برنامه مدیریت ایمیل Windows Live Mail

/
/
/

برنامه مدیریت ایمیل Windows Live Mail
یکی از مشکلات احتمالی برنامه مشهور ایمیل کمپانی مایکروسافت، پایان انقضای آن است. در این مقاله روشی را برای برطرف کردن آن، در صورتی که به این مشکل دچار شدید، به شما آموزش می¬دهیم.
مایکروسافت عادت بدی دارد که ابزارها و خدمات خود را پایان داده و آنها را از بین می¬برد. ویندوز ایکس پی، آفیس ۲۰۰۳، و نسخه¬های قدیمی¬تر Internet Explorer همگی از جمله محصولاتی بودند که در سال¬های اخیر مایکروسافت بدون هیچ تشریفاتی آنها را کنار گذاشت و در انبار قراضه-های دیجیتالی خود قرار داد، به همین دلیل میلیون¬ها کاربر مجبور به ارتقا دادن یا عادت کردن به این وضعیت شدند. حال، کاربران برنامه مشهور ایمیل این کمپانی، یعنی برنامه Windows Live Mail 2012، محکوم به همین حکم شده¬اند.
این برنامه بخشی از بسته نرم¬افزاری مایکروسافت به نام Windows Essentials-مجموعه¬ای از ابزارها که برنامه¬های Photo Gallery و Movie Maker را نیز در بر دارد- می¬باشد. اخیراً، شما می¬توانید این بسته را دانلود کرده و از آن استفاده کنید (www.snipca.com/20626)، اما اخیراً این کمپانی اعلام کرده¬ است که این برنامه دیگر با برنامه Outlook.com کار نمی¬کند در واقع بقیه برنامه¬ها از این بسته بدون مشکل هستند فقط برنامه Windows Live Mail به این سرنوشت شوم دچار شده است.
دقیقاً چه اتفاقی افتاده است؟
درواقع مایکروسافت پشتیبانی برای برنامه خودش یعنی سرویس ایمیل Outlook.com یا برنامه Windows Live Mail را متوقف نکرده است، در عوض این کمپانی پشتیبانی مربوط به دسترسی به Outlook.com از طریق سرویس Windows Live Mail را پایان داده است. تاکنون کاربران Outlook.com قادر به ورود به حساب کاربری خود از طریق Windows Live Mail بودند و می¬توانستند از این برنامه برای ارسال و دریافت ایمیل¬ها، به روز کردن تقویم و مخاطبین خود استفاده کنند. اما از تاریخ ۳۰ ژوئن امسال، برنامه Windows Live Mail دیگر قادر به اتصال به Outlook.com نبود، یعنی در واقع این برنامه برای همه افرادی که از آن برای اتصال به حساب Outlook.com خود استفاده می¬کردند، عملاً تعطیل شد (تصویر را مشاهده کنید).
و از آنجایی که Outlook.com تنها نامی جدید برای سرویس ایمیل مایکروسافت است، پس به این معنی است که Windows Live Mail برای حساب¬های قدیمی¬تر از جمله حساب¬هایی با آدرس¬های Hotmail، MSN و Live.com نیز کار نخواهد کرد و متوقف شده است.
مایکروسافت چرا این کار را می¬کند؟
کمپانی مایکروسافت برای بهبود توانایی خدمات خود جهت بالا بردن سازگاری با دستگاه¬های مختلف، سرویس Outlook.com را ارتقا داده است. تحت تاثیر این ارتقا، بسیاری از حساب¬های کاربری Outlook.com به آرامی به یک نسخه جدید از سرویس ایمیل ارتقا یافته¬اند. متاسفانه، سیستم-هایی که برای این نسخه جدید از Outlook.com استفاده شده¬اند با Windows Live Mail سازگار نیستند. از نظر تئوری، مایکروسافت می-توانست قابلیت¬های مدظر خود را از طریق یک آپدیت به برنامه اضافه کند، اما به نظر می¬رسد این کمپانی رقبتی به این کار نداشته است.
این آخرین ناامیدی برای کاربران محاصره شده¬ی برنامه ایمیل کمپانی مایکروسافت بود. در ماه دسامبر سال قبل، مایکروسافت یک آپدیت (KB3093594) را منتشر کرد که مشکل مردم را با خراب شدن برنامه Windows Live Mail در حین کار کردن با آن، برطرف کرد. این آپدیت چندین بار ارائه شد، اما بازهم مشکلات ادامه داشتند.
اگرچه آپدیت¬های مربوط به Windows Live Mail به طور رسمی پایان نیافته¬اند، اما بسیاری از مردم این روش جدید مایکروسافت را این گونه تفسیر کرده¬اند که این کمپانی عملاً دیگر از این برنامه دست کشیده است و به دنبال استفاده بیشتر از آن نیست.
مایکروسافت چه راه¬حل¬هایی را توصیه می¬کند؟
در ایمیلی که اخیراً به همه کاربران Windows Live Mail که دارای حساب Outlook.com بودند ارسال شد، این کمپانی چند راه¬حل را به آنها توصیه کرد:
۱- به برنامه Mail سوئیچ کنید
مایکروسافت، سوئیچ کردن به برنامه توکار خود به نام Mail که در ویندوز¬های ۸٫۱ و ۱۰ موجود است، را توصیه کرده است (تصویر را ببینید)، که در حالتی که شما ویندوز ۸٫۱ یا ویندوز ۱۰ را دارید راه خوبی است، اما اگر از ویندوز ۷ استفاده می¬کنید راه¬حل خوبی نخواهد بود. التبه توصیه محافظه کارانه¬تر مایکروسافت در این وضعیت¬ها، تعویض کل سیستم عامل است.
همچنین اشاره به این نکته مهم است که اگرچه برنامه Mail از Outlook.com پشتیبانی می¬کند، اما بسیار نحوه کار متفاوتی از Windows Live Mail دارد و نسبت به آن از قبلیت¬های کمتری برخوردار است. برای مثال، برنامه Mail موجود در ویندوز ۸٫۱ از حساب¬های POP3 پشتیبانی نمی-کند، و گاهی اوقات استفاده از آن باعث سردرگمی می¬شود. برنامه Mail موجود در ویندوز ۱۰ بهتر است، اما هنوز دارای محدودیت¬هایی می¬¬باشد-مثلاً شما نمی¬توانید در آن پوشه بسازید.
۲- به Outlook.com سوئیچ کنید
شما هنوز می¬توانید با وارد شدن به وب¬سایت Outlook.com در حالت معمولی، ایمیل¬هایی را ارسال و دریافت کنید. استفاده از سرویس¬های ایمیل از طریق یک مرورگر وب برای همه افراد ممکن نیست زیرا اکثر افراد دوست دارند یک ابزار جداگانه داشته باشند تا با آن ایمیل¬های خود را مدیریت کرده و ایمیل¬ها را بر روی PC خود دانلود کنند و تنها نظاره¬گر آنلاین آنها نباشند.
۳- از برنامه Office 365 Personal استفاده کنید
شاید جالب¬ترین و البته سخاوتمندانه¬ترین راه¬حلی که مایکروسافت برای این مشکل توصیه کرده است، پیشنهاد یک اشتراک یک ساله رایگان برای استفاده از Office 365 Personal برای همه افرادی است که تحت تاثیر این مشکل قرار گرفته¬اند. البته افراد واجد شرایط با ارسال یک ایمیل در جریان قرار خواهند گرفت.
برنامه Office 365 Personal به صورت طبیعی هزینه¬ای برابر ۵۹٫۹۹ یورو سالیانه (یا ۵٫۹۹ یورو ماهانه) دارد و دربردارنده آخرین نسخه¬ی مشتری Outlook می¬باشد. البته این برنامه را با Outlook.com اشتباه نگیرید، زیرا Outlook یک برنامه دسکتاپ است و خیلی شبیه به Windows Live Mail می¬باشد. این برنامه، ایمیل، تقویم، مخاطبین و وظایف را باهم ترکیب می¬کند. برنامه Outlook بسیاری از قابلیت¬های قدرتمند همچون جستجوی سریع، را به شما ارائه می¬کند و کاملاً با حساب¬های مربوط به Outlook.com سازگار است. این تنها قابلیت آن نیست، بلکه Office 365 Personal دربردارنده جدیدترین نسخه¬های مربوط به Word، Excel، PowerPoint و Publisher می¬باشد و دارای ۱ترابایت حافظه آنلاین رایگان (درون OneDrive) و همچنین ۶۰ دقیقه تماس رایگان با استفاده از اسکایپ در هر ماه، می¬باشد. با این حال، مدنظر داشتن این نکته در ذهن ارزشش را دارد که اگر قصد ادامه استفاده از Office 365 را بعد از اتمام ۱۲ ماه اول دارید، باید هزینه آن را به صورت ماهیانه یا سالیانه پرداخت کنید.
چه انتخاب¬های دیگری دارم؟
به صورت اجتناب ناپذیری، کمپانی مایکروسافت و پیشنهادهایش همگی در جهتی هستند که کاربران را ترقیب به استفاده از محصولات و سرویس جدیدتر آن کنند، اما راه¬های مشابهی هم وجود دارند-از جمله یک راه موقتی برای ادامه استفاده از Windows Live Mail می¬باشد.
برنامه Thunderbird (www.snipca.com/20637)، FossaMail (www.fossamail.org) و eM Client (www.emclient.com) از جمله برنامه¬های ایمیل رایگانی هستند که توسط کمپانی مایکروسافت ارائه نشده¬اند و به محض این که با جدیدترین آپدیت مربوط به Outlook.com هماهنگ شوند، می¬توانند جایگزین¬های بسیار مناسبی باشند.
برنامه¬های Thunderbird و FossaMail از Microsoft Exchange، پروتوکلی که اکنون Outlook.com از آن برای به روز کردن ایمیل¬ها، تقویم، و اطلاعات مربوط به مخاطبین استفاده می¬کند، پشتیبانی نمی¬کنند. یک پلاگین به نام ExQuilla می¬تواند پشتیبانی از Exchange را به آنها اضافه کند، اما رایگان نیست (هزینه استفاده از آن برای هر سال ۷ یورو است). و حتی بعد از آن، نمی¬تواند به گونه¬ای از این دو برنامه پشتیبانی کند که بتوانند حساب¬های مربوط به Outlook.com را که از قبل به سیستم جدید مایکروسافت ارتقا داده شده¬اند، شناسایی کنند. در عین حال، برنامه eM Client ادعا دارد که پشتیبانی خوب و کاملی را برای هردو برنامه Outlook.com و Exchange ارائه می¬دهد، اما زمانی که ما سعی کردیم حساب خودمان در Outlook.com را ارتقا دهیم با خطاهایی مواجه شدیم.
این روزها برای سیستم جدید Outlook.com روزهای اولیه است، پس خطاهای سازگاری مانند این¬ها به زودی برطرف خواهند شد. در عین حال، اگر شما علاقه¬ای به استفاده از هیچ کدام از راه¬حل¬های مایکروسافت ندارید می¬توانید از نرم¬افزارهای مشابه استفاده کنید.
برای مثال حساب¬های Outlook.com-حتی آن¬هایی که ارتقا داده شده¬اند- از یک پروتوکول مشابه POP3 به نام IMAP پشتیبانی می¬کنند. پس یک راه¬حل موقت که حداقل به صورت جزئی پاسخ¬گو است، همان استفاده از IMAP می¬باشد. برای مثال، در برنامه eM Client، در بالای صفحه مربوط به New Account، از زدن Automatic Setup خودداری کنید و بر روی Mail کلیک کنید، سپس Other را بزنید (همانند تصویر). سپس حساب Outlook.com خود را با استفاده از تنظیمات سرور IMAP به صورت دستی پیکربندی کنید (در انتها نحوه تنظیم کردن توضیح داده شده است).
Windows Live Mail همچنین از IMAP پشتیبانی می¬کند، پس یکی از راه¬های ادامه استفاده از این برنامه با Outlook.com، پاک کردن حساب Outlook.com و اضافه کردن مجدد آن این بار با استفاده از IMAP می¬باشد. با وجود این که این روش از دیدگاه موقتی بودن مناسب به نظر می¬رسد، ولی روشی ایده¬آل نیست. سرور IMAP از به روز کردن تقویم و مخاطبین پشتیبانی نمی¬کند، پس برای دریافت و ارسال ایمیل¬ها کمی محدود خواهید شد. و هیچ تضمینی وجود ندارد که مایکروسافت پشتیبانی خود از IMAP در استفاده آن برای Outlook.com را از بین نبرد. پس ریسک استفاده از آن نیز باید در نظر گرفت.
جعبه سمت راست:
چگونه با استفاده از Windows Live Mail به استفاده از Outlook.com ادامه دهیم؟
گام ۱» ابتدا باید حساب مربوط به Outlook.com (یا Hotmail) خود را از Windows Live Mail پاک کنید- تمامی اطلاعات مربوط به پیام-ها، تقویم و مخاطبین ما به صورت آنلاین در دسترس خواهند بود پس اصلاً نگران از دست دادن چیزی نباشید. در صفحه سمت چپ برای روی حساب خود راست-کلیک کنید و گزینه ‘Remove Account’ را بزنید.
گام ۲» سپس بر روی تب Account کلیک کنید، سپس بر روی آیکن Email در Ribbon (نواری که دارای رنگ سبز است). در صفحه مربوط به ‘Add your email accounts’، آدرس یا آدرس¬های Outlook.com یا Hotmail خود را وارد کنید، پسورد را بزنید و تیک مربوط به display name را فعال نگه دارید، حال تیک ‘Manually configure server settings’ را فعال کردن و Next را بزنید.
گام ۳» در زیر قسمت ‘Incoming server information’ از منوی ‘Server type’ گزینه¬ی IMAP را انتخاب کنید، سپس در زیر ‘Server address’ عبارت ‘imap-mail.outlook.com’ را وارد کرده و در قسمت ‘Port’ عدد ۹۹۳ را وارد نمایید. تیک مربوط به گزینه ‘Requires a secure connection (SSL)’ را فعال کنید و آدرس ایمیل خود را به عنوان نام کاربری خود برای ورود وارد کنید. در قسمت ‘Outgoing server information’، در زیر ‘Server address’ عبارت ‘smtp-mail.outlook.com’ را تایپ کنید و در زیر قسمت ‘Port’ عدد ۲۵ را وارد نمایید. تیک مربوط به گزینه ‘Requires authentication’ را فعال کنید و برای پایان پیکربندی Next را بزنید.

12 نظرات

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text