img

تجارتِ خود را بوسیلۀ رُبات افزایش و ترقی دهید…

/
/
/

تصور کنید که یک مشاور خصوصی که دستور غذای شما را صادر می‌کند، همیشه در  حال کنترلِ حساب-ها بوده، و وی می‌تواند ۲۴ ساعت در روز – بدون حتی دریافتِ حقوق ماهانۀ خود – خدمات مشتریان را بر عهده گیرد. این دخالتِ یک کارآموز نیست : روبات‌های سخنگو اکنون آمادۀ رساندن کمک‌ها به SMBها برای تسهیل و مؤثر نمودن فرآیندهای تجاری و ارائۀ مشاوره به مشتریان می‌باشند.
مشاوره‌های صوتی خودکار تا چند سال پیش، به شکل سیری و کورتونا به تلفن‌های ما نیز راه یافته بود، اما اکنون این روبات‌ها به مکالمات شما ، بر روی پلت‌فرم‌هایی نظیر Slack و پیام‌رسان فیس‌‌بوک راه یافته‌اند. ربات‌های سخنگو از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل یک ورودی طبیعی- زبانی ، به منظور ارائۀ پاسخی مفید یا کاملاً بشکل یک وظیفه استفاده می‌کنند. آیا یک پیتزا می‌خواهید ؟ (البته که می‌خواهید.)
هیچ نیازی به برقراری تماس با یک انسان یا دانلود نمودنِ یک اپلیکیشن نیست؛ به کمک یک روبات سخنگوی همزمانِ پیتزای دومینو ، شما می‌توانید بسادگی فقط تایپ کنید « یک پیتزای پپرونی به آدرس منزلم بیاور». این نوع از خدمات مشتریان یکی از کاربردهای قطعیِ آنان می‌باشد، اما آنها می‌توانند تقریباً انجام هر فرآیند ساده‌ای را بر عهده گیرند.  Donotpay.co.uk از یک روبات سخنگوی همزمان برای خودکارسازیِ سفارش یا درخواست‌های بلیط پارکینگ استفاده می‌کند. این کمک‌رسانی شامل معوق ساختنِ بیش از ۳ میلیون پوند جریمۀ در کمتر از ۲ سال ، بدون نیاز به یک انسان حقوق‌دانِ با هزینۀ بالا نیز می‌گردد. رباتِ آهنی Tara (tara.ai) خود امدادهایی را برای یافتن مقاطعه‌کاران کارمزدی عرضه می‌دارد. البته، این سرویس یا خدمت همیشه با روالی هموار و روان عمل نمی‌کند. Tay ،آدم‌آهنی توئیتری و گمنام مایکروسافت برای آموختن و یادگیریِ از افرادی که با آنان در تعامل واقع می‌شوند طراحی شده است. این روبات بسرعت رفتار توهین‌آمیز و نامربوط را یاد گرفته و مجبور شدند تا از آن در حالت آفلاین سود جویند. اما مشکل مطرح در مواجهه با غالب ربات‌های سخنگو یک نحوۀ عملکرد فاشیسمِ اتفاقی و تصادفی نیست، بلکه بسادگی این می‌تواند برای کاربری و استفاده از آنها عامل مأیوس‌کننده‌ای باشد. هنگامیکه Tay تلاش بر توسعۀ هوش مصنوعی خود نمود، بسیاری از ربات‌ها چیزی کمتر از یک نگارش بروزسانی شده از منوهای تلفنی خودکارشده می-نمودند.
تونی لوکاس (Tuny Lucas) بنیان‌گذار و رئیس هیئت مدیرۀ شرکت Converse AI‌ می‌گوید : «فن‌آوری روبات‌های سخنگو تا به آن اندازه پیشرفت نموده تا امروز مفید و مثمر ثمر واقع شوند». وی می‌افزاید چالشِ کنونی ما ایجاد چیز یا وسیله‌ای است که فی‌الواقع یک مشکل را حل کرده و یا چیز و شیء مفیدی را ارائه کند. هزاران روبات بر روی وب‌سایت فیس‌بوک به تنهایی هر ماه راه‌اندازی می‌گردند ، غالبِ آنها تجربۀ ناچیز و محدودی را نسبت به یک کاربر ارائه می‌کنند.
نتیجه‌گیری واضح است : تجارت‌ها نبایستی به خاطر آن خودکار شوند، اما اتوماسیون می‌تواند ابزار و وسیله‌ای قدرتمند برای حل نمودنِ مشکلی خاص باشد. این روند می‌تواند شامل دربرگیریِ اقلام فروش و پرس‌وجوهای خدمت‌رسانی ، پاسخ به سئوالات یا جمع‌آوری داده قبل از افزایش یا بالا بردنِ یک مکالمه با انسان ، به مانند پردازشِ پرداخت یا خودکار نمودنِ جریان‌های کاری در تجارت داخی گردد.  لوکاس همچنین می‌افزاید : رهیافت عمومی …. ] وظایفی هستند که [ هم‌اکنون در حال وقوع بوده،تا سطوح و درجاتی از تکرار گشتن و مکرر بودن را داراست، و می‌تواند تا میزان مشخصی خودکار شود. افزون بر آن لوکاس می‌گوید : «و این امکان برای رفتار کردن با همگی آنان وجود دارد تا بتوان به روشی هموار و پایدار در شرایط اضطراری سیستم را پشتیبانی کرده یا برای رسیدن به عملکرد یک انسان با همان شرایط و در هنگام لزوم سرعت عمل بکار گیرند».

رسیدگی کردن و وارسی بوسیلۀ یک روباتِ سخنگو (Chatbot)
تجارت‌ها یا کسب و کارها هم‌‌‌اکنون در حال واگذاری یا تفویض وظایف و امور به روبات‌ها می‌باشند. شرکت بریتانیاییِ Chototel (Chototel.co.uk) در زمینۀ ساختنِ هتل در فرامرزها و خارج از کشور تخصص دارد، و مصمّم است تا دایره‌ای از تنوع و گوناگونیِ روبات‌ها را برای کمک به قطع هزینه‌ها ، تسهیل نمودن و ساده کردنِ مدیریت، رسیدگی به امور، و تحت نظر گرفتنِ میزان استفاده از توان بکار گیرد.
رِی سیلوا (Rhea Silva) به عنوان بنیان‌گذار Chototel گفت : «بزرگترین و عمده هزینۀ پیش بردن و اداره کردنِ یک هتل قدرت و توان انسانی است». «روبات‌ها ما را در راهبریِ امور و عملیات یک هتل در شرایطی بدون وجود نیروی کار انسان، از طریقِ فناوریِ پیچیده‌ای توانمند می‌سازند». بطور مثال، ما از روبات‌ها بمنظورِ ارسال داده‌ها به سیستم صدور صورتحساب بر مبنای مصرفِ مهمانی از الکتریسیته ، و پایین نگاه داشتنِ هزینه‌ها بوسیلۀ خاموش نمودنِ نقاط مصرف آن (الکتریسیته) در مکان‌ها و نقاطی که مورد استفاده نیستند ، بهره می‌جوییم.
سیلوا می‌‌افزاید: «این خود می‌تواند شامل نقاطی از داده‌ها نظیر مصرفِ آب ، الکتریسیته و گاز گردد». «حسگر و سنجۀ متریکِ هوشمند خود به صورت یک درهم‌آمیختگی از سیستم پیام‌رسانی توسط کافکا (Kafka) ، یک پلت‌فرم با منبع بازِ توزیع‌شده  که می‌تواند بسرعت داده‌های زمان – واقعی را برگستره‌ای از معیاری وسیع تغذیه کند، برق‌رسانی و انتقال انرژی می‌گردد». آن داده‌ها سپس با استفاده از تلفیقی شامل Java  و Python ، قبل از تزریق به درونِ پایگاه دادۀ MongoDB مورد پردازش قرار می‌گیرند.
مهمانانِ Chototel با روبات‌ها از طریق برنامۀ کاربردی در گوشی هوشمند ، به جهتِ مدیریت حساب‌ها، بررسی ورود و خروج ، و نظاره بر مصرف آب و انرژی در تعامل واقع می‌گردند.
سیلوا در ادامه می‌گوید : «روبات‌ها هزینه – و زمانی عظیم –  همراه با حفظ مزایا و سوددهیِ بسیطی را عرضه می‌دارند که برای SMEها به منظور درجه‌بندی تجارت‌ها و کسب و کارشان ارزشمند و گران‌بها می‌باشند». این موضوع از لحاظ کارآمدی‌های به ارمغان آوردۀ این ابزار کاملاً ارزشِ کشف و کاوش را دارد.
ربات‌های تجاریِ شبکه
ربات‌هایی که در زمان کار اسلَک (Slacking) می‌کنند
اگر کمپانی شما از اسلَک  استفاده می‌کند، می‌توانید از طیفی شاملِ دامنه‌ای از تعدادی ربات‌های پیش‌ساخته استفاده نمایید.  بطور مثال، Large (www.eat.ai) به شما دستور پختِ نهار، ذخیرۀ مجدد انباشتۀ آبجوی سرد ، زمان رزروِ بلیط‌های مسافرتی و زمان استفاده از جارو اعلام خواهد کرد. در مکان بعدی، می‌توان از Swipes (Swipesapp.com) نام برد، یک ابزار مدیریتِ پروژه که خود بر مبنای اسلک کار می‌کند؛ Brand24 (Brand24.com) ، که برگه‌هایی را دربارۀ آنچه دیگران دربارۀ شما بصورت آنلاین می-گویند ذخیره می‌سازد؛ در حالیکه Troops (troops.ai) نیرو و پرسنل فروش مستقیماً به سوی کانالِ اسلک شما جذب می‌کند.
ساده‌ترین راه برای استفاده از چنین روبات‌ها یا بات‌هایی (bots) ، انتخاب شاخه‌ای از اپلیکیشن‌های رسمی اسلک در slack می‌باشد. com/apps، که یک نصبِ با تنها تک کلیک را برای تمامی این ابزار و دیگرِ آنها به شما پیشنهاد می‌نماید.  کمپانی‌های ارائه‌‌دهندۀ نرم‌افزار تجارت تحکیم‌یافته نیز در حال افزودنِ روبات‌ها به ابزار موجود خود می-باشند. متصص حسابداری جناب Sage اخیراً از یک روبات “Pegg”پرده‌برداری نمود ، که افراد و کاربران را مجاز می‌سازد تا هزینه‌های ذخیرۀ اطلاعات پرداخت نموده و سئوالات بنیادینِ خود در رابطه با حسابداری را از طریق Slack یا پیام‌ رسان سئوال کنند.
در این حال شما می‌توانید بگویید «هِی، ‘من ۱۰ پوند دربارۀ قهوه با یک مشتری هزینه کردم’ ، و فیش آن را نیز  بصورت فایل تصویری ارسال نمودم ؛ این خود به عنوان یک هزینه ثبت می‌شود، این را Kriti Sharma، مسئول و رئیس توسعۀ تولید گوشی‌های موبایل در شرکت خود بیان می‌کند.
شما مجبور نیستید که پیغام‌رسانی را کنار بگذارید. مجبور نیستید به یک فروشگاه اسباب موبایل رجوع کنید. نیز لازم نیست تا به سایتِ Sage سری بزنید. شما همیشه آنجایی هستید – که پیام‌رسان یا اسلک حضور دارد- و پیام را به ربات ارسال کرده و او باقیِ امور را انجام می‌دهد.
Pegg همچنین می‌تواند سئوالات شما نظیرِ چه کسی به شما بدهکار است، یا چه مقدار بر روی بازاریابیِ در این ماه هزینه کرده‌‌اید را پاسخ دهد. «سابق براین، شما بایستی به نرم‌افزار حسابداری خود رجوع می-کردید و از دکمه‌های کیبورد استفاده می‌کردید- این راه‌حلِ خیلی صریح و مستقیمی نیست». «اکنون شما تنها از زبان مادری برای رسیدن به پاسخ‌هایی به سئوالاتی که دارید و تکمیل وظایفِ اجرایی اولیه استفاده می-کنید».
شارما (Sharma) یادآور می‌شود که «مشتریان استفاده‌کننده از روبات می‌گویند که آنها در عین حال به یاد یک رابطۀ یک به یکی می‌افتندکه با یک حسابدار داشته‌اند». وی همچنین خاطرنشان می‌شود که با یک رُبات طبیعی ، این یک لحن محاوره‌ای است.
وی می‌گوید «در طول زمان، ما تعاملِ با افراد را با وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های موبایلی جایگزین کرده‌ایم که همان تعامل را با هر کسی برقرار می‌کنند».  «در این حالت ما مکالمات سابق را که با اجرای تکنیک‌ها و اعمال تجاری و حسابداری تناسبِ خوبی دارند را به جای اولیۀ خود بازگرداندیم».

گفتگو (چَت) با مشتریان
همانطور که در بالا متذکر شدیم، یکی از کاربردهای اصلیِ رُبات‌های گفتگوکننده، در قسمت خدمات هوشمند مشتریان از رزرو نمودن مکانی در یک رستوران تا پیگیریِ یک تحویل یا پاسخ به پرس‌وجوهای قسمت پشتیبانی تغییر نموده است. اگر وب‌سایت یا اپلیکیشنِ شما اکنون در حال انجام چنین وظیفه‌ای است، یک ربات نیز به احتمال زیاد این وظیفه را ساده‌تر و شهودی‌تر می‌نماید.
آژانس بازاریابی Mindshare اخیراً بررسی‌ای را بر روی چگونگی تعامل کاربران با روبات‌ها به عمل آورده است (نگاه کنید به pcpro.link/265bot) ، که در طی آن توصیه‌هایی را در مورد تجارت و در زمینۀ جستجو برای خودکارسازیِ وظایف خدمات مشتریان عرضه نموده است. یکی از یافته‌های مهم آنست که ، در قیاس با برخورد با یک انسان، مردم هنگامیکه یک روبات ناتوان از پاسخ پرس‌وجوهایشان شده است،بیشتر دچار تنش شده ، مأیوس می‌گردند. این را Jeremy Pounder، راهنمای مشتریان در Mindshare می‌گوید، «آنها به برخی لحاظ توقعات و انتظارات بیشتری دارند».
در نتیجه، Pounder توصیه می‌کند که روبات سخنگوی خود را ساده طراحی نمایید : وی می‌افزاید «سعی نکنید که مرزهای فناوری را فشرده سازید. برندها بایستی در جاه‌طلبی‌های خود محافظه‌کار باشند». همچنین وی توصیه می‌کند «مردم یا افراد عدم‌رضایت را در این حال تجربه می‌کنند، زیرا تجارت سعی نموده است تا بیش از حد در آنچه آنان سعی بر انجامِ آن دارند جاه‌طلب بنماید. «نتیجه‌گیری ما آنست که شما باید سعی بر محقق نمودن توازنی بین یک صدا و صوت آغازین و در کنارِ آن صدا و نوای یک موجود بیش از حد روباتیک بنمایید». اگر تجارت شما حالتی جدی و عامدانه دارد، یک لحن هوشیارانه را پی گیرید ، اگر کمپانی شما در ردۀ اجرای برخوردهایی با القایِ لحنی متناسب با موضوعات شوخی و خنده‌دار را در محاورات خود حفظ می‌کند، این صوت و صدا می‌تواند سبک‌تر باشد.
Pounder می‌گوید : در تمامی موارد ، تجارتی که از روبات‌های سخنگوی برای محاوره و ارتباط استفاده می‌نماید، بایستی در ابتدا تمرکز خود را حفظ نموده و «در پیشرفته‌ترین حالت، نیازهای مشتریان را مخاطب قرار دهد، ونباید دربارۀ انقطاع‌های سریع مخاطبات و احساس شوخ‌طبی نگران باشد». «این مسئله‌ و مقوله-ای دربارۀ برآوردن نیازها همراه با کارآمدی تا سرحد امکان است».

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text