از اصراف حجم دیتا، توسط برنامه ها جلوگیری کنید

/
/
/

از اصراف حجم دیتا، توسط برنامه¬ها جلوگیری کنید
زمانی که از اینترنت دیتا بر روی گوشی خود استفاده می¬کنید، به راحتی ممکن است از حد مجاز حجم مورد استفاده خود فراتر بروید و اصلاً متوجه نشوید که این اصراف دیتای موبایل از کجا می¬باشد. در این جا ۹ ترفند را برای جلوگیری از نابود شدن حجم ترافیک دیتای شما توسط برنامه¬ها، به شما معرفی می¬کنیم.
زمانی که در Netflix ویدئو می¬بینید، دیتای کمتری را مصرف کنید.
به لطف وجود آپدیت جدید برنامه Netflix بر روی گوشی¬های موبایل، شما می¬توانید کیفیت فیلم¬هایی را که تماشا می¬کنید انتخاب نمایید به این ترتیب مقدار دیتای مورد استفاده را نیز می¬توانید کنترل کنید. به صورت پیش¬فرض، این برنامه بهترین کیفیت ممکن را بر حسب سرعت اتصال به اینترنت شما برای شما در نظر می¬گیرد، اما شما می¬توانید آن را به راحتی تغییر دهید. از منوی کناری Netflix گزینه App Settings را انتخاب کرده به قسمت Mobile Data Usage بروید، سپس تنظیمات Automatic را به off تغییر دهید. حال این برنامه به صورت خودکار بر روی کیفیت پایین (Low quality) قرار می¬گیرد، که برای هر چهار ساعت تماشای ویدئو توسط شما، میزان ۱گیگابایت از دیتای شما را مصرف می¬کند، که این مقدار در مقایسه با مصرف دیتای ۱گیگابایت برای هر یک ساعت در حالت کیفیت بالا (High quality) مقدار کم و مقرون به صرفه¬ای می-باشد. البته، اگر سرعت و توانایی دیتای شما خیلی کم و محدود است، می¬توانید Netflix را به حالت اتصال Wi-Fi محدود کنید تا فقط در زمانی که از وای¬فای استفاده می¬کنید این برنامه مورد استفاده قرار گیرد.
کیفیت موسیقی¬های موجود در برنامه Spotify را بررسی کنید.
برنامه موسیقی Spotify هم همانند Netflix، بر اساس شرایط و سرعت اینترنت شما بالاترین کیفیت موجود را برای شما انتخاب می¬کند. اگر شما بسته اینترنت دیتای نامحدود دارید گوش دادن به موسیقی¬ها در این حالت بسیار لذت¬بخش است، اما اگر بسته نامحدود نداشته باشید باید به سرعت به اندازه محدودیت دیتای خود، این کیفیت را نیز محدود کنید. یک راه آسان برای مصرف نشدن بیش از حد دیتا این است که کیفیت پخش را کاهش دهید. در برنامه Spotify قسمت Settings را باز کنید، به منوی آبشاری Streaming رفته و به جای گزینه¬های High Quality یا Extreme Quality، گزینه Normal Quality را انتخاب کنید.
کاربرانی که از نسخه Spotify Premium استفاده می¬کنند می¬توانند با دانلود کردن موسیقی¬های مورد نظر خود از طریق وای¬فای، استفاده از موبایل دیتا را متوقف کنند تا به این طریق بدون نیاز به اینترنت دیتا بتوانند این موسیقی¬ها را به صورت آفلاین گوش کنند. برای انجام این کار، منوی Your Library and Albums را باز کنید، در کنار آلبومی که تمایل به ذخیره کردن آن دارید، بر روی Options بزنید و گزینه Download را انتخاب کنید. به صورت پیش¬فرض، Spotify این آهنگ¬ها را فقط از طریق وای¬فای دانلود می¬کند، پس اگر به یک وای¬فای متصل نیستید، این دانلود شما به زمانی موکول می¬شود که به یک شبکه بی سیم متصل شوید.
جلوی آپدیت خودکار برنامه¬ها را بگیرید.
اگر دستگاه اندروید شما به گونه¬ای تنظیم شده است که به صورت خودکار آپدیت مربوط به برنامه¬ها را دانلود کند، این امر به سرعت می¬تواند محدوده¬های استفاده شما از میزان دیتای شما را از بین برده و هزینه زیادی را روی دست شما بگذارد. برای خاموش کردن آپدیت¬های خودکار، برنامه Google Play Store را باز کنید، بر روی دکمه منوی آن بزنید و Settings را انتخاب کنید. در مرحله بعد، گزینه ‘Auto-update apps’ را انتخاب کرده و یکی از گزینه¬های ‘Do not auto-update apps’ یا ‘Auto-update apps over Wi-Fi only’ را انتخاب کنید. اگر گزینه اول را انتخاب کنید، باید به یاد داشته باشید که برنامه¬های خود را باید به صورت دستی آپدیت کنید تا این که در معرض ریسک¬های امنیتی قرار نگیرید و آسیب¬پذیر نشوید. برای انجام این کار، از منوی موردنظر گزینه ‘My apps & games’ را انتخاب کنید، سپس برای نصب همه آپدیت¬های در دسترس متعلق به برنامه¬های خود، گزینه Update All را بزنید. شما همچنین می¬توانید این برنامه¬ها را به صورت تکی با انتخاب کردن آنها از لیست Update و زدن گزینه Update آپدیت کنید.
دانلود خودکار فایل¬های چندرسانه¬ای WatsApp را بگیرید
تنظیم کردن برنامه WatsApp برای دانلود خودکار تصاویر و فیلم¬ها به زودی منجر به پر شدن حافظه¬ی گوشی شما خواهد شد و همچنین باعث تمام شدن حجم دیتای اینترنت شما می¬شود. برای اطمینان حاصل کردن از این که این نرم¬افزار پیام رسان تنها با تایید شما، این فایل¬های چندرسانه¬ای را دانلود می¬کند، بر روی منوی سه نقطه بزنید و Settings را انتخاب کنید. از این جا، گزینه ‘Data Usage’ را انتخاب کرده و در آن گزینه ‘When using mobile data’ را انتخاب کنید. مطمئن شوید که جعبه¬های مربوط به Images، Photos، Audio، Video و Documents همگی تیک نداشته باشند، سپس بر روی OK بزنید. شما در صورت تمایل می¬توانید همین کار را برای حالت ‘When connected on Wi-Fi’ تکرار کنید. دفعه بعدی که کسی برای شما عکس یا فیلمی را ارسال می¬کند، یک آیکن دانلود و جزئیات مربوط به حجم آن را مشاهده خواهید کرد، در این جاست که می¬توانید برای دانلود کردن یا نکردن آن فایل تصمیم بگیرید. در منوی ‘Data usage’ ، همچنین یک گزینه ‘Low data usage’ وجود دارد که میزان دیتای مصرفی را برای برقرار کردن تماس¬ها به وسیله¬ی WatsApp، کاهش می¬دهد.
صرفه¬جوی دیتای مرورگر Chrome را روشن کنید
مرورگر Google Chrome دارای یک ابزار توکار است که میزان دیتای مصرفی شما در بازدید صفحات وب¬سایت¬ها را کاهش می¬دهد. این ابزار با لود کردن صفحات بر روی سرورهای گوگل، و سپس ارائه یک محتوای فشرده از همان صفحه کار می¬کند. توجه داشته باشید که این حرف به این معنی است که این ابزار با صفحات امن (صفحات امن، صفحاتی هستند که آدرس آنها با https شروع می¬شود) یا هر صفحه¬ای که به صورت مرور ناشناس باز کرده¬اید، کار نخواهد کرد. با این حال، این ابزار دارای این منفعت است که می¬تواند سیستم Safe Browsing متعلق به کروم را فعال کند، که این سیستم از حملات فیشینگ موجود در وب¬سایت¬ها و بدافزارهای دیگر، در امان نگه می¬دارند. برای روشن کردن صرفه¬جویی دیتا، بر روی منوی سه نقطه بزنید و Settings را انتخاب کنید. در زیر قسمت Advanced، گزینه ‘Data server’ را انتخاب کرده و اسلایدر آن را به ‘on’ تغییر دهید. اگر در این حالت در باز کردن صفحات وب به هر مشکلی برخورد کردید، می¬توانید از همین منو، آن را مجدداً غیرفعال کنید.
از صرفه¬جوی دیتای Opera استفاده کنید.
نرم¬افزار اندرویدی Opera هم دارای برخی ابزارها است که به شما کمک می¬کند که در مصرف دیتای خود صرفه¬جویی کنید، از جمله دارای یک قابلیت فشرده¬سازی ویدئوها است. از منوی Settings مربوط به این مرورگر گزینه ‘Data saving’ را انتخاب کنید و تیک موجود در کنار گزینه Enabled را فعال کنید. سپس می¬توانید تیک مربوط به ‘Video Compression’ را فعال کرده و با استفاده از یک اسلایدر میزان کیفیت تصاویر را مشخص کنید. بعد از این چند صفحه وب را لود کردید، بر روی دکمه Opera بزنید تا این مرورگر به شما میزان دیتای صرفه¬جویی شده را نشان دهد. از این صفحه، شما همچنین می¬توانید گزینه data saving را بدون تغییر تنظیمات قبلی، روشن و خاموش کنید.
از برنامه رسمی Facebook خود را خلاص کنید.
فیس¬بوک در استفاده بیش از حد از دیتای موبایل و نابود کردن باطری شما، بدنام است، پس آیا بهتر نیست که این برنامه را از روی گوشی خود پاک کنید و از طریق یک مرورگر به حساب فیس¬بوک خود دسترسی داشته باشید؟ شما می¬توانید با زدن بر روی منوی مرورگر Chrome و انتخاب ‘Add to Home Screen’، یک میانبر Facebook را بر روی صفحه اصلی دستگاه خود قرار دهید. یک نقصی که این کار دارد این است که با هر بار زدن بر روی این میانبر، فیس¬بوک شما در یک تب جدید باز خواهد شد. برای خلاص شدن از این مشکل، ابزار Tinfoil for Facebook را نصب کنید (bit.ly/tinfoil399) که به سادگی Facebook Mobile را در برنامه جداگانه خودش باز می¬کند، و شما را تا ابد به صورت logged on باقی خواهد گذاشت.
هشدارهایی را در مورد میزان مصرف دیتای خود دریافت کنید
شما می¬توانید به راحتی با استفاده از قابلیت توکار ‘Data usage’ در اندروید، میزان دیتای مصرف شده¬ی خود را بررسی کنید، و پی ببرید که کدام برنامه¬ها بیشترین میزان دیتا را مصرف می¬کنند. منوی Settings را باز کرده و بر روی ‘Data Usage’ بزنید تا میزان کل دیتایی را که در طول دوره اخیر مصرف کرده¬اید، مشاهده کنید. برای تغییر این دوره به دوره ماهیانه به منظور همزمان شدن با قبض¬های موبایل خود، فلشی را که به سمت پایین قرار دارد انتخاب کنید و گزینه ‘Choose cycle’ را انتخاب نمایید.
با پایین¬تر آمدن در این صفحه، میزان دیتای مصرفی توسط برنامه¬های شما ظاهر خواهد شد، که به صورت از بیشترین به کمترین مرتب و رتبه¬بندی شده است. انتخاب هر برنامه، این امکان و انتخاب را به شما می¬دهد که میزان مصرف آن برنامه از دیتای اصلی خود را محدود کنید. از صفحه ‘Data usage’ شما می¬توانید با کم و زیاد کردن کشوی افقی، یک هشدار مربوط به دیتا بر روی نمودار، برای آن قرار دهید یا این که یک محدودیت دیتا را تنظیم کنید، که این کار به شما اجازه تجاوز از حد مجاز دیتای شما را نمی¬دهد.
در iOS هم یک قابلیت ساده برای بررسی کردن میزان مصرف دیتا وجود دارد. برای استفاده کردن از آن، منوی Settings را باز کرده بر روی Mobile data بزنید. از اینجا شما می¬توانید میزان مصرف دیتای خود را برای دوره اخیر (تا زمانی که آن را به صورت دستی تنظیم نکنید ادامه دارد) بررسی کنید. به پایین صفحه بیایید و با استفاده از سوئیچ¬های موجود تعیین کنید که کدام یک از برنامه¬های اجازه استفاده از دیتا را داشته باشند.
اگر می¬خواهید هشدارهایی در مورد میزان مصرف دیتا دریافت کنید، نیاز به یک برنامه جانبی مانند My Data Manager (bit.ly/data399) خواهید داشت. این ابزار فوق¬العاده در زمان مصرف بیشتر از حد مجاز شما از سهمیه روزانه دیتا (براساس میزان کل دیتا در ماه)، به شما هشدار می-دهد. حتی در زمانی که به میزان ۹۰ درصد از دیتای خود را استفاده کرده¬اید به وسیله این ابزار آگاه خواهید شد.
از مصرف دیتا توسط برنامه¬ها در پس¬زمینه، جلوگیری کنید
کنترل کردن استفاده از دیتای موبایل در اندروید به اندازه iOS ساده نیست، اما با این اوصاف اگر شما برنامه صرفه¬جوی Opera به نام Opera Max (bit.ly/operamax399) را نصب کنید کار غیرممکنی نخواهد بود. این برنامه همچنین می¬تواند مصرف دیتا در مرورگر Chrome، برنامه YouTube، Netflix و Instagram را بهینه کند و برخلاف قابلیت¬های توکار صرفه¬جوی دیتا در برخی از برنامه¬های دیگر، برنامه Opera Max یک گزارش از میزان دیتایی که برای شما صرفه¬جویی کرده را ثبت می¬کند. این برنامه همچنین در زمانی که برنامه¬ای را مشاهده کند که در حال استفاده از دیتای زیادی است به شما هشدار می¬دهد، تا شما قبل از این برنامه پرمصرف هزینه بالایی را روی دست شما بگذارد آن را مسدود کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

It is main inner container footer text