img

معرفی بازی بازگشت به میدان نبرد

/
/
/

قبل از این سری بازی‌های Battlefield به وجود آیند و قبل از این که ما بدانیم یک کمپانی به نام DICE وجود خارجی دارد- در شهر استکهلم یک عنوان مبهم به نامRefraction Games و بازی ساخت این کمپانی به نام Codename Eagle وجود داشت. این بازی شبیه به اتفاقاتی در سال ۱۹۱۷، جایی که بازیکنان می‌توانستند به عنوان پیاده نظام بجنگند یا از خودروهای مختلفی (از جمله هواپیماها) برای رسیدن به پیروزی در حالت تکنفره یا چندنفره، استفاده کنید بود. کمپانی DICE توانست مدتی بعد از انتشار بازی Codename Eagle کمپانی Refraction Games را خریداری کند و افراد تیم کمپانی Refraction در یک اقدام گروهی بر روی کار بر روی یک پروژه مشغول شدند که نتیجه این پروژه منجر به بازی Battlefield 1942 شد.
فردی به نام Lars Gustavsson بر روی بازی Codename Eagle کار کرده است و در به وجود آوردن بازی Battlefield از همان ابتدای وجود آن، نقش داشته است. او هم‌اکنون مدیرطراحی در پروژه Battlefield I است، و من اخیراً این شانس را پیدا کردم که در آلمان او را ملاقات کنم. همچنین ساعاتی را در مورد نسل بعدی این بازی صحبت کردیم و پی بردم که قصد فاصله گرفتن از جنگ‌های مدرن را دارد و موضوع آن به جنگ جهانی اول باز خواهد گشت.

بازگشت، از آینده به گذشته
آقای Gustavsson گفت: «عمدتاً، بزرگترین چالش ریشه یابی یک مفهوم بود. من از ابتدای این کار در متن آن بوده‌ام، همیشه نسبت به آینده آن آگاهی داشتم. در سال ۲۰۰۸ این بحث پیش آمد که همه میگفتند حاضرید بازی جنگ جهانی (World War) را بسازیم؟ به این ترتیب برخی از افراد حاضر در استودیو پشت سر هم تایید می‌کردند و می‌گفتند بله انجام دهیم و سعی در راضی کردن من داشتند. ما در حدی مشغله داشتیم که حتی فرصت انجام آن را نیز نداشتیم.»
ولی همانطور که Gustavsson در یک مصاحبه اعتراف کرد، این مشغله کاری نبود که باعث به وجود آمدن بازی Battlefield و کنار گذاشته شدن بازی World War I شد. استدلال کمپانی‌های DICE و EA برای کنار گذاشتن و درنگ کردن در ساخت بازی World War I این بود که دنیا به سمتی پیش رفته است که کاربران این گونه بازی‌ها با گرافیک قدیمی و محیط‌های سنتی را نخواهند پسندید و میل افراد بیشتر به سمت محیط‌های مدرن می‌باشد. اما زمانی که بازی Call of Duty وارد بازار شد، و به دلیل استقبال گسترده‌ای که از این بازی شد، کمپانی DICE هم تصمیم گرفت بازی World War I را بسازد و ساخت این بازی تولد بازی‌های جنگی مدرن محسوب می‌شود.
فرق این بازی با Call of Duty این بود که این بازی از ویژگی گل‌آلود شدن بازیکن، فارق شده بود. درواقع، این یکی از مهمترین ویژگی‌هایی بود که آقای Gustavsson قصد داشت آن را در بازی Battlefield I قرار دهد. در واقع بازی World War زمینه خیلی خوبی برای ساخت بازی Battlefield بود و دلیل آن هم جنگ‌های پیاده نظام، جنگ‌های ماشینی، تخریب بالا و وحشتناک، و جنگ‌های همه جانبه‌ای بود که در بازی World War وجود داشت.

موارد بحث‌برانگیز جنگ
اما زمانی که یک بازی Battlefield پا به عرضه فروش گذاشت و در دست کاربران قرار گرفت، کمپانی DICE تغییرات جالبی را در آن به وجود آورد، که برخی از این تغییرات کمی برای برخی از کاربران خاص بحث برانگیز به نظر می‌رسید. برای نمونه، قرار دادن دسترسی (accessibility) به عنوان یک عامل تحریک کننده، آقای Gustavsson تشریح کرد که چرا کمپانی DICE این ریسک را کرده و لبه تیغ را روی گردن خود قرار داده است. به توجه به این که حالت Conquest mode حالت اصلی بازی کردن در Battlefield است پس این تغییرات اهمیت دارند. اما در ابتدا این تاریخ آموزنده از Battlefield را در نظر داشته باشید.
در هر بازی Battlefield، تا به امروز، بسیاری از مخالفان و منتقدان وجود دارند که مقدار مخالفت آنها، بسته به دیدگاه و نوع نگاه آنها به بازی، متفاوت است. دو گروه از بازیکنان وجود دارند، یکی از دو گروه افرادی هستند که دوست دارند به جای حمله های بی مهابا از جان و داشته‌های خود در بازی مراقبت کنند، و دیگر گروه متشکل از افرادی است که تمایل دارند در هر صورت حمله کنند و یا بکشند یا کشته شوند. در بازی Battlefield I امتیاز مربوط به دو گروه در حالت Conquest از صفر شروع می‌شد و تا حدی بالا می‌رفت که سرور توانایی شمارش و ثبت آن را نداشته باشد یا اینکه زمان بازی به اتمام برسد، در صورت اتمام زمان تیمی که امتیاز بیشتری داشت برنده بازی می‌شد. کمپانی DICE با انجام این کار خطی بر روی ماسه کشید و به وضوح کنترل از طریق نقشه را نسبت به کشتن بدون هدف ترجیح داده است، و این کار را تنها برای پاداش دادن به شما انجام نداده است. Dice در نسخه‌های جدید Battlefield کار خوبی انجام داده و تمرکز بازی را بر روی افراد هدفمند بازی قرار داده است و این افراد امتیاز بیشتری را نسبت به افرادی که فقط قصد کشتن و کشته شدن دارند کسب می‌کنند؛ و این روند قطعاً در Battlefield I واضح تر و برجسته تر خواهد شد.

میزان امتیاز تعیین کننده است
ترکیب متنوعی که در حالت Conquest موجود در بازی Battlefield I قرار دارد، بازی را به جایی می‌کشاند که به فردی که دارای امتیاز کمتری باشد یک وسیله نقلیه از نوع کرگدن داده می‌شود و همان طور که از اسم این وسیله که یک حیوان است پیداست قدرت مبارزه با وسیله‌هایی مانند قطارهای مسلح و ماشین‌های پیشرفته تر جنگی را ندارد و فرد عملاً از دور خارج می‌شود یا اینکه کار او برای ادامه بازی سخت خواهد شد.
باهوش بودن قطعاً در این نسخه جدید Battlefield از اهمیت بالایی برخوردار است. درکنار بهبود یافتن شانس‌های زنده ماندن در این بازی، همچنین به بازی کنان اجازه داده می‌شود فاصله را به صورت امنی کم کنند تا با دشمنانی برخورد کنند که دارای سلاح بهینه تری هستند. این یک تمرکز قابل توجه در Battlefield I است، مخصوصاً نحوه دسته بندی کردن سلاح در آن بهبود یافته است. درحالی که این ویژگی در نسخه های قبلی تر هم وجود داشت، اما بازی Battlefield 4 سه گروه مجزا از سلاح‌ها را پیشنهاد داد (شات‌گان‌ها، تفنگ‌های نشانه گیر، و تفنگ‌های لوله کوتاه و سبک) که در بخش های مختلف بازی قرار داده شده بودند تا همه افراد بتوانند از آن ها استفاده کنند و این ویژگی بود که در بازی Battlefield 1 وجود نداشت.
آقای Gustavsson تشریح کرد: «زمانی که شما یک تانک در بازی می‌بینید، می‌توانید با استفاده از سلاح ضدتانک به سمت آن بروید اما اگر تانک مسلح است بهتر است شما از آن فاصله گرفته و آن را دور بزنید تا به شما آسیب نزند. این یکی از هزاران تجربه‌ای است که این بازی به ما می‌دهد و این همان جایی است که دنیای قدیم شبیه به دنیای جدید است و باید احتیاط کنیم.»
همچنین در این بازی خلبان‌های تراز اول، پیشرفت‌های بسیار زیادی کرده‌اند. این خلبان‌ها چه در یک جنگ هوایی پرواز کنند، یا یک بمباران، سفینه زمان به حدی کوچک است که نمی‌تواند این هواپیماهای جدید را در خودش جای دهد و به همین دلیل است که این سفینه‌ها در این بازی بسیار آسیب پذیر هستند.
در کل می‌توان گفت در بازی Battlefield 1، دستاوردها و بهبودهای زیادی نسبت به نسخه قدیمی‌تر این بازی یعنی Battlefield مشاهده کردیم، و به نوعی Battlefield 1 بردار مدرن‌تر برای این نسخه قدیمی تر است. ترفندها و کارهایی که در هسته‌ی مرکزی این بازی انجام شد منجر به این شد که با لرزش زیاد اشیا در این بازی، همچنان احساس تازگی و نشاط در بازی موج می‌زند. پس با توجه به این ویژگی‌های خارق‌العاده، من هم مانند یکی از طرفداران سرسخت بازی Battlefield بی‌صبرانه منتظر هستم که این بازی در اکتبر امسال وارد بازار شود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text