img

ابزارهایی برای مرورگرها

/
/
/

گوگل کروم

مسکوت نمودنِ وب‌سایت‌های پرسروصدا بطور پیش‌فرض
اگر بهنگام شنیدن صدای بلند و آنلاینِ یک ویدئو ، با اجرای همزمان در پس‌زمینه  جا خورده‌اید ،از آخرین پیشرفت‌های ایجادشده در ابزار و امکان افزوده شدۀ MuteTab  در مرورگر Chrome خرسند خواهید شد(bit.ly/mute404) . قبلاً ، این ابزار افزوده‌شدنی به شما نشان می‌داد که کدام برگه (tab) در حال ایجاد سر و صداست، تا بتوانید آن را از صدا بیاندازید. ، اما اکنون این امکان ازین حد فراتر رفته و به شما اجازه می‌دهد تا تنها با یک کلیک بتوانید تمامی برگه‌ها (یا تنها اصوات پس‌زمینه ) را بی-صدا یا صدادار نمایید. شما می‌توانید یک فهرستِ سیاه از سایت‌های پرسروصدا ایجاد کنید و در نتیجه آنها بطور پیش‌گزین بی‌‌صدا می‌باشند؛ سایت‌های دیگر را مانند سرویس‌های پخش موسیقی به فهرستی خالی اضافه کنید، که در آنصورت آنها هرگز صدادار نخواهند شد؛ و بدین طریق اطمینان حاصل کنید که تمامیِ برگه‌ها در هنگام باز کردن مرورگر در حالتِ incognito (یا ناشناس) ساکت و بی‌صدا خواهند ماند. گزینۀ افزودنی MuteTab می‌تواند در حالت استفاده از کلیدهای میانبر تحت کنترل قرار گیرد – به آدرس زیر مراجعه کنید chrome://extensions ، بر کلیدهای میانبر صفحه کلید در پایین صفحه کلیک کنید ، و به بخش MuteTab به سمت پایین scroll نموده و کلیدهایی را که می‌خواهید با آنها این افزونه‌ها را فعال کنید و برگه‌ها را بی‌صدا و صدادار کنید.
تنها در یک برگه (tab) به حالت ناشناس (incognito) بروید
جابجا شدن و رفتن به حالت ناشناس در مرورگرِ کروم معمولاً به معنای اجرا نمودن یا بارگذاریِ یک جلسۀ مرورگریِ خصوصی است که جزئیاتی را از سایت‌های بازدیدشده توسط شما را ذخیره نمی‌کند. اما شما تنها میتوانید بخواهید جزئیاتی را نسبت به صفحۀ ویژه را پنهان کنید – اگر ، بطور مثال، شما در جستجوی کادو یا هدیه‌ای برای شخصی یا مشغول تماشای ویدئوهای مایۀ خجالت باشید – که همان جایی هستند که آمدن به حالت ناشناس (bit.ly/incognito404) را معنا می‌کند. این افزونۀ کروم به شما اجازه می‌دهد که برگۀ جاری را در پنجرۀ ناشناس باز کنید و تمامیِ آنچه صفحه از تاریخچۀ مرورگر ثبت و ضبط نموده را حذف می‌کند. برای رفتن به حالت ناشناس ، یا بر روی صفحه شمایل ماسک یا نقاب (mask icon) بر روی میلۀ ابزار برای جابجاییِ سریع به حالت ناشناس آیتم Go Incognito کلیک کنید یا بر روی صفحه راست کلیک نموده وGo Incognito را از آن میان انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اگر شما تاریخچۀ مورد انتخاب را در تنظیمات سینک یا همزمانی (Sync Setting) کروم داشته باشید، صفحه در تاریخچۀ شما قابل رؤیت خواهد بود.

 

اعلام‌نظرها یا تفاسیرِ همزمان (online comments) را بطور خودکار پنهان کنید
برخی اوقات تفسیرها یا اعلام‌نظرهای همزمان جالب‌تر از مقاله‌های قرار گرفته در بالای آن می‌باشند، اما آنها همچنین می‌توانند خطرآفرین ، ابلهانه ، و منحرف‌کننده نیز بنمایند. بدون تفسیر (No Comment) (bit.ly/nocomment404) یکی از افزونه‌های جدید و هوشمند کروم است که بطور خودکار بخش‌های تفسیر را در وب‌سایت‌های خبری ، وبلاگ‌ها و سایت‌های اجتماعی- رسانه‌ای نظیر فیس‌بوک ، یوتیوب و رِدیت (Reddit) پنهان می‌نماید. نیازی نیست که هر چیزی را پیکره‌بندی یا تنظیم کنید، و شما بسرعت متوجه خواهید شد که عرصۀ وب بسیار دوستانه و مسالمت‌آمیزتر بنظر می-آید. اگر سایت‌های مشخصی وجود دارند که شما قصد رؤیت تفاسیرِ آنها را دارید – شاید شما از کلیک کردن بر روی پیکان‌های سبز یا قرمز در زیر داستان‌های همزمان در زیر قسمت Mail لذت می‌برید. در این صورت شما می‌توانید آنها را به فهرستِ مجاز NoComment بیافزایید. اگر تفاسیر یا اظهارنظرهای ناخواسته به ظاهر شدن در سایتی مشخص استمرار داده‌اند، می‌توانید آنها را در فهرست مسدودشدگان (Block List) قرار دهید.

 

Twitter خود را ساده‌تر و سریعتر نمایید
نسخۀ سازگار با گوشی‌های توییتر نگارشی آنچنان فشرده و محدودکننده برای استفاده به عنوان سایت دسکتاپ ، و – آنچنان که ما در آخرین خبرنامۀ خود ، تحت عنوان « چه چیزهای همزمانِ جدیدی « گزارش کرده بودیم، نیست. این نگارش یک شکل و نمایِ جدیدِ تیره و تاریکی دارد، و برای رؤیت بزعم آنچه دیده می‌شود بسیار به جهتِ مرور ساده و آسان‌تر است. نسخۀ پالایش‌شدۀ توییتر (bit.ly/refined404) بهترین عناصر و اجزای توییتر  را از گوشی شما یا تبلت‌تان به PC یا Mac ، بمنظور ادراک و تجربه‌ای هموارتر و نیز ساده‌تر به همراه آورده است.  هنگامیکه شما یک شبکۀ اجتماعی را از طریق مرورگر کروم بازدید می‌کنید، این مرورگر بصورت نیرویی توانمند این اجبار و اضطرار را ایجاد می‌کند تا توییتر بین نگارش و نسخۀ گوشی‌های همراه و سادۀ ،بدون از دست دادن شاخص‌های اصولی  بنیادین خود نظیر یادآوری‌ها ، پیغام‌ها و جستجوهایش جابجا شده ،تغییر موقعیت دهد. در بهترین حالت ، شما می‌توانید از کلیدهای میانبر موجود بر روی صفحه کلید برای انجام وظائف مشترک استفاده کنید – بطور مثال از کلید N برای ایجاد یک توییت جدید ، از کلیدهای Enter+Ctrl برای ارسال آن و از کلید D برای جابجا شدن بین نماهای شب و غیرِ آن سود جویید.
مفیدترین تذکرها و افزودنی‌هایِ هر دو هفته یکبار برای یاری رساندن به شما تا بتوانید از مرورگرهای کروم ، فایرفاکس، اُپرا و غیره بهترین بهره را ببرید

 

فایرفاکس

«دریابید که چه عاملی باعث هدر رفتنِ حافظۀ دستگاه‌تان می‌گردد»
یکی از بهترین‌ها و مفیدترین ابزارهای کروم همان مدیریت وظیفه یا Task Manager آن می‌باشد، که به شما نیم نگاهی را از اینکه کدام برگه‌ها بیشترین حافظه را مصرف می‌کنند و اینکه قدرتِ پردازشگر چه میزان است را نشان می‌دهد. با این وصف شما می‌توانید بزرگترین مسیرهای منابع مصرفی حافظه را مسدود نمایید. فایرفاکس هیچ ابزار مابه‌ ازایِ دیگری را ، بغیر از ابزار صفحات دربارۀ حافظه ‘about:memory’ و دربارۀ عملکرد ‘about:performance’ را پیشنهاد و عرضه نمی‌کند. اما شما می‌توانید دریابید که کدامیک از برگه‌ها (برچسب‌ها) در حال زهکشی یا مصرف بیش از حدّ حافظه‌تان بوسیلۀ نصب مصرف حافظۀ برچسب (برگه) (bit.ly/tabmemory404) . بر روی برچسب کلیک کنید خواهید دید که این افزودنی شاخصی را در کنارِ دکمۀ میلۀ جستجو را نمایش می‌دهد که به شما می-گوید چگونه آن صفحه در حال مصرف حافظۀ دستگاه است. بر برگۀ دیگری کلیک کنید و شاخصِ حافظه بدین منوال بروز خواهد شد. این مسئله چندان بغرنج نیست، اما شما می‌توانید آن را با عالی‌ترین About:addons-memory سال ۲۰۱۶ (bit.ly/addons404) برای آگاه شدن از اینکه افزودنی-هایتان (add-ons) نیز به چه مقدار حافظۀ بیشتری را استفاده می‌کنند ، تلفیق کنید.

 

مسدود کردنِ تبلیغات بر روی وب‌سایت‌های ویدئویی  
تقریباً می‌توان گفت که هیچکس با توجه به تخریب و اختلال در پخشِ آن و در حینِ نظارۀ ویدئویی که به وسیلۀ تبلیغاتی آزارهنده در این گوشه یا کنارِ صفحۀ وب بصورت برق یا فلاش جلوه‌نمایی می‌کنند ، خشنود نبوده و تمایلی به رؤیت آنها ندارد. مسدودکنندۀ ویدئویی (Video Adblocker) (bit.ly/video404) این معضل را توسط فیلتر نمودن تبلیغات برگرفته از سایت‌های ویدئویی عمومی مانند YouTube و Dailymotion ، و نه دیگر وب‌سایت‌ها حل نموده است. این مورد خود زمان‌های بارگذاریِ را تسریع نموده، استفاده از داده‌ها را کاهش داده، و عوامل گیج‌کننده را در این اثنا حذف می-کند.
این افزودنی از حضور بَنِرها (banners) ، پنجره‌های بازشو ،و هم‌پوش‌ها خلاصی جسته ، و می‌تواند با استفاده از یک پخش‌کنندۀ اسلاید به هنگامی که شما می‌خواهید اجازۀ پخش آگهی‌ها را بر یک صفحۀ ویدئویی بدهید، از فعالیت بازایستد. Video Adblocker نیز برای مرورگر کروم (www.videoadblocker.net) در دسترس است و غالباً برای مبارزه با اشکالِ جدیدی از تبلیغات آزاردهنده بروزرسانی می‌شوند.

 

تنظیم‌های امنیتیِ دانلودِ خود را کنترل کنید
آخرین نگارش مرورگر فایرفاکس ، تنظیم یا چینشِ امنیتی خود را در پاسخ به این واقعیت که غالبِ بدافزارها از طریق دانلودهای خطرناک و وب‌‌سایت‌های آلوده توسعه یا گسترش می‌یابند را تقویت نموده است. این مرورگر سه انتخاب جدید را به بخشِ امنیتی پانل یا تابلوی انتخاباتش برای حفاظتِ شما دربارۀ محتوای زیان‌بار و آلوده‌کننده افزوده است. اول، ‘مسدود کردنِ محتوای اغواکننده و خطرناک ‘ به شما هشدار می‌دهد که این سایتی که در حال بازدید آن می‌باشید ممکن است حاوی بدافزار باشد، و سعی بر این دارد تا جزئیات یا دکمه‌هایِ شاخصِ دانلود یا دانلودهایتان را سرقت نموده و شما را به شکلی غافل‌کننده به نصب نرم‌افزاری ناخواسته هدایت کند. دوم، ‘دانلودهای خطرناک را مسدود کنید’ ، این تداخل‌ها به هنگامی که شما بر روی یک لینک (Link) و فایلی که حامل ویروس یا دیگرِ بدافزارها کلیک می‌کنید رخ می‌دهند. اگرچه شما می‌توانید در برابر این حملات توسط کلیک نمودن بر روی ‘مجاز شمردن دانلود’ فایق شوید. سومین و جالب‌ترین انتخاب ، قرار دادنِ این اعلان است که ‘مرا دربارۀ نرم-افزارهای غیرمعمول و ناخواسته آگاه ساخته ، هشدار بده’، این هشدار به شما می‌گوید که در صورتِ سعی نمودن برای دانلودِ یک برنامه ، آن مورد توسط موزیلا شناسایی نشده و بنابراین می‌تواند حاوی بدافزار بوده و یا تغییراتی ناخواسته را در چینش‌ها و تنظیمات‌تان اعمال خواهد کرد. تمامیِ این سه انتخاب بوسیلۀ مقادیر یا معادل‌های پیش‌گزین فعال شده ، اما شما می‌توانید در صورتیکه آنها بر مقصود خود پافشاریِ بیش از حدی داشته باشند ، از فعال شدن بازدارید ، در عین حال خود می‌تواند نشانۀ آن باشد که شما به نرم‌افزار ضدویروس خود بلحاظ حمایت و پشتیبانی از عملکرد رایانۀ شخصی-تان اعتماد دارید. علاوه بر این، هنگامیکه سعی دارید فایلی خطرناک یا مظنون به آلودگی را دانلود کنید ، یک علامت یا نشانۀ تعجب و هشدارِ زرد یا قرمز در کنار پیکان یا فلش دانلود بر روی میلۀ ابزار ظاهر می‌شود.

 

دیگر مرورگرها…

ویدئوهای جهشی را در اُپرا نظاره کنید
اپرای (Opera) شاخص ‘تصویر در تصویر’ مرورگر را بهینه می‌کند تا آن را در هنگام تماشای ویدئوهای همزمان با باز نمودنِ صفحات وِب مفیدتر و کارآمدتر نماید. شما اکنون می‌توانید ویدئوهایی مورد علاقۀ خود از بیشتر وب‌سایت‌های بازدیدشده را به پنجره‌ای منفصل شده با حرکتی جهشی انتقال دهید ، که خود در اطراف و حواشی صفحۀ تصویر منتقل شده و در نتیجه شما به کنش یا عملِ خوانش خود ، کار یا خرید اینترنتی خود بدون بروز انقطاع در پخش همزمان ویدئو ادامه می‌دهید. این ویدئوها اکنون می‌توانند از حرکت بازایستاده تا مجدداً پخش آن‌ها را با یک کلیکِ مجزا ادامه دهید. در عین حال اگر تمایلی نداشتید آن را شاخص را غیرفعال کنید. اُپرا ادعا می‌کند که کاربرانِ آن اکنون بیش از ۸۴۲٫۰۰۰ ساعت ویدئوهای جهشی را هر ماه به تماشا می‌نشینند.

 

مسدود کردنِ تبلیغات در Microsoft Edge
یکی از پسندیده‌ترین بهینه‌سازی‌های انجام شده در آپدیتِ سالگردِ ویندوز ۱۰ ، معرفیِ دیرهنگام افزونه‌ها و گنجاندن آنها در مرورگر Edge است. ما شک داریم که شایع‌ترینِ این موارد Adblock Plus برای Edge (bit.ly/adblock404) خواهد بود، که هم‌اکنون یکی از بیشترین موارد افزودنی‌های نصب‌شده در کروم و فایرفاکس می‌باشد. همراه با ارائۀ نگارشِ آن مرورگرها ، این عمل آگهی‌های آزاردهنده را به جهتِ ارائۀ یک تجربۀ آنلاین ، هموارتر و سهل‌تر همچنین منزّه و قابل‌اطمینان‌تر ساخته ،رهگیرهای نفوذی (Intrusive trackers) و دامنه‌های بدافزاری را مسدود می‌نماید. Adblock Plus از طریق تبلیغات ساده ، بی‌مدعا و قابل‌قبول به منظور یاری‌رسانی به وب‌سایت‌ها، شما را مخیّر و مجاز می‌شمارد ، مگر آنکه شما بخواهید هر موردی را بر صفحۀ پیش رویِ وب‌تان مسدود کنید !

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text