img

نصب و پیکربندی VirtualBox بر روی ویندوز ۱۰

/
/
/

نرم‌افزار VirtualBox، همانطور که از نامش هم پیداست، یک نرم‌افزار چندسیستم‌عاملی (نرم‌افزاری که می‌توان آن را بر روی چندین سیستم عامل مختلف استفاده کرد) است که بر پایه سیستم‌های x86 کار می‌کند. این نرم‌افزار به وسیله Innotek ساخته شد، که توسط Sun Microsystems خریداری شد و سپس کمپانی Oracle در سال ۲۰۱۰ مالکیت آن را به دست گرفت.
نرم‌افزار VirtualBox به ما اجازه می‌دهد که به راحتی تعداد زیادی از سیستم‌ عامل‌ها مانند ویندوز، لینوکس، سولاریس و غیره را بر روی چندین ماشین مختلف نصب کنیم. این ابزار عملکرد بسیار خوبی دارد و چندین قابلیت مفید را برای کاربران حرفه‌ای یا شرکتی خود فراهم آورده است. از آنجایی که این یک نرم‌افزار سر باز است، به طور وسیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این نرم‌افزار همچنین از چندین سخت‌افزار مانند رزولوشن‌های چند-صفحه نمایشی (multi-screen)، پشتیبانی از دستگاه‌های USB، پشتیبانی از ACPI، و پشتیبانی از guest multi-processing برخوردار است. اصلی‌ترین قابلیت‌های نرم‌افزار VirtualBox در شکل ۱ نشان داده شده‌اند.

نصب و پیکربندی
به سایت https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads بروید و بسته نصبی از این نرم‌افزار را دانلود کنید. بسته‌های پلتفورم VirtualBox تحت قوانین ورژن ۲ GPL منتشر شده‌اند. در مورد این مقاله، ما بسته VirtualBox 5.1.6 را برای سیستم‌عامل Windows x86/amd64 دانلود کردیم. بعد از دانلود این بسته برای نصب آن کلیک کنید.
اگر قصد باز کردن VirtualBox را بعد از نصب آن باز کنید، بر روی چک‌باکس مربوطه کلیک کنید تا تیک آن فعال شود.  بعد از اتمام موفق نصب، داشبورد این برنامه برای شما آشکار خواهد شد. حال ما آماده هستیم که یک ماشین مجازی را در نرم-افزار VirtualBox ایجاد کنیم.

نحوه ساخت یک ماشین مجازی (VM) در VirtualBox
برای ساختن یک ماشین مجازی در نرم‌افزار VirtualBox، بر روی دکمه New کلیک کنید. برای ماشین مجازی خود یک نام انتخاب کنید، نوع سیستم عامل موردنظر را انتخاب کنید، سپس نسخه این سیستم عامل را انتخاب کنید. در ماشین مجازی ایجاد شده توسط ما، یک سیستم عامل CentOS 6.7 ایجاد شده است.
بر روی Next کلیک کنید و حجم حافظه (برحسب MB) را برای سیستم عامل CentOS 6.7 وارد کنید. سپس مجدداً بر روی Next کلیک کنید. تنظیمات مربوط به هارد دیسک خود را پیکربندی کنید؛ در مثال ما، ما گزینه ‘Create a Virtual Hard Disk’ را انتخاب می‌کنیم. بر روی ‘Create’ کلیک کنید. نوع فایل (file type) را در هارد دیسک به صورت VDI-VirtualBox disk image انتخاب نمایید.
حال بر روی Next کلیک کنید. سپس فضای کافی از یکی از درایوها را برای این کار انتخاب کنید زیرا این کار نیاز به مقداری مشخص از حافظه هارد شما دارد. Next را بزنید. محل قرارگیری فایل و حجم آن را همانگونه که هست باقی بگذارید. بر روی Create کلیک کنید. حال شما بر روی دسکتاپ خود دارای یک ماشین مجازی هستید که توسط نرم‌افزار VirtualBox ساخته شده است.
بر روی Start کلیک کنید. در قسمت startup disk، گزینه CentOS 6.7 ISO را وارد کنید. حال بر روی Start کلیک کرده و ادامه این روند را طی کنید تا نصب CentOS را به صورت معمولی برای شما انجام دهد. زمانی که این ماشین مجازی آماده استفاده شد و شما قصد ثبت کردن نصب را داشتید (یا این که قصد ساختن یک نوع دیگر از ماشین مجازی را داشتید)، می‌توانید یک clone (کپی دقیق) از آن ماشین مجازی نگه دارید.
در نوار سمت چپ این برنامه بر روی گزینه Clone کلیک کنید. برای ساختن یک ماشین مجازی جدید، یک نام برای ماشین مجازی جدید خود انتخاب کرده و Next را بزنید.
نوع clone را در این مرحله انتخاب کنید. ما گزینه Full Clone را برای ایجاد کردن یک کپی دقیق از ماشین اصلی خود انتخاب می‌کنیم، پس این انتخاب دربردارنده‌ی همه ماشین‌های مجازی موجود در این فرآیند نیز خواهد شد. در مورد انتخاب گزینه کپی دقیق به صورت لینک شده (linked clone)، باید گفت که این گزینه فایل‌های مربوط به هارد مجازی را کپی نخواهد کرد اما یک ماشین مجازی جدید به فایل‌های هارد مجازی اصلی شما اضافه خواهد شد. حال بر روی گزینه Clone و سپس بر روی Done کلیک کنید.
برای تایید کردن و ویرایش برخی از تنظیمات در ماشین مجازی VirtualBox، بر روی ماشین مجازی مورد نظر کلیک کرده و گزینه Settings را انتخاب نمایید. در هر مورد، می‌توانید گزینه‌های Edit settings (ویرایش تنظیمات) یا verify settings (تایید تنظیمات) را انتخاب کنید.
برای اطمینان از این که چه فایل‌هایی برای ماشین مجازی موردنظر ساخته شده‌اند، به مسیر
C://Users\<UserName>\VirtualBox VMs
رفته و همه فایل‌های ایجاد شده را در آن جا ببینید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text