img

آپدیت سالانه ویندوز ۱۰

/
/
/

ما مدت زمانی از وقت خود را برای بررسی دقیق آپدیت سالانه‌ی ویندوز ۱۰ صرف کردیم. این آپدیت به عنوان یک هدیه تولد برای افرادی که سال گذشته سیستم عامل خود را به ویندوز ۱۰ ارتقا داده‌اند، پیش‌کش خوبی به نظر می‌رسد.
از جمله‌ قابلیت‌های این آپدیت از ویندوز ۱۰ عبارتند از: کورتانا، که اکنون از روی صفحه Lock screen قابل دسترسی است، و از همه‌ی نسخه‌های قبلی استفاده راحت‌تر و مفیدتری دارد. درنهایت در این آپدیت، افزونه‌هایی را برای مرورگر Microsoft Edge قرار داده‌اند تا این مرورگر را قابل استفاده کنند. Windows Hello در این نسخه بهبود یافته است، به نظر می‌رسد که Skype نیز در این نسخه بهتر شده است، و در پشت صحنه‌ی همه اینها، ترفندهایی به این ویندوز در این آپدیت زده شده است که تجربه بسیار بهتری را در استفاده از آن به کاربر می‌دهد. قابلیت جدید Windows Ink کمی دسیسه‌ای ساخته شده است. همچنین در این آپدیت یک یا دو قابلیتی که شما انتظار داشتید شاید آماده استفاده نباشند.
اما اگر شما یک کاربر سیستم عامل ویندوز باشید، این چنین کمبودهای کوچکی شما را نسبت به استفاده از ویندوز ۱۰ ناامید نخواهد کرد زیرا این ویندوز مانند ویندوز ۸٫۱ نیست که به نوعی معذرت خواهی مایکروسافت برای گناهی به نام ویندوز ۸ از کاربران باشد. برخی از بزرگترین بدبینی-هایی که در مورد ویندوز ۱۰ وجود دارند، مانند نیاز به یک حساب کاربری مایکروسافت، یا تلاش‌های زیاد ویندوز برای قرار دادن سربرگ‌های شما به عنوان فعالیت‌های شما، در این آپدیت نیز به چشم می‌خورند و به قوت خود باقی هستند.
اما اگر AU را به جای نقص دیگر این ویندوز در نظر بگیرید خواهید دید که برخی از قابلیت‌ها را برداشته است تا جا برای ورود قابلیت‌های بهتر و کاربردی‌تر باز شود.

Windows Hello
آپدیت سالانه ویندوز ۱۰ باید با خودش سیستم تعیین اعتبار بیومتریک Windows Hello را بهبود می‌بخشید، و درنهایت در نسخه اصلی این سیستم عامل خاصیت ‘Passport’ را مشاهده می‌کردیم. این خاصیت باعث می‌شود که برای استفاده از وب شما بتوانید از اثرانگشت یا تصویر صورت خود، همانند استفاده از آنها برای باز کردن قفل PC، استفاده کنید. مدیران اجرایی مایکروسافت به ما گفتند که در چند ماه آینده که استاندارد FIDO 2.0 منتشر شود، ما قابلیت Windows Hello را به این خاصیت مجهز خواهیم کرد. ولی فعلاً شما می‌توانید از Hello در تشخیص هویت خود در Windows Store استفاده کنید.
کمپانی مایکروسافت، در تبلت‌های اصلی Surface خود یک دوربین پیش‌رفته قرار داده است که می‌تواند تصویر صورت کاربر را به صورت سه‌بعدی ثبت کند، او را شناسایی کند و به این وسیله اجازه دسترسی او را به سیستم و حساب‌های خودش بدهد. اکنون، از آنجایی که بیشتر سازنده‌های سخت‌افزار حسگرهای اثرانگشت را بر روی دستگاه‌ها قرار داده‌اند، قابلیت Hello حتی دسترسی بیشتری نیز دارد. هردوی اثرانگشت و تشخیص چهره به صورت خارق‌العاده‌ای عملکرد خوبی داشتند-و اگر شما در استفاده از آنها راحت نیستید می‌توانید از طریق گزینه PIN یا پسورد مایکروسافت به عنوان گزینه‌های اضافی برای ورود استفاده کنید.
حال مایکروسافت قابلیت Hello را بر روی صفحه لاگین شما نیز قرار داده است، و اولین ایستگاه آن همان Windows Store است. کد AU اکنون برای خرید نرم‌افزارها، موسیقی‌ها، و غیره از قابلیت Hello استفاده می‌کند. چه تفاوتی بین فشردن یک دکمه برای تایید اطلاعات از قبل ثبت شده مربوط به کارت اعتباری شما با استفاده از چهره شما برای این کار وجود دارد؟ باید گفت که تفاوت زیادی وجود ندارد، ولی قابلیت تشخیص چهره از طریق سخت‌افزار موجود بر روی PC شما، هویت شما را تایید می‌کنند، و این اطمینان را به سیستم می‌دهد که شما خودتان هستید و سواستفاده‌ای از سیستم و اطلاعات شخصی شما صورت نگرفته است.
ما هنوز هم معتقدیم در آینده‌ای نزدیک برای استفاده از وب باید تشخیص هویت بیومتریک (مانند تشخیص چهره) را جایگزین قرار دادن پسورد کنیم، اما محدود کردن کاربران در Windows Store به این فناوری جدید، خود باعث می‌شود که این افراد به اجبار به این سیستم روی آورده و با آن بیشتر آشنا شوند. همه‌چیز به این بستگی دارد که چه سایت‌هایی، مخصوصاً چه بانک‌هایی، از قابلیت Hello برای تشخیص هویت کاربران خود استفاده خواهند کرد.

کورتانا
اگر شما اعتقاد دارید که مایکروسافت شیطان بدصفت داستان است، و اطلاعات شخصی شما را به تبلیغ کنندگان می‌دهد تا آنها با ارسال تبلیغات بی-ارزش برای شما مزاحمت ایجاد کنند، پس کورتانا هر چه ویژگی‌های پیشرفته‌تر و بهتر نیز داشته باشد، قادر به تغییر این واقعیت نخواهد بود. (اما خوشحال خواهید شد اگر بدانید که دولت فرانسه در این تفکر با شما هم عقیده است). گفته شده است که دستیار دیجیتالی کورتانا به صورت مداوم و منظم بهبود یافته است و نسبت به نسخه‌های اولیه از ویندوز ۱۰ بسیار بهتر شده است. این آپدیت سالانه‌ی ویندوز ۱۰، کورتانایی را به شما معرفی می‌کند که بیشتر از هر زمان دیگری با سلایق شما آشنا است، و فرض را بر این گذاشته است که شما به او اجازه دسترسی به امور روزمره زندگی خود را داده‌اید. (در آپدیت سالانه ویندوز ۱۰ شما قادر به غیرفعال کردن کورتانا نخواهید بود، ولی می‌توانید به صورت دوره‌ای آنچه را که او می‌داند را با غیرفعال کردن قابلیت ‌های خصوصی‌سازی ویندوز ۱۰ در Settings > Privacy یا با پاک کردن حافظه‌ی آن، از بین ببرید) .
اکنون کورتانا می‌تواند به چندین زبان زنده دنیا صحبت کند، در زمانی که شما در پرواز هستید ایمیل‌های شما را چک کند و بسیاری از این قبیل کارها را انجام دهد. با این حال، دو قابلیت کلیدی در کورتانا وجود دارد که آن را بسیار مفید کرده و عبارتند از: حضور آن بر روی صفحه Lock screen شما و همچنین توانایی یادآوری به شما تقریباً در همه‌ی زمینه‌ها.
این یک ترفند بزرگ است. شما می‌توانید در هرجای اتاق که هستید با فریاد زدن عبارت ‘Hey Cortana’ –و زدن برخی گزینه‌ها بر روی lock screen، آن را فرخوانی کنید، و هیچ نیازی به ورود به حساب شما نمی‌باشد. این دستیار دیجیتالی می‌تواند قرارهای ملاقات شما را به شما گوش‌زد کند، یا حتی یک جک برای شما تعریف کند. یکی از مدیران این محصول که مسئولیت کورتانا را برعهده دارد به من گفت که کورتانا دوست دارد که تقویم خود را بر روی صفحه خود ببیند، و حق هم با کورتانا است زیرا بسیار کمک کننده خواهد بود.
یکی دیگر از قابلیت‌های اضافه شده به کورتانا این است که شما اکنون می‌توانید یک یادآور را برای یک واقعیت تصادفی قرار دهید: مانند ‘Remember that my room number is 1443’ یا ‘Remember that my nephew like Star Wars toys’. حال بعد از قرار دادن این یادآورها، در صورت نیاز می‌توانید با عبارت ‘What is my room number?’ شماره اتاق خود را از کورتانا بپرسید یا با عبارت ‘Tell me the toys my nephew likes’ از او بپرسید که بردارزاده‌ی شما چه نوعی اسباب‌بازی را دوست دارد.
بهترین قابلیت‌ها و توانایی‌های کورتانا در Cortana Notebook خلاصه می‌شوند، جایی که شما تمام گزینه‌های خوب را پیدا می‌کنید: مثلاً گزینه-هایی مانند این که آیا شما می‌خواهید کورتانا از زمان معمول خوردن نهار شما آگاهی داشته باشد، و حول این ساعت برای شما برنامه‌ریزی کند، تا به این ترتیب بتواند برنامه غذایی به شما بدهد یا این که برای خوردن نهار، رستوران‌هایی را به شما معرفی کند، در این جا وجود دارند. همچنین اگر شما برنامه‌ی Cortana را بر روی دستگاه iOS یا اندروید خود نصب کرده‌ باشید می‌توانید برای آنها نیز از طریق کورتانا متن ارسال کنید.

مرورگر Edge
مرورگر یکپارچه‌ی ویندوز ۱۰ یعنی Edge، در نسخه‌های اولیه این ویندوز به نوعی نقص به حساب می‌آمد: بیش از حد ساده بود و بیش از حد کند بود. حتی اکنون که ویندوز ۱۰ در حدود ۱۹٫۱ درصد از سهم بازار سیستم عامل، که سهم خوبی است، را به خود اختصاص داده است، اما سهم استفاده از مرورگر Edge تنها ۵٫۱ درصد است. ولی هنوز هم ارزش این را دارد که این جا در مورد آن صحبت کنیم، زیرا در طول زمان بهبود یافته و پیشرفت چشمگیری داشته است (اگرچه هیچ دستاورد بزرگی برای قرار داده شدن در آپدیت سالانه این مرورگر ارائه نشده است). اکنون Edge می-تواند اطلاعات شما در حافظه Cloud ذخیره کند، افزونه‌هایی را به انتخاب شما به خود اضافه کند، و حتی پیشنهاد یکپارچه شدن با کورتانا را به شما می‌دهد.
زمانی که ویندوز ۱۰ شروع به کار کرد، هیچ از گزینه‌های Favourites یا پسوردهای ذخیره شده به راحتی قابل قرار داده شدن در حافظه Cloud نبودند، که اگر شما قصد استفاده از یک PC دیگر را داشتید این امر بسیار آزاردهنده بود. برخی ترفندهای جانبی برای این کار وجود داشت-شما می-توانستید موردعلاقه‌ها (favourites) خود را در مرورگر Chrome ذخیره کنید، مرورگر کروم را در PC مقصد نصب کنید، این موردعلاقه‌ها را در آنجا لود کنید، سپس آن را به داخل Edge، صادر (Export) کنید- اما این کار زحمت زیادی داشت. اکنون تا زمانی که شما همه‌چیز را بر روی حساب مایکروسافت خود قرار می‌دهید، قادر خواهید بود بر روی هر دستگاه دیگری از این اطلاعات استفاده کنید. ابتدا اطمینان حاصل کنید که از مسیر Settings > Accounts > Syncs دیدن کرده و اطلاعات مربوط به خود را تایید کرده‌اید. کاربران مرورگر IE بیشتر به این دلیل از این مرورگر ناراحت بودند که با کلیک کردن بر روی دکمه‌ی وسط غلطک ماوس، یک صفحه وب جدید باز نمی‌شود.
حال آنکه آپدیت سالانه این ویندوز پشتیبانی از افزونه‌ها، یعنی قابلیتی که مرورگر Edge به شدت به آن نیاز داشت را در خود دارد. در زمان نوشتن این مقاله ۱۳ افزونه برای مرورگر Edge از جمله AdBlock، AdBlock Plus، مدیر پسورد رایگان LastPass، یک الصاق کننده Evernote، و غیره، که همگی مفید هستند، برای استفاده بر روی این مرورگر در دسترس هستند. نصب آنها بسیار راحت است: به سادگی به منوی سمت راست بالای مرورگر رفته و بر روی Extensions کلیک کنید، و هر افزونه دلخواهی را در این جا نصب کنید.
علاقه نشان دادن یا ندادن شما نسبت به مرورگر Edge بستگی به این دارد که افزونه Ad Blocker را نصب کرده باشید یا نه. بدون آن، استفاده از این مرورگر کمی آزاد دهنده است، اما با فعال بودن آن مرورگر Edge هنوز یکی از بهترین‌های دنیای مرورگر است.

Windows Ink
محاسبات قلمی (Pen computing) تبدیل به بخشی اصلی از دستگاه‌هایی مانند Apple Newton، Tablet PC، Surface Pro 3 و غیره شده است. اما دنیای PC هرگز به این سوال اساسی را در مورد قلم پاسخ نداده است: دقیقاً با این قلم‌ها چه کاری می‌کنید؟
به صورت مجازی تمامی ویژگی‌های مربوط به قابلیت Windows Ink برای آپدیت سالانه این ویندوز طراحی شده بود. قبلاً بهترین نرم‌افزار Ink مایکروسافت همان OneNote بود. اما اکنون بسیاری از این گونه‌ نرم‌افزارهای مشابه وارد این حیطه شده‌اند و اگر آنها هم پاسخ گو نباشند، در Windows Store بسیاری دیگر از این قبیل نرم‌افزار وجود دارند.
چند سال پیش، مدیر اجرایی مایکروسافت یک تبلت Surface Pro 3 را به نمایش گذاشت که می‌توانستید با کلیک کردن بر روی یک مکان خاص از آن، حتی بدون قفل گشایی کردن آن، بر روی آن بنویسید. امروزه، همان قابلیت‌ها (که به دلیل مشکل و خرابی در قلم Surface Pen قادر به استفاده از آن نباشیم) محیط کاری Windows Ink را برای شما قفل گشایی می‌کنند و تمامی نرم‌افزارهای مرتبط را در اختیار شما قرار می‌دهند. همچنین این قابلیت‌ها همگی بر روی یک آیکن خودکارف در Windows taskbar قرار دارند.
از این سه محیط کاری موجود، هیچ یک از نرم‌افزارهای Sticky Notes یا Sketchpad ما را تحت تاثیر قرار نداد. Sticky Notes خود را بر روی صفحه شما قرار می‌داد. و ایراد Sketchpad این بود که حس کردیم مایکروسافت به دلیل علاقه‌ای که به OneNote داشته، همان را تغییر شکل داده و در اختیار کاربران گذاشته و تغییر جدیدی در آن صورت نگرفته است.
Task View و Snap
آپدیت سالانه‌ی ویندوز ۱۰ تغییرات زیادی را در قسمت‌های Task View، واحد مایکروسافت به نام Virtual Desktop، اعمال نکرده است اما این قابلیت را به آن اضافه کرده که شما می‌توانید پنجره‌های متعلق به برنامه‌های خاص را در چندین دسکتاپ تا بتوانید بر روی هر دسکتاپ، وظیفه موردنظر خود را انجام دهید. همچنین به شما اجازه داده می‌شود که یک برنامه چت یا پخش کننده موسیقی را در جایی قرار دهید که همیشه در دسترس باشد.
ما شک داریم که کاربران زیادی وجود داشته باشند که بخواهند از چندین مانیتور فیزیکی برای کار خود استفاده کنند، پس قابلیت بسیار مفید Task View را در استفاده از یک Notebook فراموش کنید. قابلیت‌های Snap و Task View به صورت دست به دست کار می‌کنند: شما می‌توانید برنامه‌های خود را به چهار گوشه‌ی صفحه نمایش خود بچبانید (اصطلاحاً snap کنید)، یا این که در هر طرف چپ و راست یکی از آن‌ها را قرار دهید. حال آنکه Task View به شما اجازه می‌دهد در بین این برنامه‌ها حرکت کنید و تنها با کلیدهای صفحه کلید این کار را به راحتی انجام دهید.
ای کاش برای اسلاید کردن دسکتاپ‌ها راه ساده‌تری نیز وجود داشت. کلیدهای Ctrl+Win+Right Arrow (Left Arrow) ترکیب ساده‌ای نیست، و زمانی هم که به انتهای دسکتاپ‌های مجازی موجود برسد متوقف خواهد شد. شاید بهتر باشد مایکروسافت برای این کار از یک آیکن لمسی یا یک لمس سه‌انگشتی استفاده کند. اما اینها باعث کم شدن از ارزش این دو قابلیت، که دو تا از باارزش‌ترین قابلیت‌های ویندوز ۱۰ هستند، نخواهد شد.
پشت پرده ویندوز ۱۰
از سال گذشته تا بحال تعدادی از قابلیت‌ها به ویندوز ۱۰ اضافه شده‌اند، دستاوردهای مقطعی که زیاد به چشم نمی‌خوردند. ما چند تا از این قابلیت‌ها را که فکر می‌کنیم نسبت به بقیه از تاثیر بیشتری در این ویندوز برخوردار بودند مطرح می‌کنیم: اضافه شدن تعدادی آیکن به نوار وظیفه، حالت dark mode، نمایش سریع تقویم، بهبود بخشیدن Action Centre و اضافه شدن ترفندی برای پیکربندی کردن منابع صوتی همگی از این دسته دستاورها بودند.
اکنون Notifications یک عنصر اصلی از این سیستم عامل می‌باشد، و Action Centre در چند ماهه اخیر پیشرفت بسیار زیادی نسبت به قبل کرده است. قبلاً Action Centre به وسیله هر برنامه‌ای که بیشترین Notifications را به خود اختصاص داده (مانند ایمیل‌ها) بود، تصرف می‌شد. اما اکنون این قسمت به هر برنامه وزن مساوی می‌دهد، و Notification های قدیمی تر را برمی‌دارد که ما نبینیم.
ویندوز همچنین تعداد کل نوتیفیکیشن‌های موجود در Taskbar را به ما نشان می‌دهد. با کلیک کردن بر روی Time/Date موجود در Taskbar، یک نمایش دقیق و سریع را از تاریخ روز مورد نظر به شما می‌دهد. این زمان و تاریخ همچنین بر روی تمامی دسکتاپ‌های شما نمایش داده می‌شود. همانطور که در شکل مشاهده می‌کنید، در قسمت Settings و منوی Personalisation، یک حالت به نام Dark Mode وجود دارد، اما این حالت تنها برای برخی از برنامه‌های UWP (برنامه‌هایی که متعلق به سیستم‌عامل ویندوز هستند) است، و هیچ یک از برنامه‌های Win32 یا حتی رابط کاربری خود ویندوز ۱۰ قادر به استفاده از آن نیستند.
قابلیت OneDrive
در ماه مه میلادی، مایکروسافت یک برنامه UWP OneDrive را به بازار عرضه کرد، که به پیدا کردن فایل‌های هوشمند یا حفره‌های موجود، در نسخه اصلی ویندوز ۱۰ کمک می‌کند.
آپدیت سالانه‌ی ویندوز ۱۰ به راه‌های متفاوتی OneDrive را بهبود می‌بخشند. در نقد و بررسی اصلی ما که در سال گذشته بر روی ویندوز ۱۰ انجام دادیم، در مورد OneDrive نوشتیم : «یکی از قابلیت‌ها در این ویندوز محو شده است، فایل‌های حفره‌دار که باعث صرفه‌جویی در مصرف وقت توسط کامپیوتر شما می‌شد در این ویندوز وجود نداشت. و این قابلیت خوبی است.»
حال حرف سال گذشته خود را نقض می‌کنیم، حرف ما اشتباه بود، و OneDrive عملکرد بدی داشت، و ای کاش فایل‌های حفره‌دار امروز در این نسخه وجود داشتند. خوشبختانه، در این مورد به کمک می‌کند، این برنامه‌ای است که شبیه به وبسایت OneDrive کار می‌کند و فایل‌هایی را که شما در حافظه کلاد (Cloud) ذخیره کرده‌اید، به صورت لیست به شما می‌دهد. همچنین این برنامه کند عمل می‌کند. اما شما می‌توانید فایل‌ها را به صورت درگ (drag) در این برنامه کشیده و رها کنید و OneDrive آنها را آپلود می‌کند، پس این برنامه تاحدودی خوب است اما مشکلاتی را نیز دارد و می‌توانست بهتر هم عمل کند.

Windows Store
دو نکته در مورد Windows Store وجود دارد که در این جا ارزش اشاره کردن را دارد: برنامه‌ها و تصویرهای جدیدی که این قابلیت را مشهور کرده است، و البته طراحی مجدد ضعیف و غیرضروری که مایکروسافت بر روی آن انجام داده است، از جمله این نکات هستند.
برنامه Windows Store قبلاً توسط دو مشکل احاطه شده بود: این برنامه تعداد کاربران نسبتاً پایینی دارد (در سپتامبر سال ۲۰۱۵، ۶۶۹۰۰۰ نفر، در مقابل بیش از دو میلیون کاربر اندروید و iOS) و همچنین نیاز این برنامه به تحمیل برنامه‌ها به کاربران. متاسفانه، طراحی مجدد Store توسط مایکروسافت هیچ کمکی به حل این مشکلات نکرد.
مسلماً کاربران برای پیدا کردن ‘top apps’ یا ‘featured apps’ به پایین صفحه حرکت نمی‌کردند، پس مایکروسافت چهار جعبه زشت را در بالای این صفحه قرار داده است که جلوی دید شما را می‌گیرند. اگر شما از صفحه اول برنامه Store به جلوتر حرکت نکرده‌اید متوجه وجود یک حفره برنامه‌ای یا ‘app gap’ بین این برنامه و اندروید، نخواهید شد-تقریباً همه چیزها در این صفحه دارای کیفیت بالایی هستند. صفحه مربوط به تک تک برنامه ها هم بهبود داده شده‌اند و به وضوح از دستگاه‌هایی که از آنها استفاده می‌کنند پشتیبانی می‌کنند. رتبه مربوط به برنامه‌ها اکنون تنها از طریق نسخه‌های جدید قابل بررسی هستند که قابلیت خوبی است. ولی ما هنوز نیاز به یک راهنما داریم که بدانیم هر برنامه چه تعداد دانلود انجام داده است، و از این طریق بدانیم که چه زمانی جدیدترین نسخه برنامه‌ها منتشر خواهد شد.
ولی به این دلیل که مایکروسافت برای افزایش شهرت خود به وسیله تولید تعدادی از برنامه‌ها و بازی‌های پیشرفته تلاش زیادی کرده است، باید از این کمپانی تجلیل کرد. این ها برنامه‌های UWP بحث‌برانگیزی هستند که بر روی هردوی Xbox و ویندوز ۱۰ قابل نصب هستند.

Skype Preview
اسکایپ به دلیل بدنامی در نسخه اصلی ویندوز ۱۰ قرار داده نشده بود، و به جای آن از برنامه‌ای به نام ‘Get Skype’ استفاده شده بود. حال مایکروسافت برای تولید کردن Skype به عنوان یک برنامه UWP تحت نام Skype Preview آماده به کار شده است، که تا به اینجا بسیار ساده و بسیار کارا نشان داده شده است.
همه شکلک‌های عاشقانه و دیگر آشغال‌های مایکروسافت که امسال درون Skype قرار داده شده است. Skype Preview تماس برقرار می‌کند و پیام‌هایی را ارسال می‌کند-حتی برخی از ابزارهای جدید که مایکروسافت در کنفرانس Build خود معرفی کرد در این برنامه قرار داده شده بود. قابلیت‌های حق‌بیمه (Premium feature) مانند ترجمه کردن، هنوز در این نرم‌افزار به صورت کامل حضور ندارند. برنامه Skype Preview به صورت زیبایی با استفاده از رمزهای لاگین ویندوز، من را به حساب خودم وارد کرد.
ما کاربران ثابت Skype نیستیم، اگرچه دوست داشتیم اکثر مصاحبه‌های خارج از مرز خود را از طریق این سرویس انجام دهیم. شاید Skype Preview انتهای این مسیر نباشد، اما به نظر می‌رسد تمام نیازهای ما را در حال حاضر برطرف می‌کند.

دیگر برنامه‌های UWP دارای ترفندهای مختص به خود هستند
شما در آپدیت سالانه‌ی ویندوز ۱۰ متوجه ترفندهای کوچک و بزرگی برای دیگر برنامه‌های UWP خواهید شد. در این جا برخی از مهمترین‌ها را مطرح می‌کنیم.
یکی از بزرگترین آنها، این قابلیت اضافه شده است: این قابلیت برنامه Bash است که به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد که درون محیط ویندوز از یک محیط لینوکس استفاده کنند، و برای این کار نیازی به یک ماشین مجازی نمی‌باشد. با این حال، ما همگی اعتراف می‌کنیم که در مورد سیستم عامل لینوکس اطلاعات کمی داریم، پس نمی‌توانیم یک گزارش معتبر در مورد توانایی‌ها یا عدم توانایی‌های این سیتسم عامل، را ارائه دهیم.
یک قابلیت توکار درون برنامه Photos موجود در سیستم عامل Windows 10 Mobile دارای خاصیت Slow Motion برای ویدئوها است، و ممکن است یک قابلیت مشابه نیز برای نسخه PC قرار داده شود. متاسفانه، مایکروسافت قبل از این که کدهای AU را منتشر کند این قابلیت را در ویندوز ۱۰ موبایل قرار داد.
برنامه‌ی Mail با قابلیت قرار ملاقات‌های drag-and-drop مجهز شده است. این برنامه همچنین بسیار ایستاتر است، و برخلاف روزهای اول ویندوز ۱۰ بهتر عمل می‌کند. درنهایت، منوی Start تغییر خیلی کمی داشته است: چیزی که قبلاً در دکمه‌ی All apps قرار داشت، اکنون تنها لیستی از برنامه‌ها است که پایین و بالا می‌شود.

Connect
برنامه Connect دستگاه دارای سیستم عامل Windows 10 Mobile شما را با PC شما به صورت بی‌سیم یکپارچه می‌کند، و تجربه‌ی Continuum را بدون هزینه‌ی Display Dock به شما ارائه می‌دهد. ما برنامه Connect را بر روی ویندوز ۱۰ نمی‌فهمیم.
برنامه Connect یکی از قابلیت‌های قابل پیش‌بینی از این آپدیت بود، و بیشتر به این دلیل که Connect می‌تواند صفحه نمایش گوشی شما را بر روی صفحه نمایش Windows 10 PC شما نمایش می‌دهد، و از این لحاظ دقیقاً مانند Continuum است. اما Connect گوشی شما را متصل کرده، و صفحه نمایش آن را به صورت یک پنجره در سیستم شما نشان می‌دهد. آیا شما نباید این فایل‌ها را از قبل بر روی PC خود داشته باشید؟ این کار چیزی به این تجربه اضافه نمی‌کند. من گوشی خودم را از طریق بلوتوث به Surface Pro 4 متصل کردم و کار ساده‌ای بود، اما این اتصال وقفه‌های زیادی داشت.

نتیجه نهایی
برای هرکسی که از قبل از ویندوز ۱۰ استفاده کرده است، این آپدیت سالانه‌ی برای آن دسته از افراد در راه است. ما امیدواریم که مایکروسافت بسیاری از این باگ‌های تصادفی این آپدیت را برطرف کند، که البته برخی از این باگ‌ها در این نقدوبررسی مطرح شدند.
در ضمن، میلیون‌ها کاربر ویندوز ۷ و ویندوز ۸٫۱ می‌خواهند بدانند که آیا به رهبری مایکروسافت در این راه اعتماد کنند یا نه. البته ما شک داریم که مایکروسافت بتواند این کاربران قانع کند که به استفاده از این آپدیت روی آورند. مهمتر از آن افرادی هستند که با رد کردن ارتقای رایگان به ویندوز ۱۰ فرصت را از دست داده‌اند و باید دست به جیب شوند زیرا این ارتقا مهلتش تمام شده است.
همانطور که امروزه ویندوز ۷ از سیستم‌عامل‌های پراستفاده است و ویندوز ایکس پی منسوخ شده است، به همان صورت هم روزی ویندوز ۷ قدیمی شده و از دور رقابت خارج خواهد شد. در ضمن، ویندوز ۱۰ ابزاری مفید مانند کورتانا، Task View، Windows Hello، Edge، و Action Centre را به کاربران معرفی کرد. به این صورت، Windows 10 AU قابلیت Windows Ink و چندین قابلیت موجود دیگر در ویندوز ۱۰ را معرفی کرد-اما تفاوت زیادی با نسخه اورجینال ویندوز ۱۰ نداشتند.
آیا ویندوز ۱۰ بهبودی به خود دیده است؟ قطعاً بله. آیا این ویندوز هنوز نیازمند کارهای بیشتر است؟ متاسفانه، بله. مایکروسافت قابلیت‌هایی مانند استفاده از Windows Hello برای وارد شدن به وب، وعده داده است و دلیل این قابلیت استفاده از متن‌های زیبا و قابل ویرایش است.
کورتانا، تشخیص هویت بیومتریک، بعید است که اطلاعات را در حافظه cloud ذخیره کند: این ها گام‌هایی به جلو توسط مایکروسافت به حساب می‌آیند و فرد می‌تواند نحوه‌ی کار و بازی کردن با سیستم خود را اصلاح کند. و در این اصلاح کردن کمی مشکلات در سر راه است. شاید ویندوز ۱۰ آخرین ویندوز باشد، اما همه‌ی قابلیت‌های مطرح شده هنوز ابتدای راه هستند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text