img

همه‌چیز را از رایانۀ قدیمیتان حذف کنید…

/
/
/

از آنجا که ما به گونه‌ای فزاینده در مسیر حرکت به سوی یک محیط بدونِ کاغذ  (paperless)می‌باشیم ، بیش از پیش حیات شخصی خود را به گونه‌ای دیجیتالی بر روی رایانه‌هامان ، تبلِت‌هایمان و گوشی-های همراه ذخیره می‌کنیم. به مانند تصاویر شخصی و ویدئوها، ابزار و وسائلِ ما مآوایی برای ایمیل‌ها، اسناد ، نام‌های کاربری ، رمزها و اغلب اطلاعات مالیِ مهمی نیز گشته‌اند. اگر قرار بر این بود تا PC یا گوشی همراه ما در اختیار دستانی نابجا و ناآشنا گذاشته ‌شود، این احتمال نیز وجود داشت که شما به تمامی اشکال و انحاء مختلف از جنایات و جرائم سایبری ، از دزدیِ هویت تا اخاذی آسیب‌پذیر شوید.
علیرغم احتمال وقوع این ریسک ، هنگامیکه اکثر افراد رایانۀ خود را به رایانه‌ای جدید ارتقاء می‌دهند، آنها و در ابتدا بدون از بین بردن و جابجا کردنِ صحیح تمامی داده‌های شخصیِ رایانۀ قدیمیِ خویش را فروخته یا بازیابی می‌نمایند. یک فرمت سریع ، بعد از اون هم فکر می‌کنند خب همه‌چیز مرتبه . مشکل آن است که تقریباً غالب افراد می‌توانند بسهولت برخی یا تمامِ داده‌های اولیه را بازیابی کنند. در این پروژۀ پایان هفته ، ما نشان خواهیم داد که چگونه همه‌چیز رو می‌توان را از روی یک دیسک سخت پاک کرد، در نتیجه کسی نمی‌تواند به آن هرگز دسترسی پیدا کند.
چگونه بسادگی می‌توان داده‌ها را بازیابی کرد؟
واقعاً بسادگی. هنگامیکه شما یک فایل را حذف می‌کنید، آنچه تماماً شما انجام می‌دهید ، از بین بردنِ مرجعی برای آن بر روی دیسک سخت است، و نه به تنهایی حذف کردن فایل. حتی فرمت کردن یک درایو محتویات آن را بخوبی پاک نمی‌کند. داده‌ها می‌توانند بسادگی و بوسیلۀ نرم‌افزاری مناسب و صحیح بازیابی شوند، و برنامه‌های رایگان بسیاری در بازار موجود است که این عمل را انجام می‌دهند.
برای اینکه به ایده‌ای از حذف کردن محتویاتی که می‌توان بر روی رایانۀ شخصی شما بازیابی نمود دست یابید، با اجرای Recuva (www.piriform.com/recuva) سعی خود را بکنید و نتایج آن را مرور نمایید. اگر این ابزارِ رایگان می‌تواند مستقر شده و چنین حجمی از داده‌ها را در عرض چند دقیقه بازیابی کند، شما تنها می‌توانید تصور کنید که یک چنین شرکتِ حرفه‌ای در زمینۀ بازیابیِ داده‌ها چه کاری می‌تواند انجام دهد.
چندین ماه پیش، گروه فناوری متخصصینِ بلانکو (specialist Blancco Technology Group) (www.blancco.com) اطلاعاتی را از ۲۰۰ دیسکِ سخت دست دوّم و درایوهای حالت جامد ( SSDs) را بازیابی نمود.
چنین برآورد شد که حدود ۶۷% درایوهای استفاده شده حاوی اطلاعاتِ قابل‌شناسایی شخصی هستند، و ۱۱% شامل داده‌های اشتراکیِ حساس بوده است. ایمیل‌های کمپانی بر روی ۹% از درایوها بازیافت شده ، و کشف شد که ۵% درایوها دارای نقشه‌های نمایش فروش در صفحات گسترده و انبارهای محصول بوده-اند. ۳۶% درایوها شامل داده‌هایی بودند که بسادگی به دلیل کشاندنِ فایل‌ها به سطل زباله یا استفاده از دکمۀ حذف ، از بین رفته بودند.
Recuva می‌تواند ایده‌ای را از اینکه چه داده‌هایی را از درایوهای دیسک قدیمی بازیابی نموده است، در اختیارتان قرار دهد.
اگر صنایع تجاری نمی‌دانند که چگونه کاملاً داده‌های درایوهایشان را حذف کرده‌اند، پس چه امیدی را از باقی بازارها و صنایع می‌توان انتظار داشت؟
ریچارد استیننون ، صاحب منصبِ و مسئول تعیین استراتژی در شرکت فناوری متخصصین بلانکو به ما گفت : «غالب مصرف‌کنندگان هنوز از تفاوت موجود میان حذف کردن و نابود نمودنِ داده‌ها بی‌اطلاع هستند». تنها راه برای حصول اطمینان از غیرقابل بازیابی بودن داده‌ها ، رونویسیِ آنها با Os و ۱ ثانیه زمان مضاربه‌ای می‌باشد.
به دلیلِ آنکه بازیابی اطلاعات شخصی ساده و سهل است، مجرمینِ حیطۀ مجازی اغلب رایانه‌های شخصیِ دست دوم و درایوها را با قیمتی نازل می‌خرند ، تنها به این قصد آنکه بفهمند آیا آنها دارای اطلاعاتی قابل بازیافت هستند که بتواند به منظور عواید مالی یا سرقت هویت اشخاص مورد استفاده واقع شوند.

حذف دائمیِ فایل‌ها و رونویسی فضای خالی
آنچنان که دیدیم ، حذف یک فایل در ویندوز تنها ورودی پوشه یا دایرکتوری را از بین می‌برد و داده‌های جدول تخصیصی (allocation table data) ؛ خود فایل به تنهایی بطور فیزیکی و تا زمان رونویسی یا overwritten جایی نمی‌روند، و این خود می‌تواند روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها برای محقق شدن زمان صرف کند. به منظور حذفِ کامل یک فایل (پرونده) ، شما نیاز دارید تا از یک تکه‌تکه کنندۀ داده-ها (data shredder) نظیر Eraser < eraser.heidi.ie> بهره گیرید. این مسئله خود به وسیلۀ رونویسی موقعیت فایل بر روی دیسک سخت، به کمک الگوهای داده‌های اتفاقیِ مختلف شاملِ US DoD (که در طی آن داده‌ها هفت بار رونویسی می‌گردند) و Gutmann < 35 بار> سبب معدوم شدنِ محتویات پوشه‌ها می‌گردد.
برنامۀ دیگری که بدین منظور طراحی شده ابزار تکه‌تکه‌کنندۀ فایل  از جانبِ NoVirusThanks می-باشد (bit.ly/fileshred404) . به مانند Eraser ، این شرکت از الگوریتم‌های متفاوت تکه‌تکه کردن به منظور حصول اطمینان از حذفِ دائمی فایل بهره می‌برد. شما می‌توانید از میان یک عبور ، سه عبور ، هفت یا ۳۵ عبور انتخاب خود را اعلام نمایید.
با احتسابِ عبورها یا دفعاتِ اجرایی بیشتری که شما انتخاب می‌کنید، شانس و اقبالِ کمتر به داده‌هایی مستقر بر درایوهایی مربوط می‌شود که بازیابی شده‌اند. بطور قطع، ۳۵ بار رونویسی فایل‌ها به شکلی حائز اهمیّت طولانی‌تر از یکبار رونویسی داده می‌باشد، اما این عمل به جهت مقاصد صلح‌طلبانۀ ذهنی ارزشِ اجرا را دارد.

تمامیِ دیسک سخت خود را کاملاً پاک کنید
اگر شما در حال برنامه‌ریزی فروش یا دفع یک دیسک سخت باشید، اصل بر آن است که تمامی اثرها یا ردّپاهای بجا مانده از داده‌ها را در درجۀ اول برای جلوگیری از بازیابیِ ممکن از میان بردارید. برای محو و تمیز کردنِ صحیح آن ، شما نیاز دارید تا تمامی دیسک را چندین بار رونویسی کنید. DBAN (Darik’s Boot and Nuke)  از سوی بلانکو <www.dban.org> برای انجام این وظیفه آرمانی و ایده‌آل می‌باشد. این نهاد شغلی به گونه‌ای حفاظتی محتویات را پاک نموده، و تمامیِ داده‌ها را غیرقابل بازیافت می‌نماید ( این برنامه تنها بر روی درایوها و دیسک‌های سخت عمل نموده و نمی‌تواند به گونه‌ای ایمن یک SSD را حذف کند، بنابراین این نکته را به خاطر بسپارید) . شما نیاز دارید تا  برنامه را با قالب ISO دانلود نمایید و آن را بر روی CD/DVD یا درایو USB flash بنویسید ، و سپس با آن سیستم را بوت کنید.
این تنها برنامه‌ای نیست که بتواند بطور امنیتی محتویات موجود بر روی دیسک سخت را پاک کند، و شما ممکن است اکنون ابزاری کامل بدین منظور بر روی رایانۀ شخصی خود داشته و نصب کرده باشید. CCleaner <www.piriform.com/ccleaner>  به عنوان یک پاک‌کنندۀ سیستم، شناخته‌شده ترین ابزاری است که فایل‌های دورانداختنی (Junk Files) را به جهت آزادسازی فضای ضایع شده از رایانۀ شخصی برمی‌دارد ، اما آن همچنین می‌تواند درایوها و دیسک‌های سخت را نیز پاک کند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text