img

یک رژیم دیجیتالی بگیرید…!

/
/
/

همه‌ی ما، از زیاد شدن وزن رنج می‌بریم، البته این وزن لزوماً وزن فیزیکی ما نیست بلکه می‌تواند وزن دیجیتالی ما باشد: حساب‌های ایمیلی که به ندرت وقت چک کردن آن را در مدت یک سال اخیر داشته‌اید، فایل‌های شما به صورت نامرتبی بر روی سرویس‌های فضای کلاد شما پخش شده-اند، موسیقی‌هایی که بر روی ده‌ها دیسک مختلف و در اینترنت دارید همگی از جمله وزن‌های دیجیتالی برای شما محسوب می‌شوند. ‌‌
در این مقاله ما مقصد داریم شما را در یک رژیم دیجیتالی وارد کنیم تا بتوانید همه‌ی آن حساب‌های اضافی، فایل‌ها و پوشه‌هایی که در واقع به آنها نیازی ندارید و شما را از مدیریت کردن فایل و سرویس‌های کلاد خود بازمی‌دارند، از بین ببرید.
ما به ترتیب هرکدام از این قسمت‌ها را به شما توضیح می‌دهیم-ایمیل‌ها، شبکه‌های اجتماعی، تصاویر، حافظه کلاد و موسیقی- و به شما نحوه ترکیب کردن چندین حساب کاربری یا چندین نوع از اطلاعات در یک مجموعه را آموزش می‌دهیم، تا قادر باشید به خوبی در آینده این محتواها را مدیریت کنید. ما ابزارهایی را که به شما کمک می‌کنند که داده‌های خود را شناسایی، سازماندهی و مرتب کنید، به شما معرفی خواهیم کرد. و سرویس‌هایی را به شما معرفی خواهیم که بتوانید توسط آنها، همه این اطلاعات را به صورت بسته‌های مرتب شده‌ای مدیریت کنید، البته که اکثر این ابزارهای رایگان هستند.
همیشه مرتب کردن اطلاعات یک کار سخت و ناخوشایند بوده است، و این همان کاری است که ما همیشه برای انجام ندادن آن یک بهانه پیدا می-کنیم. اما با یک رژیم واقعی، مرتب کردن این اطلاعات را به صورت یک کار ارزشمند به شما معرفی خواهیم کرد.

ایمیل ها / پست الکترونیکی

گام ۱: حساب‌های خود را ادغام (merge) کنید
شاید بهترین راه برای مرتب کردن و دسترسی داشتن به ایمیل‌ها، ادغام کردن همه صندوق‌های ایمیل شما، در یک حساب باشد. بسیاری از ما، حساب‌هایی از Hotmail، Gmail و Yahoo و دیگر سرویس‌ها، یا حتی چندین حساب را در یکی از این سرویس‌دهنده‌ها، را در طول سالیان اخیر ساخته‌ایم. پس ترجیح می‌دهیم به جای این که به تک تک این حساب‌ها وارد شویم و وقت خود را تلف کنیم، یک حساب کلی و یک دست داشته باشیم وبرای دیدن همه این حساب ها فقط آن یک حساب را چک کنیم.
اما قبل از این که این کار را انجام دهید از خود سوال کنید که کدام یک از این حساب‌ها برای من کارایی دارد. برخی از افراد بعضی از ایمیل‌های قدیمی خود را تنها به این دلیل نگه داشته‌اند که آن را به یک حساب دیگر متصل (link) کرده‌اند یا به این دلیل آن را نگه داشته‌اند که برخی ازدوستان آدرس آن را دارند.
با این حال، گاهی اوقات ترفند بهتر این است که کارهای اصلی را بر روی ارائه‌دهنده‌های سرویس ایمیلی که نام بزرگتری دارند انجام دهیم. برای مثال، شما هنوز یک حساب ایمیل Hotmail دارید که از آن بر روی Windows 10 خود استفاده می‌کنید، یا اینکه حساب Xbox Live خود را با استفاده از آن فعال کرده‌اید. شما می‌توانید برای این کارها، این ایمیل را مثلاً به حساب Gmail خود تغییر دهید اما گاهی اوقات این کار دردسر ساز خواهد شد. در این زمان، همه حساب‌های ایمیل خود را به Gmail انتقال دهید.

 

گام ۲: همه‌چیز را به Gmail منتقل کنید
ما می‌خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه همه حساب‌های مختلف ایمیل خود را به یک صندوق ورودی Inbox در Gmail خود انتقال دهید. سرویس‌های دیگر مانند Outlook.com و Yahoo Mail هم این کار را امکان پذیر کرده‌اند، اما Gmail در چندین سال گذشته به عنوان بهترین سرویس webmail تمامی رقبای خود را شکست داده است، پس از سرویس قابل اعتماد Gmail استفاده کنید.
ابتدا باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید تمام ایمیل‌هایی را که قبلاً بر روی حساب قدیمی شما بوده‌اند، به حساب جدید import کنید یانه. اگر این قصد را دارید، بر روی آیکن دندانه‌ای در گوشه سمت راست inbox کلیک کرده و Settings را انتخاب نمایید. حال سربرگ Accounts and Import را انتخاب کنید تا یک گزینه تحت عنوان Import Mail and Contacts را مشاهده کنید. بر روی لینک موردنظر کلیک کرده و آدرس حسابی را که قصد وارد کردن اطلاعات آن را دارید، وارد نمایید. توجه داشته باشید که این import توسط یک سرویس به نام ShuttleCloud صورت می‌گیرد که به هشدار ‘during import, the connection to the service provider may be unencrypted’ را به شما نشان می‌دهد. این یک هشدار کاملاً مبهم است اما از نظر ما این پیام بستگی به این دارد که شما از قبل، ایمیل قدیمی خود را به صورت پیش‌فرض بر روی encrypted تنظیم کرده‌اید.
سپس شما باید رمز و ایمیل حساب قدیمی خود را وارد کنید تا این مجوز به ShuttleCloud داده شود تا به همه اطلاعات شما دسترسی داشته باشد. گزینه import کردن Contacts (مخاطبان)، old mail (ایمیل قدیمی)، و new mail (ایمیل جدید) برای ۳۰ روز آینده، نیز به شما داده خواهد شد. تیک مربوط به گزینه New Mail را غیرفعال کنید، زیرا ما می‌خواهیم Gmail تنظیم کنیم که از اکنون به بعد ایمیل شما را جمع آوری کند. شاید وارد کردن همه ایمیل‌های شما تا دو روز به طول بیانجامد، و شما می‌توانید وضعیت کنونی حساب‌های جیمیل خود را از سربرگ Accounts and Import مشاهده کنید. توجه: حساب‌های دیگر شما به پوشه‌ی حذف شده‌ی موجود در حساب قدیمی شما ارسال می‌شوند، پس قبل از این که این فرآیند را شروع کنید مطمئن شوید که می‌خواهید همه حساب‌های Gmail خود را جمع‌آوری کنید.
حال، ما باید Gmail را طوری تنظیم کنیم که همه ایمیل‌های جدیدی را که به حساب قدیمی ما می‌رسد جمع‌آوری کند.  به تنظیمات Gmail برگردید و سربرگ Accounts and Import را باز کنید و بر روی لینک Check email from other accounts (using POP3) کلیک کنید. مجدداً ایمیل و پسورد خود را وارد کنید. در این مرحله شاید لازم باشد یک بررسی کنید تا مطمئن شوید که POP3 بر روی حساب قدیمی شما فعال است، چون در غیر این صورت این رمز و پسورد پذیرفته نخواهد شد-زیرا این حساب متعلق به Hotmail بود. گزینه‌های دیگر را به گونه-ای تنظیم کنید که یک کپی از پیام‌های بازیابی شده را بر روی سرور ذخیره کند، عنوان Gmail را به پیام‌های ورودی دهد، و ایمیل‌هایی را که از حساب قدیمی شما به Gmail وارد می‌شود درون inbox ذخیره نکند و آنها را مستقیم به آرشیو Gmail هدایت کند. با اتمام این مراحل قادر هستید با استفاده از یک حساب Gmail، از دو حساب به صورت همزمان استفاده کنید و نیازی به چک کردن ایمیل‌ها بر روی حساب‌های قدیمی خود نخواهید داشت.

گام ۳: صندوق ورودی خود را یک‌دست کنید
یک راه مشابه برای تلفیق کردن همه صندوق‌های ورودی متعلق به همه حساب‌های ایمیل شما، استفاده از سرویس ایمیلی است که دارای خاصیت یکدست کردن صندوق ورودی باشد. به این معنی که همه پیام‌‌های مربوط به حساب‌های شما در یک inbox ظاهر شوند. و دیگر نیازی به چک کردن حساب‌های خود به صورت جداگانه نخواهید داشت.
Outlook با این که پرچمدار ایمیل مایکروسافت برای سیستم عامل ویندوز است فاقد یک گزینه صندوق ورودی یکدست، در آپدیت ماه جولای در خود بود. حال آن با کمال تعجب می‌توان دید که این قابلیت در برنامه Windows 10 Mail قرار داده شده است. اگر شما اصرار به استفاده از Outlook دارید باید بدانید که نسخه‌های قدیمی‌تر این برنامه فاقد این قابلیت هستند. و به این ترتیب چاره‌ای جز این ندارید که تک تک حساب-های خود را توسط این برنامه باز کرده و به صورت جداگانه چک کنید. البته در گوشه بالای سمت راست این برنامه یک لیست از همه inbox های خود، به همراه نمایش تعداد ایمیل‌های خوانده نشده آن، برای همه حساب‌های خود را خواهید دید. قطعاً قابلیت کاملی نیست، اما از این بهتر است که یکی یکی در مرورگر به دنبال چک کردن حساب‌های مختلف باشید.

گام ۴: صندوق پستی خود را پاکسازی کنید
حال که شما همه صندوق‌های ورودی خود را مرتب کرده‌اید، وقت آن رسیده است که آنها را تمیز کرده و به گونه‌ای این صندوق ‌ها را خانه‌تکانی کنید که فقط ایمیل‌هایی را که از دریافت آنها راضی هستید دریافت کنید و بخوانید. اگر مانند اکثر افراد شما هم از سرویس Gmail یا Outlook.com برای استفاده در ثبت‌نام‌های اینترنتی، روزنامه‌ها و غیره استفاده می‌کنید، پس حتماً باید یک مطالعه بر روی unroll.me داشته باشید.
زمانی که این سرویس دسترسی را بر روی حساب ایمیل خود دریافت کردید، این ابزار، صندوق ورودی شما را اسکن کرده تا همه سایت‌هایی را که در آن به وسیله این ایمیل ثبت نام کرده‌اید پیدا کند. در لیستی که به شما نمایش می‌دهد (که بالغ بر صدها مولفه و یافته است) می‌توانید هریک از آنها را به میل خود از لیست ایمیل خارج (unsubscribe) کنید، یا این که همان جا در صندوق ایمیل باقی بگذارید.
ما به مدت چند ماهی از سرویس Unroll.Me استفاده کرده‌ایم، و قطعاً این ابزار باعث کم کردن حجم اضافی inbox ما شد. خیلی هم انعطاف‌پذیر است. شما می‌توانید آن را به گونه‌ای تنظیم کنید که یکبار در اول صبح زمانی که می‌خواهید سرکار بروید ایمیل‌های جدید را به شما نشان دهد و یک بار هم شب زمانی که از کار برمی‌گردید به صورت خودکار ایمیل‌ها را برای شما چک کند (همچنین یک زمان دقیق تحویل برای این سرویس بسیار اهمیت دارد). همچنین قادر خواهید بود در صورت تمایل لایه‌بندی ایمیل‌های خود را از حالت list به حالت grid تغییر دهید.

شبکه‌های اجتماعی

امروزه، مرتب کردن و چک کردن شبکه‌های اجتماعی که در آنها عضو هستید به همان اندازه چک کردن ایمیل‌ها برای شما وقتگیر است. شبکه‌هایی مانند توییتر، فیسبوک، لینکدین و غیره همگی موجب تلف شدن وقت شما می‌شوند، خصوصاً اگر شما مسئولیت اداره یکی از این حساب‌ها را هم به صورت شخصی و هم به صورت اداری و کاری داشته باشید. در این جا ابزارها و سرویس‌هایی را معرفی می‌کنیم که می‌توانند در مدیریت شبکه‌های اجتماعی به شما کمک کنند.
گام ۱: مدیریت مالتی-اکانت (چند حساب همزمان)
بسیاری از ابزارهای حرفه‌ای برای کمک کردن به کاربر جهت مدیریت حساب‌های مجازی وجود دارند، اما برخی از آنها برای افرادی که زیاد از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند محدودیت دارند. سر صحبت ما با فیسبوک است که قابلیت نصب برنامه‌های خارجی بر روی خود را ندارد، و فقط به افراد اجازه می‌دهد که پست‌های خودشان را چک کنند، و از این قبیل کارها که همگی نسبتاً محدود هستند.
گفته می‌شود که ابزارهای برای مدیریت آسان چندین حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد و همه این کارها را در یک پنجره انجام می-دهد. برنامه Hootsuite (دانلود از سایت hootsuite.com) یک برنامه تحت وب است که می‌تواند پست‌های توییتر، فیسبوک، لینکدین، گوگل پلاس و غیره را نمایش داده و حتی از این طریق در این شبکه‌ها پست هم بگذارید. افرادی که از نسخه رایگان این برنامه استفاده می‌کنند تنها قادر به استفاده از سه حساب مجازی به صورت همزمان از این طریق هستند، اما همین هم برای این همه شبکه اجتماعی مزخرف موجود، زیاد است.

گام ۲: ابزارهای مرورگر
ابزارهایی که در درون مرورگرهای اینترنتی قرار دارند می‌توانند استفاده از چندین شبکه اجتماعی بر روی مرورگر را آسان کنند. ابزار Vivaldi (دانلود از Vivaldi.com) که توسط مخترع مرورگر Opera ساخته شده است، دارای یک قابلیت به نام Wen Panels است که به شما این اجازه را می-دهد که یک ستون باریک را از پنجره مرورگر به سایت‌های خاصی اختصاص دهید. برای مثال، شما می‌توانید یک پنجره Vivaldi را داشته باشید و به صورت همزمان در پنل اصلی مرورگر، TweekDeck، و لینکدین در Web Panel باز باشند. این کار به شما اجازه دسترسی به دو شبکه اجتماعی در یک زمان را به صورت همزان می‌دهد و دیگر مجبور نیستید به سربرگ‌های مختلف در مرورگر رفته و بازگردید.
گام ۳: از تحلیلگر (Analytics) استفاده کنید
قبل از این که شما وقت زیادی را برای چرخیدن در بین چند شبکه اجتماعی تلف کنید، شاید استفاده از یک تجزیه و تحلیل این که آیا همه آنها ارزش دیدن و عضو شدن را دارند یا خیر، مخصوصاً در حساب‌های تجاری، خالی از لطف نباشد.
شبکه‌های اجتماعی اصلی دارای ابزار تحلیلگر مشهور و شناخته شده‌ای هستند که شما برای قضاوت کردن کمک می‌کنند. ابزار Twitter Analytics (دانلود از analytics.twitter.com) به شما نشان می-دهد که پست شما چند نفر پسندیده‌اند، چند نفر به پروفایل شما نگاه کرده‌اند، و در مدت یک ماه چند نفر از دوستان مجازی را به این حساب اضافه کرده‌اید. تمامی این اطلاعات را می‌توانید به صورت یک فایل اکسل CSV ذخیره کنید، تا اگر مثلاً یک کمپین ترفیع درجه را اداره می‌کنید، بتوانید تاثیر هریک از پست‌ها را تجزیه و تحلیل کنید و آگاه شوید که کدام نوع از پیام‌ها دارای بهترین پاسخ بوده است.

حافظه‌های ذخیره سازی کلاد

وقتی از حرف از حافظه‌های ابری (cloud storage) به میان می‌آید چند نکته مهم را باید مدنظر داشت. اولین نکته مقدار حافظه ذخیره‌سازی است که به شما داده می‌شود. هیچ کسی دوست ندارد برای دریافت این سرویس پولی را پرداخت کند، زیرا شما می‌توانید بدون پرداخت پول و ثبت نام کردن در چندین سرویس مشابه، چندین گیگابایت اضافه را داشته باشید، ولی با این کار، و ذخیره کردن فایل‌ها در چند سرویس مختلف، همه چیز نامرتب و پخش می‌شوند. در بین این سرویس‌ها، Google Drive دارای حجم پیشنهادی ۱۵ گیگابایت به شما می‌باشد، با این وجود اگر شما از سرویس ایمیل استفاده می‌کنید، مقداری از حجم ذخیره سازی هم در ایمیل به شما داده می‌شود. سرویس‌های زیادی از اینگونه وجود دارند اما به دلایل زیادی، همان حافظه Google Drive از بقیه خدمات بهتری را به صورت رایگان به کاربران ارائه می‌دهد.

گام ۱: اطلاعات خود را منتقل کنید
انتقال اطلاعات به سرویس Google Drive کار آسانی است: همانطور که در هر همه سرویس‌های ابری دیگر لازم است، زمانی که برنامه این سرویس را بر روی PC خود نصب می‌کنید، یک پوشه بر روی هارد دیسک شما ساخته خواهد شد و هرچه را درون این پوشه قرار دهید به صورت خودکار به درون حافظه‌ی آنلاین کلاد شما آپلود خواهد شد. به سادگی با کپی کردن فایل‌های خود به درون پوشه مربوط به Dropbox، OneDrive یا هر سرویس دیگری که بر روی هارد دیسک قرار دارد، اپلود فایل ها آغاز خواهد شد.
خوشبختانه، سرویس Google Drive بلافاصله فایل‌های قدیمی شما را دور نمی‌ریزد، پس اگر شما به اشتباه یک فایل را پاک کنید، با استفاده از پوشه ‘Trash’ می‌توانید خیلی راحت آن را برگردانید. اگر قصد دارید یک سند آنلاین را بر روی یک پوشه موردنظر خود داشته باشید، به سادگی آن را در Google Drive باز کنید، سپس گزینه File > Download as را انتخاب کنید. از این جا شما می‌توانید این سند را با تنوعی از فرمت‌ها ذخیره کنید. مثلاً آن را می‌توانید با فرمت‌های مایکروسافت مانند DOC و XLS ذخیره کنید.
گام ۲: کلاد مختص خود را بسازید
اکثر کاربران از استفاده از سرویس Google Drive یا یک سرویس مشابه آن راضی هستند، اما حتی اگر Google Drive هم نتواند به اندازه کافی حافظه موردنیاز شما را تامین کند، شما قادر هستید از درایو NAS خودتان به عنوان یک حافظه ذخیره سازی ابری استفاده کنید. این کار دو مزیت دارد: اول، حافظه شما فقط برای فضای موجود بر روی دیسک شما محدودیت دارد، و محدودیتی بر روی تعداد گیگابایت برای شما قرار داده نشده است. دوم، این که شما این اطمینان خاطر را همیشه خواهید داشت که فایل‌های شما در جایی کاملاً تحت کنترل شما ذخیره شده‌اند.
اکثر تولیدکنندگان درایوهای NAS نرم‌افزار خودشان را به کاربران توصیه می‌کنند که با استفاده از این نرم‌افزار به راحتی می‌توانیم یک کلاد شخصی را ایجاد کنید. برای مثال، کاربران حرفه‌ای می‌توانند سرور Cloud Station را به صورت مستقیم از رابط وب کارخانه سازنده این درایو دریافت کنند. سپس قادر به نصب برنامه مربوط بر روی PC ، تبلت یا گوشی‌هوشمند خود خواهند بود تا از هرجا که مایلند به فایل‌های خود دسترسی داشته باشند.

تصاویر

تصاویر دارای این ویژگی هستند که معمولاً تمایل به پخش شدن و نامرتب شدن در بین سرویس مختلف دارند. ما عکس‌های تعطیلات خود را بر روی فیسبوک و اینستاگرام آپلود می‌کنیم، در حالی که عکس‌های هنری‌تر خود را بیشتر بر روی Flickr یا SmugMug قرار خواهیم داد.
نکته اینجاست که جمع‌آوری همه این تصاویر بر روی یک سرویس کار سختی است. اما اگر بتوانید یک کپی از همه این تصاویر را در یک مکان نگه دارید، پس دسترسی به آنها نیز در زمان نیاز بسیار آسانتر خواهد بود. و نیازی به ترس از پاک شدن آن ها نخواهید داشت.

گام ۱: تمامی عکس‌های خود را جمع‌آوری کنید
اگر از قبل، همه عکس‌های مهم خود را بر روی یک هارد دیسک یا یک گوشی هوشمند قرار داده‌اید، پس کار در این مرحله تمام است و می‌توانید به مرحله بعدی بروید. ولی در بسیاری از موارد، شاید شما نیاز به دانلود یک کپی از تصاویر خود داشته باشید.
برای کاربران Flickr، این کار کمی سخت بود، که شامل داشتن ابزارها و سرویس‌های غیررسمی برای انجام این کا می‌شد، اما یک آپدیت برای سایت Flickr در سال گذشته این کار را بسیار ساده کرد. زمانی که شما یکی از آلبوم‌های خود را بر روی وب‌سایت Flickr تماشا می‌کنید، دقیقاً در زیر هر تصویر یک آیکن دانلود را نیز مشاهده می‌کنید که البته می‌توانید با کلیک کردن بر روی as a ZIP archive، همه این تصاویر موجود در آلبوم را با روزولوشن کامل و با فرمت JPEG دانلود نمایید.

گام ۲: مجموعه‌ تصاویر خود را سازماندهی کنید
وقتی که همه تصاویر خود را در یک مکان جمع‌آوری کردید، کار بعدی شما سازماندهی کردن آنها است. بسته به این که چقدر این کار را بخواهید دقیق انجام دهید، این کار می‌تواند یک کار طاقت‌فرسا باشد. ما توصیه می‌کنیم که زیاد نگران مرتب کردن تصویر در پوشه‌ها نباشید. توصیه ما این است که همه تصاویر خود را در Google Photos جمع آوری کنید. کار دیگری که ممکن است قصد انجام آن را داشته باشید این است که عکس-های تکراری را پاک کنید. شاید شما از یک عکس دو کیفیت با رزولوشن کم و رزولوشن بالا را داشته باشید. یا شاید یک این که عکس‌های زیادی را از یک مکان خاص گرفته و ذخیره کرده‌اید تا مطمئن شوید یک عکس باکیفیت خواهید داشت. برای این کار از ابزار رایگان VisiPics (دانلود از سایت visipics.info) استفاده کنید، این ابزار هارد دیسک شما را به خوبی اسکن کرده تا عکس‌های تکراری را یافته و از شما سوال می‌کند که کدام قصد نگه داشتن کدام یک از آنها را دارید. با استفاده از این ابزار یا ابزارهای مشابه که با جستجوی ساده در گوگل ده‌ها از این ابزارها را خواهید یافت، تصاویر خود را خوبی سازماندهی کنید و تکراری ها را حذف کنید.

گام ۳: استفاده از Google Photos
زمانی که صحبت از مرتب کردن یک بسته بزرگ از تصاویر، به صورت امن در یک مکان می‌شود، هیچ راه‌حل کاملی وجود ندارد. برخی اوقات حجم مجموعه تصاویر شما به حدی زیاد است که قابل آپلود کردن بر روی سرویس‌های ابری مانند Dropbox نیستند و با این که Flickr هزاران ترابایت از ظرفیت ذخیره سازی را به شما می‌دهد، اما این کار هم برای آپلود کردن، با توجه به مدت زمان زیادی که از ما می‌گیرد، کار بهینه‌ای نیست.
در این گونه موارد، بهترین انتخاب ما استفاده از Google Photos (سایت photos.google.com) است، که نسبت به سرویس قدیمی‌تر Google+ و Picasa که سال گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفتند، بسیار بهتر است. این ابزار آپدیت‌های خودکار را برای دستگاه‌های اندروید و iOS شما پیشنهاد می‌کند، پس زمانی که Google Photos را نصب کردید می‌توانید با خیال راحت آرشیو کردن تصاویر را فراموش کنید چون نیازی به این کار نیست. شما همچنین می‌توانید آن را تنظیم کنید که به صورت خودکار تصاویر را بعد از آپلود شدن از داخل فایل‌ شما حذف کند، تا به این وسیله فضای بیشتری از درایو خود را خالی نگه دارید. بهتر از همه قابلیت‌های این برنامه این است که حافظه‌ای که در اختیار شما قرار می‌دهد بی‌نهایت است. پس می‌توانید فیلم‌های خود را در آن آپلود کنید.

گام ۴: شناسایی افراد
برای کاربرانی که در بریتانیا قرار دارند، تنها قابلیت اصلی که فقدان آن کاربران را آزار می‌دهد قابلیت شناسایی چهره است، که به دلایل قانونی فعلاً غیرفعال شده است. خبر خوب این است که ترفند زدن و فعال کردن این قابلیت کار ساده‌ای است. به سادگی با استفاده از یک VPN رایگان مانند TunnelBear (دانلود از سایت tunnelbear.com) برای اتصال به Google Photos از یک آدرس ایالات متحده استفاده کنید: بعد از انجام این کار به Settings رفته و حال باید گزینه ‘group similar faces’ را در آنجا مشاهده کنید. این گزینه را فعال کرده تا قابلیت شناسایی چهره فعال شود و حتی بعد از این که اینترنت خود را قطع کرده و VPN را می‌بندید، این قابلیت به کار خود ادامه دهد. توجه کنید که اگر شما با استفاده یک موبایل به Google Photos دسترسی پیدا کرده‌اید، شاید برای انجام این ترفند نیاز باشد آن را پاک کرده و مجدداً نصب کنید تا تنظیمات آن ظاهر شوند.

موسیقی

اگر شما هم مانند اکثر مردم به تدریج یک مجموعه از موسیقی‌های MP3 دهه‌های گذشته را جمع‌آوری کرده‌اید، پس نگه داری و استفاده از این موسیقی‌ها قطعاً برای شما چالش‌برانگیز خواهد بود. نه‌تنها به احتمال زیاد این فایل‌ها را در یک مکان در هارد خود ذخیره نکرده‌اید بلکه آنها را به صورت نامنظم در حافظه سیستم خود پخش کرده‌اید، اما به احتمال زیاد برخی از این فایل‌ها را در حافظه ابری خود ذخیره کرده‌اید-چیزی که شاید شما اصلاً از آن اطلاع نداشته باشید.

گام ۱: آلبوم‌های موسیقی خود را مدیریت کنید
فرض کنیم که شما می‌خواهید از موسیقی‌هایی که به صورت یک library در پوشه downloads خود ایجاد کرده‌اید استفاده کنید. اولین گام برای شروع این است که این آهنگ‌ها را در یک پوشه آشنا و مناسب سازماندهی کنید، و تمامی آهنگ‌های تکراری آن مجموعه را پاک کرده و تمام آلبوم-های گم شده را مجدداً دانلود کنید و مجموعه دلخواه خود را ابتدا کامل کنید. استفاده از ابزار رایگان در این گونه موارد تصمیم خوب و بهینه‌ای است: حتی برنامه منفور iTunes هم می‌تواند به خوبی پوشه موسیقی‌های شما را سازماندهی کند. ولی این برنامه هم هیچ کمکی در رابطه با سازماندهی کردن فایل‌های تکراری و گم شده نمی‌کند. ما برای این کار MediaMonkey (دانلود از سایت mediamonkey.com) را به شما توصیه می-کنیم، این برنامه به صورت خودکار tag هایی را براساس نام فایل موردنظر، برای روی فایل‌های MP3 قرار داده و یا با توجه به دیتابیس آنلاین آمازون، آنها را مرتب می‌کند.

گام ۲: استفاده از این موسیقی‌ها
زمانی که لایبرری مربوط به موسیقی‌های خود را کامل کردید و آن را به یک فرم مرتب درآوردید، سوال بعدی این است که چگونه می‌خواهید به این موسیقی‌ها گوش دهید و از آن ها استفاده کنید. روزهایی که همه موسیقی‌ها و کولکسیون‌های آهنگ خود را در یک دستگاه ۱۶ گیگابایتی مانند یک iPod قرار می‌دادید، به سر آمده است: حال این مجموعه موسیقی‌ها چند برابر حجم دارند و احتمالاً اگر بخواهید همه آنها را بر روی یک گوشی هوشمند استفاده کنید، با محدودیت فضای حافظه مواجه خواهید شد.
برای کاربران محصولات اپل، یک راه‌حل برای رفع این مشکل iTunes Match است. این سرویس به iTunes music live اجازه ورود به سرویس ابری را می‌دهد-در این حالت موسیقی‌هایی که از اپل خریداری کرده‌اید بلافاصله برای پخش شدن در دسترس هستند، درحالی که آهنگ‌هایی که توسط مرورگر دانلود کرده‌اید یا این که خودتان ضبط کرده‌اید به صورت خودکار از داخل کامپیوتر شما به سرویس ابری آپلود می‌شوند. با پرداخت سالیانه ۳۵دلار برای استفاده از iTunes Match می‌توانید هرزمان که بخواهید به همه موسیقی‌هایی که دارید، و بدون نگرانی در مورد این که این آهنگ‌ها کجا و چگونه ذخیره می‌شوند، از طریق برنامه iTunes بر روی گوشی iPhone خود، دسترسی کامل داشته باشید. با این که قیمت این برنامه کمی بالا می‌باشد، ولی با توجه به این امکاناتی که برای دسترسی به موسیقی‌هایتان به شما می‌دهد، ارزش خرید و پرداخت را دارد.

گام ۳: استفاده از Google Play Music
خوشبختانه، یک برنامه رایگان برای انجام همان کار iTunes متعلق به کمپانی Google وجود دارد. برنامه Google Play Music به شما اجازه می‌دهد تا میزان ۵۰۰۰۰ آهنگ را در سرورهای گوگل آپلود کنید. شما می‌توانید این کار را از طریق رابط وب، و در نتیجه با استفاده از یک افزونه Chrome یا یک ابزار Music Manager (که در سایت play.google.com/music موجود است) انجام دهید. همه فرمت‌های FLAC، MP3، AAC، ALAC، WMA و OGG در این روش پشتیبانی شده‌اند، اما مواظب باشید که این فایل‌ها به mp3 تبدیل نشوند، زیرا بعد از این اتفاق کمی از کیفیت آنها کاسته می‌شود.
برنامه Google Play Music سعی می‌کند قطعه‌هایی را که در مجموعه‌ی آنلاین خود دارد، به جای آپلود کردن mp3های شما، تطبیق دهد. این قابلیت را تست کردیم و صددرصد دقیق بود، اما شما همچنین می‌توانید آن را وادار به آپلود کردن فایل‌های خود از طریق کلیک کردن بر روی فلش آبشاری آن و انتخاب ‘fix incorrect match’ کنید. اگر دارای یک مجموعه زیاد از آهنگ‌های در هم ریخته دارید، فرآیند آپلود کردن آن بر روی سرورهای گوگل ساعت‌ها و روزها به طول می‌انجامد-در صورتی که فکر می‌کنید این کار همه سرعت و حجم اینترنت شما را مصرف می‌کند، میتوانید میزان پهنای باند را برای انجام این کار تنظیم و کمتر کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text