img

بازی Ego id

/
/
/

من در محل برگزاری همایش QuakeCon هستم و اطرف من پر از سرسخت ترین طرفداران نرم‌افزارهای کمپانی id می‌باشد، و همه در حال نگاه کردن پیش نمایشی از بازی جدید این استودیو هستند. یک نفر در بین این جمعیت در حال صحبت کردن است و می‌خواهد خاتمه برنامه را اعلام کند، به نظر می‌رسد id از این همه سر و صدا راحت شد. اگر بازی Quake مورد پسند این جمعیت حاضر قرار نگیرد، پس مشکل بزرگی برای این کمپانی به وجود خواهد آمد.
هیچ تضمینی در این بازی برای ترغیب هوادارن بازی وجود ندارد زیرا این بازی یک بازی تک تیرانداز مانند Overwatch و Team Fortress 2 نمی‌باشد بلکه Quake Champions یک بازی چند نفره است که دارای شخصیت‌های زیادی می‌باشد، به طوری که هریک از این شخصیت‌های دارای توانایی‌های منحصر به فردی هستند. البته به گونه‌ای از رفتار این جمعیت می‌توان حدس زد، همگی مشتاق دیدن آن هستند و قطعاً اکثر آنها از هوادارن پروپاقرص آن خواهند بود.
زمانی که من از مدیر خلاق بازی id آقای Tim Willits سوال کردم که چرا اکنون زمان مناسبی برای بازگشت Quake است، او تعجب کرد و پاسخ داد «این دیگر چه سوالی بود». سوال من برای او مانند این بود که بپرسم چرا الان کودک خود را بغل می‌کنی-زیرا هیچ زمانی برای بازگشت Quake به دنیای بازی‌ها بی‌موقع و بد نخواهد بود. من این را پذیرفتم که این پاسخ آقای Willits به دلیل علاقه شدیدی است که به این سری از بازی‌ها دارد، اما واقعاً چرا الان باید به بازار وارد شود؟
آقای Willits گفت «هیچ وقت از الان زمان بهتری برای این کار نیست، بازی Doom با این که کار کردن بر روی آن بسیار سخت تر از Quake بود، بازتاب خوبی را در بازار داشت. در استودیوی ما، همگی به دلیل بازگشت این بازی خوشحال هستند.» به نظر می‌رسد که کمپانی id از دیدن موفقیت بازی خود یعنی Doom بسیار خوشحال است و روحیه خوبی را گرفته است. البته بعد از رخ دادن برخی اشتباهات، باید بسیار مواظب باشند که دیگر آنها را تکرار نکنند که کاربران ناراحت نشوند. آقای Willits ادامه داد: «با ورود بازی Doom به بازار و موفقیت آن، و در نتیجه بازخوردهای محبت‌آمیزی که از کاربران دریافت می‌کردیم، استودیوی ما پر از شور و نشاط بود. پس با بازی Quake، ما می‌خواهیم به همین روند پیشرفت خود ادامه داده و هدف را بچسبیم، و به همین دلیل است که تمرکز خود را فقط بر روی ساختن این بازی برای PC قرار داده‌ایم. ما قصد داریم بهترین بازی را در زمینه چندنفره (multiplayer) بسیازیم و در این جهت تمام تلاش تیمی خود را به کار خواهیم برد».
قطعاً برای ورود یک بازی مانند Quake Champions به بازار، زمان خوبی است. پروژه‌های از رده خارج شده‌ای مانند Ratz Instagib، Xonotic و Warsow همانند بازی‌های Unreal Tournament از کمپانی Epic، نشان می‌دهند که هنوز افراد هستند که بسیار برای بازی کردن بازی‌های دهه‌ی ۹۰ میلادی و حالت چند نفره مشتاق هستند.
آقای Willits گفت: «من فکر می‌کنم دلیل دیدن بسیاری از قهرمانان، جنگوهای بزرگ و هرچه که شما آنها را می‌نامید، مربوط به طبیعت موجود در وجود بشری است و در بین همه افراد وجود دارد، مردم می‌خواهند کمی عمقی تر به بازی نگاه کنند، آنها دوست دارند بیشتر و بیشتر با یک شخصیت خاص در یک بازی ارتباط برقرار کنند. هرکسی دارای یک سبک بازی خاص خودش است، و این امر باعث کمرنگ شدن یک بازی خاص در بین آنها نمی‌شود. اما این سلیقه‌های متنوع افراد است که کار در این زمینه را بسیار جذاب کرده است. اگر به عمق بازی می‌خواهید پی ببرید، این امر دارا بودن استراژی را می‌طلبد».

آپدیت‌های Live
ابتدا قصد داشتیم Quake Champions را به عنوان یک توسعه از بازی Quake Live بسازیم- Quake Live نسخه آپدیت شده‌ی بازی Quake iii Arena است که زمانی به صورت رایگان در اختیار گیمرها قرار می‌گرفت. آقای Willits می‌گوید: «ما به دنبال راه‌هایی بودیم که چگونه می‌توانیم Quake Live را بهبود ببخشیم، و به دلیل تیم کوچکی که داشتیم شروع به اندیشیدن در مورد این ایده کردیم که بهتر است قهرمان‌هایی را به بازی Quake Live اضافه کنیم. من به شخصه وب‌سایت QuakChampions.com را در سال ۲۰۱۳ ایجاد کردم».
آقای Willits و تیمش، این قهرمانان را به صورت یک «لایه‌ی اضافی» در نظر گرفتند تا به Quake Live اضافه کنند-هنوز هم این فرد برای اعمال این قهرمان‌ها از این اصطلاح استفاده می‌کند. آقای Willits توضیح داد: «ما یک پیش‌ساخت از این قهرمان‌ها تدارک دیدیم و تست‌های زیادی را بر روی آن انجام دادیم، اما سپس به این نتیجه رسیدیم که از نحوه پیشرفت بازی Doom ایده بگیریم. گرافیک این بازی فوق‌العاده بود. ما یک برنامه-نویس در Saber Interactive پیدا کردیم که به ما کمک کند و قصد ما این بود که همه این کارها را با فناوری جدیدی انجام دهیم. در واقع موتور Quake Live همان موتور Quake iii بود، و این بازی هم که در سال ۱۹۹۹ بیرون آمد.» پس این گونه شد که Quake Champions دوباره از یک بازی قدیمی تر متولد شد و تبدیل به یک بازی جدید شد.
تمرکز آقای Tim در مراسم QuakeCon بیشتر بر روی این بود که بازی Quake Champions تا چه میزان به روند سری‌ با نسخه‌های مختلف از این بازی وفادار خواهد ماند. هیچ خشاب‌زدن یا محدودیتی برای سلاح‌ها وجود ندارد-هریک از قهرمانان این بازی قادر هستند هر اسلحه‌ای را انتخاب کنند و هریک از این اسلحه‌ها از روی نقشه قابل انتخاب هستند. همچنین می‌توانید سلامتی خود را کامل کنید، قدرت خود را افزایش دهید، و پدهای پرشی برای خود بگیرید.

کدهای سوس
از یک طرف بازی Quake Champions به صورت کامل به Overwatch نمی‌رسد. زیرا به نظر می‌رسد که هر یک از قهرمانان این بازی فقط قادر به داشتن یک توانایی خاص هستند، به این معنا که تفاوت بین هریک از آنها خیلی هم زیاد نیست. از طرف دیگر، قطعاً این بازی یک عزیمت بزرگ از بازی قدیمی Quake است. من از آقای Willis سوال کردم که آیا ادامه دادن پشتیبانی از بازی Quake Live توسط کمپانی id، این کمپانی را برای بازی Champions در یک ریسک قرار نمی‌دهد. او پاسخ داد: «به من اعتماد کنید، ما کاملاً مواظب هستیم. چون اصلاً نباید این فرصت را خراب کنیم. طرفداران Quake خواهان Quake sauce خود می‌باشند، اما به همین ترتیب با کمی تغییر هم مشکلی نخواهند داشت.»
با این اوصاف، انتخاب قهرمان توسط شما شاید خیلی هم بستگی به اولویت‌های فردی شما نداشته باشد. درحالی که این یک عنصر خیلی مهم است-برخلاف بازی Overwatch، در بازی شما حق مستقل برای انتخاب شخصیت موردعلاقه خود ندارید زیرا هیچ کس دیگری علاقه مند به انتخاب نقش پشتیبانی کردن از شما نیست. آقای Willits امیدوار است که بازیکنان این بازی بدانند که چگونه باید یک تیم را به خوبی جمع کرد.

بعد از شوک (AfterShock)
من فکر می‌کنم که تعادل در خواسته‌های مخاطبان-چیزی همه‌ی افرادی که خواهان انتخاب قهرمانان هستند بر سر آن مخالفت دارند- قطعاً برای کمپانی id دردسر ساز خواهد شد. این گونه فکرکنید: اگر فردی با داشتن قدرت بیش از حد معمول از بقیه مجزا و تنها شود، این امر باعث می‌شود دیگر طرفداران بازی Champions معترض شده و شکایت شدید خود را به کمپانی برسانند.
بازی Quake Champions این گونه که اعلام شده، برای بازیکنان معمولی، به صورت یک نسخه‌ی بتا در سال ۲۰۱۷ منتشر خواهد شد و دارای یک لیست ۱۲ نفره از قهرمانان خواهد بود. در طول یک سال بعد از انتشار آن، قهرمانان بیشتری هم به آن اضافه خواهند شد. البته بسیاری از جزئیات مربوط به این قضایا هنوز باید در بین تیم به بحث گذاشته شود تا درباره آنها تصمیم گیری کنند. هنوز مشخص نیست که قهرمانان دارای سطوحی بر اساس حساب کاربری خواهند بود یا دارای قفل‌گشایی در مراحل خاصی از بازی باشند، اگرچه این گونه به نظر می‌رسد که این سیستم یکی از این کار ها را می‌طلبد. آقای Willits گفت: «ما هنوز در حال کار کردن بر روی جزئیات دقیق بازی هستیم، در حال حاضر، تمام تمرکز ما بر روی این است که مطمئن شویم این بازی لذت بخش خواهد بود، اما از مردم و خصوصاً گیمرها انتظار داریم که طول یک فاصله طولانی مدت در این تشخیص به ما کمک کنند. ما از آن ها می‌خواهیم به شخصیت‌های قهرمان احساس نزدیکی داشته باشند.»
همین موضوع در مورد تصمیم‌گیری بر روی قیمت بازی هم صحت دارد. آقای Willits گفت: «دوست ندارم بگویم نمی‌دانم، اما سعی داریم که تصمیم بگیریم و در حال فکر کردن بر روی قیمت دقیق این بازی هستیم.»
من نمایشگاه QuakeCon را با خاطرات خوبی ترک کردم (و خوشحال از این که ازگرمای تگزاس خلاص شدم)، اما کاملاً با این صحبت‌ها متقاعد نشدم. کمپانی id Software نیاز به این دارد که بسیاری از چیزها را درست کند اگر می‌خواهد این استودیو با موفقیت بتواند حالت FPS را برای بازی کردن به صورت Multiplayer بسازد و کاربران بازی Quake را خوشحال نگه دارد. با این اوصاف، من برای آنها آرزوی موفقیت دارم، و خوشحال هستم که آقای Willits برای پروژه‌ی موردبحث به این اندازه از انرژی و اعتماد به نفس برخوردار بود. با همه این صحبت‌ها، حق با او بود: هیچ زمانی برای ورود یک نسخه از بازی Quake به بازار، بد نیست.»

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text