img

۱۰ مورد از محبوب‌ترین توزیع‌های منبع باز سرور لینوکس…

/
/
/

در اینجا ۱۰ مورد از برترین توزیع‌های سرور لینوکس را معرفی می‌کنیم که تا حد زیادی در صرفه جویی هزینه‌های حفظ و نگهداری و صدور مجوز به شما کمک می‌کنند

لینوکس در حال حاضر همه جا هست، از گوشی‌هایتان گرفته تا سرورهای آخرین مدل. بازار لینوکس حتی در سرورهای مرکز داده‌ها نیز داغ است. سرور لینوکس نه تنها منبع باز است بلکه موجب صرفه جویی در هزینه‌های حفظ و نگهداری و صدور مجوز نیز می‌گردد. اما اگر یک استارتاپ هستید، طبیعی است که هنگام انتخاب سرور لینوکس مناسب برای مدیریت و کنترل وظایف کسب و کارتان سردرگم شده باشید. افراد زیادی را می‌شناسیم که Ubuntu ، Centos و Red Hat را به عنوان سیستم عامل سرور خود انتخاب می‌کنند، اما سیستم عامل‌های دیگر سرور لینوکس هم وجود دارند که ارزش امتحان کردن را دارند. در اینجا ۱۰ سیستم عامل سرور برتر را به شما معرفی می‌کنیم.
اوبونتو (Ubuntu)
سرور یوبونتو مقیاس‌پذیری فنی و اقتصادی را برای مرکزداده‌های شما، عمومی یا خصوصی به ارمغان می‌آورد. چه بخواهید یک کلاود OpenStack، کلاستر Hadoop را گسترش دهید یا یک رندر فارم ۵۰۰۰۰ گره، سرور یوبونتو بهترین عملکرد مقیاس افقی موجود را منتقل می‌کند. Ubuntu Advantage پکیج حمایتی تجاری از Canonical است، که نرم افزار کارآمد مدیریت سیستم‌ها ، حل سریع مشگل و دسترسی به کارشناسان را در صورت نیاز عرضه می‌دارد. یکی از مزیتهای اصلی یوبونتو ابزار مدیریت سیستم‌های Landscape است. با این ابزار می‌توانید سیستم‌های مبتنی بر کلاود و سیستم‌های مجازی و فیزیکی را از یک رابط مجزا خودکارسازی و بروزرسانی نمایید. تنظیم آسان، مصرف آسان و عدم نیاز به سخت افزار خاص از ویژگی‌های یوبونتو است.
لینوکس Red Hat Enterprise
لینوکس Red Hat Enterprise شامل فناوریهای امنیتی نظامی است از کنترل فایروال شبکه برای امنیت محفظه‌ها جهت جداسازی اپلیکیشن گرفته تا جلوگیری از نفوذها و حفظ داده‌ها. شما می‌توانید با حمایت Product Team از لینوکس Red Hat Enterprise  ، اپلیکیشن‌ها را به طور امن در سراسر محیط‌های فیزیکی، مجازی و کلاود مستقر کنید.  RHEL بر مبنای Fedora جامعه محور است که از سوی Red Had پشتیبانی مالی می‌شود. Fedora بیشتر از RHEL بروزرسانی می‌شود و از نظر ویژگی‌ها و تکنولوژی بیشتر از یک توزیع لینوکس بلیدینگ ایدج (bleedimg edge) به کار می‌آید، اما ثبات یا مدت و کیفیت پشتیبانی تجاری را که RHEL به خاطر آن معروف است، عرضه نمی‌کند.

SUSE Linux Enterprise Server
SUSE Linux Enterprise Server درIBM Power Systems، شما از مزایای آخرین نسل سیستم عامل لینوکس سازمانی با قدرت و اعتبار سخت افزار آی بی ام بهرمند می‌شوید. این ترکیب عملکرد و انعطاف‌پذیری را ارائه می‌دهند تا اکثر حجم‌های کاری مهم تجاری را به اجرا درآورد. همانطور که RHEL ،Red Hat مبتنی بر توزیع منبع باز Fedora است، SLES نیز مبتنی بر توزیع منبع باز لینوکس SUSE  می‌باشد، در حالیکه تمرکز SLES بر روی ثبات و حمایت از ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های لبه مقدم (leading egde) است.
Oracle Linux
اوراکل لینوکس ( پیشتر با نامOracle Enterprise Linux) یک توزیع لینوکس بر پایه Red Hat Enterprise است که با افزودن هنرو لوگوهای مختلف اوراکل تقویت شده است.لینوکس اوارکل که برای سرویس‌های پایگاه اطلاعاتی اوراکل بهینه سازی شده، یک رقیب سرسخت در بازار لینوکس سازمانی است.

Debian
Debian همچنان برای کسانی که به ثبات بیشتر از ویژگی‌های جدید دیگر اهمیت می‌دهند، گزینه مشهوری است. آخرین ورژن باثبات Debian  ، ۸٫۶”Jessie” است و به مدت ۵ سال پشتیبانی می‌شود.
Debian 8، سوییچ به سیستم system init را در سراسر سیستم قدیمی  SysVinit init نشانه‌گذاری می‌کند و شامل آخرین نسخه‌های Linus kernel ، Apache ، LibreOffice ، Perl، Python ، Xen Hypervisor ،GNU Compiler Collection و GNOME و محیط‌های دسکتاپی Xfce می‌باشد.

CentOS
CentOS یک سرور Red Hat Enterprise Linux ارزانقیمت است و اگر وب سایتی را از طریق شرکت میزبان وب اجرا کنید، شانس خیلی خوبی وجود دارد که سرور وب شما با CentOS Linux تقویت شود.
CentOS تا حد زیادی به عنوان یک پروژه انجمنی عمل می‌کند که از کد RHEL استفاده کرده و  مارک تجاری RHEL را در اختیار ندارد. این سیستم عامل سرور لینوکس برای استفاده و توزیع رایگان است.

ClearOS
ClearOS یک سیستم عامل لینوکس منبع باز مبتنی بر Red Hat Enterprise Linux می‌باشد.  و اساساً یک سرور مدیریت شبکه است که یک سرور، شبکه و پلتفرم گذرگاه (Gateway) را ترکیب می‌کند. ClearOS تضمین می‌کند که تمام ارتباطات اینترنتی شما مورد استفاده قرار بگیرند و به درستی مدیریت شوند. با بکارگیری قوانین پهنای باند که برای کاربران و گروه‌ها اعمال می‌شود، کاربران خود را کنترل کنید. دو ویرایش برای ClearOS وجود دارند یکی HOME و دیگری Business. این سیستم عامل لینوکس  XFS پشتیبانی ازVM ، پشتیبانی BTRFS Filesystem ، یک Dynamic Dashboard ، سیستم VPN ، سیستم Theme استریم‌لاین شده و غیره را عرضه می‌دارد.
Mageia/Mandriva
Mageia یکی از انشعابات منبع بازی Mandriva است و دارای برنامه‌های شناخته شده زیادی همچون Drakes یا Draks ، جمعاٌ تحت عنوان ابزارهای drakx می‌باشد تا تنظیمات مختلف بسیاری را پیکربندی نماید. نمونه‌ها شامل MouseDrake برای تنظیم ماوس، DiskDrake برای تنظیم پارتیشن‌های دیسک و Drakconnect برای تنظیم ارتباط شبکه می‌باشند.

Arch Linux
Arch Linux یک توزیع GNU/Linux مستقل، همه منظوره i686/x86-64 است که تلاش می‌کند تا آخرین نسخه‌های پایدار اکثر نرم‌افزارها را با دنبال کردن مدل انتشار غلطان (rolling release) ارائه نماید. نصب پیش فرض، یک سیستم با پایه حداقلی است که توسط کاربر پیکربندی شده تا فقط آنچه را واقعاٌ نیاز دارد، بیافزاید. Arch Linus یک توزیع همه منظوره است. در هنگام نصب، تنها یک محیط خط فرمان ارائه می‌شود: به جای پاک کردن پکیج‌های ناخواسته و غیر لازم، امکان ایجاد یک سیستم سفارشی به کاربر داده می‌شود تا از میان هزاران پیکیچ با کیفیت بالا که در مخزن‌های رسمی ارائه شده، انتخاب کند.
Slackware
Slackware Linux یک سیستم چند وظیفگی کامل همانند UNIX است که در هر دو نسخه ۳۲ و ۶۴ بیتی موجود می‌باشد. نصب کامل آن  محیط‌های توسعه C/C++ ، X Windows System ، Perl، امکانات شبکه سازی، سرور پست، سرور اخبار، سرور وب، سرور FTP ، برنامه ساخت تصویر (GNU Image Manipulation Program)، فایر فاکس Mozilla و برنامه‌های زیاد دیگری را به شما ارائه می‌دهد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text