img

از تمام داده ها پشتیبان گیری کنید…

/
/
/

همه ی ما به اندازه ی کافی در مورد نرم افزار های پشتیبان گیری از پوشه (فولدر) هایی که عکس ها، مدرک ها، فیلم ها و فایل های موسیقی در آن ها قرار دارند شنیده ایم. باید بدانیم که فایل ها و اطلاعات مهم دیگری نیز وجود دارند که پشتیبان گیری از آن ها ضروری است اما هیچ کدام از ما به آن ها فکر نمی کنیم. در این مقاله به اطلاعات و داده هایی که ممکن است آن ها را در زمان پشتیبان گیری فراموش کنیم، اشاره خواهیم کرد.

ایمیل
اگر به جای سیستم های ایمیل مبتنی بر وب (web based) مانند Gmail یا Outlook.com از نرم افزار ها ایمیل (email client ها) استفاده می کنید، پشتیبان گیری از ایمیل ها ضروری بوده و باید توسط خود شما انجام شود.
کاربران Outlook (یکی از نرم افزار های بسته ی Office)  باید از فایل PST (مخفف Personal Storage Table به معنی جدول ذخیره سازی شخصی) که با توجه به نسخه ی Outlook و ویندوزی که از آن استفاده می شود می تواند در قسمت های مختلفی از هارد درایو ذخیره شود، پشتیبان گیری کنند. برای پیدا کردن این فایل، نرم افزار Outlook را باز کرده، به زبانه ی File رفته و پس از انتخاب Account Settings بر روی آن کلیک کنید. زبانه ی Data Files را انتخاب کرده و به ترتیب بر روی any entry و Open Folder Location کلیک کنید (البته باید گزینه ی See Hidden Items فعال باشد). برای فعال کردن این گزینه در Windows 10 File Explorer به فهرست View مراجعه کرده و تیک کنار آن را فعال کنید.
اگر چه امکان پشتیبان گیری غیر خودکار از PST وجود دارد اما از آن جایی که حجم این فایل همیشه در حال بیشتر شدن است، این روش چندان آسان نخواهد بود. در نرم افزار Outlook گزینه ای به نام Import and Export قرار داده شده که در زمان پشتیبان گیری از این فایل به ما کمک می کند. برای نسخه های ۲۰۰۲، ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ این نرم افزار، یک دَر افزا (Add-in) از مایکروسافت با نام Personal Folders Backup وجود دارد که از فولدر ها پشتیبان گیری می کند. شما می توانید ابزاری را از وب سایت Microsoft.com دانلود کنید که این دَر افزا (Add-in) را در نسخه ی ۲۰۱۰ نرم افزار Outlook فعال می کند. البته می توانید برای راحتی بیشتر از نرم افزار های شخص سوم مانند Safe PST Backup (به نشانی safepstbackup.com) استفاده کنید.
اگر از یک نرم افزار ایمیل (email client) دسکتاپ دیگر استفاده می کنید، ممکن است همه ی ایمیل های شما در یک پوشه ذخیره نشوند. برای نمونه، ذخیره سازی ایمیل ها در Thunderbird در میان فایل های مختلفی با پسوند .EML در فولدر های mailbox انجام می شود. البته در Thunderbird از یک افزایه (plug-in) پشتیبانی می شود که می تواند به پشتیبان گیری ساده تر از ایمیل ها کمک کند.
اگر از خدمات ایمیل مبتنی بر وب استفاده می کنید، می توانید از نرم افزار های دسکتاپ مانند eM Client برای دسترسی به آن ها استفاده کنید تا امکان پشتیبان گیری از پیام ها را داشته باشید. نرم افزار eM Client از Gmail، Google Apps، iCloud، Outlook.com و چند سرویس ایمیل دیگر پشتیبانی کرده و با استفاده از مسیر Tools>Settings>Backup امکان ایجاد یک پوشه (فولدر) برای پشتیبان گیری پیوسته (در زمان های مشخص) در آن وجود خواهد داشت.

مرورگر های اینترنت
چرا باید از مرورگر های اینترنت پشتیبان گیری کرد؟ تنها کافی است به تمام نشانک (bookmark) ها و فهرست های مورد علاقه ای (favorite) که با دقت ایجاد کرده اید فکر کنید تا متوجه اهمیت پشتیبان گیری از مرورگر های اینترنت بشوید. البته کلمه های عبور ذخیره شده و cookie های قرار داده شده بر روی مرورگر هایتان که دسترسی به سایت های مختلف را سریع تر می کنند نیز اطلاعات مهمی به حساب می آیند. تردیدی وجود ندارد که حاضر نیستید هیچ کدام از این اطلاعات مهم را از دست بدهید.
در مرورگر FireFox می توانید از امکان پشتیبان گیری و همگام سازی (sync) اطلاعات رمز نگاری شده استفاده کنید. برای این کار باید از طریق فهرست همبرگر (نشانه ی سه خط موازی در گوشه ی بالایی سمت راست مرورگر) برای ایجاد یک حساب کاربری استفاده کرده و سپس آن را بر روی تمام کامپیوتر ها، تلفن های هوشمند و تبلت های اندروید یا iOS خودتان که بر روی آن ها از این مرورگر استفاده می شود، فعال کنید.
در مرورگر Google Chrome نیز ویژگی هم گام سازی مشابهی وجود دارد که تنظیمات مرورگر (نشانک یا بوکمارک ها، افزونه ها، پس زمینه ها و اپلیکیشن ها) را در حساب کاربری گوگل شما ذخیره کرده و هر زمان که از این مرورگر و حساب کاربری ذخیره شده در آن بر روی کامپیوتر، تلفن هوشمند، تبلت یا لپ تاپ استفاده کنید، تغییرات همگام سازی شده و ذخیره می شوند.
اما هیچ کدام از ما تنها از یک مرورگر استفاده نمی کنیم. یکی از روش های هم گام سازی اطلاعات و تنظیمات در بین مرورگر های مختلف (Chrome، FireFox، Safari و Internet Explorer)، استفاده از Xmarks (به نشانی xmarks.com) است. در حقیقت، با استفاده از xmarks تمام تنظیمات و تاریخچه های وب گردی شما در تمام مرورگر هایی که از آن ها استفاده می کنید در دسترستان قرار خواهد گرفت. هر تغییری که در زمان استفاده از یکی از مرورگر ها ایجاد کنید، در سرور های Xmarks ذخیره شده و به محض باز کردن مرورگر های دیگر، در آن ها اضافه می شود.

درایور ها
اگر لوازم جانبی کامپیوتری دارید، پس درایور های آن ها (نرم افزار های برقراری ارتباط بین کامپیوتر و لوازم جانبی) را نیز نصب کرده اید. اپلیکیشن ها ساده ی ویندوز مانند DriverMax (به نشانی drivermax.com) که نوار ابزار های اضافه ای را نصب می کند یا SlimDrivers (به نشانی slimwareutilities.com/slimdrivers.php) می توانند از درایور های شما پشتیبان گیری کرده و نسخه های جدید تر درایو های نصب شده را نیز جستجو کنند. اگر از این نرم افزار ها استفاده نکرده و از درایو هایتان پشتیبان گیری نکنید، پس از نصب مجدد ویندوز مجبور خواهید شد که به وب سایت تولید کنندگان لوازم جانبی مراجعه کرده و درایور ها را دانلود کنید. البته با انجام این کار اطمینان پیدا می کنیم که به روز ترین و جدید ترین درایور ها را در اختیار داریم.

شبکه های اجتماعی
اگر چه بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی اطلاعات مربوط به حساب های کاربریشان را بر روی هارد درایو ها ذخیره نمی کنند اما آیا می توانیم به Facebook و Tweeter اعتماد داشته باشیم که هرگز هیچ کدام از اطلاعات ما را از دست نمی دهند؟ به هر حال بهتر است از اطلاعات و داده هایی که بر روی شبکه های اجتماعی قرار گرفته اند پشتیبان گیری کنیم زیرا امکان از دست دادن اطلاعات برای شرکت های بزرگی مانند Facebook نیز وجود دارد.
اگر در زمانی که با استفاده از کامپیوتر دسکتاپ از Facebook استفاده می کنید، به قسمت General Account Settings وارد شوید، در پایین صفحه لینک Download a copy of your Facebook data را مشاهده خواهید کرد. در حقیقت، این لینک نشان می دهد که Facebook یک بایگانی از داده های شما ایجاد می کند. شما می توانید به تمام پُست هایتان دسترسی داشته و نام و نشانی ایمیل دوستانتان (اگر آن ها را به اشتراک گذاشته باشند) را نیز به طور کامل مشاهده کنید. البته به روز رسانی ها و عکس های آن ها در این حالت ذخیره نشده و به آن ها دسترسی نخواهید داشت.
در Twitter نیازی به ابزار شخص سوم نخواهید داشت. با استفاده از مرورگر دسکتاپ به حساب کاربریتان وارد شده و در قسمت پایین صفحه بر روی Request your archive کلیک کنید. بعد از یک زمان کوتاه، یک فایل شامل تمام توئیت ها و عکس هایی که پُست کرده اید برای شما ایمیل خواهد شد.
در LinkedIn باید به قسمت Privacy & Settings وارد شوید (لازم است که کلمه ی عبورتان را دوباره وارد کنید). ابتدا بر روی زبانه ی Account در پایین صفحه و سپس لینک Request an archive of your data  کلیک کنید. مانند Twitter یک فایل از طریق ایمیلتان دریافت خواهید کرد. اگر چه به شما اعلام می شود که فرستادن فایل ممکن است تا ۲۴ ساعت طول بکشد اما این زمان در بیشتر موارد کمتر از ۵ دقیقه خواهد بود. نخستین لینک شامل بایگانی پیام ها، فهرست ارتباطات و فهرست مخاطبین انتقال داده شده بوده اما از لینک دوم می توانید برای دانلود بایگانی تاریخچه ی حساب کاربری و تمامی فعالیت های انجام شده استفاده کنید.

پشتیبان گیری از همه چیز؟
از هر اطلاعاتی که توسط یک برنامه ذخیره می شود می توان پشتیبان گیری کرد. پس اگر اطلاعات مهمی مانند ایمیل ها، فهرست علاقمندی های مرورگر های اینترنت، درایور ها و مانند آن ها را دارید می توانید با پشتیبان گیری از آن ها، نگران از دست دادنشان نباشید.

چرا از مرورگر اینترنت پشتیبان گیری کنیم؟
کافی است به بوکمارک ها، فهرست های مورد علاقه، نام های کاربری و کلمه های عبور ذخیره شده و همچنین فُرم های تکمیل شده ای که با دقت زیاد در مرورگر ها وارد کرده اید فکر کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text