img

برای اجرای بازی های DirectX 12 به چند هسته نیاز داریم؟

/
/
/

به چند هسته ی CPU برای اجرای بازی ها در کامپیوتر های شخصی (PC ها) نیاز داریم؟ تجربه نشان می دهد که چهار هسته و اگر از Hyper-Threading (فرا ریسمانی یا به اختصار HTT یا HT که نام فناوری چند ریسمانی یا Multi-Threading همزمان است) استفاده می کنید، دو هسته هم کافی است. در شرایط قراردادی، قابلیت DirectX 12 برای استفاده از CPU های چند هسته ای، بیشتر از نسخه های قبلی DirectX بوده و کارایی بیشتری در زمان کار کردن با این CPU ها دارد. اما چند هسته ی بیشتر؟ برای پیدا کردن پاسخ، آخرین و جدید ترین ارزیابی (benchmark یا مَحَک) های بررسی اجرای بازی های کامپیوتری را انجام داده ایم.

 روش انجام آزمون (تست) ها
برای انجام آزمون (تست) ها از جدید ترین نسخه ی سیستم عامل ویندوز ۱۰ بر روی یک کامپیوتر شخصی (PC) مجهز به یک پردازشگر هشت هسته ایِ Core i7-5960X، حافظه ی ۳۲ گیگا بایتی RAM از نوع DDR4/2133 و یک واحد پردازش گرافیکی (Graphic Processing Unit که به صورت مخفف GPU نیز نوشته می شود) AMD Radeon Fury X، استفاده شده است.
باید به این نکته توجه داشته باشیم که در کنار تعداد هسته ها، ویژگی Turbo Boost (قابلیتی در پردازنده ‌های شرکت اینتل است که به صورت پویا سرعت پردازنده را تغییر می‌دهد اما نکته ی اصلی این است که این افزایش سرعت در مواقع نیاز و به درخواست سیستم‌ عامل انجام می‌شود تا پردازنده بتواند در هنگام بی‌ کاری و انجام کار های سبک تر انرژی کم‌ تری مصرف کند) می تواند عملکرد یک تراشه را تقویت کند. به جای خاموش کردن Turbo Boost، در پردازشگر های تا دو هسته با ویژگی Hyper-Threading، ترتیبی داده شد تا تراشه با بسامد ۳٫۵ گیگا هرتز و در غیر این صورت، با بسامد ۳٫۳ گیگا هرتز کار کُند. اگر چه بهتر بود از پردازشگر های مختلف استفاده می کردیم، چرا که عملکرد و واکنش تراشه های مختلف متفاوت است، اما شرایط ایجاد شده برای این آزمون (تست) ها به گونه ای بودند که در هر مورد، یک تخمین مناسب و البته منطقی به دست آورده شود.  آزمون ها با اجرای آزمون (تست) Maxon›s Cinebench R15 شروع شدند. این آزمون، نتایج واقعی (آن چه در استفاده ی عادی با آن روبرو می شویم) را نشان داده و مسیر ادامه ی بررسی ها را مشخص می کند. اگر چه نتیجه ی این آزمون به تنهایی کافی نیست اما پردازشگر هشت هسته ای مورد بررسی، نتایج خوبی را در این آزمون به ثبت رسانده است.
باید توجه داشته باشیم که آزمون (تست) ارائه ی ماشینی تصویر (یا رِندرینگ که به فرآیند نمایش تصویر اجسام سه بعدی بر روی صفحه ی نمایشگر دو بعدی گفته می شود) Cinebench R15، آزمونی است که فقط به بررسی CPU می پردازد. در حقیقت این آزمون یکی از بررسی های ابتدایی برای DirectX 12 به حساب می آید. در آزمون هایی که در گذشته انجام شده، عملکرد یک پردازشگر چهار هسته ای با ویژگی Hyper-Threading بسیار بهتر از پردازشگر دو هسته ای گزارش شده است. نمودار نشان می دهد که در این آزمون، تعداد هسته ها اهمیت بیشتری نسبت به سرعت ریز پردازنده (clock speed) دارد.
آزمون Cinebench R15 یک آزمون (مَحَک) ارائه ی ماشینی تصویر (رِندِرینگ) است که در آن، پردازشگر های با هسته های بیشتر، عملکرد بهتری دارند. اگر چه این آزمون برای بررسی قدرت اجرای بازی ها طراحی نشده اما نشان دهنده ی میزان مدیریت حجم کاری پردازشگر است

می خواهید هشت هسته را در DX12 ببینید؟
سال گذشته، با توجه به موجود نبودن پردازشگر های هشت هسته ای، بررسی ها بر روی پردازشگر های چهار هسته ای انجام شدند. اکنون و با مشخص شدن نتایج آزمون ها برای پردازشگر های هشت هسته ای، نکات جالب توجهی قابل مشاهده هستند. آزمون ویژگی های ۳DMark نشان دهنده ی چگونگی تغییر مقیاس های DirectX 12 در زمان اضافه شدن Hyper-Threading و تعداد هسته ها می باشد. متاسفانه، بعد از  شش هسته، اضافه کردن Hyper-Threading و هسته های بیشتر، تفاوت چندانی را ایجاد نمی کند.
این موضوع تا اندازه ای نا اُمید کننده به نظر می رسد اما دست کم از نتایج همین آزمون در زمان استفاده از DirectX 11 بهتر است. همان طور که در نمودار می بینیم، عملکرد قابل قبولی در زمان استفاده از یک پردازشگر دو هسته ای با Hyper-Threading را مشاهده خواهیم کرد. باید توجه داشته باشیم که امروزه، بیشتر بازی ها را می توان بدون هیچ مشکلی با استفاده از یک پردازشگر دو هسته ای دارای Hyper-Threading اجرا کرد و بسیاری از کاربران نیز در زمان استفاده از چنین پردازشگری هیچ مشکلی برای اجرای بازی های مختلف نخواهند داشت.

عملکرد در زمان اجرای بازی Ashes of the Singularity
هنوز هم می توانیم به CPU هشت هسته ای اعتماد داشته باشیم. در مرحله ی دوم، جدید ترین نسخه ی آزمون (تست) Ashes of the Singularity Beta II را اجرا کردیم. در حقیقت این آزمون، یک نمونه ی کامل از بازی هایی است که در آینده طراحی و تولید می شوند و با اجرای آن می توان قابلیت های مختلف DirectX12 مانند توانایی استفاد از کارت Radeon در کنار یک GeForce را ارزیابی کرد. همچنین، با توجه به Multi-Threading بودن آن، انتظار داشتیم که نتایج خوبی از یک تراشه ی هشت هسته ای به دست بیاوریم.
یک بار دیگر، آزمون را با استفاده از یک کارت AMD Radeon Fury X در کنار Hyper-Threating و پردازشگر های مختلف اجرا کردیم. در نمودار، نتایج نرخ فریم CPU متوسط را مشاهده می کنیم که در صورت داشتن منابع بی نهایت GPU، شاخصی برای عملکرد به حساب می آید. برای کم تر کردن اثر فاکتور GPU، آزمونی در رزولوشن پایین تر ۱۰۸۰×۱۹۲۰ را با پیش تنظیم High که دو مرحله از بالاترین سطح تنظیمات کمتر است، اجرا کردیم.
متاسفانه، نتیجه ی به دست آمده قابل قبول نبود. البته با بیشتر کردن هسته های پردازشگر و فعال کردن Hyper-Threating نتایج بهتری به دست آمد اما سرعت بهتر شدن نتایج به نسبت بیشتر شدن تعداد هسته ها و فعال بودن Hyper-Threating، افزایش پیدا نکرده است. در حقیقت، نتایج به دست آمده در حالت فعال بودن Hyper-Threating برای پردازشگر شش هسته ای، چندان بهتر از زمان غیر فعال بودن Hyper-Threating نبوده است. نکته ی جالب توجه این است که این تفاوت در زمان استفاده از پردازشگر هشت هسته ای، کمتر شده است.
البته باید اشاره کنیم که پیش بینی های ما نشان می دهد که اگر AMD می توانست پردازشگر هایی با ۱۰ یا ۱۲ هسته در اختیار ما قرار دهد، بدون تردید نتایج بهتری به دست می آمد.

 عملکرد Gears of War Ultimate Edition
به احتمال فراوان، Ashes of the singularity، بهترین آزمون برای بررسی DX12 می باشد. این آزمون در طول سال های قبل بهبود داده شده و تمام زوایای عملکرد یک CPU در کامپیوتر های امروزی را بررسی می کند اما نمی توان گفت که قابل قبول بودن نتایج در این آزمون تضمین می کند که تمام بازی هایی که برچسب DX12 را دارند، بدون هیچ مشکلی اجرا شوند. از آن جایی که Gears of War Ultmate Edition جدید مایکروسافت یکی از جدید ترین بازی های DX12 به حساب می آید، تصمیم گرفتیم آن را بررسی کنیم.
آزمون ها، اشکالات خودشان را داشتند. بدون تردید این بازی مشکلاتی بر روی سخت افزار های امروزی AMD دارد. با وجود برداشتن نرخ های فریم (uncap frame rates)، باز هم سرعت نمایش بازی بالا تر از نرخ تجدید (refresh rate) نمایشگر بود. برای برطرف کردن این مشکل، از یک پَنِل G-Sync با یک نرخ تجدید ۱۴۴ هرتزی استفاده کردیم. می دانستیم که استفاده از یک Radeon در کنار پَنِل G-Sync کمی عجیب است اما نباید بیشترین نرخ تجدید را از دست می دادیم و تنها با عوض کردن پَنِل ۶۰ هرتزی با ۱۴۴ هرتزی می توانستیم به نرخی بیشتر از ۶۰ فریم بر ثانیه دست پیدا کنیم. از آن جا یی که نمی خواستیم GPU را به عنوان یکی از فاکتور های بررسی در نظر داشته باشیم، مجبور بودیم بازی را با رزولوشن ۱۰۸۰×۱۹۲۰ و با قرار دادن پیش تنظیمات گرافیکی بازی بر روی Medium (متوسط) اجرا کنیم.
متاسفانه، نتیجه ی به دست آمده مانند بازگشت به گذشته و زمان اجرای آزمون ۳DMark›s API Overhead در DirectX11 بود. نکته ی جالب توجه این بود که نتوانسته بودیم نرخ فریم بالایی را تجربه کنیم چرا که با پایین آمدن رزولوشن و کیفیت تصویر، عملکرد تا ۱۲۵ فریم بر ثانیه بالا رفته بود. جای تعجب داشت که مایکروسافت برچسب DX12 را بر روی این بازی قرار داده بود. البته بعد از اجرای آزمون، از واحد پشتیبانی طراحی و تولید آن درخواست کردیم که توضیحی در این مورد داده تا شفاف سازی لازم انجام شود اما تا این لحظه، پاسخی از آن ها دریافت نکرده ایم. اگر بخواهیم عادلانه صحبت کنیم، این بازی در مقایسه با آزمون (مَحَکِ) عملکرد داخلی (built-in) بازی، به کُندی اجرا شد در حالی که بهره وری چند هسته ای، یکی از ویژگی های برتر و جالب توجه DirectX12 به حساب می آید. اگر چه جنبه های دیگر API جدید، در زمان اجرای آزمون، متناسب با DirectX12 بودند. این آزمون نشان داد که با بیشتر شدن هسته های CPU، بهبودی در عملکرد مشاهده نخواهد شد.

برای DX12 چه چیزی باید بخریم؟
بدون تردید نمی توان با اجرای یک آزمون ترکیبی، یک آزمون beta و یک بازی، پیشنهاد سخت افزاری مناسب و قابل قبول برای همه ی علاقمندان به بازی های کامپیوتری ارائه کرد. اما مهم این است که بدانیم کدام سخت افزار با توجه به استفاده ای که از آن می شود، مناسب ترین است. می توان گفت که برای اجرای بیشتر بازی های کامپیوتری، یک پردازشگر چهار هسته ای با Hyper-Threading و یک پردازشگر ۶ هسته ای اینتِل کافی خواهد بود. یک پردازشگر Skylake Core i5-6600K برای تمام بازی های DirectX11 و بسیاری از بازی های DirectX12 مناسب است اما وجود نداشتن ویژگی Hyper-Threating می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. همچنین، بهترین پیشنهاد برای طرفداران AMD، تراشه ی FX شش یا هشت هسته ای خواهد بود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text