsoft دارای ده ها نوع گزارش است که در ماژول CRM به صورت خودکار تولید می شوند. و ماژول بازاریابی در این برنامه دارای ۳۲ گزارش بیشتر است. در بین آن ها، همه این گزارش ها به شما اجازه می دهند تا سودها را نظارت کنید، سرمایه گذاری ها را دنبال کنید، و معیارهایی مانند کلیک کردن و نرخ های باز برای حالت های پیچیده را برای آن تعیین کنید. شما همچنین قادر هستید که به وسیله قرار دادن تگ ها، گزارش های خود را بخش بندی کنید.
با استفاده از ماژول بازاریابی Infusionsoft ما یک کمپین را با استفاده از یک قالب ساده کلیک کردن و رها کردن (drag & drop) ایجاد کردیم. این برای ما میزان بیشترین فروش را نشان داد که در وب سایت ما نیز کپی شد. ما یک ایمیل را اتوماسیونی کردیم تا به هر فردی که فرم را در سایت ما پر کرده است به صورت خودکار ارسال شود، و البته بسیاری از ایمیل های توده ای را به افرادی که در لیست ایمیل کردن ما تعریف شده بودند بفرستد.
همه چیز به خوبی کار می کرد. ایمیل های تبلیغاتی ما برای ارسال شدن آماده بودند و با چند کلید ارسال می شدند و به خوبی عمل کردند. همه این ایمیل ها به قسمت Spam در ایمیل افراد می رفتند و گزارش ایمیل قوی بود، به طوری که همه معیارها به سرعت تایید و رعایت شده بودند. این برنامه همچنین گزارش می کرد که چه افرادی این ایمیل را باز کرده اند و چه زمانی این کار را انجام داده اند. این قابلیت باعث شده است که برنامه از برنامه HotSpot برتر شود، زیرا HotSpot همیشه نمی توانست ایمیل ها را به درستی باز کند.
از چند نظر می توان گفت برنامه Infusionsoft عالی است. قبل از این که نقد و بررسی را تمام کنیم باید بگوییم که این برنامه دارای پشتیبانی ۲۴ ساعته به صورت چت زنده است (که این پشتیبانی توسط متخصصان صبور انجام می شود). در شرایط مساوی، برنامه Infusionsoft یکی از رقبای جدی در بخش CRM برای دیگر برنامه ها می باشد. اما باتوجه به این که باید شما ماهیانه ۲۹۹ دلار را برای یک نسخه از آن پرداخت کنید، و البته برای نسخه پیشرفته تر باید به صورت ماهیانه حداقل ۷۵۰ دلار را پرداخت کنید، پس این یکی از گران ترین برنامه های موجود در این زمینه نیز محسوب می شود.

برنامه Neopost CRM
ریشه برنامه Neopost به تولید دستگاه های مهر زدن بر روی پول ها برمی گردد، که برای مشتریان تجاری خدمات ارائه می داند. با این حال در سال های اخیر این برنامه دارای شاخه های عمومی تری از جمله ارتباطات تجاری، و ارتباطات دیجیتالی شده است. این برنامه یک نسخه CRM را به تازگی به بازار وارد کرده است که به وسیله سیستم برنامه ریزی منابع شرکتی مشهوری به نام Odoo ساخته شده است، و به گونه ای خصوصی سازی شده است که استفاده از آن آسان باشد.
این CRM به ازای هر کاربر ۱۵ پوند به صورت ماهیانه هزینه دارد که در بخش خود حرف هایی برای گفتن دارد. با این حال یک نسخه ۱۵ پوند برای دستمزد نیز از این برنامه وجود دارد یعنی به ازای یک کاربر ۳۰ پوند، دو کاربر ۴۵ پوند، و غیره باید پرداخت کنید. بعد از ثبت نام و خریداری این برنامه، ۴ ساعت آموزش رایگان برای نصب و راه اندازی در اختیار شما قرار داده می شود که این هم یک ویژگی خوب است.
بسته پیش فرض این برنامه شامل چهار اپلیکیشن است: مدیر مخاطبین، ماژول فروش، تقویم، Chatter (ایمیل) و Discuss (پیام رسانی سریع داخلی). سه بسته آخر دارای ابزارهای چند-کاربره نیز هستند. از داخل اطلاعات ثبت شده یک مشتری یا فروشنده، می توانید ایمیل هایی را به صورت داخلی به همکاران خود ارسال کنید-برای نمونه، طبق اطلاعات ثبت شده، تصمیم مناسبی را با همکاری دیگران اتخاذ کنید.
در بسته Discuss شما می توانید کانال های پیام رسانی چند کاربره ایجاد کنید، شاید بتوانید از این طریق به بخش خاصی از فروش اجازه دهید تا تیم مربوط به خود را به روز نگه دارد. شما همچنین می توانید از Discuss برای ایجاد کانال های پیام رسانی که تنها قابلیت دعوت کردن را داشته باشند، ایجاد کنید، یا با هریک از یک کاربران چت های یک-به-یک را انجام دهید. در Neopost علاوه بر به اشتراک گذاری تقویم ها، شما می توانید با یکی از برنامه های Outlook یا Google Apps یکپارچه شوید و با هماهنگ شدن با این ابزارها، با آن ها همکاری داشته باشید. همچنین می توانید تقویم را به حالت نماشی لیست تبدیل کنید، و دقیقاً ببینید که در هریک از تقویم هایی که شما به آن دسترسی دارید، کدام یک از کاربران در جلسات شرکت کرده اند. این ویژگی ها، مفید هستند. همچنین استفاده از این برنامه آسان است. اما در مقایسه با رقبای دیگری مانند Sage CRM یا Bullhorn، این برنامه فاقد سطح مناسبی از کنترل و خصوصی سازی است.
مخاطبان شما در درون ماژول مخاطبین مدیریت می شوند، و به آن ها لینک شده اید ولی نمی توانید به صورت مستقیم با آن ها صحبت کنید. در درون هریک از کمپانی ها شما می توانید مخاطبین را به صورت سلسله مراتبی سازماندهی کنید، تا به این طریق بتوانید رابطه های بین کمپانی ها و افرادی که با آن ها معامله انجام می دهید را مشاهده کنید. اصلی ترین ابزار سازماندی در برنامه Neopost همان تگ ها هستند-تگ ها همانند قبل روش هایی را به شما ارائه می دهند که این روش ها برای هرکسی که با وردپرس یا یک سیستم مدیریت محتوای مشابه کار کرده باشد، آشنا به نظر می رسند. ما تگ هایی را با نام های “agency”، “press” و “brand” را برای مشتریان خود ایجاد کردیم. با استفاده ابزار فیلتر، می توانیم به راحتی تنها مخاطبینی را که می خواستیم مشاهده کنیم.
شما می توانید یک ایمیل خارجی را به هریک از مخاطبین ارسال کنید. تنها بر روی علامت “chatter” در قسمت پایین رکورد مخاطب کلیک کنید، ایمیل مورد نظر را وارد کنید و Send را بزنید. ایمیل های ارسال شده و پاسخ ها (reply) همگی در رکورد مربوط به هر کاربر ثبت می شوند.
مدیریت فروش ها در درون ماژول CRM انجام می شود. شما می توانید بیش از یک بخش فروش را ایجاد کنید و هریک از مراحل را با اضافه کردن، حذف کردن، نام گذاری مجدد، و وزن دهی مجدد هر مرحله، خصوصی سازی کنید. همه این کارها به وسیله کلیک و رها کردن (drag & drop) انجام می شوند و از این آسان تر امکان ندارد.
برای اضافه کردن یک فروش جدید، تنها برای علامت به علاوه در مرحله موردنظر خود کلیک کنید، جزئیات را وارد کنید و بر روی Enter کلیک کنید. زمانی که فروش مربوطه را جابه جا می کنید، به راحتی می توانید با کلیک و رها کردن آن را مدیریت کنید. این بخش از فروش وزن دهی شده است پس مقدار هریک از فرصت ها-همان گونه که در گزارش ها ارائه شده است-با حرکت کردن آن، افزایش پیدا خواهد کرد.
برنامه Neopost CRM دارای توانایی های زیادی با قیمت مناسب است. با این حال در این برنامه قابلیت ارسال ایمیل های توده ای وجود ندارد و برخی از عناصر رابط کاربری در آن باگ دار به نظر می رسند. گاهی ممکن است زمان ورود به برنامه به علت وجود برخی باگ ها، ما را  به لاگین های اشتباهی هدایت کند. نسخه آزمایشی این برنامه در ابتدا همان گونه که انتظار می رفت کار می کرد ولی به صورت ناگهانی متوقف شد. ما امیدوار هستیم که در آینده نزدیک بتوانیم یک نسخه کامل تر از برنامه Neopost را با قابلیت های کامل مورد نقد و بررسی قرار دهیم. تا آن زمان، دانستن این برنامه ها برای شما خوب است اما خرید آن کار اشتباهی است.

برنامه Sage CRM Professional
برنامه Sage CRM یک کهنه کار در این صنعت محسوب می شود. یک نسخه تضمینی از این برنامه برای تجارت هایی که قصد دارند برنامه Sage CRM خود را با ERP یکپارچه کنند وجود دارد، درحالی که نسخه Essential از این برنامه برای تجارت هایی مناسب است که قصد انجام مدیریت مخاطبین و فروش را دارند ولی نیازی به بازاریابی الکترونیکی و برخی قابلیت های دیگر ندارند.
نسخه Professional از این برنامه که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است، به ازای هر کاربر به صورت ماهیانه ۵۰ پوند هزینه دارد و یک CRM کلاد (ابری) محسوب می شود. این برنامه دارای قابلیت های مدیریت مخاطبین، یکپارچگی ایمیل، مدیریت بخش فروش و بازاریابی ایمیل است. برنامه Sage CRM سه نوع کاربر را در خود جای می دهد: استاندارد، مدیر اطلاعات و ادمین سیستم. ادمین ها به همه عملیات مربوط به سیستم دسترسی دارند، مدیر اطلاعات می تواند کمپین های بازاریابی، گروه ها، و گزارش ها و دیگر قابلیت های مهم در سیستم را ایجاد و ویرایش کند، و کاربران استاندارد می تواند داده ها را وارد کنند و صفحه هایی را که متناسب با کار آن ها باشد مشاهده کنند. شما همچنین می تواند انواع جدیدی از کاربران را با استفاده از ساختن قالب های خودتان، ایجاد کنید. زمانی که نصب انجام شد، شما کاربران را به تیم هایی دسته بندی می کنید، به طوری که ادمین ها می توانند افرادی را به فرصت ها یا موارد جدید نسبت دهند. در حالت Team این برنامه، اعضاء می توانند همه فرصت ها، مخاطبین، و همه اشیایی که متعلق به تیم است را مشاهده کنند. این قابلیت، نظارت داشتن بر روی پیشرفت پشتیبانی فردی یا فروش ها را برای رهبران تیم آسان می کند.
از طریق یک پلاگین Outlook شما می توانید تقویم Sage CRM را با تقویم های کمپانی Outlook همگام سازی کنید. اما برای این کار باید Sage CRM را در Internet Explorer اجرا کنید-زیرا این تنها مرورگری است که با پلاگین مربوطه هم خوانی و سازگاری دارد. یکپارچگی Exchange نیز در دسترس است، اما تنها در حالت On-Premise در این برنامه، که تنها برای کارایی های خاص مشتریان است و هزینه اضافی دارد.
برنامه هایی برای سیستم های اندروید و iOS نیز برای Sage CRM ساخته شده اند، اما بر روی تبلت ها کار نمی کنند. این برنامه های موبایل دسترسی به صورت فقط خواندنی (read-only) به اکثر داده ها را به شما می دهند، اما شما می توانید تماس هایی را به صورت مستقیم از طریق این برنامه ها برقرار کنید. زمانی که این تماس به اتمام رسید، بر روی دکمه “log call” می زنید تا مدت زمان مکامه و زمان مکالمه را برای شما به ثبت برساند.
به طور کلی، قابلیت های به اشتراک گذاری و همکاری در برنامه Sage CRM زیاد، کمک کننده و البته پیچیده هستند. و قالب کلی این برنامه به صورتی است که تجربه کاربری خوبی ندارد زیرا رابط کاربری پیچیده ای دارد. چرا پلاگین مربوط به Outlook تنها در مرورگر Internet Explorer 11 کار می کند؟ چه نیازی به دو حالت جداگانه برای دسترسی داشتن به اطلاعات تیم و کاربر است؟ زمانی رابط کاربری این برنامه عملکرد خوبی را نسبت به رقبای خود ندارد و سوئیچ کردن بین حالت ها باعث سردرگمی شما می شود.
حداقل برای مدیریت فروش های خود، شما بیشتر بر روی صفحات مربوط به Leads و Opportunities خواهید ماند. روال کاری در این برنامه برای همه افرادی که در فروش کار کرده اند آشنا خواهد بود. از ابتدای یک فروش با سود بالا شروع شده، و ارزشیابی ها صورت خواهد گرفت و در نهایت فروش شما برنده یا بازنده خواهد شد. با این حال، شما می توانید روال کاری خود را خصوصی سازی کنید تا مراحلی را که با مدل تجاری شما منطبق هستند، ایجاد کنید.
برای تکمیل کردن قیف فروش شما می توانید کمپین هایی را ایجاد کنید و فعالیت هایی را که در درون آن ها صورت می گیرد ثبت کنید، و حداکثر فروش خود را به گونه ای تنظیم کنید که میزان کارایی را در بازاریابی شما افزایش دهد. این برنامه فاقد بازاریابی الکترونیکی به صورت توکار است اما به راحتی با MailChimp یکپارچه می شود. ما به وسیله بخش بندی کردن گروه ها در این برنامه، توانستیم یکی از آن ها را به MailChimp صادر کنیم و آن را به یک ایمیل آزمایشی ارسال کنیم. این بخش هم بدون بروز مشکلی به پایان رسید.
برنامه Sage دارای ۹۹ عدد گزارش از پیش ساخته شده است که در یک نگاه گذرا و سریع به شما نشان می دهد که هر یک از فروشندگان چه عملکردی داشته اند، بزرگترین معاملات مربوط به گروه شما کدام هستند، و پشتیبانی از مشتری و محصولات به چه صورتی انجام شده اند و غیره. برای اجرای یک گزارش شما باید پارامترهای ورودی آن را انتخاب کنید و “Go” را بزنید. این گزارش، منجر به تولید یک پنجره پاپ آپ شده یا این که می توانید آن ها را به یک فایل CSV صادر کنید.
Sage CRM هم مانند برنامه Act! یک برنامه کامل و کمک کننده در این زمینه است. اما رابط کاربری آن مزاحم است، برای نمونه، برای ساختن یک گروه شما باید در بین چند صفحه بچرخید و چند مرحله را تکمیل کنید که کار وقت گیری است. علاوه بر این، پس منحنی یادگیری این برنامه شیب تندتری نسبت به برنامه ای به نام Salesforce دارد که آن برنامه هم دارای همین سطح از پیچیدگی است. اگر Sage CRM بتواند چندکاره بودن و راحتی در استفاده را با هم ترکیب کند آنگاه رتبه ان از بقیه رقبا بالاتر می رود.

برنامه Salesforce Lightning Professional
Salesforce Lightning Professional برنامه ای شامل قابلیت های یکپارچگی ایمیل، مدیریت مخاطبین، مدیریت فروش، بازاریابی ایمیل، ابزارهای همکاری و به اشتراک گذاری است و به شما اجازه می دهد تعداد ۵۰۰۰ ایمیل را در روز ارسال کنید. در این برنامه، به ازای هر کاربر به صورت ماهیانه باید ۶۰ پوند پرداخت کنید و تعداد مخاطبان شما بی نهایت خواهد بود. برنامه Salesforce با استفاده از ترکیبی از نقش ها، رکوردها و پروفایل ها، به شما اجازه کنترل کردن این که چه کسی پرونده ها ، مخاطبین و فرصت ها را مشاهده و کنترل می کند، می دهد. شما می توانید دسترسی محدود به وسیله ادرس IP داشته باشید و پروفایل هایی را ایجاد کنید که نشان می دهند یک کاربر چگونه قادر به دسترسی پیدا کردن به تنظیمات و فعالیت های این برنامه است. سپس می توانید این تنظیمات را به هر تعداد از حساب های کاربری که دوست دارید اضافه کنید.
قابلیت های همکاری در این برنامه شامل گروه ها است، که این اجازه را به کاربران می دهد تا به سلیقه خود پیام ها، فایل ها، و لینک هایی را با رکوردهای مهمی اشتراک بگذارند. کاربران می توانند فایل هایی را آپلود کرده و به اشتراک بگذارند درحالی که ادمین ها وظیفه اضافه کردن رکوردهایی را به دیگر کاربران و تنظیم اهداف فروش دارند.
اشتراک گذاری در این برنامه به خوبی عمل کرد. در یک مورد ما به مشکل برخورد کردیم، زمانی که قادر به انتقال یک رکورد از یک کاربر به دیگر کاربران نبودیم این مزاحمت ایجاد شد، اما یک جستجوی سریع در مورد این مشکل باعث شد در چند دقیقه این مشکل برطرف شود.
برنامه موبایل Salesforce شاید کمی گیج کننده باشد. چرا این برنامه تنها داشبوردی از شما را که اخیراً از آن استفاده کرده اید نشان می دهد و همه را نشان نمی دهد؟ اما این برنامه دارای دامنه وسیعی از قابلیت ها برای استفاده کردن در گوشی هوشمند و تبلت است. ساختن یک فرم وب-به-حداکثر سود کار ساده ای بود. ما از عملیاتی در Salesforce استفاده کردیم تا کد HTML را برای یک فرم وب تولید کردیم و این کد را بر روی وب سایت خود پست کردیم، و جزئیات مربوطه در لیستی وارد شدند که به صورت خودکار در لیست مربوط به ‘leads’ باز شد.
برای گزارش و دنبال کردن فعالیت های خود، می توانید این برنامه به صورت کمپین هایی سازماندهی کنید. ما یک کمپین را با نام پاییز ۲۰۱۶ ایجاد کردیم. آن را به گونه ای تنظیم کردیم که دارای کمپین های دیگری به صورت زیرمجموعه باشد و برنامه را بر روی Classic قرار دادیم تا لیست کوچکی از مخاطبان را وارد کنیم. هر فعالیتی که مربوط به این کمپین می شد ثبت شد تا در محاسبه میزان سود در این سرمایه گذاری در پایان مدت کمپین به ما کمک کند.
برای تست کردن روال کاری این اتوماسیون، ما یک پاسخگوی خودکار ساده را تنظیم کردیم. ما باید کد مورد نظر را ویرایش می کردیم و این کد نیز با استفاده از ترفندهایی که در گروه های دیگر یاد گرفته ایم تولید می شود، اما ما آن را بدون هیچ دردسری به دست آوردیم.
برای بررسی کردن  یک استاتوس یا فعالیت های دیگر در کمپین خود، ما از ترکیبی از گزارش ها و داشبوردها استفاده کردیم. در این برنامه ۷ داشبورد وجود دارند، ما به صورت خاص یکی از این داشبورد ها را می پسندیم، که نحوه و زمان استفاده مناسب از این CRM را به شما نشان می دهد. این داشبود برای اطمینان حاصل کردن از این که همکاری شما به درون CRM منتقل شده است، عالی است.
برنامه Salesforce دارای بیش از ۱۰۰ گزارش به صورت توکار است و همچنین این توانایی را به شما داده است که برای خودتان گزارش هایی را ایجاد کنید. هرچه که از چنین برنامه ای انتظار داشته اید در این برنامه وجود دارد، از جمله پیش بینی میزان فروش در آن موجود است. استفاده از گزارش ها عموماً آسان است و دارای تمامی اطلاعاتی است که کمپانی ها برای تصمیم گیری به آن ها نیاز دارند.
برنامه Salesforce دارای بهترین ترکیب از انعطاف پذیری، قابلیت ها، و استفاده آسان در این مقاله است. این برنامه ارزان ترین برنامه در این زمینه نیست اما ابزارهایی را که مورد نیاز تجارت های متوسط است به آن ها ارائه می دهد تا بتوانند به وسیله آن مدیریت فروش خوبی را داشته باشند.

برنامه Zoho CRM Professional
برنامه Zoho، در ماه جولای تعداد ۵۰ قابلیت جدید را به قابلیت های خود اضافه کرد، از جمله این قابلیت های جدید، تحلیل ایمیل بهبود یافته و یکپارچگی با فضای اجتماعی بود. رابط کاربری نیز در این برنامه بهتر شده، پاسخ گویی بهتری دارد و استفاده از آن نیز آسان تر از قبل شده است. اگر شما کمتر از ۱۰ کاربر دارید می توانید از Zoho به صورت رایگان استفاده کنید و نسخه های دیگری نیز به صورت رایگان از این برنامه وجود دارند، اما ما نسخه Professional از این برنامه را انتخاب کردیم و مورد بررسی قرار دادیم. با پرداخت تنها ۱۷ پوند به صورت ماهیانه (اگر اشتراک شده سالیانه باشد- باید ۲۰ پوند را به صورت ماه به ماه پرداخت کنید)، پس با این قیمت این برنامه از بسیاری از برنامه های رقیب ارزان تر است.
این برنامه یکی از امن ترین برنامه ها در این زمینه است. Zoho دارای ی قابلیت تشخیص هویت دو مرحله ای است، البته شما مجبور به استفاده کردن از آن نیستید، و دارای یک پسورد تولید شده توسط همین برنامه برای پلاگین های خارجی است که به آن وصل می کنید (برای مثال، پلاگین Outlook).
این برنامه استفاده آسانی دارد. جابه جا شدن بین صفحات به سرعت انجام می شود، و زمانی که بر روی یک تب کلیک می کنید تاخیر خاصی وجود ندارد و محتویات به صورت خودکار به روز می شوند. شاید این ویژگی ها معمولی به نظر برسند، اما زمانی که شما یک روز کامل را بر روی یک CRM با تاخیر زیاد سپری کنید، آنگاه این قابلیت ها را در این برنامه بهتر درک خواهید کرد.
ما این CRM را با برنامه های Microsoft Outlook و Google Apps یکپارچه کردیم. این کار در هر دو برنامه ساده و سریع صورت گرفت. افزونه Outlook نسبت به دیگر رقبا، در این برنامه ها بهتر بود و یکپارچگی برنامه با Gmail نیز به خوبی صورت گرفت: هر ایمیلی که دریافت می شد، برنامه به صورت خودکار تشخصی می داد که این یک مخاطب است یا یک فروشنده، و همچنین به صورت خودکار به تاریخچه مخاطبین اضافه می شد.
با استفاده از قابلیت جدید Sales Signals ، به محض این که یکی از مشتریان ما یک ایمیل را باز می کردند یا از طریق شبکه های اجتماعی با ما ارتباط برقرار می کردند با خبر می شدیم. برنامه HotSpot و Infusionsoft نیز باز شدن ایمیل ها را دنبال می کنند، اما HotSpot نتیجه های اشتباهی را به ما میداد، و این قابلیت در برنامه Infusionsoft نیز به خوبی کار نمی کرد. در برنامه Zoho، این قابلیت در سمت چپ و بالای داشبورد شما قرار دارد.
دو نقش کاربری در Zoho CRM وجود دارند. ادمین ها می توانند داده های مربوط به تیم خود را مشاهده کنند و وظایفی را برای اعضای تیم خود مشخص کنند. کاربران تنها می توانند داده های مربوط به خودشان را مشاهده کنند. در حین انجام راه اندازی، شما می توانید نقش هایی را به هر کاربر نسبت دهید و آنها را در یک سلسله مراتب سازماندهی کنید، این کار به هر یک از ادمین ها اجازه دسترسی به داده های کاربران خودش را می دهد.
ادمین ها از صفحه خانگی خود می توانند داده ها، معاملات، و دیگر رکوردها را با مجموعه ای از معیارها فیلتر کنند و البته همه این کارها با چند کلیک صورت می گیرند. این کار باعث می شود ادمین بداند که چه کسی اخیرا مشغول به انجام چه کاری بوده است، و چه کسی بیشترین فروش را انجام داده است و غیره. Zoho همچنین دارای دیواره فیس بوک برای خودش می  باشد که به این دیواره Feeds می گویند. ادمین ها می توانند تعیین کنند که چه اطلاعاتی بر روی Feeds پست شوند و چه کسی بتواند این اطلاعات را مشاهده کند. کاربران می توانند بر روی feed مربوط به خود دیدگاه قرار دهند و حتی اسنادی را به آن ها اضافه کنند.
برای یک بررسی با جزئیات بیشتر، در این برنامه بیش از ۱۰۰ قالب گزارش وجود دارد که کاربران می توانند آن ها را اجرا کنند. گزارش ها علاوه بر نمایش عملکرد فروش و فعالیت های کاربر، می توانند مدیریت اموری را در کمپانی همانند فروش، منابع رهبری، کمپین ها و غیر به عهده بگیرند. ما از ابزارهای اتوماسیون برای طراحی یک فرم فروش استفاده کردیم، و آن را در یک وب سایت قرار دادیم، و سپس یک ایمیل را به گونه ای تنظیم کردیم که به هرکسی که فرم را پر کرد ارسال شود. این مرحله کمی با کدهای موجود مشکل داشت و به گونه ای که ما می خواستیم عمل نکرد اما در غیر این صورت به خوبی کار می کند.
پرداخت ماهیانه ۲۰ پوند برای دریافت این برنامه کمی وسوسه کننده است. همانند مدیریت فروش، همکاری و اتوماسیون، برنامه Zoho CRM Professional شامل یک سیستم مدیریت عالی است که به شما اجازه می دهد بررسی کنید که چه کسی بر روی وب سایت شما حضور دارد، و حتی یک عملیات live-chat را نصب کنید (ما این را بر روی وردپرس امتحان کردیم، که به خوبی کار کرد). در مقایسه با رقبا، یعنی برنامه هایی مانند Salesforce، دارای ارزش بالایی است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text