img

CyberLink PhotoDirector 8

/
/
/

بررسی یکی از بهترین ابزار ویرایش و مدیریت تصویر

در این مقاله، CyberLink PhotoDirector 8 را به عنوان یکی از بهترین نرم افزار های ویرایش تصویر غیر مخرب (non-destructive) بررسی خواهیم کرد. این ابزار یک پارچه (همه کاره یا all-in-one) مدیریت عکس به شما اجازه می دهد که عکس هایتان را در کنار هم قرار داده، دسته بندی و نشانه گذاری کرده و آن ها را با بهترین کیفیت ممکن نمایش دهید. فرآیند استفاده از این ابزار با انتقال (import) عکس ها شروع می شود. اگر چه این برنامه با فُرمت های خام (RAW) عکس که در دوربین های حرفه ای و پیشرفته ی شرکت های Canon، Nikon، Samsung و Sony استفاده می شود کار می کند اما اگر بیشتر از تلفن های هوشمند برای عکس برداری استفاده می کنید، خبر خوب برای شما این است که در PhotoDirector 8 از فرمت JPEG نیز پشتیبانی می شود. مهم تر از همه این که اگر با فایل های RAW کار می کنید، تمام تنظیمات شما غیر مُخرب (non-destructive) خواهد بود. به جای تغییر عکس های اصلی، تنظیمات به عنوان یک سری از تغییرات فرا داده ای (metadata به معنی گروهی از داده ها که جزئیات داده های دیگر را تشریح می کنند و به عبارتی داده هایی درباره ی داده های دیگر هستند) به کار گرفته شده و به همین دلیل، برگرداندن (حذف کردن) آنها بسیار ساده خواهد بود.

بهبود عکس ها
بیشتر تنظیمات شما با استفاده از مجموعه ای از اسلایدر (slider) ها ایجاد می شود که به صورت متحرک (زنده یا live) در نوار کناری (sidebar) در ماژول Adjustments (تنظیمات) قابل مشاهده هستند. بهتر است به جای ابزار ویرایش، آن ها را به عنوان تصحیح ها (corrections) در نظر گرفته و از آن ها به صورت مرحله و به مرحله استفاده کنید تا به نتیجه ی مورد نظر برسید. وقتی که ترکیب مورد نظرتان را ایجاد کردید، می توانید با کلیک کردن بر روی Create… در پایین نوار کناری و انتخاب یک اِسم، آن را به عنوان یک پیش تنظیم برای تغییرات آینده ذخیره کنید. جالب است بدانید که CyberLink محدوده ی وسیعی از پیش تنظیمات را ایجاد کرده که از طریق زبانه ی Presets در ماژول Adjustments در دسترس کاربران قرار داده شده است. این پیش تنظیمات شامل تغییرات زیادی از تبدیل های تنظیم تعادل سیاه و سفید تا محدوده ی پویا (dynamic range) می باشند. اگر تغییرات بیشتری می خواهید، ماژول Edit این امکان را برای شما فراهم می کند که به هوشمندانه ترین شکل ممکن، خط ها را حذف کرده، اشیاء را تغییر داده (برای نمونه بازو یا شکمتان را در یک عکس کوچک تر کرده)، شفافیت چشم ها را بیشتر نموده، پس زمینه ها را پاک کرده و تنظیمات متنوع دیگری مانند این ها را ایجاد کنید. و اگر بخواهید هر کدام از تغییرات ایجاد شده را به حالت ابتدایی برگردانید (حذف کنید) می توانید از دکمه ی View History استفاده کنید.
در ادامه به شما نشان خواهیم داد که چگونه با استفاده از کنترل های تنظیمات ساده ی PhotoDirector 8 می توانید به سادگی و در کوتاه ترین زمان ممکن تغییراتی مانند بهبود رنگ ها و برطرف کردن اشکال های نور پردازی را ایجاد کرده، تنظیمات دلخواهتان را بر روی عکس ها پیاده نموده و برای کنترل کردن بخش هایی از عکس که می خواهید تغییرات بر روی آن ها انجام شود، از ماسک (mask) ها استفاده کنید.
انتقال و انتخاب عکس ها
۱٫ گزینه ی Import Photos… را از فهرست File انتخاب کرده و سپس عکس های مورد نظرتان را مشخص کنید. بعد از کلیک کردن بر روی Open می توانید یک بار دیگر عکس های انتخاب شده را مشاهده کرده و در صورت تمایل برخی از آن ها را (با برداشتن تیک کنار آن ها) حذف کنید. از آن جایی که بهتر است تغییرات را بر روی یک نسخه ی کُپی شده از عکس ها انجام دهید، توجه کنید که Make extra copy in انتخاب شده باشد و برای ذخیره شدن آن ها پوشه (فولدر) مورد نظرتان را نیز مشخص کنید. می توانید با استفاده از دکمه ی «…» مسیر مورد نظرتان را انتخاب کرده و پوشه ی جدیدی برای ذخیره شدن عکس ها بسازید. با استفاده از فهرست فُرو ریز Organize می توانید عکس ها را به صورت خودکار در پوشه های جدا از هم ذخیره کنید.
شما می توانید با استفاده از نوار کناری (sidebar)، یک یادداشت حق مولف (copyright) در فَرا داده ی (metadata) هر کدام از عکس ها بنویسید. با این کار اگر عکس های شما توسط شخص دیگری در یک وب سایت استفاده شوند، مشخص می شود که این عکس ها توسط شما گرفته شده اند. همچنینی می توانید برای این که جستجو و فیلتر کردن عکس ها ساده تر انجام شود، به آن ها یک تَگ (tag) اضافه کنید. در آخر بر روی Import کلیک کنید تا عکس ها در کتابخانه (Library) ذخیره شوند.
۲٫ برای تشریح بهتر، عکسی از یک قایق ماهی گیری را ویرایش می کنیم. در این نمونه، پنج مورد نور پردازی مختلف را می توانیم انتخاب کنیم. برای بهتر مشخص شدن تغییرات، از نرخ های ستاره (star ratings) و نمای دو تایی (۲-up) استفاده کرده ایم. برای وارد شدن به حالت Compare 2 باید کلید های Alt و ۲ را همزمان با هم فشار دهید. در این تصویر ها ابتدا با کلیک کردن بر روی نشانه (آیکون) زیر تصویر سوم آن را انتخاب نموده و پس از آن تصویر چهارم را به عنوان جایگزین مشخص کردیم. برای قرار دادن تصویر جایگزین به عنوان تصویر کنونی (که در حال کار کردن بر روی آن هستیم)، بر روی return کلیک می کنیم. با این کار، تصویر مورد نظر با حاشه ی سفید نمایش داده شده و عکس بعدی در film strip به عنوان عکس جایگزین مشخص خواهد شد.
اگر همین کار را تا رسیدن به تصویر پنجم ادامه بدهیم، بهترین حالت تصویر مورد نظرمان را (که در سمت چپ قرار می گیرد) به دست آورده و می توانیم ویرایش آن را شروع کنیم.
۳٫ برای برگشتن به حالت نمایش تَکی (single view) باید کلید های Alt و ۱ را همزمان فشار داده و برای مخفی (hide) شدن film strip باید کلید F7 را فشار دهید. برای شروع ویرایش باید دکمه ی Adjustments در بالای رابط (interface) را فشار دهید. با استفاده از اسلایدر (slider) ها در نوار کناری (sidebar)، توازن سفید (white balance) مناسب را انتخاب کرده و پس از آن با استفاده از اسلایدر های Temperature و Tint آن را تصحیح (refine) کنید. با استفاده از ابزار Crop و Straighten در قسمت Regional Adjustment Tools می توانید خط اُفق های کج شده را اصلاح کنید (زیرا این خط ها در تصویر مورد نظر ما یک اشکال ویرایشی به حساب می آیند).
۴٫ با استفاده از ابزار Spot Removal در همان قسمت Regional Adjustment Tools می توانید اشیاء اضافی را پاک (حذف) کنید. در این تصویر، برای حذف تعدادی از قایق ها در ساحل، ابتدا بر روی هر کدام از آن ها کلیک کرده و سپس ابزار پاک (حذف) کننده را کشیده (drag کرده) و در محدوده ی مشخص شده ی دور قایق، رها (drop) می کنیم. برای این که نتیجه ی به دست آمده از هر نظر واقعی به نظر برسد، لبه های اطراف جای قایق های حذف شده به دقیق ترین شکل ممکن ویرایش می شوند. اگر در یکی از قسمت های باز دریا کلیک کرده و آن را به سمت یکی از قایق ها بکشید (drag کنید)، یک قایق مانند آن در قسمت مورد نظر ایجاد (کُپی) می شود.
۵٫ سایه های زیر قایق به اندازه ای قوی و درست هستند که اجازه نمی دهند هیچ کدام از جزئیات از بین بروند اما روشن تر کردن تصویر می تواند این دقت را از بین ببرد. برای همین، به جای این کار از اسلایدر Darkest (و کشیدن آن به سمت راست) برای روشن تر کردن سایه های مورد نظرمان استفاده می کنیم. برای متوازن کردن، اسلایدر های Brightest و Bright را به سمت چپ کشیده تا تقابل (کُنتراست) سایه های تغییر داده شده در مقابل قسمت های دیگر عکس، به خصوص سنگ ها و سنگریزه ها، غیر طبیعی به نظر نیایند.
۶٫ اکنون بهتر است بدون دست زدن به سنگ ها، تغییرات مورد نظرمان در آسمان آبی را ایجاد کنیم. این کار در دو مرحله انجام می شود: ابتدا بر روی gradient mask در قسمت Regional Adjustment Tools کلیک کرده و و یک ماسک (پوشش) را بر روی عکس می کشیم. خط بالایی، نقطه هایی را نشان می دهند که تنظیمات با ۱۰۰% قدرتشان ایجاد می شوند و خط پایینی نشان دهنده قسمت هایی است که تغییرات دارای ۰% قدرتشان هستند. با شناور کردن خط وسط، میتوانیم ماسک را به اندازه ی کج کنیم که با زاویه ی خط ساحلی تطبیق پیدا کند.
۷٫ با استفاده از gradient in place می توانیم از هر یک از ابزار تنظیمات در نوار جانبی برای تغییر تصویر استفاده کنیم: البته تنها قسمت هایی که زیر پوشش قرار ندارند (unmasked areas) تغییر خواهند کرد. برای بهتر کردن رنگ ها، سطح های Vibrance و Saturation را بیشتر می کنیم. وقتی تغییر رنگ مورد نظر را به دست آوردیم بر روی Done کلیک کرده و برای مشاهده ی تغییرات انجام شده بر روی compare before/after که در پایین عکس قرار دارد کلیک می کنیم. شما می توانید از ماسک های گوناگون (متعدد) برای ایجاد تنظیمات انتخابی مورد نظرتان بر روی یک عکس استفاده کنید.
۸٫ تغییرات انجام شده، ویرایش مستقیم بر روی عکس نیستند: فایل اصلی (original) عکس هایی که ویرایش می کنید همچنان به صورت ابتدایی خودشان و با همان فُرمت بر روی هارد دیسک شما وجود خواهند داشت. برای ذخیره کردن یک نسخه از عکس ویرایش شده (به خصوص زمانی که می خواهید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید)، کلید های Ctrl و E را همزمان فشار داده و پس از باز شدن Export dialog، پوشه ی مورد نظرتان را انتخاب کنید. گزینه های زیادی در اختیار شما قرار داده شده است: قسمت File Settings را باز کرده، یک فُرمت را انتخاب نموده و در صورت مناسب بودن آن از تنظیمات فشرده سازی برای تنظیم کیفیت فایل در مقایسه با اندازه ی آن استفاده کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text