img

رقابتی داغ در بین اپلیکیشن‌های تماس‌های ویدئویی

/
/
/

گوگل نرم‌افزار مخصوص برقراری تماس‌های ویدئویی خود به نام Duo را برای رقابت کردن با نرم‌افزارهایی مانند Skype و Apple FaceTime وارد بازار کرد. پس بهتر این است که یک مقایسه بین آنها انجام دهید و بهترین آنها را بر روی گوشی خود نصب کنید.

کمپانی گوگل اعلام کرد که در ماه می، دو نرم‌افزار جدید به نام‌های Allo و Duo را روانه بازار خواهد کرد. Allo یک نرم‌افزار پیام‌رسان است-در حالی که Duo که نام عجیبی هم دارد، مخصوص تماس‌های ویدئویی می‌باشد. به بازار آمدن هردوی این برنامه‌ها کمی عجیب به نظر می‌رسد زیرا گوگل قبلاٌ هم نرم‌افزار Hangout را برای برقرار کردن تماس‌های ویدئویی وارد بازار کرده بود. ولی Duo یک برنامه مستقل است که فقط به شما اجازه می‌دهد بین خود و یک نفر دیگر این تماس را برقرار کنید. یعنی دوطرفه است نه بیشتر.
این برنامه به صورت رایگان در Google Play Store و همچنین در App Store اپل قابل دانلود است. زمانی که شما این برنامه را نصب می‌کنید و می‌خواهید آن را راه‌اندازی کنید باید یک شماره تلفن در آن وارد نمایید. این شماره لزوماً نباید شماره سیم‌کارت موجود بر روی گوشی شما باشد، پس قادر هستید این برنامه را بر روی یک تبلت هم نصب کنید.
Google Duo
برنامه Duo از کمپانی گوگل نسبتاً برنامه ساده‌ای است، اما ایده این برنامه این است که: برای استفاده کردن کاربران آسان است و کار همه را راه می-اندازد. برنامه FaceTime از اپل بسیار شبیه به این نرم‌افزار از گوگل کار می‌کند. در این برنامه‌ها شما یک شماره تلفن انتخاب می‌کنید، یک تماس تصویری را شروع می‌کنید، و سپس برای باز شدن گزینه‌هایی مانند سوئیچ کردن بین دوربین‌های سلفی و عقب گوشی خود، قطع کردن صدای میکروفون یا قطع تماس، بر روی صفحه می‌زنید.
تماس‌های گروهی در این نرم‌افزار وجود ندارد، پیام‌های مجزا در آن نیست، و تنها کاری که می‌توانید با آن انجام دهید همان تماس ویدئویی نفر-به-نفر است. شما حتی مانند برنامه‌ها و سرویس‌های دیگر در این زمینه قادر نخواهید بود که تصویر کوچک خود را بر روی صفحه نمایش جابه‌جا کنید. حداقل با قرار دادن گوشی خود در حالت افقی (Landscape) می‌توانید تصویر را بچرخانید.
برنامه Duo دارای چند قابلیت برجسته است: قابلیتی به نام knock knock بر روی آن وجود دارد که زمانی که کسی به شما زنگ می‌زند، تصویر ویدئویی آن فرد را حتی قبل از پاسخ دادن به او مشاهده کنید و بدون اینکه تماس را قطع کنید، بین داده اینترنتی Wi-Fi و داده تلفن‌همراه خود سوئیچ کنید. اخیراً قابلیت Knock Knock بر روی دستگاه‌های اندرویدی کار می‌کرد اما این قابلیت همچنین در سیستم‌عامل iOS 10 به صورت توکار قرار داده شده است، تا به این طریق به زودی به گوشی‌های آیفون هم اضافه شود.
برخی از تنظیمات در این برنامه وجود دارند، از جمله آن‌ها دکمه ‘limit mobile data’ و قابلیت بلاک (مسدود) کردن شماره‌ها است. شما می-توانید قابلیت Knock Knock را غیرفعال کنید تا افراد نتوانند قبل از این که پاسخ بدهند تصویر ویدوئی شما را مشاهده کنند. از آنجایی که برنامه Duo جدید است، پس این که بخواهید با دوستان خود تماس تصویری بگیرید باید ابتدا از آنها بخواهید که این برنامه را نصب کنند، در غیر این صورت یک پیام بالا می‌آید و به شما می‌گوید «این شماره در Duo در دسترس نیست». گوگل می‌گوید که تماس‌های صوتی برای این برنامه در راه است.

iPhone FaceTime
این برنامه، یک سرویس برای برقراری تماس تصویری است، و در حالت‌های Wi-Fi و اینترنت ۳G/4G کار می‌کند. اگر مخاطب موردنظر شما دارای یک گوشی است که دوربین سلفی ندارد، یا اصلا ترجیح می‌دهید که دیده نشوید و فقط صدای شما را بشنود، شما می‌توانید یک تماس صوتی برقرار کنید-این کار از طریق FaceTime audio صورت می‌گیرد. اغلب، کیفیت این صوت از یک تلفن معمولی بیشتر است.
یکی از محدودیت‌های موجود در FaceTime این است که این برنامه فقط بر روی دستگاه‌های کمپانی اپل نصب می‌شود، پس شما یکی از دستگاه-های iPad، iPhone، iPod touch یا Mac را داشته باشید. پس شما نمی‌توانید از برنامه FaceTime برای تماس برقرار کردن با عمه خود که دارای یک دستگاه اندروید مانند گوشی یا تبلت اندروید است، استفاده کنید.

Skype
نرم‌افزار تماس Skype تقریباً بر روی همه سیستم عامل‌ها در دسترس و قابل نصب است، که از آنها TV را هم شامل می‌شود. شما می‌توانید این برنامه را بر روی تمام محصولات اپل، ویندوز، اندروید، ویندوز فون، لینوکس، بلک‌بری، آمازون‌فایر و تبلت‌ها نصب کنید. قطعاً، پیدا کردن یک گوشی که قابلیت استفاده از برنامه اسکایپ را نداشته باشد کار خیلی سختی است.
اسکایپ اکثر قابلیت‌های مطرح شده را دارد، اما شاید استفاده از آن آزاردهنده باشد. برای مثال، هر زمان که برنامه را باز می‌کنید از شما درخواست ورود (log in) خواهد کرد، که البته این اتفاق در برنامه‌های FaceTime و Duo رخ نخواهد داد. با این حال اگر شما از نسخه دسکتاپ استفاده می-کنید، اسکایپ با ارائه دادن تماس‌های گروهی، پیام‌های ارسالی، و ترجمه تماس‌ها، این نقص را جبران می‌کند. شما می‌توانید از این نرم‌افزار برای ایجاد ارتباطات تصویری حتی با سرعت‌های پایین اینترنت استفاده کنید، البته می‌توانید یک شماره اسکایپ داشته باشید که مردم از طریق آن با اسکایپ شما تماس بگیرند ولی داشتن این شماره هزینه دارد و رایگان نیست.
البته باید گفت که اسکایپ حتی قبل از FaceTime تماس‌های تصویری را  برای روی شبکه‌های موبایل در دسترس کاربران قرار داد.

Facebook Messenger
برنامه Facebook Messenger از یک افزونه اجباری و ناخواسته که بر روی Facebook قرار داشت گسترش پیدا کرد و به یک ابزار ارتباطاتی مفید و کامل تبدیل شد که دارای تعداد زیادی از قابلیت‌های عالی است. تقریبا می‌توان گفت که تماس‌های ویدئویی به تازگی به این برنامه افزوده شده است، و به تازگی هم قابلیت برقراری تماس‌های گروهی، که همانند نرم‌افزارهایی مانند Google Chrome، Firefox، و Opera که بر روی یک PC یا لپ تاپ کار می‌کنند، این نرم‌افزار هم بر روی موبایل قابل نصب است.
شما می‌توانید میکروفون را خاموش کنید یا دوربین را به میل خود فعال یا غیرفعال کنید، و حتی تصویر ویدئو را کوچک کرده و با استفاده از برنامه Messenger به نوشتن متن‌ها به صورت چت، ارسال استیکرها و غیره به کار خود ادامه دهید.

کیفیت
کیفیت صدا و تصویر ویدئویی در تماس‌های ویدئویی این برنامه بستگی سرعت اینترنتی است که در بین شما و گیرنده برقر است. شاید شما دارای یک سرعت اینترنت زیادی باشید، اما دوست شما در یک منطقه روستایی باشد و سرعت اینترنت ضعیفی داشته باشد. بنابراین اگر شما بخواهید کیفیت بیشتری از این تماس‌ها عایدتان شود باید از سرعت اینترنت خوبی برخوردار باشید، البته فاکتورهای دیگری هم در این امر نقش دارند.
یکی از این عامل‌های کیفیت تصویر و مکالمه، سخت افزاری است که استفاده می‌کنید: با تغییر دوربین‌ها و میکروفون‌ها از نظر جنس و کیفیت، قاعدتاً کیفیت تماس‌های صوتی و تصویری شما هم بهتر خواهد شد. یک عامل دیگر، پردازش تصویر و نحوه فشرده سازی مورد استفاده است. در این جا اپل یک مزیت دارد، زیرا می‌تواند هم نرم‌افزار و هم سخت‌افزار را کنترل کند. پس به خصوص بر روی دستگاه‌هایی با سیستم عامل iOS 10، ما شاهد کیفیت بهتری در میکروفون‌ها و دوربین‌ها خواهیم بود، اپل معمولاً برای کدگذاری وکدشکنی کردن ویدئوها از سخت افزار استفاده می‌کند.
بقیه عواملی که ممکن است بر روی این کیفیت تاثیر داشته باشند، مربوط به نرم‌افزار خواهند بود، مثلاً نرم‌افزاری که بتواند به صورت بهینه‌تری از CPU بیشتر و باتری کمتر شما استفاده کند، کاراتر است. برنامه اسکایپ از سرورهای خودش استفاده نمی‌کند و خودکفا نیست ولی در حالی که بقیه رقبای آن برای بهتر کردن تماس‌های ویدئویی از سرورهای مرکزی خودشان استفاده می‌کنند.

امنیت
یک امری که اغلب در بحث پیام رسانی، تماس گرفتن و چت‌های ویدوئی بسیار زیاد مطرح می‌شود، امنیت است. خبر خوب این است که برنامه‌های Skype و FaceTime به صورت کامل امن هستند. قطعاً، اسکایپ همه صداها و ویدئوها را کدگذاری می‌کند، البته همه پیام‌های متنی را که ارسال می‌کنید به نوعی کدگذاری می‌کند تا امنیت زیاد شود.
اپل هم سیستم کدگذاری مخصوص خودش را برای برنامه‌های iMessage و FaceTime در دسترس قرار داده است. این به این معنی است که هیچ کس به جز ارسال کننده و دریافت کننده نمی‌تواند این پیام‌ها را مشاهده کند. فیس‌بوک جدیداً در ژولای سال ۲۰۱۶ شروع به اضافه کردن کدگذاری از نوع end-to-end کرده است، و البته برای پیام ‌های متنی فقط حالت ‘secret conversation’ را قرار داده است. تماس‌های ویدئویی کدگذاری نمی‌شوند. با این حال برنامه Dou، دارای سیستم کدگذاری end-to-end برای تماس‌های ویدئویی است، این یک قابلیت است که کاربران همیشه دوست داشتند بر روی Hangouts قرار داشته باشد.

نتیجه نهایی
هر یک از این برنامه‌ها و سرویس‌های مطرح شده دارای مزایایی هستند، اما بیشترین محدودیت در بین آنها مربوط به FaceTime است زیرا تنها برای دستگاه‌های اپل ساخته شده است. با توجه به چیزهایی که در مورد Duo خواندیم این برنامه هم تنها دارای تماس‌های ویدئویی فرد-به-فرد است. تا زمانی که بدانید فردی که می‌خواهید با او تماس بگیرید برنامه Facebook Messenger را نصب کرده است پس این برنامه هم خوب عمل می‌کند و البته نگرانی برای فقدان حریم خصوصی در این برنامه نباید داشته باشید.  بسیاری از افراد به برنامه اسکایپ دسترسی دارند زیرا این برنامه بر روی اکثر سیستم عامل‌ها قابل اجرا است. اگر قصد تماس گرفتن با بیش از یک فرد را دارید، هردوی برنامه‌های Skype و Messenger خوب هستند، زیرا هیچ یک از دو برنامه Duo و FaceTime این گزینه را ندارند. اما در بین این دو بازهم اسکایپ بهتر است چون دارای سیستم کدگذاری است.
اگر شما مجبورید فقط یکی از سرویس‌های برقراری تماس ویدئویی را انتخاب کنید، بهترین گزینه Skype است. با این حال، مجبور نیستید فقط یکی از آن ها را انتخاب کنید، همه آنها رایگان هستند و می‌توانید محض احتیاط همه را بر روی گوشی خود نصب کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text