img

پرسش و پاسخ ۲۷۷

/
/
/

راه‌های مختلف برای نونوا کردن آنتی‌ویروس Kaspersky
پرسش: من چهار بار تلاش کردم که licence مربوط به Kaspersky Internet Security خودم را به‌روز کنم، اما وب‌سایتی که این لایسنس را به‌روز می-کند، در حین انجام این کار با مشکل مواجه می‌شد. من چندین بار به کمپانی مربوطه ایمیل زده و شکایت خودم را مطرح کردم اما هیچ کمکی را از طرف آن‌ها دریافت نکردم. به همین دلیل به حدی از این آنتی ویروس خسته شدم که تصمیم گرفتم آن را دور بیاندازم. شاید این نرم‌افزار خارق-العاده‌ای باشد اما برای من همه‌چیز دردسر ساز به نظر می‌آمد.
پاسخ: اگر نسخه‌ی مربوط به Kaspersky Internet Security شما به اندازه کافی جدید و به روز است می‌توانید در داخل خود این برنامه، آن را نونوا و به روز کنید. در صفحه خانگی این نرم‌افزار، لینک مربوط به licence را یافته و بر روی آن کلیک کنید تا وضعیت اخیر لایسنس شما را به شما نمایش دهد، در این جا یکی از دو گزینه active (فعال) یا expired (منقضی شده) مشاهده خواهد شد. در این جا دو دکمه موجود است: یکی برای وارد کردن کد فعال‌سازی به صورت دستی، و دیگری برای خرید این کد می‌باشند. برای آپدیت این برنامه از طریق خودش بر روی دکمه Purchase کلیک کرده و دستورالعمل‌های آن را دنبال کنید. اگر در این روند به مشکلی برخورد کردید از مرورگر دیگری استفاده کنید.
اگر این روش جواب‌گو نبود، شما می‌توانید یک کد فعال‌سازی را از وب‌سایت موردنظر خریداری کرده و آن را به صورت دستی وارد کنید. به آدرس bit.ly/kasp399 رفته و شماره لایسنس خود را وارد کنید، سپس بر روی Validate Licence کلیک کنید تا صفحه مناسب برای تازه کردن این کد را به شما نمایش دهد. زمانی که شما این کد فعال‌سازی را دریافت کردید، به صفحه licence درون نرم‌افزار Kaspersky بازگردید، بر روی دکمه Enter Activation Code کلیک کنید و این کد را درون کادر وارد کنید تا مجاز باشید تا یک سال از آپدیت‌های این نرم‌افزار استفاده کنید.

نرم‌افزارهای مشابه iTunes بر روی دستگاه‌ها
پرسش: شما اخیراً گفته اید که استفاده از iTunes را توصیه نمی‌کنید. من یک iPod Classic 160GB دارم. چه نرم‌افزار دیگری که شبیه به این نرم‌افزار است را می‌توانم استفاده کنم؟
پاسخ: نرم‌افزار iTunes تبدیل به یک نرم‌افزار با بسیاری از تبلیغات اضافی شده است و باگ‌های زیادی در رابطه با لیست پخش موسیقی شما در آن دیده شده است. اگرچه این نرم‌افزار در مدیریت کردن پادکست‌ها بسیار خوب عمل می‌کند اما دارای نقص‌هایی نیز می‌باشد.
اولین سری از محصولات iPod باید از طریق کابل USB به دستگاه کامپیوتر وصل می‌شد تا بتوانید از آن طریق موسیقی‌های دلخواه خود را به iTunes منتقل کنید. دستگاه iPod شما مربوط به همان نسل‌های اولیه پخش کننده موسیقی می‌باشد، پس شما راه دیگری ندارید.
دستگاه‌هایی مانند iPod Touch و iPhone به این طریق وابسته به iTunes نمی‌باشند. شما می‌توانید با آنها به صورت مستقیم موسیقی‌های مورد نظر خود را از Google Play Music، Groove Music، Deezer، Spotify و غیره دریافت کنید. شما می‌توانید به استفاده از iPod Classic خود با همان iTunes ادامه دهید اما زمانی که بخواهید آن را جایگزین کنید، گزینه‌های بسیار بیشتر و گسترده‌تری برای انتخاب یک منبع موسیقی در پیش رو خواهید داشت.

آپدیت‌های ویندوز ۷ را باز کنید
پرسش: من یک لپ‌تاپ قدیمی MSI دارم که نسخه سیستم عامل نصب شده بر روی آن Windows 7 Home Premium SP1 است و من در تلاش برای آپدیت کردن آن به ویندوز ۱۰ هستم. من به مدت ۲ سال است که از آن استفاده نکرده‌ام، اما همه چیز به خوبی کار می‌کند به غیر از Windows Update که مشکل پیدا کرده است. این قسمت فقط به جستجو ادامه می‌دهد و حتی بعد از مدت ۶ ساعت جستجو نیز، هیچ آپدیتی را پیدا نمی‌کند. این لپ‌تاپ به گونه‌ای تنظیم شده است که به صورت خودکار آپدیت شود و من بررسی کردم و دیدم که در services.msg قسمت Windows Update روشن و فعال است.
من همه توصیه‌های موجود در اینترنت را امتحان کردم: آخرین نسخه‌ی Windows Update Client را دانلود کردم، یک برنامه تعمیر مشکلات PC دانلود کردم، و از طریق فرآیند Windows 10 Media Tool ویندوز ۱۰ را هم نصب کردم. همه اینها به آخر که می‌رسید با خطا مواجه می-شد و درنهایت به همان ویندوز ۷ بازمی‌گشت. چگونه می‌توانم این مشکل را به گونه‌ای برطرف کنم که بتوانم به صورت طبیعی آپدیت را انجام دهم؟
پاسخ: آپدیت ویندوز ممکن است به علت مشکل در داده‌ها یا فاسد شدن، و گم شدن یا نامناسب بودن فایل‌های سیستم، با خطا مواجه شود و گاهی اوقات مشکلات بیشتری را نیز به وجود آورد. از آنجایی که شما نمی‌دانید این مشکل از کجا به وجود آمده است پس باید تمام گام‌های زیر را دنبال کنید.
ابتدا، در هارد درایو خود به دنبال خطا بگردید. یک پنجره Explorer باز کنید، بر روی هارد درایو راست-کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید. سربرگ Tools را باز کنید و تیک مربوط به ‘Check now’ را در قسمت ‘Error checking’ فعال نمایید. کامپیوتر خود به خود restart خواهد شد و هارد شما را چک خواهد کرد و اگر با مشکلی مواجه شود آن را برطرف خواهد کرد.
زمانی که دسکتاپ شما مجددا ظاهر شد بازهم سعی کنید Windows Update را درست کنید، زیرا در این فرآیند گاهی درهم ریخته می‌شود. یک مرورگر باز کنید و به آدرس bit.ly/shoot399 رفته و ابزار Windows Update Troubleshooter for Windows 7 را دانلود کنید. این فایل در پوشه downloads در سیستم شما ذخیره خواهد شد، پس آن را باز کنید، و برای اجرای آن دوبار بر روی آن کلیک کنید.
حال ویندوز برای یافتن فایل‌های گم‌شده و دیگر مشکلات بررسی کنید. به مسیر Start، All Programs، Accessories رفته و بر روی Command Prompt راست-کلیک کنید و گزینه ‘Run as administrator’ را انتخاب نمایید. در این پنجره عبارت ‘sfc/scannow’ را وارد کرده و در پایان این فرآیند عبارت ‘dism.exe/online/cleanup-image/restorehealth’ را وارد کرده و همه نرم‌افزارهای امنیتی را پاک کنید.
حال مجددا بعد از انجام این کارها سعی کنید ویندوز آپدیت را انجام دهید و آن را به ویندوز ۱۰ ارتقا دهید. این فرآیند ممکن است یک یا دو ساعت طول بکشد، اما باید مشکل شما را حل کند.

مشکل آپدیت‌های ناقص را برطرف کنید
پرسش: هر بار که من کامپیوتر خود را روشن می‌کنم، یک پیام در مورد پیکربندی آپدیت‌ها را مشاهده می‌کنم. بعد از مدتی کامپیوتر من خاموش می‌شود و من با پیامی مواجه می‌شوم که گفته است PC شما در دریافت آپدیت‌ها با شکست مواجه شد و در حال برگشتن به حالت قبلی است. بعد از مدت طولانی صبر کردن، باز هم سیستم من خاموش می‌شود. چگونه از این اتفاق مزاحم جلوگیری کنم؟
پاسخ: بستگی به این دارد که این مشکل از کجا آب می‌خورد. اگر شما آن را رها می‌کنید که پیکربندی شود، شکست بخورد و restart شود، آیا درنهایت این فرآیند به دسکتاپ شما منجر می‌شود؟ اگر از سیستم عامل‌های ویندوز ۷ یا ویندوز ۸ استفاده می‌کنید، توضیحات آقای Larry Herber را در مورد برطرف کردن مشکل آپدیت در ویندوز جستجو کرده و مطالعه کنید.
اگر سیستم عامل شما ویندوز ۷ است و در این فرآیند حتی بعد از بارها تلاش به دسکتاپ هم نمی‌رسید، پس بلافاصله بعد از روشن کردن سیستم کلید F8 را پشت سر هم فشار دهید، تا به منوی boot بروید. گزینه مربوط به روشن شدن با حالت Safe mode را انتخاب کنید، سپس مراحل بعدی آن را نیز انجام دهید.
اگر از ویندوز ۸ یا ۱۰ استفاده می‌کنید و به دسکتاپ نمی‌رسید اما حداقل می‌توانید به صفحه لاگین برسید، بر روی همان صفحه بر روی دکمه power کلیک کنید و درحالی که کلید Shift را نگه داشته‌اید بر روی Restart کلیک کنید. بعد از restart شدن، یک منو ظاهر خواهد شد. بر روی آیکن Troubleshoot کلیک کنید، سپس در صفحه بعدی آن بر روی ‘Refresh your PC’ کلیک کنید. این کار بدون از دست دادن هیچ فایلی، مشکلات مربوط به PC را برطرف می‌کند.
اگر هیچ یک از این راه‌ها کارساز نبود و سیستم شما به همان چرخه‌ی شروع، خطا، restart پافشاری کرد، شما باید شبیه به کاری که در یک ارتقا انجام می‌دهید، ویندوز را برروی خودش مجدداً نصب کنید. این کار باعث حفظ شدن فایل‌های شما و جایگزینی فایل‌‌های گم شده می‌شود و مشکل برطرف خواهد شد. با استفاده از یک کامپیوتر دیگر از آدرس bit.ly/7iso399 ویندوز ۷، از bit.ly/8iso399 ویندوز ۸، و از bit.ly/10iso399 ویندوز ۱۰ را دانلود کنید. این فایل‌های image که با فرمت ISO هستند را می‌توانید پس از دانلود با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص، بر روی DVD-R رایت کنید. حال Boot را در کامپیوتر خود بر روی DVD قرار دهید تا بتوانید از طریق دی وی دی مورد نظر، ویندوز مورد نظر خود را مجدداً نصب نمایید.

سخت‌افزارهای ناسازگار را در ویندوز ۱۰ نصب کنید
پرسش: بازهم فناوری جدید به همراه خود دردسر به ارمغان آورده است. من یک میکروسکوپ دیجیتالی از نوع USB دارم، که در زمانی که از ویندوز ۷ استفاده می‌کردم خریداری کرده‌ام. اکنون یک لپ‌تاپ دارم که به صورت توکار ویندوز ۱۰ بر روی آن نصب شده است و سخت‌افزار میکروسکوپ با این ویندوز جدید ناسازگار است، و واقعاً جای تاسف دارد که کارخانه سازنده‌ی این میکروسکوپ هم هیچ راه‌حلی را نتوانست برای رفع این مشکل ارائه دهد.
برای رفع کردن مشکلی به این کوچکی نمی‌خواهم دو ویندوز را بر روی لپ‌تاپ خودم نصب کنم و کارها را برای آن سنگین‌تر کنم. آیا می‌توانید راه‌حل دیگر یا روش راحت‌تری برای رفع این مشکل به من توصیه کنید؟
پاسخ: چند گزینه وجود دارد که شما می‌توانید امتحان کنید. برای مثال، اگر نرم‌افزار موردنظر نصب می‌شود ولی اجرا نمی‌شود، تنظیمات مربوط به سازگاری وجود دارند که مشکل این نرم‌افزار را برای نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز برطرف می‌کنند.
در این صورت، یک پنجره Explorer باز کنید و برنامه میکروسکوپ را در مسیر C:\Program Files پیدا کنید. بر روی فایل اجرایی آن راست-کلیک کنید و در منوی آن Properties را انتخاب کنید. سربرگ Compatibility را انتخاب کنید و بر روی گزینه ‘Run compatibility troubleshooter’ کلیک کنید. اگر این روش منجر به برطرف شدن مشکل نرم‌افزار نشد، از تنظیمات دستی زیر استفاده کنید. تیک مربوط به ‘Run this program in compatibility mode for’ را فعال کنید و در آنجا Windows 7 را انتخاب نمایید. تیک مربوط به گزینه پایین یعنی
‘Run this program as an administrator’
را فعال کنید.
ویندوز ۱۰، برخلاف ویندوز ۷ فقط به شما اجازه نصب درایورهای امضاشده را می‌دهد (درایورهایی که دارای امضای دیجیتالی هستند). شاید همین دلیلی برای توقف نصب نرم‌افزار موردنظر شما باشد. بر روی Start کلیک کرده، Power را باز کنید و درحالی که کلید Shift را نگه داشته‌اید، بر روی Restart کلیک کنید. ویندوز مجدداً راه‌اندازی خواهد شد و چندین گزینه را در یک صفحه جداگانه به شما پیشنهاد می‌دهد. مسیر
Troubleshoot > Advanced Options > Startup Settings
را باز کرده و سپس Restart را انتخاب کنید، این کار شما را به صفحه‌ای هدایت می‌کند که لیستی از گزینه‌ها پیش روی شما قرار دارد. عدد مقابل ‘Disable driver signature enforcement’ را فشار دهید. حال ویندوز مجدداً شروع به کار می‌کند و شما می‌توانید نرم‌افزارهای امضاء نشده را نیز نصب کنید که این کار قبل از این امکان پذیر نبود.
گزینه دیگر استفاده از ماشین مجازی است. برای انجام این کار، یک کپی از
VirtualBox (www.virtualbox.org)
و یک دی وی دی Windows 7 نیاز خواهید داشت. برنامه VirtualBox و پک افزونه‌ی آن را نصب کنید، سپس یک ماشین مجازی جدید بسازید و ویندوز ۷ را به عنوان سیستم عامل انتخاب کنید.
قبل از شروع به کار با ماشین مجازی ویندوز ۷، به Settings رفته و USB را انتخاب کنید. گزینه ‘USB 2.0’ را انتخاب کرده و USB controller را فعال (enable) کنید. سپس بر روی دکمه بالا سمت راست برای اضافه کردن یک دستگاه USB جدید کلیک کنید. حال Settings را ببندید، دی وی دی ویندوز ۷ را وارد دستگاه کنید و همه برنامه‌های در حال اجرا را متوقف کرده و ببندید. ماشین مجازی ویندوز ۷ را راه‌اندازی کنید و Windows را نصب کنید. از قسمتی که کد لایسنس از شما می‌خواهد چشم پوشی کرده و skip را بزنید-بدون داشتن این کد هم می‌توانید به مدت ۳۰ روز از این نرم‌افزار استفاده کنید، که این مدت زمان برای تست کردن کار یک میکروسکوپ وقت زیادی است.
بعد از این برای اولین بار ویندوز ۷ را باز کردید، در بالای پنجره به منوی Devices بروید و گزینه Insert Guest Editions CD Images را انتخاب کنید. Explorer را باز کنید و برنامه VBoxWindowsAdditions.exe را اجرا کنید. حال شما می‌توانید نرم‌افزار مربوط به میکروسکوپ را نصب کنید و دستگاه موردنظر را از طریق USB به سوکت آن وصل کنید. این مشکل باید برطرف شده باشد.

منوی Start من خالی است
پرسش: من امروز صبح کامپیوتر خود را که ویندوز ۱۰ بر روی آن است روشن کردم و دیدم که منوی استارت من خالی است. هیچ کدام از قسمت‌های ‘tiles’ یا ‘Most used’ درون آن باقی نمانده است. این منو بسیار از نظر اندازه کوچک شده و باریک‌تر شده است و همچنین آیکن‌های taskbar هم غیب شده‌اند. با این حال، من هنوز قادرم بر روی Start کلیک کنم و برای اجرای برنامه‌ها از ‘All apps’ استفاده کنم. دلیل این مشکل چیست؟
پاسخ: چند کاربر دیگر هم این مشکل را گزارش کرده‌اند اما دلیل آن نامشخص است. ممکن است دلیل آن، نقص در قسمت Windows Update باشد که منوی Start شما را مجدداً تنظیم و گاهی اوقات خالی می‌کند.
از آنجایی که همه‌ی برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها در ‘All apps’ و آن نیز در درون Start قرار دارند، پس شما می‌توانید به صورت دستی آنها را مجدداً به منوی Start اضافه (Add) کنید. بر روی هرکدام از برنامه‌های موجود در ‘All apps’ کلیک کنید و با انتخاب گزینه ‘Pin to Start’ آن‌ها را به منوی Start بازگردانید. اگر منوی Start شما بیش از حد کوچک و باریک شده است، لبه‌ی سمت راست این منو را درگ کرده (با فشردن کلیک و رها کردن آن در جایی دیگر از صفحه) و آن را در اندازه‌ای که مایل هستید قرار دهید. برای جایگزین کردن آیکن‌های گم‌شده‌ی Taskbar، بر روی آیتم‌های منوی ‘All apps’ راست-کلیک کنید و از منوی ‘More’ گزینه ‘Pin to taskbar’ با انتخاب نمایید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text