img

چرا به ۲ در۱ یک ها خو گرفته ام؟

/
/
/

چرا به ۲ در۱ یک ها خو گرفته ام؟

گفته‌های Tim Bajarin صاحب نظر در زمینه استراتژی های مبتکرانه و مشاور و تحلیل گر آینده کامپیوترهای شخصی و کاربران تکنولوژی

تا به حال پنج سال از معرفی این وسیله ها گذشته است ولی همچنان من آن‌ها را باور ندارم. ایده همراه کردن کیبورد با تبلت به نظرم غیرملموس بوده است. بخشی از دلیل این بوده است که کاربری بوده‌ام که نسبت به لپ تاپ حس ویژه ای داشته‌ام و حساسیتم به سال ۱۹۸۰ برمیگردد زمانی که از لپ تاپ Tandy TRS 80 به عنوان یک دستگاه تایپ استفاده میکردم. سپس در سال ۱۹۸۴ از من خواسته شد که با گروه تحقیقاتی IBM روی اینکه چه لپ تاپی اولین و کاملترین است همکاری کنم. به شخصه چون زیاد مسافرت می‌کنم با لپ تاپ ها زیاد سر و کار دارم.
اولین نگاهم به ایده ۲ در ۱ ها با Yoga لنوو آغاز شد. صفحه آن جدا نمی‌شد و بنابراین به آن به بیشتر شبیه لپ تاپ کار کردم تا تبلت. اولین تجربه واقعی‌ام با تبلت صفحه‌کلید دار مایکروسافت یعنی Surface ها بود و اصلاً راضی نبودم و کار با آن‌ها را برای دوسال کنار گذاشتم. بعلاوه از اپل بخاطر صفحه‌کلیدش که از طریق بلوتوث به iPAD وصل می‌شود سپاسگذارم چون کارهایی از جمله نامه نوشتن را برایم آسان می‌کند. اما هرگز جایگزینی برای یک لپ تاپ نخواهد بود. با این همه در طی دو سال گذشته تکنولوژی ۲در۱ ها بهتر شده است. در حقیقت دو محصول قابل حمل موجودند که بسیار حائز اهمیت هستند. Surface pro مایکروسافت و iPAD Pro اپل که بهترین ها هستند.
طراحی و صفحه‌کلید Surface Pro3 به همراه ویندوز ۱۰ این کامپیوتر قابل حمل را بهترین کرده است. چرا که قدرت ویندوز را به راحتی منتقل می‌کند و کاربر را از لپ تاپ بی‌نیاز می‌سازد. البته که من با فونت کوچک و لایه‌ای بودن آن مشکل دارم و مطمئن نیستم بتواند جایگزینی برای Yoga یا Dell XPS 13 باشد. شاید مرا فردی قدیمی پسند تلقی کنید ولی همچنان هیچ تبلتی نتوانسته خواسته‌های مرا از لپ تاپ برآورده کند.
درباره iPAD PRO نیز با سایزش و صفحه‌کلیدش مشکل دارم. اگرچه کاربر قدرتمندی با پلیت فرم Mac OS هستم و زمان زیادی را در کار با iPAD Air و سیستم عامل iOS گذارانده ام ولی طرفدار صفحه‌کلیدهای آن نیستم و فکر کنم هیچ‌وقت با آن‌ها کنار نیایم. در هر حال با شروع استفاده از صفحه‌کلید بلوتوث اپل iPAD Pro پایش را در زندگی‌ام باز کرد و به دلیل هم اندازه بودن صفحه اش با لپ تاپ های لنوو کار با آن آسان‌تر به نظرم رسید.
زمانی که Tim Cook محصول جدید اپل یعنی iPAD Pro را معرفی می‌کرد اذعان داشت که این وسیله ۸۰ تا ۹۰ درصد کارهایی که یک لپ تاپ قدیمی انجام میداده است را انجام خواهد داد. در سفر اخیرم سعی کردم این گفته را امتحان کنم و فقط iPAD Pro را با خود بردم و به طرزی که از لپ تاپ ویندوز یا MacBook خودم استفاده می‌کردم از آن نیز استفاده کردم و دریافتم در حالت کلی حق با Tim بوده است. ایمیل می‌زدم و پیام متنی می فرستادم و یادداشت می نوشتم و بعلاوه فیلم و موسیقی و تماس تصویری اسکایپ نیز داشتم. تنها مشکلش آسان نبودن کار کپی پیست بود.
اینتل و مایکروسافت نیز هدفی برای ۲در۱ ها و تبدیل کننده ها یا محصولاتی شبیه Yoga دارند. آن‌ها متقاعد شده‌اند که راحتی و انعطاف پذیری یک لپ تاپ خیلی بیشتر از ظاهر براق و مبتکرانه اش حائز اهمیت است.
البته تحقیقات من همچنان ادامه دارد و پیگیر روند موفقیت مایکروسافت و اینتل و شرکائشان برای حرکت دادن کاربران از لپ تاپ ها به سمت محاسبه گر های سیار هستم و حداقل این ایده برایم دور از ذهن نیست.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text