img

مایکروسافت Edge چگونه مرورگری است؟

/
/
/

اگر شماره گذشته ماهنامه را مطالعه کرده باشید، به خوبی اطلاع دارید که ما از شماره گذشته مبحثی را تحت عنوان ویندوز ۱۰ آغاز کردیم. در آن مقاله به طور مختصر و کوتاه به معرفی تعدادی از قابلیت های ویندوز ۱۰ و همچنین ساختارهایی پرداختیم که همراه با ویندوز ۱۰ به دنیای فناوری وارد خواهند شد. در این مقاله قصد داریم به سراغ یکی از کاربردی ترین مؤلفه های سیستم عامل ویندوز ۱۰ یعنی مرورگر مایکروسافت Edge برویم.

مرورگرهای خوب به چه نکاتی توجه می کنند؟
اگر به گذشته باز گردیم و اینترنت اکسپلورری که همراه با ویندوز ۹۸ معرفی شد را با همتای امروزی آن مورد مقایسه قرار دهیم مشاهده می کنیم که این مرورگر در طول سال هایی که پشت سر نهاده است، پیشرفت های قابل قبولی  داشته است. ( هر چند به لحاظ عدم رعایت بسیاری از فاکتورها سرانجام به زمان بازنشستگی خود رسید.) به عبارت دیگر کاربرد مرورگرها از باز کردن یک صفحه ساده، ذخیره سازی صفحه یا چاپ یک صفحه فراتر رفته و اکنون توانایی انجام بسیاری از کارها را دارند. توانایی پخش فایل های ویدویی، انجام بازی های آنلاین با مرورگرها، مشاهده فایل ها و پوشه ها و بسیاری دیگر از کارها از جمله قابلیت های عادی مرورگرهای امروزی به شمار می روند. اما برای آن که یک مرورگر نزد کاربران محبوب شود، می بایست به یکسری فاکتورهای مهم توجه داشته باشد.
امنیت اصلی ترین فاکتوری است که همگان به آن توجه دارند. بدون رعایت اصول امنیتی نه تنها حریم خصوصی کاربران به خطر می افتد و امکان سرقت داده های کاربران وجود دارد، بلکه به هکرها و مجرمان سایبری این توانایی را می دهد تا به راحتی به کامپیوترهای شخصی یا سازمانی وارد شده و به سرقت داده های شخصی یا شماره حساب های بانکی مبادرت ورزند. در نتیجه مرورگرها همواره سعی می کنند از قدرتمندترین فناوری ها همچون سندباکس ها برای حفظ امنیت کاربران خود استفاده کنند.
سرعت یک دیگر از فاکتورهای مهم برای هر مرورگری به شمار می رود. زمانی که مرورگری یک صفحه را به سرعت باز می کند، اما مرورگر دیگر برای باز کردن یک صفحه زمان زیادی را طلب می کند چه لزومی دارد به سراغ مرورگری برویم که زمان ما را هدر می دهد؟ یکی از عواملی که باعث شد اینترنت اکسپلورر نتواند به جذب حداکثری کاربران بپردازد به سرعت آن باز می گردد. در شرایطی که مرورگرهایی همچون فایرفاکس و اپرا در سریع ترین زمان ممکن صفحات وب را باز می کردند، در مقابل اینترنت اکسپلورر برای باز کردن صفحات زمان نسبتا زیادی را صرف می کند کدامیک را بر می گزنید؟
پشتیبانی از فناوری های جدید بدون شک برگ برنده هر مرورگری به شمار می رود. مهم نیست مرورگر شما چقدر خوب باشد. مهم این است که آیا توانسته است خود را با جدیدترین معیارهای روز دنیا هماهنگ سازد؟ به طور مثال، در شرایطی که همگان می دانند تبلیغات فلش یکی از عوامل اصلی به خطر افتادن امنیت کاربران است و ادوبی خود رسما آن را یک محصول از رده خارج معرفی کرد و بسیاری از شرکت ها به سمت فناوری HTML5 رفتند، آیا مرورگر انتخابی شما از این فناوری پشتیبانی می کند؟ آیا این مرورگر توانایی پخش فایل های ویدویی و صوتی را دارد؟ آیا مرورگر شما از صفحات تعاملی که بر پایه این فناوری ساخته شده اند پشتیبانی می کند؟ در صورتی که مرورگری از فناوری های روز دنیا پشتیبانی نکند به سرعت کنار خواهد رفت. مهم نیست مرورگر یک شرکت بزرگ باشد یا مرورگری باشد که توسط یک شرکت کوچک ساخته شده باشد، در نهایت محکوم به فنا خواهد بود.
هماهنگ بودن با نیازهای کاربران یکی دیگر از فاکتورهایی است که به سرعت باعث محبوب شدن مرورگرها می شود. شاید یکی از دلایلی که باعث شد مرورگر اینترنت اکسپلورر جای خود را به مایکروسافت Edge بدهد همین موضوع باشد. در حالی که بسیاری از مرورگرها از افزونه ها پشتیبانی می کردند، و به درخواست های کاربران برای اضافه شدن ویژگی های مختلف پاسخ مثبت می دادند در طرف مقابل اینترنت اکسپلورر راه خود را در پیش گرفته بود. توجه و رسیدگی به بازخوردهای دریافتی از کاربران باعث می شود تا آن ها حس بهتری نسبت به مرورگری که آن را انتخاب کرده اند پیدا کنند.
اکنون که با یکسری از فاکتورهای زیرساختی مرورگرها آشنا شدید، زمان آن رسیده است که با مرورگر جدید ویندوز ۱۰ آشنا شویم.
اینترنت اکسپلورر و مایکروسافت Edge دو مرورگر در یک سیستم عامل
اکنون که مدت زیادی از عرضه رسمی ویندوز ۱۰ گذشته است و مایکروسافت هم چند به روزرسانی از ویندوز ۱۰ را منتشر ساخته است، این سیستم عامل و نرم افزارهای همراه با آن به آرامی قابلیت ها، نقاط قوت و ضعف خود را نشان داده اند. همان گونه که در بخش قبل به آن اشاره کردیم، مایکروسافت به این نتیجه رسیده بود که اینترنت اکسپلورر ظرفیت آن را ندارد تا یک بار دیگر کاربران را به سمت خود جذب کند، وجود آسیب پذیری های مختلف و همچنین سرعت پایین باعث شده بود تا کاربران به سمت مرورگرهای کروم و فایرفاکس مهاجرت کنند. در نتیجه تصمیم گرفت مرورگر جدید خود را از پایه طراحی کند.
در پیش نمایش های اولیه عرضه مرورگر مایکروسافت Edge (پروژه اسپارتان) تعدادی از کارشناسان اعلام کردند، موتور رندرینگ مورد استفاده توسط این مرورگر انشعابی از ترایدنت است. موتوری که اینترنت اکسپلورر برای بارگذاری و تجزیه صفحات وب از آن استفاده می کند. مایکروسافت Edge در نهایت از موتور رندرینگ خودش موسوم به EdgeHtml استفاده کرد. در شکل شماره یک دو موتور رندرینگی که این مرورگرها از آن استفاده می کنند را مشاهده می کنید. در حالی که هنوز بسیاری از کاربران از اینترنت اکسپلورر استفاده می کنند، اما مایکروسافت به تازگی اعلام کرده است دیگر هیچ گونه پشتیبانی از نسخه های قدیمی اینترنت اکسپلورر به عمل نخواهد آورد و کاربران می بایست به نسخه ۱۱ این مرورگر مهاجرت کنند. مایکروسافت برای آن که سعی کند همچنان کاربران مرورگر قدیمی خود را نگه دارد، برای آخرین بار به روزرسانی های جدیدی را همراه با ویندوز ۱۰ در اینترنت اکسپلورر قرار داد. از آن جمله می توان به فعال بودن پیش فرض گزینه Enable SmartScreen Filter، پشتیبانی از پروتکل انتقال ابر متن HTTP 2.0، اضافه شدن گزینه manage media licenses و حذف گزینه Enable Strict P3P Validation اشاره کرد.
مایکروسافت Edge Microsoft Edge چگونه مرورگری است؟
مایکروسافت Edge مرورگری است که به تدریج جای اینترنت اکسپلورر را خواهد گرفت. این مرورگر به لطف یکسری قابلیت های جدید و بعضا منحصر به فرد توانسته است با اقبال عموم از سوی کاربران مواجه شود. هر چند موتور رندرینگ Edge جدید است اما در اصل موتوری انشعابی از Trident می باشد. اما به طور کامل از فناوری های روز دنیای فناوری پشتیبانی می کند. همین موضوع باعث می شود تا مایکروسافت آن را مرورگر پیش فرض کامپیوترهای شخصی و دستگاه های همراه در نظر بگیرد. مایکروسافت برای آن که امنیت این مرورگر را تضمین کند تصمیم گرفت برای همیشه با مدل های توسعه باینری همچون ActiveX و Browser Helper Objects خداحافظی کند. دو فناوری یاد شده همواره توسط هکرها مورد استفاده قرار می گرفتند. طبیعت ذاتی کنترل های اکتیواکیس به آن ها این توانایی را می داد تا قابلیت اجرایی داشته باشند. همین موضوع باعث می شد تا هکرها به راحتی توانایی ضربه زدن به کاربران را داشته باشند. در نتیجه باید بگوییم از این پس حملات تزریق کد باینری دیگر جایی در این مرورگر نخواهند داشت. در اقدام دیگری مایکروسافت تصمیم گرفت تزریق کتابخانه های پویا به این مرورگر را مسدود کند. در سیاست گذاری جدید از این پس تنها کتابخانه های پویای مایکروسافت و همچنین کتابخانه هایی که در اصل درایورهای مربوط به سخت افزارها بوده و همچنین دارای امضاء دیجیتال هستند این توانایی را خواهند داشت تا با مایکروسافت Edge به تعامل بپردازند. همین موضوع باعث خواهد شد تا درصد حملات به این مرورگر به میزان بسیار بالایی کاهش پیدا کنند. اما عاملی که باعث می شود مایکروسافت Edge در میان رقبا از جایگاه بالایی برخوردار باشد به تعامل آن با کورتانا، دستیار شخصی ویندوز ۱۰ باز می گردد. دستیار شخصی ویندوز همان گونه که در شماره های آینده با آن آشنا خواهیم شد این توانایی را دارد تا بسیاری از تعاملات کاربر را به درستی خط دهی کند. ارائه اطلاعات پویا، دسترسی به دفترچه شخصی کاربر و برقراری ارتباط کلامی با این دستیار شخصی تنها بخشی از قابلیت های آن به شمار می روند. حال که به طور مختصر با مایکروسافت Edge آشنا شدید زمان آن رسید است تا به طور عملی این مرورگر را مورد بررسی قرار دهیم.

اجرای مرورگر
زمانی که ویندوز ۱۰ را نصب می کنید، آیکن مربوط به مرورگر مایکروسافت Edge در نوار ابزار به شما نشان داده می شود. زمانی که روی این آیکن کلیک می کنید، پنجره اصلی آن را همانند شکل شماره دو مشاهده خواهید کرد. همان گونه که در تصویر مشاهده می کنید، نمای ظاهری این مرورگر کمی با اینترنت اکسپلورر متفاوت است. در بالای صفحه زبانه های مربوط به هر صفحه وب به صورت تفکیک شده قرار دارند. صفحه اصلی به نام Start در اختیار کاربران قرار دارد.
یک قابلیت ویژه و ممتاز( یادداشت نویسی)
مایکروسافت Edge همراه با ویژگی قدرتمندی به نام یادداشت نویسی به کاربران معرفی شد. این قابلیت نه تنها به کاربران این توانایی را می دهد تا روی صفحات وب اقدام به نوشتن یادداشت کنند، بلکه این توانایی را در اختیار آن ها قرار می دهد تا یادداشت های نوشته شده را ذخیره کرده یا آن ها را به اشتراک قرار دهند. برای آن که بتوانید از این قابلیت استفاده کنید، ابتدا باید روی آیکن Make a web Note که در سمت چپ نوار ابزار قرار دارد کلیک کنید. با کلیک روی این گزینه نوار ابزار این گزینه در اختیار شما قرار می گیرد. همان گونه که در شکل شماره سه مشاهده می کنید، گزینه های مختلفی برای یادداشت نوسی در نظر گرفته شده اند. از جمله این گزینه ها به موارد زیر می توان اشاره کرد:
Pen: این گزینه برای تنظیم اندازه و رنگ قلم مورد استفاده قرار می گیرد.
Highlighter: این گزینه به کاربر این توانایی را می دهد تا عناصر مختلفی را از روی صفحه انتخاب کند.
Eraser: اگر بخش هایی را روی یک صفحه وب انتخاب کرده اید اما در نظر دارید آن ها را پاک کنید می توانید از این گزینه استفاده کنید.
Add a typed Note: این گزینه کادری را در اختیارتان قرار می دهد که برای حاشیه نویسی روی صفحات وب مورد استفاده قرار می گیرد.
Clip: این توانایی را در اختیار کاربر قرار می دهد تا بخشی از صفحه را کپی کند.
برای یادداشت نویسی روی صفحه کافی است روی گزینه add a typed Note کلیک کنید. (آیکن چهارم از سمت چپ) همان گونه که در شکل شماره چهار مشاهده می کنید، کادر مخصوص در اختیارتان قرار می گیرد. در زمان یادداشت نویسی به این نکته توجه داشته باشید که هیچ گونه محدودیتی به لحاظ قرار دادن کادرهای مخصوص با یادداشت وجود نداشته و هر زمان تصمیم گرفتید یادداشتی را حذف کنید به راحتی می توانید روی سطل آشغال که در کنار هر کادر قرار دارد کلیک کنید تا یادداشت مربوطه پاک شود.

ذخیره سازی
هر زمان فرآیند یادداشت نویسی را تمام کردید، نوبت به ذخیره سازی آن می رسد. برای این منظور در سمت راست برنامه آیکنی به شکل یک دیسک وجود دارد که برای ذخیره سازی یادداشت ها مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که روی این گزینه کلیک می کنید، پنجره ای همانند شکل پنج مشاهده می کنید. همان گونه که در تصویر مشاهده می کنید کاربر این توانایی را دارد تا یادداشت را به شکل های مختلفی ذخیره سازی کند. اولین گزینه این بخش وان نوت می باشد. این گزینه باعث می شود تا یادداشت ها برای برنامه وان نوت ارسال شوند. اگر تمایل دارید تا یادداشت های شما به صورت دسته بندی شده ذخیره سازی شوند، می توانید از گزینه Favorites استفاده کنید. با کلیک روی این گزینه پنجره ای همانند شکل شش به نمایش در می آید. در این پنجره ابتدا باید نامی برای یادداشت خود انتخاب کرده و در ادامه با استفاده از فیلد  Save in یادداشت خود را در پوشه مورد نظر وارد کنید. اگر پوشه ای برای این منظور وجود ندارد می توانید از گزینه Create new folder استفاده کنید. گزینه Reading List به شما این توانایی را می دهد تا یادداشت خود را در فهرست خواندنی ها ذخیره سازی کنید. بعد از انتخاب گزینه مورد نظر با کلیک روی دکمه Add، یادداشت ذخیره می شود.
به اشتراک گذاری
یادداشت نویسی عمدتا برای به اشتراک گذاری مورد استفاده قرار می گیرد. اگر تمایل دارید تا یادداشت خود را با اعضاء گروه یا کاربران دیگر به اشتراک قرار دهید، در کنار دکمه Save گزینه ای به نام Share قرار دارد. زمانی که روی این گزینه کلیک کنید، سه گزینه پیش فرض در اختیارتان قرار می گیرد. گزینه اول به شما این توانایی را می دهد تا یادداشت را از طری ایمیل با کاربران دیگر به اشتراک قرار دهید، گزینه دوم امکان ارسال یادداشت را در قالب یک پیام Messaging امکان پذیر می سازد. گزینه سوم برای به اشتراک گذاری با استفاده از برنامه وان نوت است. در نهایت اگر هیچ یک از این گزینه ها باب طبع میل شما نیست می توانید از فروشگاه ویندوز برنامه مورد نظر خود را دانلود کرده و از آن استفاده کنید.

دکمه خروج
زمانی که فرآیند یادداشت نویسی به پایان رسید با استفاده از دکمه Exit به وضعیت عادی باز خواهید گشت.

تنظیمات مایکروسافت Edge
بخش تنظیمات مایکروسافت Edge را اگر با اینترنت اکسپلورر مورد مقایسه قرار دهیم، مشاهده می کنیم که تنظیمات نسبتا کمتر و البته دقیق تری در اختیار کاربران قرار گرفته است. اگر در سمت راست صفحه دقت کنید دکمه مربوط به تنظیمات با نماد سه نقطه (….) قرار دارد. (شکل هشت) کاربر با استفاده از تنظیمات قرار گرفته در این بخش توانایی انجام کارهایی همچون ساخت یک زبانه جدید، ورود به حالت ایمن با قابلیت InPrivate، بزرگ نمایی صفحه، جستجو، چاپ صفحه وب، سنجاق کردن صفحات مورد علاقه به نوار ابزار، باز کردن صفحات در مرورگر اینترنت اکسپلورر، ارسال بازخوردها، دسترسی به تنظیمات پیشرفته تر و در نهایت دسترسی به ابزارهای ویژه توسعه دهندگان وب را خواهد داشت. اگر روی گزینه Settings که در انتهای این منو قرار دارد کلید کنید، دسترسی به تنظیماتی در ارتباط با نحوه باز شدن مرورگر (حفظ موقعیت قبلی زبانه ها، نمایش یا عدم نمایش سایت های پر بازدید،)، همسان سازی محتوا، نمایش بوک مارک ها، پاک کردن داده ها، امکان انتخاب موتور جستجو پیش فرض و دسترسی به تنظیمات سفارشی تر در اختیارتان قرار خواهد گرفت.  در بخش تنطیمات پیشرفته تر این توانایی را دارید تا Send Do Not track requests را فعال کرده یا آن ها را غیر فعال کنید.

Hub
گزینه دیگری که مایکروسافت Edge در اختیار کاربران خود قرار می دهد گزینه Hub است. این گزینه برای سازمان دهی دقیق تر بوک مارک ها در نظر گرفته شده است. اگر روی این گزینه کلیک کنید پنجره ای همانند شکل نه را مشاهده می کنید. کاربر با استفاده از گزینه های قرار گرفته در این پنجره توانایی وارد کردن بوک مارک ها از منابع مختلفی همچون Reading List، وان نوت و اینترنت اکسپلورر را دارد. همچنین در بالای این پانل گزینه هایی برای مدیریت دقیق تر بوک مارک ها در نظر گرفته شده است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text