img

با هر دستگاهی اسکرین‌شات بگیریم…

/
/
/

احتمالاً تا به امروز مقالات زیادی خوانده‌اید که به شما کمک می‌کنند با کامپیوترها و اسمارتفون‌های خود کار کنید. اما در این مقاله می‌خواهیم به شما نشان دهیم که از چه راه‌هایی می‌توانید با هر دستگاهی که دارید از صفحه نمایش اسکرین‌شات بگیرید. به گرفتن یا ضبط تصویر، اسکرین شات یا همان عکس فوری می‌گویند، کاری که هرروز انجام می‌دهیم. اما گرفتن اسکرین شات برای هر کسی کار عادی نیست. در حقیقت، هنوز عده‌ای هستند که حتی نمی‌دانند می‌توانند با دستگاه‌هایشان اسکرین شات بگیرند. کار ساده‌ایست. ما تمام آنچه را که لازم است در مورد گرفتن اسکرین‌شات‌ها بدانید، بدون توجه به نوع پلتفرمی (ویندوز، سیستم عامل مک، iOS، اندروید و سیستم عامل‌های دیگر) که استفاده می‌کنید، در اختیارتان قرار می‌دهیم.
در اکثر مدل‌ها به چیزی غیر از خود سیستم عامل نیازی نیست- همگی این دستگاه‌‌ها دارای روش‌های توکار ضبط تصویر هستند. اما بسیاری از ابزارهای نرم‌افزاری شخص ثالث می‌توانند این کار را لذت‌بخش‌تر و هیجان‌انگیزتر نمایند. حتی ابزارهایی را به شما نشان می‌دهیم که گرفتن تصویر از خود مرورگر وب که پرمصرفترین نرم‌افزار هر دسکتاپ یا کامپیوتر لپ‌تاپ است را آسان می‌کند.

اسکرین‌شات در اسمارتفون‌ها
احتمالاً عکس‌های زیادی با اسمارتفون خود می‌گیرید، اما این امکان نیز وجود دارد که از تصویر روی صفحه نمایش خود عکس بگیرید. ابزارهای انجام این کار در درون دستگاه شما تعبیه شده‌اند.

اندروید
سیستم عامل گوگل دارای یک گزینه اسکرین‌شات توکار ( اندروید ۴٫۰ و بالاتر) است. دکمه پاور و دکمه ولوم را برای یک یا دوثانیه فشار دهید. صفحه، فلش سفید رنگی می‌زند و تصویر در گالری عکس‌های شما ذخیره می‌شود.
البته این روش همیشه کار نمی‌کند. از آنجاییکه گوگل کنترل سفت و سختی- به آن شکلی که اپل رویiOS دارد – روی اندروید  ندارد، چیزها کمی عجیب و غریب هستند. شما می‌توانید دکمه‌های پاور و Home را همزمان فشار دهید. اگر کار نکرد، باید به سراغ یک اپ بروید.
حداقل کاربران اندروید امکان استفاده از یک اپ را دارند- کاربران iOS این امکان را ندارند. اپ‌های اندرویدی زیادی برای گرفتن اسکرین‌شات وجود دارند. برخی از آن‌ها رایگان و برخی دیگر پولی هستند. اپ تراز بالای این گروه  با بیش از  ۱۶۰۰۰۰ کاربر ، Screenshot Easy نام دارد. این اپ از همان تریگرهای اولیه‌ای استفاده می‌کند که اندروید استفاده می‌کند، و شما می‌توانید آن را برای گرفتن اسکرین شات اختصاصی کنید مثلاً فقط با تکان دادن گوشی خود.

iOS
iOS اپل برای آیفون، آیپد و آیپاد تاچ دارای تنها یک گزینه برای گرفتن اسکرین‌شات است: دکمه Sleep/Wake  ( در بالا یا سمت راست دستگاه) را فشار دهید، سپس دکمه Home را کلیک نمایید. صدای شاتر دوربین را خواهید شنید و فلش را خواهید دید. اسکرین‌شاپ در Camera Roll شما ظاهر می‌شود؛به همین سادگی. شما می‌توانید دکمه‌های دیگر را هم امتحان کنید، اما دستگاه‌هایی که اسکنر اثرانگشت تاچ آیدی دارند بسته به چیزی که می‌خواهید ضبط کنید ممکن است خوب عمل نکنند.
ویندوز فون ۸ و موبایل ویندوز ۱۰
ویندوز فون کاری می‌کند که ضبط تصاویر اسکرین‌شات به سادگی صورت بگیرد: دکمه‌های پاور و Volume up را فشار دهید ( اگر دکمه Volume Down را فشار دهید، گوشی شما دوباره راه‌اندازی می‌شود).  اسکرین‌شات‌ها مستقیم به Photo Hub می‌روند. آن‌ها به صورت فایل‌های PNG ذخیره می‌شوند.
شما بدون آنلاک کردن ویندوز آیفون۷ نمی‌توانید با آن اسکرین‌شات بگیرید. اگر از Continuum ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید، انجام این keystroke  فقط از صفحه موبایل شما عکس می‌گیرد، نه از نمایشگر خارجی؛ به همین خاطر شما باید همچنان از فرمان‌های کلید دسکتاپ ویندوز استفاده کنید.

بلک‌بری
در دستگاه‌‌های بلک‌بری، کلیدهای Volume Up و Volume Down را همزمان فشار دهید. صدای دوربین شنیده می‌شود و تصویر در فولدر دوربین شما ( نه در کارت SD ) خواهد بود. File Manager را برای یافتن تصاویر باز کنید، اگر کار نکرد، CaptureIT OTA را دانلود کنید. CaptureIT OTA نحوه تغییر برخی مجوزها را به شما می‌گوید.


اسکرین‌شات‌ در کامپیوتر
ویندوز
ساده‌ترین راه گرفتن اسکرین شات در ویندوز استفاده از دکمه PrtScn (PrintScreen) است. این دکمه در سمت راست اکثر کیبوردها وجود دارد. یکبار آن را فشار دهید به نظر می‌رسد اتفاقی نیافتاده است. اما ویندوز یک کپی از تصویر کل صفحه نمایش در تخته برش یا clipboard کپی می‌کند. شما می‌توانید با فشردن ctrl-V آن را داخل یک برنامه paste کنید، چه سند ورد باشد و چه برنامه ویرایش تصویر.
مشگل PrtScn این است که نکته سنج نیست واز هرچیزی که در مانیتور یا مانیتورهای شما قابل مشاهده باشد،عکس می‌گیرد ( اگر یک ستاپ چند مانیتوری دارید، دکمه PrtScn از تمام نمایشگرها همانند یک صفحه نمایش بزرگ عکس می‌گیرد). برای آنکه بتوانید تعداد کمتری از نمایشگرها را انتخاب کنید، یک پنجره باز کنید، روی نمایشگرهایی که می‌خواهید فوکس کنید و سپس روی Alt-PrtScn ضربه بزنید. باز هم به نظر می‌رسد اتفاقی نیافتاده است، اما در حقیقت یک تصویر از آن پنجره گرفته شده و در تخته برش کپی می‌شود.
یک راهنمای توکار دیگر Snipping Tool است. این ابزار از زمان ویندوز ویستا وجود دارد، بنابراین برای پیدا کردن این ابزار باید آن را سرچ کنید. پس از راه‌اندازی، یک پنجره کوچک با یکسری منو باز می‌شود که ضبط انواع اسکرین‌شات را آسان می‌سازد. منطقه‌ای که می‌خواهید ( در قاب مستطیل شکل یا هر فرم دیگر)، یک پنجره یا کل صفحه را ضبط نمایید. Snipping Tool تصویر گرفته شده را سریعاً به شما نشان می‌دهد و شما می‌توانید هر کاری می‌خواهید با آن انجام دهید: ذخیره کنید، کپی بگیرید، ایمیل کنید، تفسیرش کنید، یا بخش‌هایی از آن را هایلایت نمایید. این یک برنامه قدیمی است و بقدر کافی بروزرسانی نشده که برای اشتراک‌گذاری از طریق شبکه اجتماعی پیشهاد شود.
ویندوز دارای آرایه جالبی از یوتیلیتی‌های فوق‌العاده برای ضبط صفحه نمایش است. در صدر این یوتیلیتی‌ها Snagit می‌باشد. که البته هر کاری که تصورش را بکنید انجام می‌دهد، حتی از آنچه که روی صفحه نمایش رخ می‌دهد ( که به آن اسکرین‌کست می‌گویند) تصویر ویدیویی می‌گیرد.
اپ‌های اسکرین‌شاتی رایگان زیادی وجود دارند. Jing نیز ویدیوهای اسکرین کست می‌گیرد و آنچه را ضبط می‌کنید به راحتی به اشتراک می‌گذارد. LightShot یک یوتیلیتی فوق‌العاده و کوچک است که مسئولیت کلید PRTScrn  را برعهده می‌گیرد و ضبط و به اشتراک‌گذاری را آسان می‌کند. هر دو برای سیستم عامل مک موجود هستند.
سیستم عامل مک
همانند iOS ، اپل کنترل شدیدی روی سیستم عامل لپ‌تاپ/ دسکتاپ خود دارد. با یک کامپیوتر مبتنی بر سیستم عامل مک، گزینه‌های اسکرین‌‌شاتی کمتری در مقایسه با ویندوز در اختیار شما قرار می‌گیرد ( چون کیبوردهای مک فاقد کلید PrtScn هستند).
مراحل ساده از این قرارند: کل صفحه را ضبط کنید، روی Command+Shift+3 ضربه بزنید (به طور همزمان). یک فایل تصویرPNG از صفحه نمایش در دسکتاپ ظاهر می‌شود. اگر تنها بخش از صفحه را می‌خواهید روی Command+Shift+4 ضربه بزنید، در این صورت مکان نما به crosshair تبدیل می‌شود. بخشی از صفحه‌ای که می‌خواهید ضبط کنید را انتخاب نمایید. یا کلید space bar را فشار دهید، مکان نما تبدیل به یک دوربین می‌شود- با این دوربین روی پنجره باز کلیک کنید تا هایلایت شود. دوباره کلیک کنید، در این صورت فقط خود پنجره ضبط می‌شود.
اگر روش ویندوز را می‌پسندید- یعنی تصویر ضبط شده شما فوراً در تخته برش ذخیره ‌شود- Command+Shift+3 را برای کل صفحه یا Command+Shift+4 را برای بخش از صفحه نمایش امتحان کنید. کلید Control را به keystroke اضافه کنید در این صورت تصویر در دسکتاپ شما ذخیره نمی‌شود. سپس از Control+V برای paste کردن آن در هر اپی استفاده کنید.
در مک با نمایشگر رتینا، اسکرین‌شات از کل صفحه نمایش  در فرمت PNG می‌تواند بسیار بزرگ باشد، به اندازه ۵ تا ۷ مگابایت. اگر ترجیح می‌دهید مک در فرمت JPG یا هر فرمت دیگری ذخیره شود، تنظیمات را تغییر دهید. باید پنجره آخر را در مک باز کنید و این را تایپ کنید:
Defaults write com.apple.screencapture type jpg
اگر از شما رمز عبور خواسته شد آن را وارد کنید. سیستم خود را restart کنید و اسکرین‌شات‌های آینده در فرمت JPG خواهند بود. به همین روش می‌توانید فرمت را به حالت اولش بازگردانید، اما “png” را جایگزن “jpg” نمایید.
آیا اپی را ترجیح می‌دهید که به اسکرین‌شات‌ها رسیدگی کند؟ اپل همچنان شامل Grab در فولدرهای Applications>Utilities است ( برای جستجوی سریعتر، آن را با Spotlight سرچ کنید). کارایی Grab در این محدود شده که تصاویر را تنها در فرمت TIFF ضبط می‌کند، اما می‌تواند از کل صفحه، یک پنجره  یا یک بخش انتخاب شده عکس بگیرد و دارای تایمر است، بنابراین می‌تواند آیتم‌هایی مانند منوی کشویی را ضبط کند. میانبرهای انجام این کار همانهایی هستند که برای خود سیستم عامل استفاده می‌کنید، از Grab استفاده نکنید مگر آن که تنها با ماوس کار می‌کنید.
مک‌ها از یوتیلیتی‌های سوم شخص رایگان برای گرفتن اسکرین شات بهره‌مند می‌شوند.این یوتیلیتی‌ها شامل Jing ، Skitch ،LightShot  و دیگران هستند. برای کسانی هم که دوست دارند پول بپردازند می‌توانند SnapzProX را که برنده جایزه هم شده خریداری کنند.

لینوکس
در لینوکس راههای زیادی برای گرفتن یک اسکرین‌شات وجود دارند. بگذارید به طور خاص نگاهی به یوبونتو بیاندازیم.
برای شروع به Application> Accessories>Take Screenshot بروید. PrtScn کار می‌کند- دکمه روی کیبورد را فشار دهید و از تمام صفحه عکس بگیرید. برای آن که فقط از پنجره فعال عکس بگیرید، Alt-PrtScn را فشار دهید.
بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که از داخل یک برنامه اسکرین شات بگیرید جاییکه می‌توانید اسکرین شات را ویرایش کنید و هیچ کاندیدایی در این رابطه بهتر از برنامه GNU Image Manipulation Program یا GIMP وجود ندارد. در این برنامه، File>Acquire>Scree Shot را انتخاب کنید. گزینه‌های اندکی همچون گرفتن عکس از کل صفحه نمایش، یک پنجره یا استفاده از تایمر در اختیار شما  قرار می‌گیرد. سپس تصویر گرفته شده برای ویرایش در GIMP باز می‌شود.

اسکرین‌شات‌ها در مرورگر وب
بسیاری از مرورگران وب، گوگل کروم و فایرفاکس موزیلا به طور خاص، از افزودنی‌هایی پشتیبانی می‌کنند که قابلیت استفاده از مرورگرها را افزایش می‌دهند. برخی از این افزودنی‌‌ها یوتیلیتی‌های ضبط تصویر را در داخل مرورگر قرار می‌دهند.
LightShot( رایگان، کروم، فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر، اپرا): برای دسکتاپ‌های ویندوز و مک و در اکثر مرورگرهای تمام سیستم‌عامل‌‌ها وجود دارد.
FireShot : ( فایرفاکس، کروم، اینترنت اکسپلورر، سی‌مانکی، تاندربِرد، اپرا): فراتر از مرورگر، فایرشات حتی با برنامه‌های پستی هم کار می‌کند. فایرشات عکس می‌گیرد و امکان ویرایش فوری و به اشتراک‌گذاری از طریق شبکه‌های اجتماعی را فراهم می‌سازد، به سرعت تصویر را در کامپیوتر ذخیره می‌کند و تصاویر را به OneNote مایکروسافت می‌فرستد.
Awesome Screenshot: ( رایگان، کروم، فایرفاکس، سفری) از کل صفحه یا بخش از آن عکس می‌گیرد وقبل از به اشتراک گذاشتن، به سرعت توضیحی را به آن اضافه می‌کند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text