img

نحوۀ شروع پاکسازیِ زندگی دیجیتال شما

/
/
/

چند وقت پیش و در اثنای سال، من تمایل به پاک کردن و حشو زوائد دستگاه خود پیدا کردم. شاید این عمل تمیز کردنِ بهارۀ کمدهای لباس یا تلاشی یکساعته برای رفت و روبِ یا بایگانی نمودن تمامی ایمیل‌های سال گذشته در آستانۀ ورود به سال جدید تصور شود، اما من به گونه‌ای باورناپذیر دریافتم که این خود سپاسگزاری و بزرگداشتِ خالی نمودن (یا در برخی موارد بسادگی پنهان کردن) برخی از چیزهایی بود که بدان‌ها نیازی ندارم. لفاظی‌های هیپیگونه‌ای بسیاری دربارۀ چگونگی و نحوۀ تبدیل محیط‌های خالی از حشو و زوائد وجود دارد که بر این سیاق به شفافیتِ ذهن می‌انجامد، و من لزوماً نیازی نیست بگویم که به تمامی آنان اعتقاد دارم؛ اما همچنین یقین دارم که وقتی این باقیمانده‌های بی‌ارزش را از بین می‌برم، دچار تنش کمتری می‌شوم.
اگر شما از یک حرکت پاک‌کنندۀ خوب و مناسب لذت برده و زندگی دیجیتالی بی‌نظمی داشته باشید، باورها و تذکارهایی نیز برای خلاصی و رهایی از برخی اطلاعات و داده‌های قدیمی وجود دارد.
رایانۀ Desktop
رایانۀ دسکتاپ هنگامی بی‌نظم و قاعده می‌شود که ما فایلی را به جهت تناسب به آرایۀ اطلاعاتیِ خود بیافزاییم، معمولاً بدین روال در خط دید و نظرگاه خود خدشه وارد می‌شود و ما به خاطر می‌سپاریم که آن وجود دارد. هنگامی که ما این رفتار را بارها و بارها تکرار می‌کنیم، اصل و قانون مورد نظر خود را فی-نفسه شکسته‌ایم. چگونه می‌توانید یک فایل را ببینید و حضور آن را در میان انبوهه‌ای از دیگر اطلاعات موجود ، در میان دسک‌تاپی شلوغ و آشفته به خاطر بسپارید؟
ساده‌ترین روش برای تمیز نگاه داشتن دسک‌تاپ رایانه، به عوض نگریستن به نمایشی گرافیک از خودِ دسک‌تاپ به تنهایی، مروری بر فایل‌های درون فهرست می‌باشد. به عبارت دیگر، یک پنجرۀ یابنده را در سیستم عامل OS X  یا File Explorer در ویندوز باز کنید. این عمل نظاره و کنترل بر فایل‌هایی که قرارست حذف شوند را تسریع می‌کند. شما می‌توانید بسهولت هر چه بیشتر نام این فایل‌ها، نوع آنها، و تاریخ ایجاد یا زمان آخرین ویرایشِ‌‌شان  را ببینید. نیز می‌توانید انتخاب پیش‌نمایشِ تصاویر، PDFها ، و دیگر فایل‌ها را ناظر باشید زیرا با نگاهی از گوشۀ چشم به آنها می‌تواند شما را در تعیین اینکه آیا آنها عمر مفید  بودنشان پایان گرفته یاری رساند.
همچنین، از فولدرهایی که در طول سال بر روی دسک‌تاپ رها شده‌اند، اغماض نکنید!  اینها نیز می‌توانند تبدیل به حشو و زوائد شوند. بهتر است آنها جایی بگذارید که بتوانید مکان‌شان (مانند فولدر یا شاخۀMy Documents  یا به هنگام جستجوی یا همزمان‌سازی فایل‌ها ، مانند شاخۀ اصلی Dropbox) را بسهولت به یاد آورید.

ایمیل
هیچکس زمانی را برای مرتب کردن پیام‌های ایمیلش را یک به یک در اختیار ندارد. اینکار را نکنید. در عوض، مفهومی یکسان را که برای تمیز کردنِ دسک‌تاپ و جارو نمودن ایمیل‌های دور از دسترس‌تان را بکار بندید. یک فولدر ایمیل جدید (یا برچسبی در Gmail) مثلاً به نام ۲۰۱۵ بسازید. فولدر دیگری با نام ۲۰۱۴ ایجاد کنید. از طریق جعبۀ ایمیل خود یا فیلتر و بر حسب تاریخ بر روی نوار لغزش حرکت کرده و هر آیتمی مربوط به آن سال انتخاب کنید. اکنون تمامی این پیام‌ها را بصورت دسته‌جمعی به شاخۀ سال مربوطه انتقال دهید. پیام‌های شما هنوز درون حساب کاربری ایمیل‌تان قرار دارند و در نتیجه شما می‌دانید که آنها را کجا بیابید. شما می‌توانید آنها را خوانده و در هر زمان پاسخ مناسبی به آنها بدهید. اما جعبه داخلی یا Inbox بسیار تمیزتر خواهد گردید، و شما احساس خوبی را در ارتباط با آنها خواهید داشت.

تصاویر موجود در گوشی شما
من روشی بسیار ساده و سریع برای جابجا کردن تصاویر از یک گوشی iPhone (یا هر گوشی هوشمند دیگری) دارم که خود شامل استفاده از ذخیرۀ ابری می‌گردد. اگر شما مراحل ذکرشده در این مقاله را پیگیری کنید، نبایستی هیچ مشکلی دربارۀ تمیز نمودنِ گوشی‌تان داشته باشید. اپلیکیشن‌های اندکی وجود دارند که شامل دکمه‌ای سریع و نسخه‌هایی کارآمد از تمامی عکس‌ها و تصاویر موجود در حساب کاربری شما بوده ، که خود بدین معناست که شما می‌توانید آنها را از گوشی‌تان حذف کنید. اگر ذخیرۀ ابری به زعم شما چیزی نیست که قابلیت کاربرد داشته باشد، می‌توانید ابزار و وسایلی را مانند SanDisk iXpand را برای بکار بردن این روش بررسی کنید.
Appهای گوشی موبایل
برای مرتب نمودن اپلیکیشن‌های خود و گرفتن تصمیم از آنکه کدامیک را لازم ندارید، ابتدا شروع به گرفتن نسخۀ پشتیبان از گوشی خود بنمایید (جهت دریافت راهنما به گرفتن نسخۀ پشتیبان بر روی iPhone رجوع کنید) . تنها هنگامیکه چیزی یا آیتمی را بطور تصادفی حذف کنید و می‌خواهید داده‌ها را درون آن بازیابی کنید، چنین عملی را انجام دهید. در بسیاری موارد، داده‌های شما درون حساب‌ کاربریِ ابر (Cloud) خواهند بود، و بزودی پس از نصب مجدد آن اپلیکیشن و وارد شدن به حساب کاربری خود بازیابی خواهند گردید. اما تمامی این ابزار و تمهیدات بدین روش عمل نمی‌کنند، و ایدۀ خوب تهیۀ نسخۀ پشتیبان بدون توجه به آن می‌باشد.
اکنون، به صفحه‌ای که بسیار از صفحۀ خانگی فاصله دارد بروید. دلیل آنست که صفحۀ خانگی احتمالاً از اپلیکیشنی بدین منظور برخوردار است. در عین حال صفحۀ تصویری که دسترسی سخت و دشواری را می‌طلبد احتمالاً واجد Appهایی برای این منظور می‌باشند.

برگه‌ها یا برچسب‌های مرورگرها
آیا شما در مرورگر خود برگه‌ها را نگهداری می‌کنید؟ آیا شما چند برگه یا برچسب را در مرورگر خود باز می‌گذارید؟ اطمینان دارید که هر روز و اکنون شما قصدِ خواند مقالات یا تماشای تمامی  ویدئوهای باز خود را دارید؟ در اینجا تعدادی از روش‌ها و راه‌حل‌هایی را خواهید دید که بر مدیریت برگه‌های مرورگر نظارت می‌کنند. یک روش ساده و آسان bookmark نمودن تمامی برگه‌های باز است، که عموماً تنها یک کلیک با انجامش فاصله دارید. تمامی برگه ها و برجسب‌های مرورگر را می‌توان ذخیره کنید، در نتیجه شما می‌توانید آنها را دوباره و در هر زمان باز نمایید، با این عمل نهانگاه (Cache) خود را تخلیه کنید، و با مرورگری تازه نفس به انجام موارد منتخب بپردازید.

شروعی تازه
افراد اندکی در میان ما هستند که دارای عادات خوبی برای تمیز نمودن و زدودن فایل‌های غیرضروری و اضافی می‌باشند، اما این خود چندان غیرمنتظره نیست. Digital junk خود پدیده‌ای نوظهور است. ما اکنون قواعد و قوانینی به اصطلاح بهداشتی برای این مورد برقرار نکرده‌ایم. اما شما سعی کنید تا دسک-تاپ، ایمیل، گوشی همراه، و مرورگر خود را تمیز نگاه دارید. این خود پاداشی است که به هنگام تمیز نمودن فایل‌های زائدِ فیزیکی دریافت می‌دارید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text