img

HYBRID CLOUD

/
/
/

نقش کلیدی ابر آمیخته در دگرگونی شرکت‌های کوچک و متوسط
امروزه شرکت‌های کوچک و متوسط با رشد انفجاری داده‌ها و الزامات انطباقی و همچنین با هزینه، پیچیدگی اپلیکیشن‌های غیرسنتی همچون اینترنت اشیاء (Internet of Things) و کلان داده (Big Data) روبرو هستند. برای کاهش هزینه‌ها و لذت بردن از مزایای فناوری، مدل ابر آمیخته (hybrid cloud) بهترین گزینه است.
اقتصاد هند که رشد و شکل‌دهی پی‌درپی در زیرساخت‌هایش را تجربه می‌کند، شاهد رشد سریعی در بخش شرکت‌های کوچک و متوسط می‌باشد. هند کانون فعالیت اپلیکیشن‌های تجارت الکترونیک و موبایل است. و همین امر باعث رشد شرکت‌های کوچک و متوسط شده که به ایجاد فرصت‌های شغلی جدیدتر کمک می‌کند و موجب افزایش سهم تولید ناخالص داخلی می‌گردد. فناوری از فرمت‌های سنتی کسب و کار پیشی می‌گیرد. تغییر شکل کسب و کار دیجیتال چشم‌اندازهای جدیدی را در هر کسب و کاری ایجاد می‌کند. شرکت‌های کوچک و متوسط درست شبیه هر کسب و کار دیگری هستند و داده‌ها، نیروی حیات آن‌ها می‌باشند. بنابراین مهم است که یکی از الویت‌های مالکان کسب و کار، یافتن بهترین روش برای پشتیبان‌گیری و ذخیره‌کردن داده‌هایشان باشد. بخصوص برای شرکت‌های کوچک و متوسط، لازم است که راهکارهایی را بپذیرند که مدیریت کردن آن‌ها ساده باشد، و نسخه‌های پشتیبان محافظت شده را تضمین نماید تا تمرکز روی وظایف مهم و کلیدی برای توسعه کسب و کار آسانتر گردد. بسیاری از سازمان‌ها به دنبال روش‌هایی برای بالا بردن ارزش کسب و کار، تعریف مجدد مدل‌های کسب و کار و افزایش تجربه مشتریان در دنیای دیجیتالی هستند. بسیاری از مالکین کسب و کارهای کوچک هنوزهم استقرار فناوری برای افزایش کارایی عملکردهایشان را دشوار می‌دانند.

شرکت‌های کوچک و متوسط باید درمورد ابرهای آمیخته آگاهی کسب کنند.
در اینجا تعلیم و آموزش نقش کلیدی را ایفا می‌کند. آموزش به شرکت‌های کوچک و متوسط در مورد اهمیت و التزام راهکارهای عملی ذخیره‌سازی برای بهبود نیازهای یک کسب و کار از ضروریات به شمار می‌آید. در این پروسه، محاسبات ابری برای ذخیره‌سازی داده‌های وسیع backend که به کسب و کارهای یک سازمان قدرت می‌بخشد، بسیار مهم است.
انتظار می‌رود سرمایه‌گذاریهای IT در حوزه فناوری ابری رشد روزافزونی داشته باشد. از آنجاییکه سازمانها تلاش می‌کنند تا بین داشتن تمام سرویس‌های محاسباتی درون سازمانی (on-premise)، زمانبندی در ابر و تخلیه ذخیره‌سازی، تعادل برقرار نمایند راهکار منطقی که در این خصوص ارائه شده، ابر آمیخته یا همان hybrid cloud است.
کسب و کارها می‌فهمند که مسیرشان به سمت ابر باید از طریق ترکیبی از سرویس‌های ابری باشد. سازمان‌هایی که از ابر آمیخته استفاده می‌کنند، آن را یک گسترش ابری در سراسر چندین مدل گسترش (deployment model) تعریف می‌کنند. اکثر آنان به گسترش ابری به عنوان ترکیبی از مصرف عمومی و خصوصی ابر (Private and Public Cloud) می‌نگرند. همانطور که از نامش پیداست، آمیخته به معنی محیط محاسباتی ابری است که از ترکیبی از سرویس‌های ابر عمومی، سوم شخص و ابر خصوصی، درون سازمانی همراه با سازماندهی بین این دو پلتفرم استفاده می‌کند.

چرا ابرهای آمیخته برای کسب و کارهای کوچک و متوسط مناسبترند
ابرعمومی معمولاً اولین گزینه سرویس‌های ابری برای کسب و کارهاست چون دارای مزایای مشخصی همچون قابلیت دسترسی، بهره‌وری هزینه و زیرساخت مقیاس‌پذیر می‌باشد بدون آنکه نیاز به هزینه اضافی و کارمندان IT زیادی باشد. از نظر امنیتی، اعتمادپذیری و پیروی از مقرارت از جمله نگرانی‌های اصلی در خصوص ابرهای عمومی هستند. ابرهای آمیخته معمولاً در سازمان‌ها مستقر می‌شوند، بخصوص زمانی که مجاورت الزامیست و فضای فیزیکی به راحتی در دسترس نیست.
اثربخشی روش‌ آمیخته، زمانی به خوبی مشخص می‌گردد که برخی داده‌ها و حجم‌های کاری باید در محل مستقر شوند. اما زمانی که دسترسی فیزیکی مهم نباشد، فرد باید امکان تعمیم یافتن به ابر عمومی را داشته باشد.
مفهوم ابر آمیخته به گونه‌ای طراحی شده که فقط برای مصرف یک سازمان باشد. زیرساخت‌های ابر عمومی و خصوصی که مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند، و از طریق یک پیوند کدگذاری ارتباط برقرار می‌نمایند، از فناوری استفاده می‌کنند که امکان انتقال‌پذیری داده‌ها و اپلیکیشن‌ها را فراهم می‌سازد.
ابرهای عمومی و خصوصی در رویه ابر آمیخته، ویژگی‌های مستقل و مجزایی هستند. به این ترتیب سازمان‌ها می‌توانند داده‌های منتقل شده و محافظت شده را در یک ابر خصوصی ذخیره کنند ضمن این که امکان استفاده از منابع محاسباتی از ابر عمومی برای اجرای اپلیکیشن‌هایی که وابسته به این داده‌ها هستنند، حفظ می‌شود. این کار احتمال افشاء داده‌ها را به حداقل می‌رساند، چرا که آن‌ها داده‌های مهم و حساس را به مدت طولانی در ماژول ابر عمومی ذخیره نمی‌کنند.
با استفاده از ابر آمیخته می‌توانید تا حد زیادی امکان ارتباط در محل‌های کاری را فراهم سازید. برای مدیریت اسناد، شرکت‌ها باید پروسه‌های مختلف تجاری همچون پیام‌رسانی مرکزی، زمانبندی، هوش تجاری و تحلیل‌ها و دیگر سیستم‌های CRM را یکی کنند. آنچه ابر عمومی عرضه می‌کند به تنهایی با یک سخت افزار درون سازمانی شبیه سازی نمی‌شود. دستگاه‌هایی همچون چاپگرها، اسکنرها، ماشین‌های فاکس و سخت‌افزار امنیتی فیزیکی همانند دوربین‌های امنیتی، آشکارسازهای دی‌اکسید کربن و آتش موانعی برای پذیرش ابر عمومی هستند. بنابراین، به جای مجزاسازی این دستگاه‌های ماموریت- بحران از بقیه شبکه سازمان، اجرای یک ابر خصوصی می‌تواند به مراتب موثرتر باشد.
مدل ابر آمیخته، تصمیم‌گیری‌ها در حوزه فناوری اطلاعات را قدرتمند می‌سازد ضمن این که در مقایسه با استفاده از پلت‌فرم ابر عمومی آماده، بخصوص برای مدیریت محتوای سازمانی، کنترل بیشتر بر مولفه‌های عمومی و خصوصی وجود دارد. این راهکارهای نرم‌افزار- به -عنوان – سرویس (SaaS) بدون اطلاع قبلی با تغییر شکل‌ها و ویرایش‌های فراوانی مواجه هستند، و اگر درست نوشته نشوند می‌توانند سازش‌پذیری با محتوایی که از قبل وجود داشتند را مختل نمایند.
ابر آمیخته به کسب و کارها امکان می‌دهد تا بدون تخلیه کامل داده‌ها در یک دیتاسنتر شخص ثالث، از قابلیت‌های تامین‌کنندگان پلت‌فرم ابر عمومی استفاده نمایند. این کار موجب انعطاف‌پذیری بالایی در انجام کارها می‌شود ضمن این که مولفه‌های بسیار پویا در مجاورت شرکت حفظ می‌شوند.
گرچه هزینه واقعی سخت‌افزار سرور برای مولفه خصوصی ابر آمیخته بالا می‌باشد، اما کنترلی که بخش IT می‌تواند در حوزه انتخاب سخت‌افزار و طراحی سیستم برای مولفه خصوصی اعمال کند، یک روش غیرقابل جایگزین برای اصلاح صحیح منابع مطابق با نیازمندیهای یک شرکت می‌باشد. ساختن یک ابر خصوصی برای کنترل حجم کاری استاندارد می‌تواند یک تدارک دراز مدت بودجه پسند باشد.
امروزه، کسب و کارهای کوچک و متوسط با رشد انفجاری داده‌ها، الزامات انطباقی، اپلیکیشن‌های پیچیده و غیرسنتی همچون اینترنت اشیاء، کلان داده‌ها و انتقال مداوم به نرم‌افزار- به- عنوان- یک- سرویس مواجه هستند. همزمان بودجه IT افزایش پیدا نکرده و تهدیدات امنیتی همچنان در کمین سازمان‌ها است و عملیات دیتاسنتر وقت زیادی از کسب و کار اصلی می‌گیرند. امروزه می‌توان با ابر آمیخته، تمام چالش‌ها را از طریق راهکارهای جدید مدیریتی، دسترس‌پذیری، اجرایی و مقیاسی مخاطب قرار داد، ابر آمیخته پیچیدگی‌‌های عملیاتی را برطرف می‌سازد و به مشتریان و شرکاء این فرصت را می‌دهد تا به کسب و کار اصلیشان بپردازند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text