img

لینوکس را در ویندوز ۱۰ اجرا کنید…

/
/
/

نیازمندی‌ها
Bash بر روی اوبونتوُ و بر روی ویندوز
زمان : بیش از ۲۰ دقیقه / ویندوز ۱۰ نگارشِ ۶۴ بیتی

یکی از هیجان‌انگیزترین شاخص‌های جدید و پنهان در آپدیت سالیانۀ ویندوز ۱۰ ، پوستۀ برجستۀ موجود بر پایۀ لینوکسِ آن است که به شما اجازه می‌دهد یک ترمینالِ لینوکس را مستقیماً درون ویندوز اجرا نمایید. اگر شما تا بحال با استفادۀ از این پوستۀ برجسته در لینوکس آشنا شده‌اید، می‌توانید شروع کرده و از مزایای ابزار خط فرمانِ قدرتمند و با دامنۀ وسیع آن و انجام امور به شکلی سریع و کارآمد بهره‌مند شوید. اگر شما تنها با علامت خط فرمان ویندوز کسب تجربه کرده‌اید، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید به درک‌هایی همراه با برخی از مفیدترین دستورات  دست یابید.
بطور پیش‌گزین، برنامۀ پوستۀ برجسته و موفق ویندوز با برنامه‌های کاربردیِ دسک‌تاپِ گرافیکی لینوکس همخوانی ندارد، اما ما توضیح خواهیم داد که چگونه (در قسمت نکات حرفه‌ای) می‌توانید بر این مورد غلبه کنید. در نتیجه شما می‌توانید ابزاری نظیر فایرفاکس ، pidgin و مرورگر کروم را از طریق خط فرمان اجرا نمایید. پس از آنکه در موارد ابتدایی از طریق یک خط فرمان به مهارت لازم دست یافتید ، به شما توصیه خواهیم کرد تا از صفحات مستندسازی شده و مرجع اوبونتو بازدید کنید (bit.ly/ubuntu‌۴۰۴) تا دستوراتِ پیشرفته‌ای را برای تهیۀ نسخۀ پشتیان از فایل‌هایتان ، کنترل و بررسی سیستم و اطلاعاتِ شبکه، و نکاتی دیگر  فراگیرید.

۱- اگر تا کنون به نسخۀ بروزرسانی شدۀ سالیانۀ ویندوز ۱۰ (ساختِ ۱۴۳۱۶ یا بعدتر) دسترسی نداشته‌اید ، Windows Update را در منوی شروع تایپ نموده و ‘Check for updates’ را انتخاب کرده، در مرحلۀ بعد ‘Learn More’ را واقع در قسمت زیرینِ ‘Looking for more information about latest updates?’ و سپس ‘Get the anniversary Update now’ را کلیک نمایید.

۲- پس از نصب آپدیت یا بروزسانی سالیانه ، Settings را در منوی آغازین تایپ کرده، و برنامه را باز کنید. از اینجا ، بر روی ‘update & security’ سپس ‘For developers’ کلیک نموده ، و Developer Mode را انتخاب نمایید. در پنجرۀ بازشدنی یا غیراستاندارد ، بر روی Yes به منظور نصب و فعال نمودنِ بستۀ نرم‌افزاریِ developer mode کلیک نمایید.

۳- اکنون Control Panel را باز کرده، بر روی Programs و ‘Turn Windows features on or off’ کلیک نمایید. جعبه‌ای را  که ‘Windows Subsystem for Linux (Beta)’ تیک زده و فعال کنید Ok را کلیک کنید. هنگامیکه یک پنجرۀ بازشدنی ظاهر گردید که می‌گوید ویندوز نیاز به restart دارد ، ‘Restart now’ را انتخاب کنید.

۴- پس از آنکه رایانۀ شخصی‌تان راه‌اندازی مجدد گردید ، بر روی start کلیک کنید، و bash را تایپ کرده و در مرحلۀ بعد ‘bash – Run command’ را انتخاب کنید. از شما سئوال خواهد شد تا ‘y’ را برای نصبِ اوبونتو در ویندوز ده تایپ کنید. اینکار را انجام داده و سپس Enter را فشار دهید. در این حالت، ‘Bash on Ubuntu on Windows 10’ شروع به دانلود از Windows Store می‌کند.
۵- هنگامیکه نرم‌افزار دانلود شده و فایل‌هایش استخراج شدند ، یک نام کاربریِ UNIX وارد کرده و Enter را فشار دهید. بعداً، یک رمز ورود ۲ را انتخاب نموده و مجدداً Enter را بفشارید. از شما خواسته خواهد شد تا رمز را مجدداً و به منظور تأیید آن وارد کنید.

۶- میز فرمان (console) را بسته، در منوی آغازین Bash را تایپ نموده و ‘Bash on Ubuntu on Windows’ را انتخاب کنید. پوستۀ Bash به همین روش و به سانِ اجرا در اوبونتوُ فعال شده عمل خواه کرد ، اما نیازی به استفاده از ‘sudo’ نمی‌باشد ، زیرا به  شما یک پوستۀ ‘root’ همراه با مزیّت‌های مسئول اجرایی سیستم (administrator) داده شده است.

۷-  شما می‌توانید از تمامی دستوراتِ معمول و لینوکسیِ bash شامل cd برای تغییر دایرکتوری، s برای فهرست نمودن محتویات آن شاخه یا دایرکتوری ، و mv و cp برای جابجا یا کپی کردن فایل‌ها استفاده کنید. برای دسترسی به فایل سیستمِ ویندوز ، تایپ کنید cd /mnt/c  و Enter را فشار دهید. به خاطر داشته باشید، برخلاف ویندوز ، Bash نسبت به بزرگ و کوچک بودن حروف حساس است.

۸- s را تایپ کرده و Enter را فشار دهید، و در آن حالت Bash محتویات دایرکتوری را نمایش می‌دهد. هنگامیکه شما نام یک دایرکتوری فرعی را که می‌خواهید به آنجا هدایت شوید را می‌دانید – بطور مثال Users – تایپ کنید cd Users و Enter  را فشار دهید. شما می‌توانید با تایپِ cd.. به یک دایرکتوری ماقبل بازگردید.

۹- rm همان دستوری است که برای حذف نمودن یک فایل بکار می‌آید در حالیکه mkdir می‌تواند برای ایجاد دایرکتوری‌های جدید مورد استفاده واقع شود. برای بکار بردنِ یک ویرایشگر ، بسادگی vi یا  nano را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. شما در قسمت‌های بعدی آموزش‌هایی را دربارۀ چگونگی استفاده از هر دوی این ابزارها را پس از اجرای آنها بدست خواهید آورد.

۱۰- history  یک ابزار دستی است که به شما تاریخچه‌ای از دستوراتِ اخیر Bash را نشان می-دهد. wget ابزاری بس قدرتمند جهت بازیابی محتویات از سرورهای تحت وِب می‌باشد. برای آموختن نحوۀ کاربرد آن ، wget  –help را تایپ کنید و Bash فهرستی کامل از دستوراتی که شما می‌توانید از آن استفاده کنید را نمایش می‌دهد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text