اینترنت همراه…

/
/
/

استفاده از فناوری اینترنت همراه هم‏اکنون بسیار شایع است و بیش از ۱/۱ میلیارد نفر در حال حاضر از تلفن‌های هوشمند و تبلت استفاده می‌کنند. پذیرش سریع و توأم با شور و اشتیاق این ابزارها ثابت کرده که فناوری اینترنت همراه به مراتب فراتر از روشی دیگر برای آنلاین شدن یا جست‏وجوی اینترنتی است. مردم مجهز به ابزارهای کامپیوتر‌ی همراه اینترنتی و نرم‌افزارهای کاربردی تعبیه شده برای تقریباً هر کاری با استفاده از روش‌های تازه برای درک، آگاه شدن و تعامل با جهان به انجام امور روزمره خود ‌می‌پردازند. فناوری اینترنت همراه در مدت‏زمان کوتاه از چنان قابلیتی در زندگی روزمره میلیون‌ها نفر از مردم جهان برخوردار شده است که وابستگی بیشتری به تلفن‏های هوشمند و تبلت‌ها در مقایسه با هر گونه فناوری کامپیوتر در زمان گذشته را به دنبال داشته است.  با این حال، بسیاری از مردم هنوز به قابلیت کامل اینترنت تلفن همراه پی نبرده‌اند و پیش‏بینی می‏شود که در دهه آینده این فناوری موجب دگرگونی و پیشرفت چشمگیری شود و به ویژه این امکان را به وجود آورد که زمینه ورود دو تا سه میلیارد نفر (عمدتاً از اقتصادهای در حال توسعه) به دنیای یکپارچه فراهم آید.
ابزارهای کامپیوتر‌ی همراه و برنامه‌های کاربردی همه‏روزه رو به تکامل و گسترش هستند. هم‏اکنون، ابزارهای جدید ویژگی‌هایی مانند صفحات با وضوح تصویر بسیار بالا را با حسگرهای لمسی دقیق، قدرت پردازش گرافیکی و رقابت‏کننده با کنسول‌های بازی  و انواع حسگرهای جدید تلفیق می‌کنند. اینترنت تلفن همراه همچنین با فرمت‌های کاملاً جدید مانند ابزارهای پوشیدنی ارائه شده‌اند. شبکه‌های جدید بی‏سیم ۴G با سرعت‌های قابل افزایش، داده‌ها را انتقال می‌دهند و کاربران به راحتی داده‌ها را از پهنای باند خانگی و وای‌فای اداری به مراکز داده‌ها و سیستم‌های صوتی موبایل  انتقال می‌دهند.
نرم‌افزارها و برنامه‌های کاربردی جدید همراه، امکانات گسترده‌ای را عرضه می‌کنند. آن‌ها به‌طور مؤثر امکانات مجموعه‌ای از لوازم الکترونیکی  (شامل کامپیوتر‌های خانگی) را در یک بسته تلفن همراه قرار می‌دهند که این امکانات زمینه را برای دسترسی به اینترنت، تماس صوتی، رهیابی، بازی، پایش سلامت، پردازش پرداخت‌ها و دسترسی به فناوری ابری را فراهم می‌کند. بنا به برآورد ما، از میان لوازم کاربردی که درباره آن‌ها اظهار نظر کردیم، اینترنت همراه می‌تواند تأثیر اقتصادی سالانه ۷/۳ تریلیون دلار تا ۸/۱۰ تریلیون دلار در سطح جهان تا سال ۲۰۲۵ ایجاد کند. این ارزش احتمالاً از سه منبع اساسی نشأت می‌گیرد: بهبود ارائه خدمات، افزایش‌های بهره‌وری در دسته‌های کار برگزیده و ارزش حاصل از کاربرد اینترنت برای کاربران جدید اینترنتی که احتمالاً در سال ۲۰۲۵ به تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد؛ با فرض اینکه آن‌ها از دسترسی بی‌سیمی همواره یا در برخی موارد استفاده خواهند کرد.
چشم‌انداز پیوستن بیش از سه میلیارد مصرف‏کننده به اقتصاد جهانی می‌تواند نمایانگر فرصت رشد غیر منتظره‌ای باشد. کارآفرینان در اقتصادهای در حال توسعه می‏توانند در عرصه تجارت آنلاین در سطح جهانی رقابت کنند و بازیگران در سطح جهانی از کانال جدیدی برای دستیابی به بازارهای دارای سریع‌ترین میزان رشد برخوردار خواهند بود. مصرف‏کنندگان در اقتصادهای در حال توسعه و پیشرفته به میزان چشمگیری از مزایای کاربرد اینترنت تلفن همراه برخوردار می‌شوند، زیرا آن‌ها به موجب استفاده از خود اینترنت تقریباً دوسوم مازاد اقتصادی حاصل از اینترنت را به‌دست می‌آورند.  همچنین، اینترنت تلفن همراه از ظرفیت ارائه خدمات و افزایش بهره‌وری در امور مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و سایر خدمات اجتماعی و دولتی برخوردار است.

تعریف
ما اینترنت همراه را به مثابه تلفیقی از دستگاه‌های کامپیوتر‌ی همراه، اتصال بی‏سیم با سرعت بالا و برنامه‌های کاربردی تعریف می‌کنیم. امروزه، از تلفن‏های هوشمند و تبلت‏ها برای دسترسی به اینترنت استفاده می‏شود، اما ابزارهای جدید دائماً در حال ظهور هستند. در سال‌های آینده، دستگاه‏های اینترنت همراه احتمالاً کوچک‏تر، به مراتب قوی‌تر، پوششی‌تر و به تعداد زیادی از انواع حسگرها مجهز خواهند بود. با ورود به هر دوره  جدید از ارتقاها و مدل‌های جدید، تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها صاحب امکانات جدیدی می‏شوند. طی پنج سال گذشته، قدرت پردازش تلفن هوشمند در سطح متوسط هر سال حدود ۲۵ درصد افزایش یافته است و آخرین پردازنده‌ها از قابلیت سازمان‌دهی کارآمد کاربردهای دارای منابع فشرده و چندگانه و ایجاد تصاویر واضح گرافیکی برخوردارند. تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها مجهز به انواع حسگرها هستند که شتاب‌سنج و حسگرهای جهت‌یابی را شامل می‌شوند. هم‌اکنون مدل‌های جدید شامل حسگرهای کنترل‏کننده دما، رطوبت و فشار هوا و نیز حسگرهای مادون قرمز و حسگرهای تشخیص‏دهنده مجاورت با تصویر هستند که استفاده از تلفن در شرایط روشنایی متفاوت را آسان و عمر باتری را بیشتر می‌کند.
در این میان، فناوری‏های اینترنت همراه از دو جهت و به‌طور حسی‌ کامل‌تر شده‌اند (کادر ۱ را نگاه کنید تحت عنوان «نگاهی به آینده: زندگی در دنیای متصل به هم»). هم‌اکنون Apple’s Siri و Google Now امکان تشخیص واضح صدا را فراهم کرده‏اند. تشخیص ژست که بیش از این در سیستم‌های بازی دارای کاربرد گسترده‌ای بود، منطبق با تمهیدات اینترنتی همراه شده است؛ برای نمونه سامسونگ گلگسی S4 به کاربران امکان می‌دهد با تکان دادن دست در برابر صفحه به جست‏وجوی اینترنتی بپردازند.  ابزارهای پوشیدنی مانند عینک Google و ساعت‌های هوشمند نیز به زودی در دسترس خواهند بود.
علاوه بر موارد یاد شده، در اتصال تلفن همراه پرسرعت پیشرفت حاصل شده است. امروزه، دستگاه‌های تلفن همراه از طریق شبکه‌های رادیوی تلفنی سلولی (شبکه‌های ۳G و ۴G/LTE) یا شبکه‌های وای‌فای مورد استفاده در ادارات، کارخانه‌ها، خانه‌ها و مکان‌های عمومی به اینترنت وصل می‌شوند. طی دهه آینده، پیشرفت‌های شبکه می‌تواند شامل شبکه‌های سلولی (۵G استاندارد نسل بعد که هنوز نامشخص است)، خدمات ماهواره‌ای و احتمالاً وای‌فای دوربرد باشد. این فناوری‏ها باید به مصاف مشکل فرکانس‌های پایین بی‌سیم بروند، اما رویکردهای نوین در قبال تبادل پویای طیف امواج، مانند رادیوهای تعریف شده نرم‌افزاری می‌توانند به سهولت این امر کمک کنند. به‌طور هم‏زمان، اپراتورهای تلفن همراه رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی  را ایجاد می‌کنند که برای طراحان امکان کنترل کیفیت خدمات و پهنای باند را فراهم می‏آورند و به‌طور بالقوه مدل‌های جدید قیمت‌گذاری رده‌بندی شده را ممکن می‌سازند.
عنصر اصلی در موفقیت کاربرد اینترنت همراه، نرم‌افزارهای کاربردی است که امکانات و خدمات نوآورانه را به دستگاه‌ها انتقال می‌دهند. این نرم‌افزارهای کاربردی کمک می‌کنند که استفاده از اینترنت همراه کاملاً متفاوت با استفاده از تلفن‌های معمولی یا کامپیوتر‌ها باشند. این نرم‌افزارها براساس منطقه مورد استفاده خدمات ارائه می‌دهند (برای نمونه، اطلاعاتی درباره مرکز خرید برحسب موقعیت مکانی)، منابع اطلاعات شخصی و محتوای سرگرم‏کننده را فراهم می‏سازند و امکان برقراری تماس دائم آنلاین با دوستان، همکاران و مشتریان را فراهم می‌کنند. بسیاری از این نرم‌افزارهای کاربردی برای گرفتن اطلاعات یا انجام وظایف به منابع قوی ابری (کلود) دسترسی دارند؛ برای نمونه، زمانی که مالک iPhone از Siri، دستیار دیجیتال/ رابط استفاده می‌کند پردازش قوی در کلود رخ می‌دهد.
اهمیت برنامه‌های کاربردی در افزایش تأثیر بالقوه استفاده از اینترنت همراه است، زیرا ظرفیت‌های آن را چند برابر و به‌طور بالقوه مدل‌های کسب‌وکار تثبیت‏شده را متحول می‌کنند (شامل مدل‌های کسب‌وکار آنلاین قدیمی در صنایعی چون خرده‏فروشی و بانکداری و رسانه‌ها). تا سال ۲۰۲۵ بسیاری از برنامه‌های کاربردی همچنان فضایی را در هر دستگاه به خود اختصاص خواهند داد، اما هنوز بخش عمده‌ای از پردازش و ذخیره آن‌ها در ابر انجام می‏شود و احتمالاً دسترسی کامل به آن‌ها در شبکه با استفاده از فناوری‏هایی مانند HTML5 انجام خواهد شد که احتمالاً بدون نیاز به بارگذاری، برنامه‌های کاربردی را از طریق مرورگر وب انتقال می‏دهد. با کوچک‎تر شدن و اتصال بیشتر دستگاه‌ها، کاربرد ابر معنا پیدا می‌کند.
موانع و عوامل توان‌افزا
بزرگ‏ترین فرصت برای رشد کاربرد و تأثیر اینترنت همراه، در اقتصادهای در حال توسعه خواهد بود؛ جایی که دسترسی به اینترنت پیامدهای مهم برای رشد اقتصادی را به دنبال خواهد داشت و بالقوه به صدها میلیون نفر از مردم برای ورود سریع به اقتصاد جهانی قرن ۲۱ کمک می‌کند. در این زمان، نیمی از جمعیت بزرگ‏سالان جهان از خدمات بانکداری استفاده نمی‌کنند. بنا به برآورد یونیسف ‌(UNICEF)، بیش از ۱۰۰ میلیون کودک به مدرسه نمی‌روند و تعداد اندکی از کشاورزان در ۵۰۰ میلیون مزرعه در مقیاس‌های کوچک دسترسی گسترده‌تری به بازار دارند.
دسترسی تلفن همراه به اینترنت می‌تواند بسیاری از نیازهای اولیه در سطح جهان در حال توسعه را پوشش دهد و به شهروندان امکان می‌دهد در اقتصاد دیجیتال جهانی مشارکت کنند. در جهان توسعه‏یافته، عامل رشد همچنان ابزارها و کاربردهای جدید و نیز افزایش مصرف خواهد بود، زیرا مصرف‏کنندگان و صاحبان بنگاه‏های تجاری در جنبه‌های بیشتری از زندگی و امور روزمره خود، به دسترسی اینترنت تلفن همراه متکی خواهند بود.
فناوری اینترنت همراه عمدتاً شامل تلفن‌های هوشمند و تبلت است. روند رشد فروش این دستگاه‌ها بی‌نهایت سریع است و احتمالاً این روند با شیب تند، به ویژه در اقتصادهای در حال توسعه ادامه خواهد داشت.
در سال ۲۰۱۲، تعداد تلفن‌های هوشمند مورد استفاده به میزان ۵۰ درصد افزایش یافت و تلفن‌های هوشمند در حال حاضر ۳۰ درصد از شمار دستگاه‌های همراه در حال استفاده را به خود اختصاص داده‏اند.
پیش‌بینی می‏شود که فروش تلفن‌های هوشمند در سال ۲۰۱۳، به رقم ۳/۱ میلیارد دلار برسد؛ در حالی که انتظار می‌رود این رقم برای فروش تبلت معادل ۲۰۰ میلیون دستگاه باشد.  در سال ۲۰۱۰ فروش تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها فراتر از فروش کامپیوتر شخصی بود و پیش‎بینی می‏شود که در سال ۲۰۱۳ تعداد تلفن‌های هوشمند و تبلت‌های مورد استفاده فراتر از کامپیوتر‌های شخصی نصب شده باشند.
تا سال ۲۰۱۵، تقریباً ۸۰ درصد همه اتصالات اینترنتی با تلفن همراه خواهد بود و بیشتر کاربران اینترنت از دستگاه‌های همراه به مثابه تنها وسیله یا نخستین ابزار برای اتصال به اینترنت استفاده خواهند کرد.
با افزایش تعداد مصرف‏کنندگانی که وقت بیشتری را آنلاین می‌گذرانند، تعداد و کیفیت خدمات وابسته به اینترنت رو به افزایش خواهد بود و همین امر عامل تقاضای بیشتر می‌شود. در سال ۲۰۱۲، موارد بارگذاری برنامه‌های کاربردی به ۱۵۰ درصد رسید و مجموعه تازه‌ای از خدمات تلفن همراه ارائه شد. خدمات به اصطلاح با برد نزدیک  (که از چیپست‏های فرکانس رادیویی فاقد قدرت  برای تبادل آسان داده‌ها بین دستگاه‌ها استفاده می‌کنند) در سال ۲۰۱۲، به میزان ۴۰۰ درصد افزایش یافت و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۱۶، این رقم ۲۰ برابر شود. اینها سیستم‌هایی هستند که برای نمونه، این امکان را برای مصرف‏کنندگان فراهم می‏کنند تا برای پرداخت، نزدیک محل پایانه فروش، از تلفن استفاده کنند. استفاده از برنامه‌های سرگرم‏کننده و رسانه‌ها در تلفن‌های همراه افزایش یافته و به سرعت گرایش بینندگان برنامه‌های تلویزیونی را تغییر داده است. در چهار سال اخیر زمان صرف‏شده برای بازی‌های ویدئویی، پست الکترونیکی و ارسال پیام با تلفن همراه به میزان ۲۰۰ درصد افزایش داشته است. در ایالات متحده، حدود ۳۰ درصد موارد جست‏وجو در شبکه و ۴۰ درصد استفاده از رسانه‌های اجتماعی با تلفن همراه انجام می‌شود. زمان صرف‏شده آنلاین با تلفن‌های همراه همه ساله ۲۵ درصد افزایش می‏یابد و ترافیک داده‌های تلفن‌های همراه ۱۵ درصد کل ترافیک اینترنت را به خود اختصاص داده است.
تغییر جهت سریع گرایش به فعالیت‌ها و استفاده از محتوا با بهره‌گیری از اینترنت تلفن همراه صرفاً می‌تواند نمایانگر آغاز یک روند درازمدت باشد. احتمال می‌رود که تا سال ۲۰۲۵، درصد بالاتری از مصرف رسانه‌ها به زیر سلطه این فناوری برود.
میزان تقاضا برای دسترسی به اینترنت همراه در اقتصادهای در حال توسعه تا حد زیادی به این مطلب بستگی خواهد داشت که سازندگان دستگاه‌ها و ارائه‏دهندگان خدمات اینترنت همراه پیشنهادهای خود را تا چه حد متناسب با نیازهای مردم ارائه دهند؛ مردمی که به تازگی در زمره طبقه مصرف‏کنندگان جهانی قرار گرفته‌اند. با آن که در اقتصادهای در حال توسعه، استفاده از اینترنت به میزان ۲۵ درصد در سال افزایش داشته است (در مقایسه با ۵ درصد در اقتصادهای پیشرفته)، ۶۴ درصد جمعیت در اقتصادهای در حال توسعه هنوز به شبکه متصل نشده‌اند.  انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۱۶ بازارهای اقتصاد در حال توسعه بزرگ‏ترین منبع رشد بازار تلفن هوشمند باشند. همچنین، پیش‎بینی می‏شود که سهم هند از فروش تلفن‌های هوشمند در جهان، از دو درصد در سال ۲۰۱۲ به ۹ درصد در سال ۲۰۱۶ و سهم برزیل از دو درصد به پنج درصد برسد.  کاهش مستمر قیمت‌های تلفن‌های هوشمند و طرح‏های مربوط به داده‌ها باید به تداوم روند سریع پذیرش فناوری کمک کند. انتظار می‌رود هزینه‌های رشد و توسعه همچنان کاهش یابند که این موضوع می‌تواند به کاهش حدوداً ۳۰ درصدی هزینه‌های تولیدکننده برای تلفن‌های هوشمند میان‏برد  تا سال ۲۰۱۶ منجر شود.
تحول تدریجی سخت‌افزار تلفن هوشمند و پیدایش سایر دستگاه‌های همراه موجب افزایش میزان فروش می‏شود که این امر الهام‌بخش مصارف جدید خواهد بود. دستگاه‌های پوشیدنی مانند عینک Google، ارسال همه نوع محتوا به شیوه‌های بدیع و نوآورانه را فراهم می‌کنند (برای نمونه، تصاویر شبکه را که به ظاهر در فضا معلق هستند، در برابر چشم فرد نمایان می‏سازند). افزون بر آن، این فناوری از کاربردهای «واقعیت افزوده»  برخوردار است که به کمک این نمایشگرها فرد می‌تواند به فضاهای مجازی قدم بگذارد. این فناوری از کاربردهای آشکاری برای سرگرمی و بازی برخوردار است. اما از این تمهیدات می‌توان برای کمک به مردم به شیوه‌های نوین نیز استفاده کرد. برای نمونه، می‌توان برای کمک به بیماران آلزایمری ابزارهای پوشیدنی همراه را برنامه‌نویسی کرد؛ به نحوی که بتوانند موفق به شناسایی مردم و اشیای مختلف پیرامون منزل خود شوند. می‌توان برای خواندن نشانه‌ها و منوها از برنامه‌های کاربردی ترجمه فوری استفاده کرد تا از این راه سفر در کشورهای خارجی به مراتب آسان‌تر شود. سرانجام، هنگامی که تمهیدات اینترنت همراه با زندگی روزمره تلفیق ‌شوند و این تمهیدات به امکانات جدیدی مجهز ‏شوند، دارای امکانات بالقوه‌ای می‏شوند؛ به نحوی که می‏توانند به دستیار هوشمند شخصی تبدیل شوند، از عهده مدیریت برنامه‌های زمان‌بندی‏شده ما بر‌آیند، پرسش‌ها را پاسخ ‌دهند و حتی اطلاعات مهم را در قالب هشدار به ما اعلام کنند.

تأثیر بالقوه اقتصادی
در موارد کاربرد اینترنت همراه که ما به تحلیل آن پرداختیم، استفاده از اینترنت همراه می‏تواند سالانه در مقیاس جهانی تأثیر اقتصادی معادل با ۷/۳ تریلیون تا ۸/۱۰ تریلیون دلار تا سال ۲۰۲۵ داشته باشد (شکل ۱-۱). نیمی از این ارزش بالقوه احتمالاً از کاربرد دستگاه‏های تلفن همراه برای اشاعه دسترسی به اینترنت در مناطق در حال توسعه ناشی می‏شود. انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۵ بیش از ۵/۳ میلیارد شهروند در اقتصادهای در حال توسعه به اینترنت و بیش از دو میلیارد نفر نیز به خدمات اینترنت همراه دسترسی داشته باشند. افرادی که به آموزش، خدمات بهداشتی و خدمات دولتی دسترسی اندکی داشته‌اند و هرگز در اقتصاد رسمی مشارکت نکرده‏اند، می‌توانند از راه اینترنت در اقتصاد جهانی سهیم باشند.
برای برآورد تأثیر بالقوه‌ اقتصادی فناوری اینترنت همراه، بررسی کردیم که چگونه کاربردهای تلفن همراه باعث بهتر شدن ارائه خدمات می‌شوند، بهره‌وری را افزایش می‌دهند و برای مشتریان از جهت صرفه‌جویی در وقت و ایجاد تسهیلات اضافی ارزش ایجاد می‌کنند.
۱- برآوردهای پذیرش بر اساس میزان نفوذ اینترنت در اقتصادهای پیشرفته و در حال توسعه
۲- برآوردهای تأثیر بالقوه اقتصادی برای کاربردهای بهره‌وری کارگر به استثنای تأثیر بهره‌وری نیروی کار اندازه‌گیری شده به‌عنوان بخشی از کاربردهای ارائه خدمات
توجه: برآوردهای تأثیر اقتصادی بالقوه فقط برای برخی کاربردها هستند و برآوردهای جامع تأثیر بالقوه کلی نیستند. برآوردها مازاد مصرف‌کننده را شامل می‌شوند و نمی‌توان آن‌ها را به درآمد بالقوه شرکت، اندازه بازار یا تأثیر تولید ناخالص داخلی ربط داد. ما تغییرات احتمالی مازاد را در میان شرکت‌ها و صنایع یا بین شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان اندازه‌گیری نکردیم. این برآوردها متناسب با مخاطره یا احتمال تنظیم شده‌اند، اعداد به‌دلیل گرد شدن جمع بسته نشده‌اند.

SOURCE: McKinsey Global Institute analysis
برنامه‌های کاربردی اندازه‏گیری شده مخصوص اینترنت همراه می‏توانند تا سال ۲۰۲۵ تأثیر اقتصادی مستقیم معادل ۷/۳ تریلیون تا ۸/۱۰ تریلیون دلار ایجاد کنند

ما تلاش کرده‌ایم که ارزش استفاده از اینترنت از راه اتصالات ثابت را در نظر نگیریم. اما ارزش کاربرد اضافی اینترنت و نیز ارزشی را که کاربران اتصالات اینترنتی ثابت از مصرف اینترنت همراه به دست می‌آورند، به حساب آورده‌ایم. ما همه موارد کاربرد اینترنت برای کاربران بالقوه اینترنت تلفن همراه در سال ۲۰۲۵ را که پیش از این فاقد دسترسی به اینترنت بوده‌اند (یعنی کاربران جدید در کشورهای در حال توسعه) رو به افزایش در نظر گرفته‌ایم. از میان همه انواع خدمات برخوردار از مزیت فناوری اینترنت همراه، مراقبت‌های بهداشتی یکی از امیدوارکننده‌ترین حوزه‌ها است. احتمالاً این فناوری فقط از جهت یک مورد کاربرد یا به عبارتی کنترل بیماری‏های مزمن تا سال ۲۰۲۵ موجب صرفه‌جویی مبلغی معادل ۲ تریلیون دلار در سال در هزینه‌ متصور برای مراقبت بهداشتی خواهد شد. امروزه هزینه‌ درمان بیماری‌های مزمن حدوداً بالغ بر ۶۰ درصد هزینه‌ کلی مراقبت‌های بهداشتی است و این مبلغ تا سال ۲۰۲۵ احتمالاً به بیش از ۱۵ تریلیون دلار در سطح جهانی خواهد رسید.  می‌توان بر وضعیت بیماران دچار عارضه‌هایی مانند بیماری قلبی و دیابت از راه حسگرهای خوردنی  یا قابل اتصال پایش کرد. زمانی که علائم حیاتی مشکل تهدید‏کننده‌ای را نشان می‌دهند، این حسگرها نتایج تفسیر وضعیت بیمار را منتقل می‏کنند و با آگاه‌سازی بیمار، پرستاران و پزشکان در امور مربوط به پیشگیری از بروز بحران‌ها و پرداخت هزینه‌های مراجعه به بخش اورژانس یا بستری شدن نقش مؤثری را ایفا می‏کنند.
برای نمونه، اداره امور بهداشتی سربازان پیشین در آمریکا  امکان بهره‌گیری از دستگاه‌های پایش سلامت از راه دور را برای بیش از ۷۰ هزار بیمار مبتلا به بیماری‌های مزمن همراه با دسترسی به گفت‏وگوهای ویدئویی با پزشکان فراهم ساخته است. این بیماران در مقایسه با بیماران گروه گواه  از ۲۰ تا ۵۰ منبع خدمات‌رسانی کمتر استفاده کردند.  با توجه به موانعی مانند مقاومت بیمار، هزینه درمان بیماری مزمن را می‌توان از طریق مدیریت بهتر بیماری با استفاده از دسترسی اینترنت همراه به میزان ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش داد (که این برآورد نسبتاً محافظه‌کارانه است). چنین کاهشی می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ عامل تأثیر بالقوه اقتصادی از ۹۰۰ میلیارد دلار تا ۱/۲ تریلیون دلار در سال باشد.
در عرصه آموزش، رایانش همراه  از امکان افزایش بهره‌وری و پیشرفت یادگیری در داخل و خارج کلاس برخوردار است. در آموزش دوره‌ دبیرستان، بررسی‌های اولیه حاکی از تأثیر مثبت مدل‌‌های تلفیقی (چندگانه) آنلاین/ آفلاین آموزش با استفاده از تبلت‌ها در افزایش کیفیت درس، بهبود عملکرد دانش‌آموز و افزایش میزان فراغت از تحصیل است. بر اساس بررسی‌‏ها در زمینه اثربخشی مدل‌های تدریس چندگانه (تلفیقی) با گنجاندن دستگاه‎های موبایل در روش تدریس، تمرین‌ها و آزمون‌گیری (همراه با تدریس سنتی در کلاس)، بهبود در میزان نرخ فراغت از تحصیل  از ۵ تا ۱۵ درصد امکان‌پذیر است. بیان این مطلب به معنای فرض بر میزان تدریجی پذیرش این روش است و اینکه تا سال ۲۰۲۵، تعداد بیشتری از دانش‌آموزان از مزایای یادگیری آنلاین از راه تبلت‌ها در بیشتر سال‏های دوره دبیرستان بهره‌مند خواهند شد. در تحصیلات عالی و نیز دوره‌های آموزش دولتی و سازمانی، چنین مدل‌های تلفیقی احتمالاً بهره‌وری را بین ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهند. در دهه‌ آینده، بخش عمده‌ انواع روش‏های آموزشی و تربیتی، پذیرای آموزش به شیوه‌‌ تلفیقی بر مبنای اینترنت خواهد بود که این رویه میلیاردها نفر را تحت تأثیر قرار خواهد داد. گوشی‌های همراه احتمالاً به طور سالانه در تأثیر اقتصادی به میزان ۳۰۰ میلیارد تا یک تریلیون دلار سهم دارند.
در بخش دولتی، بسیاری از خدمات ارائه شده به شهروندان (مانند درخواست برای کسب اطلاعات یا تقاضانامه‌ برای دریافت مجوز و پرداخت‌های مالیاتی) از طریق برنامه‌های کاربردی گوشی‌های همراه به شکل خدمات آنلاین امکان‌پذیر است. بر مبنای تجربه مؤسسه مک‏کینزی، افزایش ۶۰ تا ۷۰ درصدی بهره‌وری با هدایت فعالیت‏هایی مانند خدمات بازپرداخت مالیات و از سرگیری ثبت خودرو به مسیرهای آنلاین امکان‌پذیر است. با فرض اینکه انگیزه میزان پذیرش بالای فناوری، نیاز به کنترل هزینه‌ دولتی داشته است، تأثیر بالقوه‌ اقتصادی ارائه خدمات دولتی با استفاده از فناوری اینترنت همراه احتمالاً تا سال ۲۰۲۵ به طور سالانه از ۲۰۰ میلیارد به ۵۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید.
در بخش خرده‏فروشی، کاربرد اینترنت همراه از قابلیت گسترش میزان دسترسی خرید آنلاین و خرید آنلاین به شکل تلفیقی (مثلاً دیدار از نمایشگاه کالا و پس از آن خرید آنلاین) برخوردار است. بسته به تفاوت در قیمت‌ها و حاشیه‌های فروش بین فروشگاه‌های آنلاین و خرده‌فروشی سنتی، بازده بهره‌وری ارائه کالاهای خرده‌فروشی از طریق مسیر دیجیتال احتمالاً بر مبنای کاهش نیروی کار، موجودی انبار و هزینه‌های ملکی ۶ تا ۱۵ درصد است. تا سال ۲۰۲۵، حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد معاملات خرده‌فروشی (۴۰ تا ۷۰ درصد در اقتصادهای پیشرفته و ۲۰ تا ۳۰ درصد در اقتصادهای در حال توسعه) احتمالاً به صورت آنلاین انجام خواهد شد و تأثیر بالقوه اقتصادی همه ساله از ۱۰۰ میلیارد دلار به ۴۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید. پرداخت با گوشی‌های همراه برای سازمان‌های بخش خصوصی و دولتی فرصت بسیار بزرگی است که این امکان به موجب فناوری اینترنت همراه فراهم شده است. امروزه، ۹۰ درصد بیش از سه تریلیون معامله همه ساله در جهان به صورت نقدی انجام می‌شود و تحلیل‌های مک‏کینزی نشان می‌دهند که یک تراکنش الکترونیکی ۵۰ تا ۷۰ درصد هزینه‌های پردازش برای یک معامله روی کاغذ را کاهش می‏دهد. در یک اقتصاد پیشرفته، اقدام به افزایش میزان معاملات الکترونیکی احتمالاً سود بهره‌وری معادل ۳۵ درصد تولید ناخالص داخلی را به دنبال دارد. برآورد شده که تأثیر کلی بالقوه اقتصادی اقدام به معاملات با فرمت الکترونیکی همه ساله تا سال ۲۰۲۵ از ۲۰۰ میلیارد دلار به ۳۰۰ میلیارد دلار برسد.
کاربردهای گوشی همراه تأثیر چشمگیری بر بهبود درون سازمانی دارند؛‌ از عملکرد کارکنان خط مقدم  گرفته تا نمایندگان فروش و نیز دانش‌ورزان با دستمزدهای بالا. برای نمونه، کارکنان خط مقدم می‌توانند برای کنترل کارآمد تجهیزات و وسایل فیزیکی، نظارت بر زنجیره‌های عرضه، حفظ و نگهداری از لوازم حیاتی و فراهم کردن خدمات پس از فروش از تمهیدات اینترنت همراه استفاده کنند. شرکت هواپیماسازی بویینگ و نیز شرکت خودروسازی بی ام دبلیو (BMW) عینک واقیعت مجازی  را برای مونتاژکنندگان و مکانیک‌ها طراحی کرده‌اند که دفترچه‌های راهنمای آنلاین و دستورالعمل‌هایی را به نمایش می‌گذارند (مثلاً توضیح می‌دهند که دقیقاً چگونه اجزا باید متناسب با یکدیگر نصب شوند).  اخیراً در یکی از مطالعات دانشگاه شیکاگو مشاهده شد که ارائه Ipad به رزیدنت‌های پزشکی زمان صرف‏شده برای برنامه‌نویسی روال کار را کاهش داد و موجب بهبود توانایی آن‌ها در توصیف تشخیص‌های پیچیده پزشکی نزد بیماران با استفاده از ابزارهای دیداری  شد.
در مورد افرادی که در زمینه‌ معاملات فعالیت می‌کنند (مانند نمایندگان فروش)، دستگاه‌های همراه با قیمت‌گذاری، نمایش گزینه‌ها، پیکربندی‌ها ، شرایط تأمین مالی و در دسترس قرار دادن سریع سایر اطلاعات، پیش از این قابلیت افزایش بهره‌وری را به اثبات رسانده‌اند. در فروش بنگاه به بنگاه  (معاملات بین تاجران یا بین دو بنگاه تجاری)، استفاده از این فناوری نرخ‌های پایانی  را در برخی موارد از ۳۵ به ۶۵ درصد افزایش داده است.
یکی از بزرگ‏ترین فرصت‏ها برای پیشرفت‌های عملیاتی مشتمل بر به‌کارگیری فناوری اینترنت همراه برای افزایش بهره‌وری دانش‌ورزان شامل کارکنان تعاملی  است؛ مقوله‌ای که افراد حرفه‌ای، کارکنان پشتیبانی در بخش اداری و سایر کسانی را شامل می‌شود که کار آن‌ها مستلزم تعامل رو در رو و قضاوت مستقل است. چنین کارکنانی غالباً از به‌کارگیری آن دسته از فناوری‌های اجتماعی بهره‌مند می‌شوند که ارتباطات و مشارکت را ممکن می‌سازند و میزان بهره‌وری کارکنان تعاملی را از ۲۰ به ۵۰ درصد افزایش می‌‌دهند؛ به ویژه با کاهش زمان صرف‏شده برای پرداختن به پست‌های الکترونیکی، جست‏وجوی اطلاعات و مشارکت با همکاران.  با فرض اینکه کارکنان تعاملی حدود ۲۵ درصد کار در طول هفته را به دور از میز خود می‌گذرانند، دسترسی به اینترنت همراه شاید میزان بهره‌وری آن‌ها را از ۴ به ۵ درصد افزایش دهد. ما برای کارکنان امور معاملات، صرفه‌جویی در وقت به میزان یک تا دو ساعت در روز را برآورد کرده‌ایم. با این حال، این فقط ۱۰ درصد زمان صرف‏شده کارکنان به شکل آنلاین با توجه به اتصال آن‌ها به تلفن همراه است. تأثیر اقتصادی بالقوه برآوردشده مزایای بهره‌وری کارکنان حاصل از کاربردهای اینترنت همراه در فعالیت‌های داخلی احتمالاً تا سال ۲۰۲۵، سالانه از یک تریلیون تا ۷/۱ تریلیون دلار خواهد بود.
مازاد مصرف، بخش عمده‌ای از تأثیر بالقوه‌ دسترسی به اینترنت همراه را تشکیل خواهد داد. ما مبنای برآورد ارزش را بر اساس پژوهش زمینه‌یابی به وسیله دفتر تبلیغ تعاملی در اروپا  و مک‏کینزی و نیز شرکتی قرار دادیم که نحوه‌ ارزش‌گذاری خدمات اینترنتی در کشورهای توسعه‏یافته و در حال توسعه توسط مشتریان را مشخص کردند.  کاربردهای مورد نظر ما برای تحلیل مازاد احتمالی به دست آمده از طریق کاربرد اینترنت همراه عبارتند از: پست الکترونیکی، شبکه‌های اجتماعی، سرگرمی (موسیقی، فیلم‌های ویدئویی و بازی‌ها) و خدمات شبکه مانند جست‏وجو و نقشه‌یابی. ما برای محک ارزش کاربرد اینترنت در سال ۲۰۲۵، ارزیابی کردیم که رشد این کاربرد سالانه بین ۶ تا ۹ درصد خواهد بود. با به‌کارگیری این ارزیابی مازاد مصرف برای کاربران تازه (دو تا سه میلیارد) و نیز ارزش افزایشی  برای کاربران موجود (و کاهش کاربرد برآوردشده اینترنت ثابت)، این تأثیر تا سال ۲۰۲۵ سالانه بین یک تریلیون و ۸/۴ تریلیون دلار خواهد بود.

موانع و عوامل توان‌افزا
لازمه‌ دسترسی به ظرفیت کامل اینترنت همراه، اقدام سازندگان دستگاه‏ها به قرار دادن مجموعه‌ای دارای توان کامپیوتر‌ی بیشتر، صفحه‌های نمایش با وضوح بیشتر، حسگرهای چندگانه و آنتن‌های قدرت‌مند داخل دستگاه‏های تلفن همراهی است که تا این زمان رو به کوچک‏تر شدن هستند. با توجه به پیچیدگی کار این مشخصه‌ها، پردازنده‌ها و کاربردهای داده‌محور  همگی مصرف انرژی را افزایش می‌دهند. با این حال، امکان افزایش حجم باتری به دلیل محدودیت‌ها در اندازه گوشی‌های همراه وجود ندارد. از سال ۲۰۰۰، ظرفیت باتری فقط دو برابر شده، حال آنکه سرعت پردازش تقریباً ۱۲ برابر افزایش یافته است.  پیشرفت امکان‌پذیر است یا به عبارتی پیشرفت‌های سریع در ساخت باتری‌های لیتیم ممکن است. در ضمن اینکه می‌توان از نانومواد پیشرفته مانند گرافین در پوشش‌های الکترود استفاده کرد که این امر موجب بهتر شدن عملکرد باتری می‌شود. عرضه‌ گوشی‌های همراه در مناطقی از کشورهای در حال توسعه که فاقد منبع قابل اطمینان برق‌ هستند، مستلزم پیشرفت در فناوری باتری خواهد بود. اگر بهبودی در این عملکرد‏ها حاصل نشود، ممکن است ظرفیت کامل بالقوه‌ اقتصادی دسترسی به اینترنت همراه نیز به دست نیاید.
با تداوم افزایش میزان اتصالات به شبکه و دستگاه‌های اینترنت همراه و رشد میزان داده‌ها برای هر کاربر، در دسترس بودن امواج کارآمد رادیویی نگرانی فزاینده‌ای را ایجاد کرده است. طی چند سال گذشته، با هجوم کاربران برای بهره‌گیری هرچه بیشتر از «رسانه‌های پرمحتوا» (از جمله نمایش‏های تلویزیونی)، دانلود برنامه‌های کاربردی و استفاده از وب‏سایت‌های پیچیده‌تر، ترافیک داده‌ها در شبکه‌های گوشی‌های همراه سالانه به میزان ۸۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. کمبود فزاینده امواج بی‌سیم بدون کاربرد، برخی شرکت‌های ارائه‏دهنده خدمات مخابراتی را وادار کرده تا میلیاردها دلار هزینه صرف خرید حق طیف  در مزایده‌های امواج عمومی  رادیو تلویزیون یا از شرکت‌های دیگر کنند.  این کمبود نیاز مبرمی را برای استفاده بهتر از فرکانس‎ها ایجاد می‌کند، مانند اختصاص دادن پویای طیف به کاربران. ایجاد زیرساخت برای افزایش پوشش اینترنت پرسرعت در سطح جهانی، مستلزم صرف هزینه‌های سرمایه‌ای  به میزان چشمگیر خواهد بود. سرمایه‌ مورد انتظار در زیرساخت مورد نیاز برای تسهیل استفاده از اینترنت همراه شامل هزینه نصب (که ممکن است بیشتر موارد آن در آسیا باشد) احتمالاً در سال ۲۰۲۵ سالانه در حد ۳۰۰ میلیارد دلار خواهد بود. در صورت عدم در دسترس قرار دادن ظرفیت طیف بی‌سیم به حد کافی، امکان بالقوه اقتصادی کاربرد اینترنت همراه به طور کامل محقق نخواهد شد.

پیامدها
تأثیر اقتصادی کاربرد اینترنت همراه، به طور بالقوه و همه‏جانبه است و تأثیرات آن در سطح گسترده‌ای از بخش‎ها کاملاً تحول‏آفرین است. مصرف‌کنندگان، رهبران کسب‌وکار و سیاست‌گذاران همه به یک اندازه سهم دارند تا شاهد گسترش کاربرد اینترنت همراه و برخورداری این فناوری از امکانات بیشتر باشند. همه این گروه‏های ذی‏نفع باید با چالش‏های محدودکننده این امکان بالقوه‌ کامل دست و پنجه نرم کنند.
سازندگان دستگاه‌های اینترنت همراه، پدیدآورندگان و تهیه‌کنندگان نرم‏افزار و سایر تأمین‌کنندگان فناوری برای ایجاد محصولات تازه و بهتر احتمالاً به رقابت فشرده‌ای می‌پردازند. آن‌ها باید مؤلفه‌های جدیدی را اقتباس کنند، به بررسی شکل‌های جدید محصولات (مانند ابزار پوشیدنی) بپردازند و همگام با خواسته‌های دائماً رو به تحول و تکامل مشتری پیش روند.
ارائه‌دهندگان خدمات بی‌سیم از جهت بهره‌گیری از منافع حاصل از روند رو به رشد و افزایش مصرف اینترنت همراه احتمالاً با چالش‌هایی مواجه هستند. رقابت شدید ارائه‌دهندگان خدمات بی‌سیم بر طرح‌های داده‌های سیار، حاشیه‌های سود تحمیل کرده است. با افزایش شمار افرادی که به اینترنت همراه دسترسی دارند و نیز افزایش کاربردهای جدید فشرده‏سازی داده‌، مانند برنامه‌نویسی ویدئویی چندرسانه‏ای در حد گسترده‌تر، احتمال می‌رود از سرعت شبکه‌ها کاسته شود. ارائه‌دهندگان خدمات بی‌سیم باید به این محدودیت‌های ظرفیت شبکه بپردازند و سرمایه‌گذاری ثابت  را با سودآوری درازمدت متوازن کنند. همچنین احتمال می‌رود که آن‌ها با تصمیمات دشوار مواجه شوند؛ اینکه آیا زیرساخت موجود را ارتقا دهند یا اینکه به سمت سکوی پرش پیشرفت از طریق توسعه یا اکتساب جهش کنند.
برای صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی، مصرف فزاینده‌ اینترنت همراه، چالش‌های متعددی را ایجاد می‌کند. برای رقابتی ماندن، آن‌ها باید خدمات خود را متناسب با شبکه‌های موبایل ارائه دهند که این امر اغلب مستلزم سرمایه‌گذاری فراوانی است. امروزه، بزرگ‏ترین چالش برای بسیاری از کسب‌وکارهای آنلاین کسب درآمد هم‏زمان با گسیل ترافیک اینترنتی به سمت دستگاه‌های همراه است. به طور هم‏زمان، موانع اندک بر سر راه آغاز کسب‌وکار آنلاین از طریق دستگاه‌های همراه، به چالش کشیدن شرکت‌ها یا افراد فعال در حوزه کسب‌وکار آنلاین را برای تازه‏واردان آسان‌تر می‌کند. استفاده از اینترنت همراه عامل جذب کارآفرینان و صاحبان سرمایه است و نوآوران در آینده تقریباً از هر جایی حضور خود را اعلام خواهند کرد: همه ساله بیش از ۱۴۳ هزار کسب‌و‌کار مرتبط با اینترنت در اقتصادهای در حال توسعه راه‏اندازی می‌شوند.
برای بسیاری از صاحبان بنگاه‏های تجاری، چشم‏انداز حاصل از ورود بیش از سه میلیارد مصرف‏کننده بیشتر به اقتصاد دیجیتال، احتمالاً نمایانگر فرصت رشد بی‎سابقه‌ای است، اما این نگرش مستلزم تفکر و رویکردی نو است. محصولات و خدمات نه تنها باید متناسب با بودجه‌های محدودتر، بلکه مطابق با سلایق و اولویت‌های مختلف ارائه شوند. رهبران کسب‌و‌کار باید نحوه راضی نگه داشتن این مشتریان جدید و برطرف کردن نیازهای آن‌ها را به نحو کارآمد فرا بگیرند.
رهبران کسب‌و‌کار همچنین باید کارکردهایی را شناسایی کنند که با استفاده از دستگاه‌های همراه به نحو کارآمد و مؤثرتر انجام می‌شوند. آن‌ها باید توجه داشته باشند که چنین عملکردی را چگونه می‌توان با افزایش پویایی، ارتقا سطح دانش کارکنان و قابلیت‏های آن‌ها و با تسهیل مشارکت و تعامل اجتماعی، بهبود بخشید.
مصرف‌کنندگان چه در اقتصادهای در حال توسعه و چه در اقتصادهای توسعه‏یافته در موقعیتی قرار گرفته‌اند که از مزیت چشمگیر استفاده از اینترنت همراه بهره‌مند می‌شوند؛ همان‏گونه که از مزایای خود اینترنت هم بهره می‌برند. مصرف‌کنندگان حدود دوسوم مازاد اقتصادی اینترنت را به دست آورده‌اند و این الگو احتمالاً برای استفاده از اینترنت همراه نیز صدق می‌کند. با این همه، افزایش تعداد گوشی‌های همراه، نگرانی‌های مهمی را در سطح جامعه ایجاد کرده است. این نگرانی صرف زمان بیش از حد برای نگاه کردن به صفحه‌ گوشی، تأثیر آن بر رشد کودک و عدم امکان بهره‌وری در نتیجه فقدان تمرکز و پرت شدن حواس نیروی کار را شامل می‌شود. کارآفرینان و شرکت‌های دارای امکان تولید کالاها و خدماتی که به این مسائل توجه می‌کنند یا از شدت آن‌ها می‌کاهند می‌توانند ارزش سرشاری را به وجود آورند.
سیاست‏گذاران در سراسر جهان باید نحوه استفاده از دسترسی به اینترنت همراه را به منظور بهبود خدمات، افزایش بهره‌وری و ایجاد رشد اقتصادی فرا گیرند. دولت‌ها همچنین می‌توانند با تأمین بودجه پژوهش‌های بنیادی و کمک به غلبه بر موانع (برای نمونه با اختصاص دادن بودجه‌ برای بررسی طیف نایاب)، نقش اساسی را در تسریع روند پذیرش دسترسی اینترنت همراه ایفا کنند.
در اقتصادهای در حال توسعه، دولت‏ها با به‏کارگیری اینترنت همراه به مثابه عامل توسعه و اشتغال به منافع فراوانی دست می‏یابند. انتقال کسب‌وکار به اینترنت همانند موارد دیگر در اشتغال تحول ایجاد می‏کند. با این حال، داده‌های حاصل از پیمایش حاکی از آن است که در ازای کاری که به دلیل وجود اینترنت در مشاغل کوچک یا متوسط از دست می‌رود، ۲/۳ شغل جدید ایجاد می‌شود.  افزون بر آن، فناوری‌های اینترنت همراه امکان دسترسی به آموزش را فراهم می‌کنند و تأثیر مستقیمی بر مسائل اساسی مانند سوء‏تغذیه و مالاریا بر جای می‌گذارند؛ بدان نحو که به اشاعه دانش و اطلاعات و توزیع ملزومات در جایی که بیشترین نیاز به آن‌ها است، کمک می‌کنند.
حتی اگر ارزش اقتصادی نهایی فناوری اینترنت همراه به مراتب کمتر از ظرفیت آن باشد، استفاده از اینترنت همراه تقریباً بدون شک از اثرات دائمی و عمیقی برخوردار خواهد بود. در چند سال اخیر، تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها تأثیر فوق‌العاده‌ای را بر بخش‌های کسب‌وکار، از کامپیوتر‌های شخصی گرفته تا شبکه‌های تلویزیونی بر جای گذاشته‌اند. آن‌ها مسیرهای تازه‌ای را به سمت الحاق اقتصادی و رشد در اقتصادهای در حال توسعه گشوده‌اند. اما شاید پایدارترین تأثیرات، ناشی از اتصال کنونی ما به شبکه جهانی خواهند بود که این امر در بسیاری از جوامع رفتار انسانی را عمیقاً تغییر داده است. دسترسی به اینترنت همراه، به کاربران خود نیروهای فرابشری ارزانی نمی‌دارد، بلکه این قابلیت را دارد که زندگی‌مان را راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر کند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text