img

به تنظیمات مودم وای فای خود دسترسی پیدا کنید

/
/
/

در اینجا نحوۀ تغییر نام ، رمز عبور، یا دیگر اجزای یک شبکۀ Wi-Fi را بیان میکنیم .

روتر شما تنظیمات شبکۀ Wi-Fi خانگی‌تان را ذخیره می‌نماید.  بنابراین اگر شما می‌خواهید برخی موارد را تغییر دهید، باید بتوانید به نرم‌افزار روتر خود که همچنین به عنوان نرم‌افزار عامل  شناخته می‌شود وارد شوید. از آنجا، شما می‌توانید نام شبکه، رمز عبور، سطح امنیتی را تغییر داده، یک شبکۀ میهمان ایجاد کرده، یا انتخاب‌های متنوعِ دیگری را نیز تغییر دهید. اما چگونه وارد این قسمت از روتِر شما برای ایجاد این تغییرات شویم؟
شما از طریق مرورگر خود (یا به کمک هر مرورگری) وارد نرم‌افزار عامل روتر شده ، و در قسمت فیلد آدرس آدرسِ IP روتر خود را وارد می‌کنید. اغلب روترها از یک آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ استفاده میکنند . اما این همیشه موردی نیست که با آن مواجه می‌شوید، بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید تأیید آدرس روترتان است. نشانگر فرمان یا Command Prompt خود را از طریق ویندوز باز کنید. در ویندوز ۷ ، بر روی دکمۀ شروع کلیک کرده و cmd را در قسمت جستجوی برنامه‌ها و فایل‌ها تایپ نمایید. در ویندوز ۸٫۱ و بالاتر، لوگوی ویندوز بعلاوۀ دکمه‌های R را فشار داده و در قسمت قابل‌تایپ ، ipconfig در خط فرمان تایپ کرده و دکمۀ Enter را فشار دهید. به قسمت بالایی صفحۀ ویندوز Scroll کرده تا یک تنظیم پیش‌گزین را در زیر Wi-Fi ببینید. این همان روتر شماست و رقم قرار گرفته پس از آن همان آدرس IP روترتان می‌باشد. به این آدرس توجه کنید.
جعبۀ خط فرمان ویندور را بسته و از محیط خط فرمان خارج شوید، این عمل را می‌توانید با کلیک کردن “X” بر  روی قسمت بالایی صفحه انجام دهید. آدرس IP روتر خود را در فیلد آدرس مرورگرِ وب خود وارد کرده ، دکمۀ Enter را فشار دهید. از شما یک نام کاربری و رمز عبور برای دستیابی به نرم‌افزار عامل روتر درخواست می‌شود. این همان نام کاربری و رمز عبور روتر شما ، یا یک نام کاربری و رمزِ عبور منحصربفردی خواهد بود که هنگام تنظیم اولیۀ روتر به سیستم داده شده است.
اگر یک نام کاربری یا رمز عبورِ منحصر بفرد ایجاد کرده‌اید، و آنها را به یاد دارید، بسیار خوب است. تنها آنان را در فیلدهای مربوطه وارد کرده، و در این حالت تنظیمات نرم‌افزار عامل روتر ظاهر خواهد شد.
اکنون می‌توانید هر یک از عناصر و اجزایی که موردنظرتان است را تغییر دهید. به شکل نوعی، این عمل را پنجره به پنجره انجام دهید. در هر صفحه ، شما ممکن است قبل از رفتن به صفحۀ بعد، نیاز به انجام تغییراتی داشته باشید. پس از انجام تغییر، ممکن است از شما خواسته شود تا دوباره log in  کنید . پس از انجام تغییرات تنها صفحۀ مرورگر خود را ببندید.
بسیار خب، این عمل چندان هم سخت نیست. اما … اوپ ، همیشه در انجام کار یک «اما» نهفته است. این اما می‌تواند فراموشی نام کاربری و رمز عبور برای ورود به نرم‌افزار عامل روتر باشد. بسیاری از روترها از یک نام کاربریِ admin و رمز عبورِ پیش‌گزین Password استفاده می‌کنند. شما می‌توانید آنها را امتحان کنید تا دریابید که امکان ورود دارید یا خیر.
در صورت عدم‌امکان روترها یک شاخص بازیابیِ رمز کاربری را عرضه می‌کنند. اگر این امکان در مورد روتر شما صحت داشته باشد، آن در صورتِ ورودِ نام کاربری و رمز ورودیِ غلط بر صفحۀ نمایش ظاهر خواهد شد و سپس Cancel را در قسمت login فشار دهید.
اگر هنوز نتوانسته‌اید وارد سیستم شوید، در آنصورت نیاز خواهید داشت تلاش کنید تا نام کاربری و رمز عبور پیش گزین را بیابید. بهترین گزینه در این حالت انتخاب جستجوی گوگل و یا Bing با ذکر نام برند روتر شما است که پس از آن عبارت نام کاربری و رمز عبورِ پیش‌گزین در پی خواهد آمد.
نتایج جستجو بایستی نام کاربر و رمز آن را نمایش دهد. اکنون سعی کنید تا به نرم‌افزار روتر با آن ابزار کسب اعتبار وارد شوید. با امید به اینکه بتوانید وارد شوید . در غیر اینصورت و سپس احتمالاً بدین معنی خواهد بود که شما یا شخص دیگری نام کاربری و رمز ورود را تغییر داده است. در آن حالت، شما می-توانید بسادگی بخواهید تا روتر را از نو تنظیم کنید تا تمامی تنظیمات به حالت‌های پیش‌‌گزین خود بازگردند. شما معمولاً بدین طریق دکمۀ کوچکِ Reset یا تنظیم مجدد را پیدا خواهید نمود. از یک شیء اشاره‌کننده نظیر قلم یا گیرۀ کاغذ استفاده کنید تا دکمۀ Reset را به مدت ۱۰ ثانیه بفشارید. سپس دکمه را رها کنید.
شما اکنون بایستی قادر باشید تا به نرم‌افزار روتر خود با استفاده از نام کاربری و رمز عبورِ پیش‌گزین وارد شوید. اولین وظیفۀ شما تغییر نام شبکۀ بی‌سیم ، رمز کاربریِ شبکه وایرلِس یا بی‌سیم و سطح امنیتی را می‌باشد. شما همچنین بایستی از طریق هر یک از صفحات نشان داده شده رؤیت کنید که آیا تنظیمات دیگری را برای تغییر وجود دارد یا خیر. در این قسمت و در این صفحات اسناد و یا کمک‌‌رسانی داخلی بایستی برای مشاورۀ شما موجود باشند. غالبِ روترهای موجود و یا اخیراً ساخته شده می‌توانند برخی از این اعمال و امدادها را در اختیار شما بگذاردند.
فرآیند ورود به تنظیمات روتر بایستی به مانندِ آن باشد که آیا شما از روترِ شرکت تهیه‌کنندۀ خود استفاده می-کنید یا خود جداگانه به تهیۀ آن از مکانی دیگر مبادرت کرده‌اید. همچنین این باید مشابه وضعیتی باشد که آیا شما یک روترِ اهدایی استفاده می‌کنید یا تلفیقی از مودم/ روتر که توسط شرکت سرویس‌دهنده تدارک دیده شده بهره می‌برید.
در نهایت، شما می‌توانید و بایستی نام کاربری یا رمز ورود را از مقادیر پیش‌گزین تغییر دهید. این بهتر امنیت روترِ شما را تأمین می‌کند، در نتیجه شما تنها می‌توانید به صفحاتِ تنظیمات ابزار عامل روتر دسترسی پیدا کنید. تنها  مشخصات اعتباریِ روتر خود را بخاطر بسپارید و از راه‌اندازیِ مجدد (Reset) روتر برای ایجاد تغییرات در آینده اجتناب کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text